spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Peter Druska 24.2.2011, článok je súčasťou seriálu iOS vývojára príhody a skúsenosti
Hodnoť článok:
0 0

iOS vývojára príhody a skúsenosti (3): Ako sa predáva moja aplikácia

Prečítajte si, ako sa predáva moja prvá aplikácia Rainbow Master, skúsenosti, radosti i sklamania Peťa Drusku, redaktora Zajtra.sk, ktorý urobil svoju prvú aplikáciu pre iPhone

Tak, a aplikácia Rainbow Master je od soboty 12.2.2011 k dispozícii v App Store za cenu 1,59€. Tento článok bude pojednávať o jej štarte bez toho, aby som robil nejaké konkrétne kroky k jej väčšiemu rozšíreniu ja osobne, vlastným zapríčinením. Rozposlal som známym, kamarátom a priateľom odkaz na danú aplikáciu, aby sa o nej vedelo. Nie je to však cieľová skupina.

Google a agregátory iTunes obchodu aplikáciu zaregistrovali, takže jej vyhľadanie je o to jednoduchšie. V tomto článku opíšeme dni, kedy som nežiadal o recenzie s priloženým promo kódom. Tak sa na to pozrime bližšie.

Prvé štyri dni sa zrejme aplikácia objavila medzi novinkami v niektorých lokálnych obchodoch (v mojom slovenskom nie), pretože predaj bol v priemere 4 kusy denne. O týchto dňoch sa dá bezpečne tvrdiť, že ju kupovali ľudia, ktorí radi skúšajú nové veci, sťahujú aplikácie, ktoré sa im zapáčia a vyskúšajú. Už ťažšie sa dá hovoriť o cieľovej skupine, pre ktorú je aplikácia vyrobená. O tej nemám žiadne relevantné informácie a preto musím triafať naslepo a očakávať, že časom sa človek, pre ktorého je určená, objaví. Pre tých ľudí, ale musí byť aplikácia známa aj odinakadiaľ, ako len z „App Store“.

Keby som predpokladal, že človek, ktorý je cieľom, žije v okolí iných ľudí, ktorých by mohla aplikácia zaujímať a stiahne si ju, tak v tom momente sa pochváli aj ostatným z okolia a malo by sa to prejaviť na predajnosti. Masový prejav je však nepravedpodovný, skôr vylúčený.

Sú aj dni, kedy sa nepredá ani jeden kus. Vtedy človek zo začiatku cíti sklamanie. Preto platí, že treba každý deň očakávať nulový predaj. Je to lepšie a človek má hneď chuť kódiť ďalšiu aplikáciu. Kým ju ale vypustím, nechám pôsobiť čas a pripravím si na konkrétny deň rozoslanie promo kódov vybraným magazínom, ktoré sa venujú recenziám iOS aplikácií.

Už štyri dni sa predalo nula kusov a dosť ma to trápi. Pýtam sa sám seba, či som niekde spravil chybu? Nie, nespravil. Nikto z vás nespravil nikde chybu, ak sa aplikácia nepredáva. Je to normálny stav po tom, čo tá zmizne z noviniek a už o ňu viac nik nezakopne. Preto nastal čas na rozosielanie promo kódov.

Ešte raz musím pripomenúť, že aplikácia, ktorú opisujem, Rainbow Master, je na pár použití. Nie je určená na opakované používanie počas dlhého obdobia. Ak sa niekto predsalen objaví, kto podľa toho bude doplnkovo vzdelávať svoje deti o miešaní farieb, budem len rád.

* * *

dev > iPhone/iPad development

Peter Druska Peter Druska

Vyše 13 rokov som robil CSS/HTML šablóny webových sídiel ako Pokec.sk, Azet.sk a iných. Robil som vlastné iOS appky, neskôr som prešiel programovať najskôr do Starbug.eu, neskôr do Inloop.eu. Pomedzi to som učil chvíľu na gymnáziu, no odišiel som, pretože som bol myslením nekompatibilný. Po inloope som prešiel do firmy become.sk, kde mám za úlohu vybudovať oddelenie mobilného vývoja. Tomu sa teraz venujem naplno, popri tom robím aj vývoj pre iOS. Tu sme založili značku Bedots.eu.


Hodnoť článok:
0 0

8 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Juraj Jupe Petrovic (fb) 14.3.2011 00:00:00
bolo by super ak by sa niekde na slovenskom nete objavil serial o android aplikacii :) @Martin Adamek nechces sa chytit ?:)
0 0 Ján Žitniak (fb) 28.2.2011 00:00:00
Držím Ti palce, je to len prvá aplikácia, ktorou sa okukáš. Zameraj sa o ktoré aplikácie je najvyšší záujem, hlavne žáner a podľa toho vyrob ďalšiu hru. Potom môžeš neskôr spraviť akciu 1 + 1, čiže nová aplikácia + Rianbow Master v cene 1,59€ grátis :)
0 0 Lukáš Oziris Chudý (fb) 25.2.2011 00:00:00
nevies kto by si tu aplikaciu kupil a cudujes sa preco sa nepredava... :-)
0 0 Martin Adamek (fb) 25.2.2011 00:00:00
2 postrehy z predaja aplikacie na Android Markete (viem, neda sa to uplne porovnavat, su to 2 odlisne svety, ale aj tak... ;-):
1) po akejkolvek zmen (ci uz pridanie alebo update aplikacie) nastane chvilkovy vykyv a treba si pockat niekolko tyzdnov aby clovek dostal realne cisla
2) zvysenie ceny neodoberie tolko predajov aby ti znizili prijem, t.j. zvysil som z $0.99 na $3.99 a vysledok: namiesto 21 * 0.99 teraz predavam 12 * 3.99. Jednoducha matematika ;-)
0 0 Viktor Čech (fb) 24.2.2011 00:00:00
No ked budem mat deti, budem ich ucit podla knih, obrazkov a urcite nie cez pocitace a pod "blbosti", takze ani ja by som si to nekupil..
0 0 Peter Gallo (fb) 24.2.2011 00:00:00
Zdravím, ak máš záujem, rád ti bezplatne uverejním recenziu na blogu www.ohryzok.sk , ktorý sa zaoberá Apple novinkami,iOS aplikáciami atd..
0 0 Ján Johny Baláž (fb) 24.2.2011 00:00:00
Neviem, ako funguje App Store, ale nie sú niekde aplikácie zoradené podľa ceny? Napr. aplikácia pod 1€, od 1-2€,...? Ak áno, skús cenu nastaviť na 0,99€.

Inak nebol ten predaj spočiatku (aj teraz) ovplyvnený práve týmito článkami? Podľa mňa to môže skresliť pozorovanie, i keď každý vývojár by na app upozornil na svojom blogu.

Máš pravdu v tom, že Rainbow Master sa musí dostať do povedomia cieľovej skupiny. Skús nájsť miesta, kde sa na internete zdržuje táto skupiny.

Som zvedavý, ako bude pokračovať príbeh tejto aplikácie :)
0 0 Peter Stajger (fb) 24.2.2011 00:00:00
Aplikacia je dost draha na to co robi.. skus najnizsiu cenu..
Zajtra.sk > Programovanie > iOS > iOS vývojára príhody a skúsenosti (3): Ako sa predáva moja aplikácia


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama