spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Peter Druska 12.8.2011, článok je súčasťou seriálu iOS vývojára príhody a skúsenosti
Hodnoť článok:
0 0

iOS vývojára príhody a skúsenosti 10 - český App Store

Český App Store je veľmi podobný tomu slovenskému s jedným výrazným rozdielom: je to väčší trh.

Pohovorme si o českom App Store a rozdieloch oproti tomu slovenskému. Prečo sa preň oplatí vyvýjať a prečo nie. Čo je na ňom zaujímavé. O tom, a ešte o troche viac, bude dnešný diel o začiatkoch iOS vývojára.

Dve aplikácie, dva jazyky

Lokalizoval som aplikáciu Výroky do češtiny a nazval ju Citáty. Rozhodol som sa pre zvláštnu aplikáciu z dôvodu lokalizácie jej názvu, pretože skôr ako výraz „výroky“ je v češtine používaný výraz „citáty“. Lokalizácia obsahu by znamenala jeden a ten istý názov, čo by nemuselo mať taký „úspech“,
aký aplikácia mala (z môjho osobného pohľadu to bol úspech).

Malý úspech som predpokladal na základe toho, čo sa odohralo v slovenskom App Store. Aplikácia sa niekoľko dní držala v rebríčku „Top Paid“, jeden deň dokonca na prvom mieste. Pre aplikáciu Citáty v tom českom to znamenalo jeden pracovný týždeň (5 dní) na prvom mieste. Jeden pracovný týždeň znamenal pre mňa doposiaľ rekordné predaje. V prvý deň dosiahnutia prvého miesta to činilo 96 stiahnutí. Na prvé miesto stačilo aj konečných 24 stiahnutí, čo bolo 5 dní po.

Dovedna sa predalo vyše 400 kusov aplikácie Citáty a každý deň sa ešte pár ľudí nájde, čo si ju kúpi.

Prečo sa tak stalo

Poďme sa však zamyslieť, čo môže stáť za tým, že aplikácia sa dostane do rebríčka Top Paid na prvé miesto. Teraz si však odmyslime podvodné praktiky. V slovenskom App Store to bolo tým, že som rozdal dostatočné množstvo promo kódov (hlavne cez Twitter) pre dosiahnutie významných pozícií. Pre ten český som rozdal asi tri a predsa sa to podarilo. Promo kódmi to teda primárne nebude, aj keď majú značný vplyv.

Ľudia zrejme radšej chodia do App Store cez iPhone, ako cez počítač. Na iPhone sa zobrazuje prvá 25-ka ako základ. Dostať sa na 25. miesto a vyššie vyžaduje okolo 10 až 13 stiahnutí za deň, čo nie je veľa, dá sa to dosiahnuť. Tam je už veľká šanca, že si vás ľudia všimnú. Twitter v tomto nezohral nijakú veľkú úlohu, pretože ma sleduje málo ľudí nakupujúcich v českom App Store, taktiež sa nekonal žiadny „retweet“ môjho aspoň jediného príspevku, ktorý sa týkal aplikácie Citáty. Tým nemohlo dôjsť ku kľúčovému zlomu, kedy sa o nej dozvedelo veľké množstvo ľudí v jeden deň. Tak prečo ten zlom nastal? A bez väčšej propagácie.

Keď tak nad tým uvažujem, a pozriem sa na úspech aplikácie AppsRulezz, tak mi vychádza, že stačí o nej len napísať a ľudia si pri zaujímavom kúsku sami povedia, o čo ide a ako sa to volá. Sám toto pozorujem na mojom okolí. Dôkazom sú vyhlásenia typu: „Čítal si twitter? Vyšla aplikácia Reštaurácie.sk“. Taký človek často neurobí „retweet“, ale len oznámi okoliu fakt s vedomím, že práve to okolie aplikácia zaujíma.

Myslím si, že podobne to fungovalo aj pri aplikácii Citáty. Ľudia si medzi sebou rozniesli informáciu o jej existencii a kupovali ju. Stačilo, ako vyššie v článku spomínam, aj 10 stiahnutí a objavila sa v rebríčku „Top Paid“ v prvej 25-ke – a cez iPhone už je viditeľná na pár ťapnutí bez vynaloženia zbytočnej energie na hľadanie. Myslím si, že na tento faktor netreba zabúdať. Ťažko sa hľadá dôkaz, že práve ústne šírenie stálo za úspechom aplikácie, no náznaky iného šírenia nemám.

Ďalším faktom, na ktorý sa podľa mňa nesmie zabudnúť, je vyhľadávanie. V App Store sa to ťažko meria, ale myslím si, že existujú ľudia, ktorí výrazy „citáty“ alebo „výroky“ vyhľadávajú (a iné). Taktiež môže zohrávať významnú úlohu aj katalóg appky.sk, kde sa tieto aplikácie zobrazovali dlhší čas na úvodnej stránke a navyše boli spomenuté na Twitteri.

Všetko sú to malé kúsky, ktoré robia relatívne veľkú skladačku. Faktorov úspechu je mnoho, niektoré sú viditeľné, niektoré sa pred nami ukrývajú. To, že niečo nevidíme (nevieme odmerať) ešte nedokazuje, že to nejestvuje. Keď hovorím o úspechu, tak o relatívne malom. No v začiatkoch to veľmi poteší a prajem to zažiť každému iOS vývojárovi. Dodá to patričnú energiu a chuť do ďalšej práce. Najcennejšou komoditou na každom malom úspechu je to, že sa pri tom niečo naučíte. Investícia do vlastných vedomostí sú najlepšie vyhodené peniaze, najlepšie strávený čas.

Priame oslovenie mladých

Ak si mladý, máš povedzme len 13, alebo nebodaj 10 rokov, radšej dnes začni programovať, kresliť, navrhovať, vyrábať obali na perá, proste akúkoľvek činnosť mentálnu či fyzickú. Iba tak sa môžeš stať úspešným. Treba si vziať príklad z ľudí, ktorí sa už niekam posunuli, ktorí prijali radšej cestu „utrpenia“ a hľadania ťažších spôsobov obživy. Nikto z nich sa nestratí v živote a nebude musieť rabovať, stačí si prečítať tie rozhovory.

Nečakaj na to, že niekto za tebou príde so super ponukou. Radšej buď ten, kto tú ponuku vytvorí sám.

Peter Druska Peter Druska

Vyše 13 rokov som robil CSS/HTML šablóny webových sídiel ako Pokec.sk, Azet.sk a iných. Robil som vlastné iOS appky, neskôr som prešiel programovať najskôr do Starbug.eu, neskôr do Inloop.eu. Pomedzi to som učil chvíľu na gymnáziu, no odišiel som, pretože som bol myslením nekompatibilný. Po inloope som prešiel do firmy become.sk, kde mám za úlohu vybudovať oddelenie mobilného vývoja. Tomu sa teraz venujem naplno, popri tom robím aj vývoj pre iOS. Tu sme založili značku Bedots.eu.


Hodnoť článok:
0 0

4 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Jaroslav Hubeny 13.2.2012 03:49:26
Skvelý článok, vďaka.
0 0 Peter Druska 12.8.2011 13:19:49
@Jozef Chutka, rád sa podelím o skúsenosti. Komunita iOS vývojárov? V podstate zajtra.sk ich hľadá a spája na základe rozhovorov. Potom je tu katalóg http://appky.sk, ktorý zastrešuje českých a slovenských vývojárov. Ale komunita v zmysle, že viem nikoho osloviť, nie.

@Ondřej Čermák, to záleží od uhla pohľadu. Prečo myslíš, že je to smutné? Je to fakt.
0 0 Ondřej Čermák 12.8.2011 12:31:20
Když počítám ty výnosy, tak to je tedy hodně smutný výsledek :(
0 0 Jozef Chutka 12.8.2011 12:09:16
diky za postrehy. drzim palce s aplikaciu Peter. existuje na slovensku nejaka komunita ios vyvojarov? obcas by niekto mohol prihodit polienko do ohna... ja nie som uplny ios fanda ale urobil som port onBoard-u pre i* http://itunes.apple.com/us/app/onboard/id452517053?mt=8
Zajtra.sk > Programovanie > Seriály > iOS vývojára príhody a skúsenosti 10 - český App Store


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama