spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Peter Druska 18.3.2011, článok je súčasťou seriálu iOS vývojára príhody a skúsenosti
Hodnoť článok:
0 0

iOS vývojára príhody a skúsenosti – recenzie

Rozoslal som promo kódy magazínom, ktoré sa venujú recenziám iPhone aplikácií. Teraz ostáva počkať, či urobia recenziu na tak jednoduchú záležitosť. Ak áno, bude zaujímavé sledovať, čo to spôsobí s predajnosťou. Už mi odpísali z niektorých, že recenziu v pohode urobia. Čomu sa veľmi teším.

Pre niektorých, ktorí by si mysleli, že zverejnenie danej aplikácie na magazíne zajtra.sk ovplyní predajnosť musím povedať, že to nemalo žiadny vplyv. Nikto nemal záujem (zajtra.sk nie je cieľová skupina). Ostatne napísaný článok bol vydaný v čase rozosielania promo kódov, čiže sa počíta tento dátum do sledovania s promo kódmi.

Je pravda, že pár ľudí sa mi ozvalo o radu, niektorí dokonca poslali zaujímavé, žiaľ nezverejniteľné obrázky, ktoré som musel vymazať natrvalo (z bezpečnostných dôvodov).

Napríklad také zverejnenie recenzie na ohryzku taktiež nemalo vplyv na predajnosť. Ide o to, že Slovensko je veľmi malý trh na tak špecificky zameranú aplikáciu, akou je testovaná Rainbow Master.

Sledovať cestu promo kódov je zaujímavé, pretože nevidno len tie mnou odoslané, ale ja tie, keď niekto druhému daruje aplikáciu (vidno obe strany). Taká situácia je viditeľná v jeden mrazivý februárový deň v Čínskej ľudovej republike. Usúdil niekto vyššiu mieru užitočnosti danej aplikácie v prospech druhého človeka? Asi, neviem to isto, nuž poteší.

Kým sú zverejnené recenzie, mám také zmiešané pocity. Aké to bude, keď niekto bude písať o mojej aplikácií? Bude to moc bolieť? Zhodí ju na plnej čiare? Vychváli ju? Bude to nestranná recenzia? Navyše, bude to moja aplikácia. Nikoho iného. Je to zvláštny pocit, že ona si tam kdesi lieta, každý k nej má prístup a môže ju vyskúšať, kúpiť. Pocit veľkého miesta privoláva pocity, že čosi je stále nenaplnené tým smerom. Človek má zrazu chuť vypustiť do sveta aplikácií niečo užitočné, niečo komplexné, no pritom jednoduché.

Nápady

Nápady sú tie čarovné veci, ktoré vás môžu popohnať ďalej. Zapistujte si všetko, niečo vás zaujme, čo bude mať význam urobiť. V tomto čase čakania na uverejnenie recenzií som začal pracovať na ďalšej jednoduchej aplikácii, ktorá bude pri svojom štarte lacnejšia, ako Rainbow Master. Detaily prezradím neskôr. To, že aj prvú aplikáciu chcem zlacniť, vykonám a budem sledovať neskôr. Teraz trochu k nápadom.

Nápady sú všade okolo nás. Ja mám na to jednoduchý princíp, ako ich zbierať: chýba vám niečo v danej chvíli? Ak áno, vyriešila by to konkrétna aplikácia? Ak áno, nápad si treba zapísať. Tento proces selektovania netrvá dlho, odohrá sa takmer okamžite a ukrýva sa vo zvolacej vete: „na to by bola super aplikácia!“ Takto som si zapísal už nemalé množstvo strán v zápisníku. Niektoré sú však už toľkokrát zopakované v „App Store“, že si ich nebudem všímať, kým mi nenapadne, ako byť lepší ako konkurencia.

Niektoré nápady môžu byť fakt super. Ak vás jeden nadchne, začnite. Neváhajte. Mne to neprináša živobytie, len pár eur navyše. No nikto nikdy nevie...

„Nesmieš myslieť na to, čo robíš. To je istá cesta k neúspechu. Proste to urob.“ — Darwi Odradová (Kapitula: Duna)

Ako raz bolo kedysi kdesi napísané, a možno i povedané, netreba realizáciu dotiahnuť do úplnej dokonalosti, pretože vtedy sa produkt von nikdy nedostane. Treba proste „začať a urobiť to, a dobre“.

Keď tak nad tým uvažujem, stále mám pocit pri písaní aplikácií, že kódim od buka do buka. Jednoducho neriešim, že niektoré veci nájdem v nejakom fóre a použijem to, aj keď spočiatku mi nie je všetko jasné. Na začiatku tvorby dobrých hudobníkov musí byť kopírovanie inej muziky tak, že iba hrajú to, čo počujú. Neustálym opakovaním toho istého dostanú do mozgu správne techniky hrania. Ako paralelu k tomuto môžeme postaviť kódovanie, nech je to už čokoľvek, v našom prípade iOS aplikácií. Pokojne kopírujte hotové kódy z kníh, fór a iných zdrojov a skúšajte to pochopiť. Iba poriadnym písaním sa z každého môže stať profík. Každý raz začínal. Aj ľudia zo spoločnosti Rovio, aj ľudia od Pixelmatora. I ktokoľvek iný dobrý. Len mali nápady a nebáli sa.

Myslím si, že dôležité je prekonať strach.

Promo kódy, recenzie a zmena ceny

Podľa mňa pre magazíny robiace recenzie na iPhone aplikácie je aplikácia Ranbow Master príliš nezaujímavá. Preto v zahraničí žiadna recenzia na väčšom z nich dosposiaľ nevyšla. Po mesiaci som túto aplikáciu zlacnil na 0,79€ a budem sledovať, aký efekt na jej predajnosť bude mať táto zmena. Popri tom som spustil svoju druhú aplikáciu pre všetky tehotné – My White Stork :-). Jednoduchá tehotenská kaľkulačka. Vysvetľovať azda nemusím. Jej počiatočnú cenu som stanovil na 0,79€ a potom by som ju chcel zlacniť na 0€. Aj v tomto prípade budem sledovať, ale už bez rozosielania promo kódov, ako sa bude vyvýjať jej predajnosť. O všetkom budem informovať na zajtra.sk.

Zostaňte naladení.

Peter Druska Peter Druska

Vyše 13 rokov som robil CSS/HTML šablóny webových sídiel ako Pokec.sk, Azet.sk a iných. Robil som vlastné iOS appky, neskôr som prešiel programovať najskôr do Starbug.eu, neskôr do Inloop.eu. Pomedzi to som učil chvíľu na gymnáziu, no odišiel som, pretože som bol myslením nekompatibilný. Po inloope som prešiel do firmy become.sk, kde mám za úlohu vybudovať oddelenie mobilného vývoja. Tomu sa teraz venujem naplno, popri tom robím aj vývoj pre iOS. Tu sme založili značku Bedots.eu.


Hodnoť článok:
0 0

3 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Ján Žitniak (fb) 24.3.2011 00:00:00
Tak Ti držím palce, nech to vyjde s aplikáciou My White Stork. Ja by som ju skôr nazval Child born calculator :) nech aj ten názov zaberie.

Teoreticky by mohla byť aplikácia zaujímavá, myslím si, že ženy by mohli dať peniaze za niečo takéto.

Napadá ma, že skôr by bola zaujímavejšia aplikácia, či to bude chlapec alebo dievča :)
Som zvedavý ako to s Tebou pri tom predaji dopadne.
0 0 Martin Adamek (fb) 19.3.2011 00:00:00
A este by ta mohlo zaujimat http://onethingwell.org/sponsorship - ja budem prvy pokusny kralik uz tento pondelok ;-)
0 0 Martin Adamek (fb) 19.3.2011 00:00:00
A verzie zadarmo, ale s reklamami si nezvazoval?
Zajtra.sk > Programovanie > iOS > iOS vývojára príhody a skúsenosti – recenzie


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama