spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Imrich Kovaľ 15.6.2011
Hodnoť článok:
0 0

Open Source redakčné systémy – čo sú zač, prečo sú zadarmo a ako ich využiť

O Open Source redakčných systémoch (Open Source CMS) sa toho popísalo už toľko, až by sa mohlo zdať, že už ani nie je o čom písať. Táto tematika má však oproti iným jednu obrovskú výhodu – rozoberá oblasť trhu, ktorá sa vyvíja tak bleskurýchle, že to, čo bolo napísané pred pár mesiacmi, či pred rokom, už dnes nemusí byť a často ani nie je pravda.

Samotná oblasť IT je dynamická už sama osebe, jej časť zaoberajúca sa vývojom a tvorbou webových riešení a webových technológií však patrí medzi tie najdynamickejšie. Aj preto, či už chtiac, alebo nechtiac, tu bude vždy o čom písať.

Pojmy a dojmy

Mnoho ľudí už pojmy Open Source, či redakčný systém určite zachytilo, niektorí by ich možno dokázali dokonca aj opísať. Drvivá väčšina, predovšetkým z tábora laikov a zákazníkov, však ani netuší, čo presne znamenajú a čím sa od klasických (statických) webových riešení redakčné systémy, naviac tie s označením Open Source, tak odlišujú. O výhodách a nevýhodách týchto redakčných systémov potom teda logicky tiež veľa nevedia a preto je najvyšší čas to zmeniť :-).

Skúsim najprv tieto pojmy v niekoľkých bodoch zhrnúť:

  1. Open Source v preklade znamená otvorený zdroj. Softvéry vyvíjané na tomto príncípe tak majú otvorený zdrojový kód, ktorý je prístupný odbornej i laickej verejnosti a k jeho vývoju tak môže prispieť každý.
  2. CMS - Content Management System - v preklade systém na správu obsahu - v princípe je to online systém / softvér nainštalovaný na vašom hostingu, umožňujúci spravovať vašu webovú stránku. Pôvodné redakčné systémy sa zameriavali výlučne na správu obsahu stránok (odtiaľ názov CMS). Postupom času však niektoré tieto systémy umožnili a stále viac umožňujú ovládať kompletne celý web, počnúc obsahom, cez funkcionalitu, až po dizajn, bez nutnosti programovania.
  3. Open Source CMS – redakčné systémy s otvoreným kódom, dostupné zdarma bez nutnosti platenia licenčných, alebo akýchkoľvek iných poplatkov.

Open Source myšlienka voľného prístupu k zdrojovému kódu nie je nová, takéto komunity vývojárov existovali aj v minulosti a združovali sa okolo vývoja klasických PC softvérov. Známy je hlavne Linux, či Open Office, neskôr to boli tiež internetové prehliadače Mozilla, Opera, či najnovšie Chrome. Hlavnou podstatou takejto myšlienky je dobrovoľná práca na vývoji, častokrát hnaná požiadavkou na sebarealizáciu, či za pocitom zadosťučinenia. Hnacím motorom môže byť tiež odozva od komunity, alebo aj možnosť prezentovať svoje zručnosti a vedomosti.

Hlavný rozdiel medzi redakčnými systémami a statickou webovou stránkou je v možnosti editácie (minimálne) obsahu. Kým pri statickej webovej stránke musia byť všetky zmeny upravované najprv v zdrojovom kóde a následne uploadnuté na hosting, redakčný systém vám to umožní urobiť interaktívne buď priamo na stránke (tzv. front - end), alebo v administračnej zóne zabezpečenej prihlásením (tzv. back – end). O úspore času, peňazí i nervov pri editovaní webu cez CMS tu asi hovoriť netreba.

Top Open Source redakčné systémy

V tomto i všetkých budúcich článkoch sa budem pravidelne zameriavať predovšetkým na 5 Open Source redakčných systémov v mojom vlastnom TOP rebríčku. Označenie TOP si vyslúžili kvôli ich kvalite, variabilite, rozšíriteľnosti (množstvo, ale hlavne kvalita doplnkov pre tieto CMS), obľúbenosti na internete a samozrejme vývojárskej / užívateľskej základni. Do tejto „veľkej päťky“ patria v mojom rebríčku CMS Joomla, Drupal, WordPress, Magento a TYPO3. Každý z týchto redakčných systémov je viac – menej vhodný na niečo iné, ich spoločným znakom je však to, že sú dostupné zdarma a pre každého a sú teda Open Source.

Variabilita a možnosti využitia

Variabilita týchto redakčných systémov sa odlišuje najmä vzhľadom k tomu, že pôvodne bol každý systém vyvinutý na niečo iné. Postupom času, s príchodom nových verzií a so zvyšujúcou sa obľúbenosťou sa však aj tieto systémy stávali a stávajú univerzálnejšie a použiteľnejšie v rozmanitých, ba na prvý pohľad možno až neprirodzených webových riešeniach. Môžete tak nájsť napríklad realitný portál postavený na pôvodne blogovom CMS. Výsledky však hovoria samé za seba.

Tu je veľmi stručný popis vyššie spomenutých redakčných systémov s najčastejším použitím:

  • CMS Joomla – najuniverzálnejší systém z veľkej päťky, predovšetkým z pohľadu užívateľa. Komplexnosť systému a obrovské množstvo rozšírení ho predurčuje na využitie pre akýkoľvek typ webu, od jednoduchých prezentácií, cez komplexné portály, až po unikátne riešenia na mieru.
  • CMS Drupal - jednoznačná jednotka pre všetkých vývojárov, resp. ľudí, ktorí si radi systém prispôsobia totálne na mieru aj priamo v kóde a samozrejme vedia ako na to. Najnovšia verzia Drupal 7 je veľkým krokom k užívateľskému komfortu, s ktorým boli predchádzajúce verzie Drupalu vcelku „na nože“. Použiteľný je v princípe na akékoľvek webové riešenie, zvykne sa napr. využívať ako jadro väčších webových sídiel. Fanatickí drupalisti ho taktiež vyhlasujú za najbezpečnejší Open Source redakčný systém na svete :-).
  • CMS WordPress – najdynamickejšie sa rozvíjajúci redakčný systém, ktorý zvíťazil v posledných 2 rokoch v súťaži o najobľúbenejší Open Source CMS sveta. Jednoduchosť ovládania, bezpečnosť a rozšíriteľnosť urobili z pôvodne jednoduchého blogovacieho systému komplexné CMS. Po pár rokoch vývoja, s príchodom WordPress 3 a vďaka extrémnej obľúbenosti už nie je problém nájsť realitný portál, elektronický obchod, firemný katalóg, či videoportál postavený na tomto systéme.
  • Magento - jediný zástupca e-commerce riešení v mojej „veľkej päťke“. Mnohými zatracovaný, mnohými blahorečeným ohromne komplexný systém určený primárne na vytvorenie elektronického obchodu. Možno ho tiež považovať za kamennú predajňu prenesenú do virtuálneho sveta. Neuveriteľné množstvo funkcií, o ktorých mnohé platené riešenia iba snívajú sú výhodou, no odrážajú sa aj na záťaži hostingu. Kto vie, ako na neho, má vyhraté.
  • TYPO3 CMS – zahrnutý do môjho rebríčka najmä kvôli jeho obľúbenosti v západnej Európe (Nemecko, Holandsko, Veľká Británia) a jeho neustálej snahe priblížiť sa ľahkosťou administrácie k užívateľovi. Rôznorodé využitie, zväčša však používaný pri tvorbe firemných prezentácií a ako základ pre elektronický obchod.

Dúfam a úprimne verím, že v budúcnosti sa moja „veľká päťka“ rozšíri o ďalšie Open Source redakčné systémy, ktorých kvalita presvedčí mňa i svet o ich využívaní. Nateraz je však o čom písať až až...:)

Imrich Kovaľ Imrich Kovaľ

Zakladateľ a majiteľ spoločnosti MERINEO s.r.o., ktorej riešenia sú budované na Open Source CMS. Propaguje myšlienku Open Source webových technológií nielen na firemnom blogu, ale všade, kde sa dá. Trochu analytik, trochu vývojár, ale hlavne obchodník, ktorý musí byť vždy v obraze. Má v hlave milión nápadov, na ktoré nemá čas, miluje bonsaje a kvalitné weby, pretože oboje má dušu.


Hodnoť článok:
0 0

8 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Yurii Fotul (fb) 25.7.2011 00:00:00
Vaaa prepac ale vobec s tebou nesuhlasim, ze Joomla je najuniverzálnejší systém z veľkej päťky, lebo z uzivatelskeho hladiska je len viac vycacana ako Drupal. A myslim, ze Drupal 7 sa jej v pohode vyrovna. A tiez Joomlu nevyuzijes pre akykolvek typ webu a prave preto aj najvacsie portaly s obrovskymi poziadavkami, multisite weby a kooopec dalsich siahlo po Drupale nie po Joomle. A urcite sa ovela viac hodi aj na unikatne riesenia šite na mieru, lebo presne na to je aj idealne stavany. Jednoducho neda mi to a privlastok - najuniverzálnejší systém - jednoznacne patri Drupalu.
0 0 Emerich von Baracer (fb) 22.6.2011 00:00:00
Jozef Pavuk: urcite sa neurazim, dakujem za nazor. Dovolte mi to trosku objasnit - Open Source ako som uz pisal hore v prvom rade znamena otvoreny kod, do ktoreho ma pristup kazdy kto ma zaujem a druhom rade je poskytovany zdarma, lebo pokial viem, tak za licenciu pre CMS Joomla, CMS Drupal, CMS WordPress, TYPO3 CMS a Magento Community Edition neplatite ani cent a mozete si ju volne stiahnut z internetu. Samozrejme suhlasim, ze Magento ma este dalsich niekolko variant, za ktore uz platite, prave v tom vsak tkvie majstrovstvo vyvojarov Magenta, ze vytvorili komercny produkt a tiez jeho sice okresanu, ale volne dostupnu free variantu. V porovnani s niektorymi komercnymi CMS, kde aby ste sa vobec dostali k demu, musite prekonat niekolko formularov a overovaciek, o realnom uzivani ani nehovoriac, tak Open Source CMS systemy mozeme v urcitom slova zmysle nazvat "free", minimalne ako "free download and use" redakcne systemy. Problematike co je a nie je zdarma pri Open Source CMS budem venovat pozornost v niektorom z dalsich clankov...
0 0 Jozef Pavuk (fb) 17.6.2011 00:00:00
verim, ze sa neurazite, ak namietnem, ze "Open Source" neznamena "Free". Prikladov by sme nasli vela, ale aspon jeden zo sveta CMS - Expression Engine (pravdepodobne piaty najpouzivanejsi na svete) je open source redakcny system, za licenciu sa vsak plati od 99 do 299 dolarov + moduly.
Aj v pripade Magenta z vasej TOP 5 je free len "Community Edition". Edicie Professional a Enterprise stoja 3000 resp. 13000 dolarov rocne.

ak by mal niekto zaujem, pripajam aj link na fakt zaujimavu a aj relativne doveryhodnu statistiku - Najpouzivanejsie CMSka na svete http://www.ui42.sk/blog/joomla-alebo-drupal-vyhrava-wordpress.html?page_id=1659
0 0 Emerich von Baracer (fb) 16.6.2011 00:00:00
Jakub Senko: ak mas na mysli PR pre Open Source, tak kedykolvek a kdekolvek, ak mas na mysli PR pre mna ci firmu, uvidime, ci po 10 - 15 clankoch budes stale toto tvrdit...:)

Martin Gaucik: Poukazanie na internetove prehliadace bolo skor obrazne a hlavne v porovnani s takym IE, ktory je vyslovene komercny produkt (vid jeho nasadzovanie do Win). Skor islo o ukazku komunit, tvorbu rozsireni pre tieto prehliadace, bugovanie a testovanie komunitov atd. a paralela s Open Source CMS komunitami

Martin Litvaj: Magento vs. Prestashop, pripravujem clanok , ktory porovna najznamejsie OS e-shopy. Na Prestu ako taku sa chystam pozriet aj podrobnejsie, z pohladu 2 mojich hlavnych faktorov vsak vyhrava Magento - faktor mnozstva profesionalnych rozsireni a faktor profesionalnych grafickych dizajnov od tretich stran. Z pohladu upravy kodu je vsak urcite vhodnejsia Presta, nakolko Magento ma tak komplexny kod, ze uprava by nemusela byt bez podrobnejsi znalosti vobec jednoducha.
0 0 Zolo Jaj Onódy (fb) 15.6.2011 00:00:00
Ahojte, mám skúšal som vytvoriť vlastnú tému pre drupal ale vypisuje mi pri nahrávaní túto chybu: Invalid checksum for file „PK
Netuším čo to znamená ak mi stým viete pomôcť prosím napíšte mi na FB
0 0 Jakub Senko (fb) 15.6.2011 00:00:00
pekný (PR) článok :)
0 0 Martin Caucik (fb) 15.6.2011 00:00:00
pockat pockat. opera nie je komplet open source. skor je viac closed ako open.
0 0 Martin Litvaj (fb) 15.6.2011 00:00:00
Aký máte názor na Magento vs Prestashop 1.4 ? Okrem všetkých dôležitých vlastností eshopu je pre mňa dôležitá aj prehľadná administrácia a kód, ktorý si viem upraviť podľa svojich predstáv a tiež komunita okolo systému.
Zajtra.sk > Programovanie > PHP > Open Source redakčné systémy – čo sú zač, prečo sú zadarmo a ako ich využiť


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama