iOS vývojára príhody a skúsenosti (1): Začiatok
Chceš robiť iPhone/iPad aplikácie, hry a tak. Máš záujem vyvíjať pre iOS a z nejakého dôvodu si sa ešte nedokopal k tomu? Ja som sa odhodlal. Som začiatočník a postupne budem prezrádzať postupy, ktorými som musel prejsť, aby som sa stal iPhone/iPad vývojárom...
Začiatky s Objective-C
Všetko to prišlo pri prechode na zariadenia Apple. Na vývoj pre iOS (a taktiež pre Mac OS X) stačí aj ten najlacnejší Mac (MacBook, Mac Mini), pretože všetko je na ňom už pripravené (dačo sa stiahne cez bežný „update“). Stačí len začať. Ja som začal s knihou Objective-C 2.0, pretože si myslím, že pre mňa, ako neprogramátora, nie je nič lepšie, ako sa učiť podstatu daného jazyka a pochopiť, o čom je objektové programovanie, až potom sa vrhať na zložitejšie veci. Kto už programoval, zrejme to preňho bude menší problém. Kniha sa mi páčila, úlohy som vyriešil a naskutku som sa nevedel dočkať jej konca, kde je návod na vytvorenie prvej iPhone aplikácie – kalkulačky. To bola nuda, lebo rukami mi prešlo niekoľko skutočne dobrých kalkulačiek, a toto nebola až taká zábava. Tak som šiel ďalej.
Pri dočítaní knihy prišla kríza, pretože som si „ružovo“ myslel, že už budem majster a vytvárať jednu aplikáciu za druhou. Nie je to tak. Prišli rôzne otázky, musel som si zodpovedať: „kam ďalej?“ Našťastie som mal kontakt na jedného už aktívneho iOS/Mac OS vývojára, ktorému ďakujem za cenné rady, a ktorý ma posunul ďalej ku skvelým knihám:
Dotyk kakaa
Začal som, pochopiteľne s tou pre začiatočníkov. Kniha je skvelá v tom, že každá kapitola sa venuje inej iPhone aplikácii (v podstate sa jedná o „framework“ Cocoa Touch). Čo aplikácia, to iný prístup k zobrazeniu dát a celá je popisaná riadok po riadku. Pre mňa je to skvelé, niekomu to nemusí vyhovovať. No dajú sa tak natrénovať potrebné techniky. Teraz som v polovici knihy a čosi mi začalo chýbať, kým prejdem ďalej. Tréning je fajn, je potrebný z toho dôvodu, že človek sa naučí robiť podstatné a opakujúce sa veci podvedome a vedomím úsilím sa môže zamerať na riešenie zložitých problémov. Potreboval som si skúsiť tie zložité problémy v praxi (vyriešiť niečo, čo v knihe nie je).
Preto som otvoril popísaný Moleskine na stranách s nápadmi pre iPhone aplikácie. Vybral som si, pochopiteľne, jednoduchšiu a začal vyvíjať. Aplikácia fungujúca na princípe ťapkania na tlačidlá, ktoré niečo robia (podrobnosti v ďalších častiach série).
Odbočka o dôležitosti papierového zápisníka v taške, vo vrecku
Na nápady momentálne používam klasický papierový zápisník, pretože keď spadne, nepoškodí sa (ak samozrejme nespadne do činnej sopky alebo do búrlivej rieky), aj preto ho môžem smelo používať v autobuse jazdiacom po obecných cestách celkom zbrklo, bez rozmyslu, ako myšlienky plynú. Tak bol zapísaný nápad na aplikáciu, o ktorej bude reč v tejto sérii.
Funkčnosť aplikácie
Ako prvá prišla na rad funkčnosť aplikácie, prepojenie jednotlivých objektov, pohľadov, tlačidiel. Išlo to celkom ľahko, s neočakávanými chybami, ktorých riešením som sa naučil nové veci. Chýb sa v tomto štádiu netreba báť, sú dobré pri učení sa, posunú Vás ďalej. S výsledným kódom nie som spokojný, určite sa dá urobiť lepšie a nejeden programátor (taký ten pravý, orechový) by mi dal zo dve pozad uši, ako som to mohol takto napísať. To ale nemení nič na tom, že začať treba s realizáciou nápadu, nie s jeho ospevovaním.
Keď som počas vstávania 4.00 ráno dokončil funkčnosť, povedal som si, že keď raz pôjde aplikácia do App Store, budem za ňu chcieť 0,79€. (Keďže je táto séria písaná počas prác na danej aplikácii, ďalšie kroky neviem dopredu odhadnúť, a preto ich doplním v ďalších častiach.) Rozhodovanie o cene dá dosť námahy, pretože to nie je jednoduché. Chcete to skúsiť, lákajú Vás vyššie sumy, správy o miliónových zárobkoch iných, násobíte, delíte, zratúvate. Tu sa chvíľu zamyslite… Rozhodujte sa totiž o sebe, o tom, čo viete, nie na základe druhých. Robte a vymýšľajte aplikácie, ktoré by ste Vy chceli používať a aj ich používať budete. Nekopírujte. Ak konkurencia existuje, urobte aplikáciu lepšie, než tá a dajte o tom vedieť.
Nakoniec príde na to, že rozhodovanie o cene je o ocenení Vašej práce, nie aplikácie. Je to uzavretý kruh, pretože aplikácie zadarmo Vás nelákajú tak veľmi, ako platené. Ak pokazíte aplikáciu, ktorú dáte zdarma, používateľ sa nenahnevá, zadarmo aj klincom do oka. Ak je aplikácia zadarmo dobre urobená, je to fajn reklama pre Vás. Ak dáte aplikáciu za poplatok, používateľ už bude nahnevaný, ak niečo nepôjde, alebo to bude len paškvil. Ak bude dobrá, tak môžete získať dobré meno. Myslím si, že je jedno, akou cestou sa vyberiete, toto rozhodnutie je len a len na Vás. Platí jedno: testujte. Nič viac, nič menej a tvorte aplikáciu na obraz svojej predstavy.
Ak má byť teda funkčnosť primitívna, tak nech je prostredie pohľadné, ak si za to chcem pýtať pár centov. Nech je úsilie vidieť.
Rozhranie
Začal som kresliť obrázky. Netreba Vám kradnutý Photoshop (alebo naň míňať prehnané peniaze), stačí aj 30€ Pixelmator a je to fakt úžasný softvér na kreslenie rastrovej grafiky. Alebo aj GIMP. Obrázky by však nemali byť odfláknuté. Radšej treba stráviť dni a týždne kreslením nejakého konkrétneho obrázku až do stavu, kedy by ste sami prehlásili: „tak toto by som chcel používať na tom svojom“. Až vtedy to dajte ostatným, keď ste hrdý na svoju prácu a o každom pixli môžete rozprávať príbehy (obrazne povedané).
Zaplatenie certifikátu
Teraz ma čaká registrácia ako iOS vývojára za 99$ na jeden kalendárny rok. V podstate musíte mať Apple ID, ktoré nie je problém získať, je totiž prepojené s iTunes kontom a ostatnými Apple vecami. Registrácia je pre slovenského vývojára zatiaľ trochu ťažšia, ako pre amerického (alebo inak ekvivalentného), pretože kým ten americký vie získať certifikát skrze webové rozhranie, ten slovenský musí vytlačiť formulár, vypísať ho, vlastnoručne podpísať a odfaxovať do USA na definované faxové číslo. Inak to nejde, len faxom. Ešte raz to opakujem, žiadny e-mail, žiadna pošta, žiadny telefonát, fax. Kto máte fax vo firme alebo doma, je to v pohode. Čo ale my, čo fax nevlastníme?
Existuje šikovná aplikácia PamFax, ktorá Vám umožňuje poslať prvé tri faxy zadarmo a ostatné za malý poplatok.
Tu dnes končíme. Pokračovanie bude po úspešnej registrácii a odoslaní aplikácie do App Store. A vy budete pri tom.

Vyše 13 rokov som robil CSS/HTML šablóny webových sídiel ako Pokec.sk, Azet.sk a iných. Robil som vlastné iOS appky, neskôr som prešiel programovať najskôr do Starbug.eu, neskôr do Inloop.eu. Pomedzi to som učil chvíľu na gymnáziu, no odišiel som, pretože som bol myslením nekompatibilný. Po inloope som prešiel do firmy become.sk, kde mám za úlohu vybudovať oddelenie mobilného vývoja. Tomu sa teraz venujem naplno, popri tom robím aj vývoj pre iOS. Tu sme založili značku Bedots.eu.
7 komentárov k článku:
Komentovať môžu iba prihlásení
Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)
Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:

Perfektní článek, jinak doplním, že formulář je vhodné vyplňovat bez diakritiky

Podla mna dobrou alternativou je vyvijat aplikacie pre Android, kde nie je ziadna registracia a takisto existuje app store...neviem vsak ci sa to tak oplati z hladiska zarobku...

Na podobny clanok som cakal uz dlhsie, tesim sa na pokracovanie. Vdaka za linky ku kniham.

Premýšlal som, či sa mám uberať aj ja týmto smerom, ale ako vidím, ešte chvíľku počkám, pretože tento smer je síce fajn a získať oficiálny certifikát a licenciu developera je stále problémom č.1, odhliadnuc od problému vlastniť nejaký ten Mac, prípadne nejaký virtuálny MacOS...
Novinky
2 rokmi
Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky
Výběr nejlepších aprílových vtípků 2019
2 rokmi
Fotky Google sa učia lepšie pracovať s dokumentmi
Spoločnosť Google prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Twitter oficiálne predstavila novú funkciu svojej aplikácie Fotky Google.
2 rokmi
Gmail dovoľuje naplánovať poslanie emailu neskôr
Spoločnosť Google dnes oznámila pridanie funkčnej novinky do svojej populárnej webmailovej služby Gmail, možnosť naplánovať poslanie emailu na neskôr.
3 rokmi
Používatelia Chrome začali prechádzať na nový rýchlejší Firefox, avizujú dáta Mozilly
Nový lepší a rýchlejší prehliadač Firefox 57 Quantum vyúsťuje zrejme do viac používateľov prechádzajúcich respektíve vracajúcich sa na tento prehliadač z iných prehliadačov, na osobných počítačoch aj smartfónoch.
3 rokmi
Briti dokončili kúpu SK-NIC-u. Nové .sk domény nechávajú za 8.4 eur
Predaj správcu slovenskej domény .sk, SK-NIC, bol dokončený a novým majiteľom po telekomunikačnej skupine Danubiatel, do ktorej patrí napríklad Swan a 4ka, je britská spoločnosť CentralNic.
Staršie novinky »TOP dlhšie
- 01 Farbičky v HTML a CSS, alebo? (1051x)
- 02 Tiché COMBO Logitech MK295 (925x)
- 03 Kingston uvádza 128GB verziu šifrovaného USB (888x)
- 04 Pochopte, ako vytvoriť virtuálny obchod v 6 krokoch (771x)
- Aj ty môžeš byť najčítanejší. Napíš článok »
TOP tento mesiac
- Aj ty môžeš byť najčítanejší. Napíš článok »
Nové články:
- 14.Kingston uvádza 128GB verziu šifrovaného USB
sep - 10.Tiché COMBO Logitech MK295
sep - 24.Farbičky v HTML a CSS, alebo?
aug - 23.Pochopte, ako vytvoriť virtuálny obchod v 6 krokoch
aug - 29.Kamery, cloud a bezpečnosť
jul - Viac »
- Aj ty môžeš byť najčítanejší. Napíš článok »
Pekné veci
Pekné veci
Pekné veci
Pekné veci
Posledné komentáre
- Pokiaľ používaš nejaký lepší bitmapový editor, napr. Photoshop, a chceš robiť retuše, ed...
- Veľmi dobrý článok a pre začiatočníka úplne odrazový mostík. https://ludwaismania1.blogs...
- Nova international a prima lus majú vysporiadané pravs ale aj CNN prima News
- Tv Joj nijako neobmedzuje šírenie médii, ktoré majú vysporiadané licenčné práva pre Slov...
- Nech televizie vrátia naspäť originál verzie a tie internationali nech zrušia. Každý si ...
Kritika
Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!
Reklama
Slovenská IT komunita
Seriály zo Zajtra.sk
· Ako písať blog
· Ako sa stať PHP ninja s Yii Frameworkom
· Aplikácie pre Facebook
· CSS triky
· iOS vývojára príhody a skúsenosti
· Jednoduché programy, ktoré vám ušetria čas
· Modelovanie webového sídla
· Nauč sa CodeIgniter [HD]
· Nauč sa jQuery [HD]
· Nette PHP framework
· OOP v Javascripte
· Programujeme v Jave
· Programujeme v Lazaruse
· Programujeme v Pythone
· Robíme Eshop v ASP.NET Web Pages
· Slovenskí iOS developeri
· Webdizajn krok po kroku
· Yablkov TurboTip [HD]
To je fakt nutne mat mac? Neda sa to na win?