spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Joozty 11.4.2014, článok je súčasťou seriálu Programujeme v Pythone
Hodnoť článok:
0 0

Programuje v Pythone 2.časť – inštalácia IDLE

Ak ste už nabrali potrebnú odvahu, poďme programovať! No ale ako? No predsa do IDLE! Stiahneme balík Python ZADARMO a ...

Jednou z predností tohto jazyka je, že všetky nástroje, ktoré potrebujete k plnohodnotnému písaniu kódu sú zadarmo! Samozrejme nájdu sa aj knižnice, či vývojové prostredia, za ktoré si musíme zaplatiť. Avšak pomer cena/výkon(resp. pohodlie programátora) hrá v náš prospech.
Už dosť omáčok, poďme rovno na to! Začneme stiahnutím balíku Python (Najnovšia verzia v čase písania článku je ver. 3.4) z oficiálnej stránky https://www.python.org/ . Nemusíte sa báť, je to naozaj ZADARMO!

1.Stiahnite si Python balík.

Ak sa nechcete hrabať na stránke tento link vám určite pomôže. Ako správny IT technik pri inštalácii klikajte „Next“ až pokým nenarazíte na zradnú obrazovku, kde už je „Finish“.

2.Spustite Python v konzole.

Teraz vám už nič nebráni, aby ste boli naozajstní konzoláci. V ponuke „Štart“ -> „Všetky programy“ -> „Python 3.4“ -> „Python (Command line)“

3.Neostaňte len pri konzole! Spustite IDLE!

Teraz namiesto konzoly spustite „IDLE (Python GUI)“. Na prvý pohľad to vyzerá len ako obyčajný textový editor. Ale zdanie môže niekedy klamať. Pod povrchom sa skrýva naozaj silný nástroj. Disponuje dokonca aj takými funkciami ako sú zobrazenie tried (Class browser) či nástroje na ladenie tzv. „Debugovanie“.

4.Bez „Hello world!“ by to nešlo!

Poďme na náš prvý „program“. Do interaktívneho okna napíšeme krátky kód:

print('Hello world!')

a stlačíme ENTER.

5.Gratulujem! Váš prvý program úspešne beží.

Interaktívne okno navyše funguje aj ako kalkulačka ako môžete vidieť na obrázku. Taktiež môžete vidieť aj ďalší program, ktorý sa opýta na meno a potom pekne, slušne pozdraví.

Hodnoť článok:
0 0

2 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Miro Zoricak 12.4.2014 10:19:11
Instalacia IDE a nainstalujes IDLE? Vazne? Preco nie napriklad http://www.jetbrains.com/pycharm/ alebo http://www.wingware.com/ alebo http://pydev.org/ ? Este som nevidel aby niekto nieco naozaj spravil v IDLE...
0 0 Michael Watzke 11.4.2014 11:12:40
Iba technická poznámka, nič k článku - nemal by to byť už diel 3? Viď http://www.zajtra.sk/serial/17/programujeme-v-pythone (ale link na 2. článok nejak nefunguje)
Zajtra.sk > Programovanie > Seriály > Programuje v Pythone 2.časť – inštalácia IDLE


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama