spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Dominika Delejová 2.4.2018
Hodnoť článok:
0 0

Zábavné programovanie pre deti, 2. časť

Chcete deti naučiť viac než len technológie pasívne používať? Naučte ich vytvárať si vlastné aplikácie! Ako začať sa môžete inšpirovať aj v tomto článku.

V minulej časti sme sa pozreli na pár projektov, ktoré pomáhajú vzdelávať deti v informatike a programovaní na Slovensku. Teraz si spomenieme niekoľko organizácií a aktivít, ktoré prebiehajú v zahraničí.

Hodina kódu

Medzi iniciatívy organizácie Code.org patria udalosti zvané Hodina kódu. O týchto udalostiach som viac napísala v článku Počítačová hra alebo programovanie pre najmenších.

V krátkosti zhrniem, že ich cieľom je venovať aspoň hodinu svojho času informačným technológiám. Zameriavajú sa na výučbu programovania pre detí pomocou zábavných hier. Medzi tie najzaujímavejšie patria hry Minecraft, Napíš svoj prvý počítačový program, Hviezdne vojny: Budovanie galaxie pomocou kódu a iné, ktoré učia skladaním blokov kódu.


Ukážka hry Minecraft.

Mnohé z ponúkaných hier sú lokalizované aspoň do češtiny. Hra Code Combat dokonca do slovenčiny. Tá ponúka výučbu aj programovacích jazykov Python, JavaScript, CoffeScript (kratšia syntax pre JavaScript) a Lua (experimentálny jazyk na programovanie hier).


Hranie hry CodeCombat v slovenčine pre programovací jazyk Python.

Code Club

Britský Code Club sa zameriava na výučbu detí od 9 do 13 rokov. Ich cieľom je rozšíriť vzdelávanie v oblasti informačných technológií po celom svete čo najviac. Na mnohých miestach tak zakladajú dobrovoľníci krúžky zamerané na informatiku, ktoré klub združuje. Už 11 krajín sveta je oficiálnym partnerom a ich učebné materiály sa dostali na bežné hodiny do škôl.

Osnovy sú zamerané na tri oblasti: Scratch, Python, HTML a CSS. Obsahujú aj projekty pre prácu s Raspberry Pi, Sense HAT (Raspberry rozšírené o LED diódy a senzory) a Sonic Pi (zamerané na hudbu), ktoré sú zamerané prevažne na programovací jazyk Python.


Učebné osnovy organizácie Code Club.

Dobrovoľníci aktívne spolupracujú aj na tvorbe týchto materiálov. Všetky projekty je možné preložiť do materinského jazyka každej krajiny. Stačí ich kontaktovať a oni sa vám odpovedia na všetky otázky. Poradia vám ako začať a poskytnú potrebné informácie. Do slovenčiny je preložených pár projektov pre grafický programovací jazyk Scratch.

Každý projekt predstavuje kompletný návod ako si krok po kroku vytvoriť vlastnú hru, animáciu, webovú stránky alebo iný zaujímavý projekt. Roztriedené sú do rôznych modulov podľa náročnosti. Okrem návodu pre študenta obsahujú aj krátky súhrn projektu pre učiteľa.


Ukážka návodu Hovoriaci robot pre programovací jazyk Scratch.

Podľa týchto návodov sú deti schopné pracovať úplne samostatne. Zlepšia si logické myslenie a osvoja si používanie podmienok, cyklov a ďalších princípov programovania. Motiváciou pre nich bude tvorba hier. Veď kto by si nechcel vytvoriť vlastnú hru?

Raspberry Pi Foundation

Kto by chcel deti naučiť textový programovací jazyk alebo ho baví spájanie káblikov, tomu odporúčam pozrieť sa na organizáciu Raspberry Pi Foundation a ich projekty.


Rasberry Pi ako vhodná voľba pre výučbu detí.

Tá ponúka celú škálu aktivít od online kurzov na portály FutureLearn, stretnutia nadšencov zvané "malinové džemy" až po súťaže ako AstroPi, kde sa deti môžu zapojiť do vytvárania kódu pre medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, do ktorej sa zapojili aj naši susedia Česi.

Deti hraním a tvorbou vlastných hier ani nevnímajú, že sa jedná o učenie. Rýchlo si tak osvoja grafický programovací jazyk Scratch či textový jazyk Python. Komenského "škola hrou" sa tak stáva realitou. Pomocou týchto techník je možné rozvinúť u detí pozitívny vzťah k informatike.

Viac o programovaní v jazyku Python nájdete v sérii článkov o Raspberry Pi a hre Minecraft.
Projekty organizácie Raspberry Pi Found.: https://projects.raspberrypi.org/en/
Slovenské preklady projektov organizácie Code Club: http://projects.codeclubworld.org/sk-SK/index.html
Dostupné aktivity Hodiny kódu: https://hourofcode.com/us/sk/learn

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Programovanie > Java > Zábavné programovanie pre deti, 2. časť


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama