spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Peter Druska 27.4.2011, článok je súčasťou seriálu iOS vývojára príhody a skúsenosti
Hodnoť článok:
0 0

iOS vývojára príhody a skúsenosti (7) - riešenie problémov

Dnes vám opíšem, ako riešim náročné problémy, ako sa dostávam k výsledku a úspešne pokračujem v kódení už v poradí tretej aplikácie. Bude to super aplikácia. Teda mne také čosti chýbalo. Verím tomu, že o chvíľu popísaný postup bude prínosom pre každého.

Formulácia problému

Základom všetkého je problém, ktorý v danej chvíli nastal, dobre sformulovať. Uvádzam zoznam niekoľkých, ktoré som pri tretej aplikácii musel vyriešiť. Pre niekoho možno triviálne záležitosti, no v začiatkoch sú to cenné poznatky. Formulácia úlohy môže byť nasledovná (žargón mi musia odpustiť tí, ktorí (ešte) nemajú praktickú skúsenosť s vývojom iOS aplikácií):

 • Zmena veľkosti obrázka.
 • Otvoriť kameru, zachytiť video a uložiť ho.
 • Vytvoriť bunku tabuľky s vlastným rozložením.
 • Nahrať zvukový záznam.
 • Vytvoriť meniteľný slovník s položkami rôzneho typu.
 • Implementovať perzistentné dáta.

Nájdenie riešenia

Keď viete, aký problém idete riešiť, sú dve cesty, po ktorých sa môžete vydať. Ja volím väčšinou obidve naraz. Sú to:

 1. vyhľadaj riešenie v internete,
 2. opýtaj sa známeho z tej istej oblasti.

Slušnosť káže, že kým s danou požiadavkou prídeme za niekým konkrétnym (do fóra, e-mailom, …), treba sa ju pokúsiť vysloviť vo vyhľadávačoch a dopátrať sa k riešeniu samostatne. Pozdvihuje to osobnosť, naučíte sa byť samostatným. To však často môže byť problém z niekoľkých dôvodov:

 • vyhľadávač vás nepozná,
 • príliš dlhá formulácia problému nemusí viesť k relevantným výsledkom,
 • daný problém nemusí byť tak náročný, aby ho niekto niekde niekedy riešil.

Ale aj tak sa najprv treba pokúsiť vyhľadávať. Až potom môže nastúpiť druhá možnosť: opýtať sa vo fórach alebo známeho z tej istej oblasti. V čom je však výhoda formulovania problému do fóra alebo konkrétnemu človeku? Pretože tá formulácia musí byť dostatočne opisná a stručná, čo má často za následok, že riešenie sa ukáže samé.

Napríklad som mal jeden problém s tabuľkovým výpisom a obnovením dát preň, ktoré načítavam do „NSDictionary”. Jakubovi som napísal (okrem iných omáčok okolo):

„Teda [tableView reloadData]; sa vykoná, ale nenačítajú sa novo pridané dáta do NSMutableDictionary.“

kým do vyhľadávača som zadával:

„problem with reloading data in UITableView“.

Cítite ten rozdiel? A takých bolo hneď niekoľko. Kým vyhľadávaná fráza neformuluje jasne problém a nenapovedá, tak otázka na konkrétneho človeka je formulovaná tak, že obsahuje aj odpoveď. Častokrát Jakub nemusí ani reagovať a riešenie nájdem sám. Občas sa stalo, že mi poradil, no vec som už vyriešil. Toto nazývam samoriešením problému a už to vykonávam cielene: mám problém, sformulujem jeho podstatu do zmysluplných viet a odošlem. Práve to odoslanie je aktom, ktorý otvorí oponu a všetko je hneď jasné.

Možno by stálo za námahu urobiť tzv. jednosmerné fórum, kde každý môže svoj problém sformulovať, ale nikto nemôže poradiť. Každý by si však všetko mohol prečítať. Kto by chcel poradiť nejakému zúfalcovi, musel by sa s tým konkrétnym človekom skontaktovať osobne (aj v zmysle e-mailovej komunikácie) a všetko vyriešiť tak. Tým by sa daný problém z fóra odstránil a nikto by ho viac už nevidel, keďže by bol pokladaný za vyriešený. Možno som už moc odbočil, ale stále je to o dobrej formulácii. Ešte raz si dajme na záver:

Dobrá formulácia problému vedie k jeho bezprostrednému riešeniu. Skúste vysvetliť podstatu situácie konkrétnemu človekovi tak, aby tomu aj on porozumel a nájdete v tom riešenie.

Peter Druska Peter Druska

Vyše 13 rokov som robil CSS/HTML šablóny webových sídiel ako Pokec.sk, Azet.sk a iných. Robil som vlastné iOS appky, neskôr som prešiel programovať najskôr do Starbug.eu, neskôr do Inloop.eu. Pomedzi to som učil chvíľu na gymnáziu, no odišiel som, pretože som bol myslením nekompatibilný. Po inloope som prešiel do firmy become.sk, kde mám za úlohu vybudovať oddelenie mobilného vývoja. Tomu sa teraz venujem naplno, popri tom robím aj vývoj pre iOS. Tu sme založili značku Bedots.eu.


Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Programovanie > iOS > iOS vývojára príhody a skúsenosti (7) - riešenie problémov


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama