Zábavné programovanie pre deti, 2. časť
Chcete deti naučiť viac než len technológie pasívne používať? Naučte ich vytvárať si vlastné aplikácie! Ako začať sa môžete inšpirovať aj v tomto článku.
V minulej časti sme sa pozreli na pár projektov, ktoré pomáhajú vzdelávať deti v informatike a programovaní na Slovensku. Teraz si spomenieme niekoľko organizácií a aktivít, ktoré prebiehajú v zahraničí.
Hodina kódu
Medzi iniciatívy organizácie Code.org patria udalosti zvané Hodina kódu. O týchto udalostiach som viac napísala v článku Počítačová hra alebo programovanie pre najmenších.
V krátkosti zhrniem, že ich cieľom je venovať aspoň hodinu svojho času informačným technológiám. Zameriavajú sa na výučbu programovania pre detí pomocou zábavných hier. Medzi tie najzaujímavejšie patria hry Minecraft, Napíš svoj prvý počítačový program, Hviezdne vojny: Budovanie galaxie pomocou kódu a iné, ktoré učia skladaním blokov kódu.
Mnohé z ponúkaných hier sú lokalizované aspoň do češtiny. Hra Code Combat dokonca do slovenčiny. Tá ponúka výučbu aj programovacích jazykov Python, JavaScript, CoffeScript (kratšia syntax pre JavaScript) a Lua (experimentálny jazyk na programovanie hier).
Hranie hry CodeCombat v slovenčine pre programovací jazyk Python.
Code Club
Britský Code Club sa zameriava na výučbu detí od 9 do 13 rokov. Ich cieľom je rozšíriť vzdelávanie v oblasti informačných technológií po celom svete čo najviac. Na mnohých miestach tak zakladajú dobrovoľníci krúžky zamerané na informatiku, ktoré klub združuje. Už 11 krajín sveta je oficiálnym partnerom a ich učebné materiály sa dostali na bežné hodiny do škôl.
Osnovy sú zamerané na tri oblasti: Scratch, Python, HTML a CSS. Obsahujú aj projekty pre prácu s Raspberry Pi, Sense HAT (Raspberry rozšírené o LED diódy a senzory) a Sonic Pi (zamerané na hudbu), ktoré sú zamerané prevažne na programovací jazyk Python.
Učebné osnovy organizácie Code Club.
Dobrovoľníci aktívne spolupracujú aj na tvorbe týchto materiálov. Všetky projekty je možné preložiť do materinského jazyka každej krajiny. Stačí ich kontaktovať a oni sa vám odpovedia na všetky otázky. Poradia vám ako začať a poskytnú potrebné informácie. Do slovenčiny je preložených pár projektov pre grafický programovací jazyk Scratch.
Každý projekt predstavuje kompletný návod ako si krok po kroku vytvoriť vlastnú hru, animáciu, webovú stránky alebo iný zaujímavý projekt. Roztriedené sú do rôznych modulov podľa náročnosti. Okrem návodu pre študenta obsahujú aj krátky súhrn projektu pre učiteľa.
Ukážka návodu Hovoriaci robot pre programovací jazyk Scratch.
Podľa týchto návodov sú deti schopné pracovať úplne samostatne. Zlepšia si logické myslenie a osvoja si používanie podmienok, cyklov a ďalších princípov programovania. Motiváciou pre nich bude tvorba hier. Veď kto by si nechcel vytvoriť vlastnú hru?
Raspberry Pi Foundation
Kto by chcel deti naučiť textový programovací jazyk alebo ho baví spájanie káblikov, tomu odporúčam pozrieť sa na organizáciu Raspberry Pi Foundation a ich projekty.
Rasberry Pi ako vhodná voľba pre výučbu detí.
Tá ponúka celú škálu aktivít od online kurzov na portály FutureLearn, stretnutia nadšencov zvané "malinové džemy" až po súťaže ako AstroPi, kde sa deti môžu zapojiť do vytvárania kódu pre medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, do ktorej sa zapojili aj naši susedia Česi.
Deti hraním a tvorbou vlastných hier ani nevnímajú, že sa jedná o učenie. Rýchlo si tak osvoja grafický programovací jazyk Scratch či textový jazyk Python. Komenského "škola hrou" sa tak stáva realitou. Pomocou týchto techník je možné rozvinúť u detí pozitívny vzťah k informatike.
Viac o programovaní v jazyku Python nájdete v sérii článkov o Raspberry Pi a hre Minecraft.
Projekty organizácie Raspberry Pi Found.: https://projects.raspberrypi.org/en/
Slovenské preklady projektov organizácie Code Club: http://projects.codeclubworld.org/sk-SK/index.html
Dostupné aktivity Hodiny kódu: https://hourofcode.com/us/sk/learn
0 komentárov k článku:
Komentovať môžu iba prihlásení
Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)
Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:
Novinky
2 rokmi
Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky
Výběr nejlepších aprílových vtípků 2019
2 rokmi
Fotky Google sa učia lepšie pracovať s dokumentmi
Spoločnosť Google prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Twitter oficiálne predstavila novú funkciu svojej aplikácie Fotky Google.
2 rokmi
Gmail dovoľuje naplánovať poslanie emailu neskôr
Spoločnosť Google dnes oznámila pridanie funkčnej novinky do svojej populárnej webmailovej služby Gmail, možnosť naplánovať poslanie emailu na neskôr.
3 rokmi
Používatelia Chrome začali prechádzať na nový rýchlejší Firefox, avizujú dáta Mozilly
Nový lepší a rýchlejší prehliadač Firefox 57 Quantum vyúsťuje zrejme do viac používateľov prechádzajúcich respektíve vracajúcich sa na tento prehliadač z iných prehliadačov, na osobných počítačoch aj smartfónoch.
3 rokmi
Briti dokončili kúpu SK-NIC-u. Nové .sk domény nechávajú za 8.4 eur
Predaj správcu slovenskej domény .sk, SK-NIC, bol dokončený a novým majiteľom po telekomunikačnej skupine Danubiatel, do ktorej patrí napríklad Swan a 4ka, je britská spoločnosť CentralNic.
Staršie novinky »TOP dlhšie
- 01 Farbičky v HTML a CSS, alebo? (1076x)
- 02 Tiché COMBO Logitech MK295 (953x)
- 03 Kingston uvádza 128GB verziu šifrovaného USB (915x)
- 04 Pochopte, ako vytvoriť virtuálny obchod v 6 krokoch (791x)
- Aj ty môžeš byť najčítanejší. Napíš článok »
TOP tento mesiac
- Aj ty môžeš byť najčítanejší. Napíš článok »
Nové články:
- 14.Kingston uvádza 128GB verziu šifrovaného USB
sep - 10.Tiché COMBO Logitech MK295
sep - 24.Farbičky v HTML a CSS, alebo?
aug - 23.Pochopte, ako vytvoriť virtuálny obchod v 6 krokoch
aug - 29.Kamery, cloud a bezpečnosť
jul - Viac »
- Aj ty môžeš byť najčítanejší. Napíš článok »
Pekné veci
Pekné veci
Pekné veci
Pekné veci
Kritika
Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!
Reklama
Slovenská IT komunita
Seriály zo Zajtra.sk
· Ako písať blog
· Ako sa stať PHP ninja s Yii Frameworkom
· Aplikácie pre Facebook
· CSS triky
· iOS vývojára príhody a skúsenosti
· Jednoduché programy, ktoré vám ušetria čas
· Modelovanie webového sídla
· Nauč sa CodeIgniter [HD]
· Nauč sa jQuery [HD]
· Nette PHP framework
· OOP v Javascripte
· Programujeme v Jave
· Programujeme v Lazaruse
· Programujeme v Pythone
· Robíme Eshop v ASP.NET Web Pages
· Slovenskí iOS developeri
· Webdizajn krok po kroku
· Yablkov TurboTip [HD]
Posledné komentáre