spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

František Čaník 10.5.2011, článok je súčasťou seriálu Aplikácie pre Facebook
Hodnoť článok:
1 0

Aplikácie pre Facebook: Ako začať?

Facebook hýbe svetom a bude ešte pár rokov hýbať svetom bude a robiť aplikácie pre Facebook je jedným z hitov súčasnosti. Zajtra.sk ťa naučí vyrobiť FB aplikáciu od úplného základu.

Aký účel má aplikácia plniť a na čo má byť používaná?

V prvom rade si musíme ujasniť, čo naša aplikácia má vykonávať. Ak chceme využívať takzvané Sociálne pluginy, prípadne prepojiť prihlasovanie s naším webom, musíme mať aplikáciu, ktorá bude tieto informácie v sebe uchovávať a získa si od používateľov práva na to, aby mohla získavať údaje z profilu, prípadne ich do profilu či nástenky publikovať. Ďalšou možnosťou je vytvorenie aplikácie, ktorá bude priamo zobrazovaná v stránkach facebook-u a to buď pomocou bežných IFRAME alebo bude ako FBML (Facebook markup language - developers.facebook.com/docs/reference/fbml/ ) stránka.

Začíname s tvorbou prvej FB aplikácie

Na stránke Vytvoriť aplikáciu vyplníme názov aplikácie a budeme súhlasiť s podmienkami, ktoré určuje Facebook.
Vytvárame aplikáciu pre Facebook - tutorial
Ide o všeobecné veci typu, že aplikácie nesmú rozosielať SPAM, nesmú obsahovať vulgarizmy a podobné zákonné normy, ktoré platia pre všetky zúčastnené krajiny + samozrejme krajinu pôvodu aplikácie, teda aj tie naše. V ďalšom kroku zadáme overovací CAPTCHA kód, po ktorom nás stránka presmeruje na zobrazenie a úpravu našej novej aplikácie. Vytvárame aplikáciu pre Facebook - tutorial

Prejdime si zoznam jednotlivých polí:

1. Ako sa volá Vaša aplikácia (dávajte si pozor, aby ste tam neuvádzali slovo Facebook a podobné)
2. Popis – ide o pole, kde by bolo potrebné opísať, na čo vlastne aplikácia slúži a čo je jej cieľom
3. Ikona – malinká ikonka, ktorá sa zobrazuje pri správach na nástenke Vytvárame aplikáciu pre Facebook - tutorial
4. Logo – Ide o obrázok, ktorý bude zobrazovaný ako profilová fotografia
5. Jazyk – v akom jazyku je Vaša aplikácia
6. User support address (adresa pre podporu užívateľov) – tu si môžete zvoliť, či bude zobrazená e-mailová adresa alebo bude prelinkovaná na nejakú webovú stránku s kontaktným formulárom
7. Kontaktný e-mail – ide o email určený pre facebook, na ktorom Vás vedia kontaktovať v prípade, že niekto nahlási Vašu aplikáciu ako spam a pod.
8. Privacy policy URL – adresa pre informácie o ochrane súkromia
9. URL podmienok používania – ak máte vlastné podmienky ako používať aplikáciu
10. Správa používateľov – Hlavný administrátor
11. Pridávanie administrátorov

Nie je potrebné klikať na uložiť zmeny, pokiaľ ste ešte nevyplnili všetky údaje. Zbytočne by ste tak museli stále vchádzať do editácie aplikácie. Pokojne kliknite na záložku Web Site.
Vytvárame aplikáciu pre Facebook - tutorial
Tu máte možnosť vidieť základné údaje, ktoré sú potrebné pre komunikáciu s protokolom OpenGraph.

Ide o ID aplikácie (1) a o Application Secret (aplikačný kľúč – 2). Ďalšou položkou (3) je Site URL, kde sa jedná o absolútnu url stránky, na ktorej bude aplikácia a poslednou položkou je Site domain (4) v ktorej sa určuje, ktorá doména má oprávnenie (ak určíte doménu www.domena.sk a pokúsite sa pristúpiť na aplikáciu zo subdomény, nebude Vám to fungovať.
Vytvárame aplikáciu pre Facebook - tutorial

Integrácia s Facebook-om je záložka, v ktorej rozhodujete o tom, či vznikne na facebooku aplikácia, ktorá bude zobrazovať externý obsah pomocou FBML či IFRAME.
Vytvárame aplikáciu pre Facebook - tutorial
Tu nájdeme položky, v ktorých sa zadávajú všetky informácie o tom, kam smeruje aplikácia a čo ju bude vyvolávať.

Canvas page – SEO názov pre aplikáciu. Musí byť unikátny a musí dodržiavať štandardy SEO názvu
Canvas URL – URL adresa, ktorá bude načítana do stránok facebook-u, keď si niekto zadá Canvas page (URL)
Secure canvase URL – stránka, ktorá bude načítaná ak užívatelia používajú https a nie http
Iframe size – veľkosť IFRAME (výška) – tu sa nastavuje, či budú zobrazené scrollovacie roletky, alebo sa bude automaticky prispôsobovať výška výške obsahu iframe
Bookmark URL – URL adresa, ktorá bude načítavaná do záložky (keď si užívatelia pridajú aplikáciu medzi svoje záložky)
Social discovery – Ak povolíte túto možnosť, Facebook bude vedieť publikovať informácie do nástenky používateľa a na iné miesta, kde aplikácia bude mať povolenie publikovania
Tab name – Názov záložky v aplikácii
Tab URL – URL, ktorá sa v tejto záložke načíta
Secure Tab URL – url pre https pripojenie
Edit URL – url pre editáciu obsahu záložky

Zvyšné záložky nás zatiaľ nezaujímajú, pretože o tých si určite ešte povieme neskôr, nakoľko ide o integráciu aplikácie pre mobilné zariadenia, kde sa určuje, či má táto aplikácia samotnú App v App store a podobné nastavenia.

Keď sme to zvládli, môžeme kliknúť na Uložiť zmeny čo nás presmeruje na informácie o našej aplikácii Vytvárame aplikáciu pre Facebook - tutorial

Nabudúce na Zajtra

V ďalšej časti sa budeme venovať voľbe SDK, nástrojom, ktoré pomáhajú odladiť aplikáciu a sociálnym pluginom, ktoré dokážu fungovať aj bez vytvorenej aplikácie.

* * *

FB developeri na Facebooku:

Pridajte sa a sledujte články rady, tipy. A neskôr si tam všetci budeme sharovať svoju tvorbu...

František Čaník František Čaník

Programátor, webdesigner a webdeveloper niekoľkých webových projektov. Má za sebou prácu v reklamnej agentúre, médiách a na rôznych pozíciách v oblasti IT.


Hodnoť článok:
1 0

12 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

1 0 Patrik Podo 10.4.2014 11:51:46
A čo tak si dať niečo z naozajstného marketingu....

http://slovenskeweby.eu/slovfejs-facebook-marketingovy-program/
0 0 DaVid DaDo Gombár 11.7.2012 17:48:46
ahooojte prečo sa neda vitvarať aplikacie???
0 0 Filip Škultéty 19.2.2012 12:41:32
Ja si chcem ten ucet aktivovat cez mobil ale ked si dam poslat heslo tak mi nepride ani po 3. dni. Preco?? Cislo telefonu som vyplnil spravne. Neviem v com moze byt chyba. Dik za kazdy ohlas.
0 0 Pan Inkognito (fb) 14.5.2011 00:00:00
"Váš účet musí být ověřen, předtím než budete moci učinit tento krok. Prosím potvrďte svůj účet přidáním Vašeho telefonního čísla mobilní telefon nebo kreditní karty credit card."
To myslí vážně? :-)
0 0 František Čaník (fb) 12.5.2011 00:00:00
Ved prave to je ten problem, ze mozes mat sice zapnute slovenske preklady, no jednoducho nasi prekladatelia si nedavaju vela prace s prekladmi a tak polovica popisov a napoved je cista anglictina a nie kazdy vie, co kde vlastne chcu. Dost dlho bol napriklad problem pochopenia, preco uvadzaju, ze jedna z adries ma byt relativna, pretoze sa napaja na Canvas URL a pritom pokial si nezadal celu url, tak ti to nezobralo. Ale to boli bugy, ktore s prichodom zmien (hlavne co sa HTTPS tyka) pravdepodobne fixli :)
0 0 Roman Melíšek (fb) 12.5.2011 00:00:00
František, jasne ze treba ucit zaklady. Ale tento clanok je o vyplneni formularovych dat. Ten kto vytvara/bude vytvarat FB aplikacie snad vyplnit par koloniek zvladne. Defakto je to iba prelozeny popisok policka, ktory je na screenoch v anglictine.
0 0 František Čaník (fb) 12.5.2011 00:00:00
Matus: jednoduche riesenie, ide o tzv. BOOKMARK, ktory sa urcuje v ramci zalozky Facebook integration -> Bookmark URL. Vtedy dostanes moznost pridat do aplikacie tlacitko "Pridat do zaloziek" a ta sa potom zobrazi v profile uzivatela. Kliknutim sa nacita dana URL do obsahu stranky v profile daneho pouzivatela. (Ak mas to na mysli, ale myslim, ze ano). Urcite to bude jednou z tem ...
0 0 Matus Hruz (fb) 11.5.2011 00:00:00
ja mam jeden dotaz, ktory by sa hodil buduce diely, ak si spravim aplikaciu a chcem aby sa uzivatelovi zobrazil priamy link na moju aplikaciu pod fotkou v Home alebo Profile, na lavo pod spravami udalostami atd, napr aplikacia jedneho radia sa mi tam zobrazila v momente ked som potvrdil jej pouzivanie ale svoju tam neviem dostat, alebo ak je ina cesta ako sa k aplikacii dostane uzivatel jedinim kliknutim po prihlaseni tak sem snim, je to pre danu aplikaciu dost dolezita vec
0 0 František Čaník (fb) 11.5.2011 00:00:00
Roman, teba tiež asi nehodili len tak do bazénu bez toho, aby ti dali rukávniky alebo koleso, keď ťa učili plávať, či? Základné pravidlo, ktoré si miliarda ľudí neuvedomuje: Ľudí treba učiť základy, bez nich sa nepohnú. Ak základy ovládaš, tak si počkaj ďalší diel :)
0 0 Roman Melíšek (fb) 11.5.2011 00:00:00
No myslim si ze toto ani netrebalo opisovat. Je to jasne kazdemu. Rovno ste mohli prejst dalej.
0 0 Vladimir Modrooký Diablik (fb) 10.5.2011 00:00:00
Viac viac viac....
0 0 Ten Kubo (fb) 10.5.2011 00:00:00
Super!, som rád že bude aj niečo také :)....
Už mám síce pár aplikácií, ale rád sa niečo nové priučím.
Zajtra.sk > Programovanie > FBML/Facebook > Aplikácie pre Facebook: Ako začať?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama