spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

František Čaník 17.5.2011, článok je súčasťou seriálu Aplikácie pre Facebook
Hodnoť článok:
1 0

Aplikácie pre Facebook: Nástroje pre developerov

Nakoľko sa stránka „Getting started“ zatiaľ pre developerov nezmenila a predpokladám, že do slovenčiny sa ani tak skoro nedostane, znamená to, že by bolo fajn, povedať si čo to o nástrojoch, ktoré facebook pre svojich developerov ponúka.

Niektoré nástroje sú priamo autorsky zastrešené dieľňou facebook-u, niektoré sú od tretích strán, no promované samotným facebookom ako nástroje, ktoré sú schopné dodržať štandardy komunikácie.

Pohľad do dokumentácie

Samotná dokumentácia je kompletne v angličtine, čo mňa osobne vôbec neprekvapuje a asi ani Vás. Spomínať developerov a prekladateľov je zbytočné, pretože si všetci pamätáme tie „dokonalé preklady“, kedy sme namiesto „Štuchnutia“ niekomu „Pridr..ali“ a pod. Takže si urobíme malý výlet do základného rozdelenia dokumentácie, ktorá sa delí na:

Webstránky – časť určenú hlavne pre takzvané sociálne pluginy. Sem patria všetky možné a nemožné tlačítka typu „Zdieľaj“, „Pošli“, „Like“ či medzi komplikovanejšie procesy akými je implementácia možnosti prihlásenia sa na Váš web pomocou účtu z Facebook-u.

Aplikácie na Facebook-u – sú stránky, ktoré sú pomocou IFRAME ťahané do obsahu stránok facebook-u. Ide teda priamo o zobrazenie obsahu Vášho webu v šate facebook-u. Kedysi sa rozhodovalo o tom, či sa bude používať štandardizovaný FBML (Facebook Markup Language), no tento už Facebook prestal podporovať a snaží sa ho nahradiť pomocou HTML5 a novým FBJS (Facebook JavaScript). Je to niečo, čo sa veľmi podobá známej knižnici jQuery alebo Yui.

Mobilné aplikácie – sekcia určená pre mobilné zariadenia fungujúce na platformách iOS, Android či na čisto mobilnom webe.

Ukážky a How-To (voľne preložené „Ako na to“) - sekcia s ukážkami riešení, kódov a tutoriálov, ako spracovať tú-ktorú záležitosť v rámci facebook-u a jeho aplikácií.

Venovať sa implementácii tlačítok Like („Páči“) je asi hlúposť, pretože to už väčšina z nás ovláda a vďaka nástrojom na Facebook-u si vieme získať kód na vloženie behom niekoľkých sekúnd. Dôležité však je, ak chceme spojazdniť komunikáciu medzi Facebook-om a našou aplikáciou (naším webom), správne zvoliť takzvané SDK (Software Development Kit).

Nakoľko facebook fičí na php (aspoň vo väčšine prípadov), dáva facebook k dispozícii PHP SDK, ktoré je dostupné na github-e Ide o knižnicu v PHP, ktorú vytvorili priamo ľudia z Facebook-u a teda (v prípade, že si stiahnete aktuálnu verziu), nebudete mať židane problémy s tvorbou Vašej aplikácie a s tvorbou príkazov či získavaním dát z Facebook-u. Dôležité je vedieť, že toto SDK pre svoju prácu a komunikáciu s Facebook-om využíva php rozšírenia: cURL a JSON! SDK obsahuje aj úvodné ukážky, pomocou ktorých získate úvodný prehľad o spôsobe vkladania a používania knižnice.
V prípade, že nepotrebujete riešiť komplexné aplikácie, bude Vám stačiť SDK určené pre JavaScript. Aj táto knižnica sa pýši prívlastkom „Vlastná tvorba Facebook-u“, čo Vám určite umožní maximálnu flexibilitu a možnosť využívať všetky dostupné funkcie OpenGraph-u, dialógových okien a podobných záležitostí, ktoré poznáme z Facebook-u.

Dostupné sú samozrejme aj nástroje pre iOS (iPhone, iPad) či Android. S tými sa však asi zatiaľ zaoberať vôbec nemusíme, prípadne nechám túto časť pre redaktora, venujúcemu sa tvorbe aplikácií pre iPhone.

Veľmi dôležité je uvedomiť si, že keď sa rozhodnete pre jedno riešenie, nekomplikujte svoj kód využívaním ďalšieho riešenia. Je mi jasné, že možno teraz trepem piate cez deviate, ibaže čistým príkladom môže byť môj pokus-omyl, kedy som urobil cyklus v mojom prihlasovaní a získavaní dostatočných práv a to 1) v PHP a za 2) v JavaScripte-e. To znamená, že keď dostalo povolenie PHP, prišla session a kód s poverením, ktoré prijalo PHP no JavaScript ho odignoroval a požadoval svoje vlastné, čím samozrejme zrušil zasa platnosť toho PHP a takto dokolečka dokola. Takže pozor na to, aby ste neskúšali duplikovať riešenia a hlavne SDK. Je veľmi dôležité si dopredu povedať, či chcem riešiť prihlásenie na môj web cez Javascriptové SDK, alebo donútim PHP aby vyslalo request.

Facebook samozrejme nezabudol ani na to, aby sa dali tie-ktoré veci otestovať a priniesol Sandbox (Pieskovisko) na ktorom sa dajú odskúšať všetky Vaše volania pre OpenGraph, Fbql (facebook Sql) a pod.

Nabudúce si povieme čo to o správnom vytvorení prihlasovania sa na web pomocou účtu na Facebook-u.

* * *

FB developeri na Facebooku:

Pridajte sa a sledujte články rady, tipy. A neskôr si tam všetci budeme sharovať svoju tvorbu...

František Čaník František Čaník

Programátor, webdesigner a webdeveloper niekoľkých webových projektov. Má za sebou prácu v reklamnej agentúre, médiách a na rôznych pozíciách v oblasti IT.


Hodnoť článok:
1 0

8 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 František Čaník (fb) 19.5.2011 00:00:00
Vlado: Mat tolko casu a taku dobru slovnu "zasobu", tak by som kludne skusil aj videotuts, avsak... moc casu na to nie je...
0 0 Vladimir Modrooký Diablik (fb) 18.5.2011 00:00:00
Ak by si zrobil video tutorial bolo by to lepsie a zrozumitelnejšie tak ako to robí yablko =)
0 0 Pavol Eichler (fb) 17.5.2011 00:00:00
Matus: Pokiaľ chceš zobrazovať rovnaké fotografie ako na niektorej Facebook page, myslím, že by mail byť voľne prístupné cez Graph API (http://developers.facebook.com/docs/reference/api/).

Napríklad albumy zajtra.sk sú tu:
https://graph.facebook.com/zajtrask/albums
(https://graph.facebook.com/[PAGE ID]/albums)
a fotografie prvého z albumu:
https://graph.facebook.com/162547057091090/photos
(https://graph.facebook.com/[ALBUM ID]/albums)
0 0 Pavol Eichler (fb) 17.5.2011 00:00:00
PHP a JS SDK môžeš slobodne používať spoločne. JS SDK ti dokonca môže automaticky ukladať cookies, takže po prihlásení cez JS je session k dispozícií aj pre PHP.
V tom prípade, ktorý popisuješ, bol problém pravdepodobne v niečom inom, ale ťažko presne povedať iba z toho stručného popisu. :)
0 0 Matus Hruz (fb) 17.5.2011 00:00:00
zas mozno otazke odveci, teda skor na dalsie casti, ako je to s galeriami na FB, daju sa zobrazit aj na vlastnej stranke, alebo nejaky sposob prepojenia galerie na FB s tou na oficialnom webe, aby sa to nemuselo davat 2x
0 0 Jozef Rusňák (fb) 17.5.2011 00:00:00
Marian - po novom ano da... predtym fungovali na strankach iba FBML a bolo potrebne to nacitat tou fintou "fb:iframe", kt. spominas.
0 0 František Čaník (fb) 17.5.2011 00:00:00
Marian: Pokial je aplikacia riesena ako "canvas page", vtedy sa po kliknuti na "Prejst na aplikaciu" zobrazi priamo obsah danej CANVAS PAGE ktora je vlastne cez IFRAME volana tebou definovana URL adresa, ktora je na tvojom serveri. Po novom sa urcuje canvas pre HTTP a zvlast pre HTTPS.
0 0 Marian AkaTaste Bodnarik (fb) 17.5.2011 00:00:00
da sa IFRAME nacitat priamo na uvode facebook stranky, bez nutnosti klikania na nejaky odkaz?? pretoze zatial som nasiel len skript, ktory nacita iframe do facebook stranky az po kliknuti na nejaky odkaz, co mi dost vadi...
Zajtra.sk > Programovanie > FBML/Facebook > Aplikácie pre Facebook: Nástroje pre developerov


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama