spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Martina Baumann 17.8.2017
Hodnoť článok:
1 0

Deti a programovanie - má to vôbec zmysel?

Nepodceňujte vek detí. Dnes už druháci a tretiaci základných škôl začínajú programovať. V zahraničí začínajú deti s programovaním podstatne skôr, ako je tomu na Slovensku.


Moderné technológie nás a naše deti neustále obklopujú, sú nevyhnutnou súčasťou už v bežnom živote každého z nás. Určite platí, že nie každé dieťa môže byť programátorom, tak ako každé dieťa nemôže byť lekárom, učiteľom či astronautom.

Každé dieťa je iné, každé dieťa má iné záujmy, schopnosti a nadanie. Ak má však dieťa dobrý základ, na ktorom môže stavať v neskoršom veku, je dosť veľký predpoklad, že v čase dospievania bude mať oveľa viac možností ako dieťa, ktoré sa v detstve nevenovalo rôznym formám vzdelávania, kurzom a krúžkom mimo školského prostredia. Áno, teraz hovoríme o aj o programovaní. Čím skôr sa mu dieťa začne venovať, tým lepšie vyhliadky bude mať v budúcnosti - či už pri výbere strednej alebo vysokej školy a pri výbere svojej kariéry.

Na druhej strane je dobré, ak sa odmalička dieťa zdokonaľuje hneď vo viacerých smeroch. A práve informačné technológie by určite mali byť jednou z oblastí, ktorej budú venovať dostatočnú pozornosť. A keďže IT sa stáva nevyhnutnou záležitosťou 21. storočia, môžeme konštatovať, že o niekoľko rokov sa naše deti bez IT znalostí pravdepodobne nezaobídu. A možno práve vďaka vzdelávaniu pomocou kvalitných kurzov otvoríte svojim deťom hneď niekoľko dverí.

A sme opäť pri internete. Ten vám ponúka toľko možností, ako sa môžu vaše deti dostať k programovaniu. Podobnú príležitosť ponúka aj vzdelávacia platforma KidsCodr, ktorá vznikla len pred pár mesiacmi a prináša tak niekoľko zaujímavých kurzov. Spomínané kurzy využívajú nielen rodičia so svojimi deťmi v domácom prostredí, na svoje si prišli aj učitelia informatiky, ktorí sa s KidsCodr postupne začínajú stretávať, a tak využívajú jeho obsah aj na vyučovaní. KidsCodr za posledné týždne svoju ponuku kurzov rozšíril o ďalšie a momentálne je v ponuke šesť kurzov.

Prehľad online kurzov

Scratch 1: Starter – Tento kurz je o programovaní hier v prostredí Scratch vhodný pre úplných začiatočníkov.
Scratch 2: Lover – Tento kurz nadväzuje na prvý a teda je vhodný pre pokročilých.
Scratch Quest – Deti tu nájdu úlohy a námety hier na programovanie v prostredí Scratch.
JavaScript Game – Ide o „písané“ programovanie hier v jazyku JavaScript v prostredí p5.js s knižnicou p5.play.js.
JavaScript Gamer 2: Arkády – Kurz, v ktorom sa deti oboznámia s tým, ako sa programujú rôzne typy hier v prostredí p5.js a p5.play.
Ozobot Starter – Ozobot je programovateľný robot, ktorý je vhodný k realizácii vlastných nápadov.

A čo dodať na záver?
Výhodou všetkých kurzov je tiež fakt, že sú dostupné ZDARMA. Prehľad spomínaných kurzov nájdete TU. Vývojári sľubujú, že na platforme budú pracovať naďalej, aby v priebehu roka pribudli ďalšie kurzy.

Martina Baumann Martina Baumann

Novinárka


Hodnoť článok:
1 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Programovanie > Java > Deti a programovanie - má to vôbec zmysel?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama