spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Peter Druska 15.7.2011, článok je súčasťou seriálu iOS vývojára príhody a skúsenosti
Hodnoť článok:
0 0

iOS vývojára príhody a skúsenosti (9) - slovenský App Store

Mnohí by povedali, že vyrobiť appku pre slovenský trh (slovenský App Store) nič neprinesie. Pravdou je, že žiť sa z toho nedá, ale taká aplikácia, ktorá zaujme publikum sa urobiť dá. Príkladom môže byť moja ďalšia aplikácia obsahujúca výroky. Názov je príznačný: Výroky.

Povedal som si, že tá kôpka z kníh prepísaných výrokov sa musí pretaviť do nejakej ľuďom prospešnej formy. Poďme si dnes o tom, ako som sa dostal až na prvé miesto v rebríčku Top Paid povedať viac.

Vývoj iOS aplikácií umožnilo obsah s výrokmi využiť. Totiž, ony tie výroky by sa dali uverejniť aj na internete, ale stratili by sa medzi stovkami ostatných stránok s touto témou, ostali by nepovšimnuté kdesi ležať. iOS aplikácia s výrokmi pre slovenský App Store predtým nejestvovala, aj preto som pokladal a stále pokladám túto oblasť za veľmi zaujímavú.

Vo svojej podstate je to aplikácia veľmi jednoduchá, ktorá bola hotová za jeden deň. Pravda je, že množstvo funkcií bolo postupne odoberaných. Poviete si: „prečo som ich odoberal?“ Dôvod je taký, že mojim cieľom bolo sústrediť sa na výrok, nie na rozhranie, ktoré ich zaobaľuje. Preto som pokladal za zbytočné triedenie, vyhľadávanie a iné. Akékoľvek ďalšie akcie s výrokom okrem listovania boli zamietnuté. Keď sa množstvo výrokov rozrastie z terajších 500 na budúcich 1000 a viac, tak jednoduché kategorizovanie budem musieť pridať. Teraz je však zbytočné.

Funkcie, ktoré boli pridané v tejto verzii sú listovanie gestom a trasením zobraziť náhodný výrok. Tie totiž používatelia chceli (ako som dostal emailom spätnú väzbu).

Asi dva týždne sa aplikácia držala v rebríčku Top Paid v prvej desiatke. Úlohou bolo na začiatku aplikáciu vôbec dostať tak vysoko. Cestou boli promo kódy, ktoré som rozdal ľuďom. Totiž, promo kód sa počíta medzi predaje (bez finančnej odmeny), ktoré zavážia výrazne v rebríčkoch, akým je slovenský App Store, kde stačí 20 stiahnutí denne a ste tam, ste na očiach v slovenskom App Store.

V iPhone je rebríček Top Paid vždy s prvými 25 aplikáciami (v iTunes to je prvých 10), ktoré môžete vidieť. Vďaka tým kúpeným počtom si myslím, že ľudia sa tam chodia pozerať, čo je populárne. Akonáhle videli aplikáciu v slovenčine, v ktorej sa ukrývala nádej dobrého obsahu, tak si ju kúpili. Toľko moja analýza, prečo sa tak dlho držala hore sama. Stačilo ju len naštartovať promo kódmi.

Časom však postupne klesala a po troch týždňoch „valcovania“ rebríčku Top Paid sa dostala mimo a vie klesnúť aj pod 200. miesto. Dokáže sa znovu dostať medzi prvých 40 aplikácií, ale to je maximálne jedno stiahnutie denne. Potrebujem viac, aby som sa dostal hore. Rozmýšľam, ako to dosiahnuť.

Preto som sa rozhodol osloviť slovenské a české magazíny o recenzie. Taktiež som sa zaregistroval na forum.iphone.cz a uverejnil tam odkaz s popisom a obrázkami, a s prísľubom, že kto na ňu napíše recenziu, dostane 8 promo kódov pre seba a čitateľov. Záujem bol dobrý, vďaka tomu som dokonca aj odladil niektoré chyby tak verím, že onedlho nejaká recenzia uzrie svetlo sveta.

Recenzie

Recenzia dojednaná cez forum.iphone.cz ešte žiadna nevyšla, no za to inde sa to namnožilo.

Kým som sa dostal k tejto sekcii, tak vyšla prvá krátka recenzia aplikácie. Napísal ju Pavel Miksa na blogu magazínu Superapple.cz. Potom ďalšia na letemsvetemapplem.eu a ďalšiu napísal Juro Grečnár.

Všetkým ďakujem, je to skvelý pocit. Niečo aplikáciu posunie hore, niečo nie. Napríklad recenzia na letemsvetemapplem.eu posunula slovenskú verziu aplikácie na pár chvíľ do rebríčka Top Paid na 10. miesto v českom App Store. Fantastické.

Aby bolo jasné, toto sú moje skúsenosti a dojmy, aj keď tu propagujem svoju aplikáciu, inak by sa to ani nedalo napísať. Verím, že každý z vás tento fakt berie s nadhľadom a, pre niekoho to bude možno veľmi prospešné.

Spolupráca

Bol som veľmi milo prekvapený, ako pozitívne ľudia aplikáciu prijali a začali sa ozývať emailom s rôznymi radami, výrokmi, nápadmi. Neuveriteľné, a veľmi ma to potešilo. Niektoré z nich som aj realizoval, pretože boli užitočné (dotyční vedia). Ozval sa dokonca aj grafik, Martin Uhrín, s návrhom, že chce urobiť grafické rozhranie pre aplikáciu Výroky. Súhlasil som, zadal si podmienky a za odmenu som mu sľúbil propagáciu prípadne dohodenie kšeftov, keď sa naskytnú. Martin veľmi pozorne načúval mojim pripomienkam a vyladil do výslednej podoby naozaj podarené rozhranie, ktoré bolo spustené už vo verzii 1.2.

Spolupráca to bola naozaj skvelá a verím, že nie posledná. Ešte sa patrí uviesť jeho Dribbble účet. Takže kto máte záujem o jeho prácu, určite sa mu ozvite.

Zárobok

Na žilinskom BarCampe v máji 2011 sa ozvali hlasy (asi jeden, ale myslelo si to viac ľudí (ja som to videl)), že či si za takúto aplikáciu (ešte nebola urobená v tom čase) chcem pýtať peniaze. Vtedy som ešte veľa nevedel, ale bolo cítiť, že je to nevhodné, pýtať si pár centov za takú aplikáciu, vraj to si ľudia nemôžu kúpiť, keď to majú aj inde zadarmo. Nie je to celkom pravda. Táto aplikácia mi za tri týždne dokázala pokryť všetky náklady spojené s kúpou vývojárskeho certifikátu Apple (79€), preto som sa rozhodol rozšíriť pôsobenie aplikácie aj do českého App Store. Všetky výroky som preložil, aplikáciu nazval Citáty a odoslal na schválenie. Momentále sa už predáva a o jej živote v App Store si pohovoríme v nejakom budúcom článku z tejto série.

Ale aby som sa vrátil k tomu, či sa dá v slovenskom App Store zarobiť na živobytie. Myslím si, že nie. Pokiaľ aplikácie obsahujúce plné znenia zákonov sú v rebríčku vďaka riadnemu predaju mimo pár promo kódov, tak klobúk dolu. Mať v rebríčku Top 25 platených aplikácií v počte 11 kusov, to je v priemere možno 10 predaných kusov na aplikáciu denne. Taký predaj by urobil 50€ denne, čiže 1500€ za mesiac. Najťažšiou vecou je udržať aplikáciu vysoko.

Takže ak premýšľate o užitočnej aplikácii, prestaňte s tým. Radšej ju urobte. Možnože zažijete úspech, o akom sa vám nesnívalo. Potom dajte vedieť, napíšem o vás na zajtra.sk.

Peter Druska Peter Druska

Vyše 13 rokov som robil CSS/HTML šablóny webových sídiel ako Pokec.sk, Azet.sk a iných. Robil som vlastné iOS appky, neskôr som prešiel programovať najskôr do Starbug.eu, neskôr do Inloop.eu. Pomedzi to som učil chvíľu na gymnáziu, no odišiel som, pretože som bol myslením nekompatibilný. Po inloope som prešiel do firmy become.sk, kde mám za úlohu vybudovať oddelenie mobilného vývoja. Tomu sa teraz venujem naplno, popri tom robím aj vývoj pre iOS. Tu sme založili značku Bedots.eu.


Hodnoť článok:
0 0

4 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Martin Vartiak 9.2.2012 11:01:57
Neberiem to ako reklamu, ale ako príhody a skúsenosti zo života programátora. Úplne som s tebou v niektorých chvíľach súcitil, nakoľko prežívam trochu podobnú záležitosť. Ešte sa mi páčilo, akým ľudovým štýlom to bolo písané. Len tak ďalej ;)
0 0 Martin Malina 20.9.2011 13:03:44
"...táto aplikácia mi za tri týždne dokázala pokryť všetky náklady spojené s kúpou vývojárskeho certifikátu Apple (79€), preto som sa rozhodol rozšíriť pôsobenie aplikácie aj do českého App Store."
Cize si musel zaplatit dalsich 79€ za licenciu na ceskom appstore? spravne to chapem?
0 0 Luboš Perniš (fb) 21.7.2011 00:00:00
Mám iba jednu pripomienku, ktorá sa dá brať ako zaujímavý feedback.

Vždy keď uvidím na Zajtra," iOS vývojára príhody a skúsenosti (x)", tak ani neuvažujem nad tým, či kliknem na titulku. A pritom tento článok bol pre mňa zaujímavý, ale kým som sa k nemu dostal, prescrolloval som celú stránku, vrátil sa hore a až potom som ti to celé prečítal.

Atakujte ľudí s niečim zaujímavým hneď na začiatok. Máte články o užívateľskej psychológií a sami ste spravili takú začiatočnícku chybu...

Porozmýšľajte nad tým.. :)
0 0 Peter Sjekel (fb) 20.7.2011 00:00:00
mne blízke názory sú v článku. netreba čakať, že človek vymyslí niečo prevratné, treba sa postupne k tomu prepracovať
Zajtra.sk > Programovanie > iOS > iOS vývojára príhody a skúsenosti (9) - slovenský App Store


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama