spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Learn2Code 9.9.2014
Hodnoť článok:
0 0

Čo by ste mali vedieť o programovacom jazyku Swift

Apple nám na tohtoročnej WWDC 2014 predstavil svoj nový programovací jazyk Swift. Ten by mal byť rýchlejší, bezpečnejší, modernejší a veľa ďalšieho.

Za hlavné výhody jazyka Swift pre začiatočníkov považujeme jednoduchšiu syntax, Playground a interaktívnu debugovaciu konzolu. Poďme si ale povedať, čo všetko by sme mali o Swifte vedieť.

1. Swift môže byť vhodná voľba pre začínajúcich programátorov

V prípade, že ste už programovali v jazykoch ako Ruby alebo Python, Swift im môže byť svojou syntaxou veľmi podobný. Pre úplných začiatočníkov bude Swift vhodnejším jazykom v porovnaní s Objective-C, nebude potrebné napríklad rozdeľovať zápis tried do dvoch samostatných súborov, importovať súbory s deklaráciami alebo si lámať hlavu so správou pamäte.
Swift je kompatibilný s existujúcimi Objective-C knižnicami. Nie je problém s písaním nových modulov vo Swifte, ktoré sú kompatibilné s existujúcim Objective-C kódom.

2. Swift je rýchly

Apple na jazyku Swift stále pracuje a teda výsledky porovnania výkonu Objective-C vs. Swift bez optimalizácie kódu hovoria jasne v prospech Objective-C.

Avšak pri použití Applom odporúčanej optimalizácie je výsledok opačný a Swift bol v testovaných algoritmoch až 35x rýchlejší.


Zdroj: Jesse Squires

3. Playground

XCode vo verzii 6 disponuje novým nástrojom s názvom Playground. Jeho účel vyplýva z jeho názvu. Slúži na „hranie sa“ s kódom. Obrazovka je rozdelená na dve časti. Vľavo užívateľ píše svoj kód a vpravo hneď vidí výsledok. Začínajúci prográmator teda nebude musieť riešiť, aký typ aplikácie vytvoriť, čo všetko kde zaškrtnúť a zvoliť. Tak isto nebude musieť po každej zmene znovu spúšťať aplikáciu. Je to ideálny spôsob, ako sa s jazykom zoznámiť a spoznávať ho do detailov. Playground nie je obmedzený len na textový výstup, ale poskytuje aj grafické prostredie. Tak isto zobrazuje programátorovi aj prípadné chyby a upozornenia, že niečo by mohol urobiť inak resp. lepšie.

4. Interaktívna debugovacia konzola

Bežne, sa pri vývoji aplikácie stáva, že napíšete kus kódu, aplikáciu spustíte, aby ste videli, čo ste vlastne vytvorili a následne zistíte, že sa nespráva presne tak, ako by ste si to predstavovali. Prípadne si len chcete overiť, čo by sa stalo ak... Doteraz ste to mohli riešiť tak, že po každej drobnej zmene ste aplikáciu znovu spustili a overili si, či sa daná zmena prejavila tak, ako ste očakávali. Táto metóda je náročná v prípade, že funkcionalita, ktorú potrebujete preveriť je „vzdialená“ niekoľko tapnutí na obrazovku, alebo je závislá na špecifickom stave aplikácie resp. prostredia, s ktorým aplikácia pracuje, ako napr. vzdialený server.

So Swiftom prichádza aj Read-Eval-Print-Loop (REPL). Je to debugovacia konzola, ktorá poskytuje interaktívnu verziu Swiftu, pomocou ktorej je možné komunikovať s bežiacou aplikáciou, alebo si len overiť svoje nápady v skriptovacom prostredí XCode alebo systémovej konzoly.

5. Swift nie je stále dokončený

Jazyk, ktorý máme dnes k dispozícii, nie je stále finálny produkt. Apple na ňom stále pracuje a vyvíja ho a je pravdepodobné, že pribudnú jeho ďalšie možnosti a features. Pokiaľ sa chcete zoznámiť s týmto jazykom už teraz, budete potrebovať Xcode 6 beta a iOS 8 SDK (tiež v bete). App store nebude akceptovať aplikácie naprogramované vo Swifte až pokým nevydá nový OS Yosemite a iOS 8, čo pravdepodobne bude už veľmi skoro.

Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť viac z tvorby iOS aplikácií a naučiť sa programovať iOS aplikácie pre iPhone a iPad, môžete sa zúčastniť kurzu iOS Developer, na ktorom v priebehu 3-mesiacov vytvoríte svoju mobilnú aplikáciu v jazyku Swift a prostredí Xcode.

Learn2Code Learn2Code

Learn2Code je vzdelávací koncept zameraný na výučbu digitálnych zručností. Vzdelávanie je zamerané na design, web a tvorbu mobilných aplikácií a pozostáva z týchto kurzov:
1. Web Designer
2. Web Developer
3. iOS Developer
4. Visual Design
Okrem toho sme v Learn2Code pripravili aj online kurz webdesignu a programovania v PHP pod názvom Webrebel.
Viac info na www.learn2code.sk


Hodnoť článok:
0 0

2 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Filip Dvoran 24.2.2016 21:37:31
Sledujte Swift aj na blogu www.iosdeveloper.sk a tiež sa pripravuje aj kniha :-)
0 0 Learn2Code 10.9.2014 17:03:47
Swift verzia 1.0: https://developer.apple.com/swift/blog/?id=14
Zajtra.sk > Programovanie > iOS > Čo by ste mali vedieť o programovacom jazyku Swift


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama