spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login
Roman Hraška 5.1.2011, článok je súčasťou seriálu Nauč sa CodeIgniter [HD]
Hodnoť článok:
1 0

Videocast: Nauč sa CodeIgniter (6) - Vytvorenie vlastnej knižnice

V dnešnej časti si ukážeme ako vytvoriť v PHP frameworku CodeIgniter vlastnú knižnicu (library).

Vitajte pri ďalšom pokračovaní nášho videoseriálu Nauč sa CodeIgniteru, v dnešnej časti si ukážeme ako vytvoriť v CodeIgniteri vlastnú knižnicu a ukážeme si jednoduchú templatovaciu knižnicu.

Nauč sa CodeIgniter (6): Vytvorenie vlastnej knižnice

Toto video trvá 19 minút. Video má veľkosť 81,6 MB (údaj pre tých, ktorí si musia dávať pozor na svoj prenos dát)

Počkajte, kým sa načíta player.

stiahni video »

ak ma chceš podporiť, behni na yablko.sk a možno spravím nový seriál či dva:)

sledujte yablka skrz twitter - @yablko - pre informácie o nových videách a občasné nervové zrútenie

* * *

Páči sa ti seriál Nauč sa CodeIgniter? Ak hej, daj prosím ľudom vedieť:

Súbory na stiahnutie:

Stiahnite si spakované súbory k tejto lekcií: RAR [download] alebo ZIP [download]

Roman Hraška Roman Hraška

Robí s webom a občas o tom napíše. Nekomplikuje jednoduché a snaží sa neznieť príliš dôležito, pretože nie je. Medzi jeho záľuby patria jeho záľuby a tautológia. Nájdeš ho na brm.sk a obsmŕda aj na twitteri, ako @yablko.

Skús moje seriály: Nauč sa jQuery, Nauč sa CodeIgniter a Yablkov TurboTip. Ak ma chceš dohnať k tvorbe nových seriálov, behni na yablko.sk :)


Hodnoť článok:
1 0


2 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

1 0 Pavel Bučka (fb) 21.1.2011 00:00:00
Ahojte!
Doplním preberané šablóny (angl. templates) o niekoľko informácií (niečo aj zrekapitulujem), nakoľko ide o vďačnú tému.

Views, tak ako ich poznáte a používate, sú svojím spôsobom rovnako šablóny, pretože ich výstup (čo vidíte na stránke) je výsledkom spracovania predaných vstupov (napr. zoznam článkov) a tie môžu byť akékoľvek. Problém nastáva vtedy, keď použijete izolované Views na každej vytváranej stránke.
Cieľom šablón je usadiť časti, ktoré budú rovnaké naprieč viacerými stránkami, na jedno spoločné miesto. Ukážkovým príkladom je hlavička a pätička, ako ste mali možnosť vidieť vo videu. Prínosom je, že akékoľvek ďalšie modifikácie sú potrebné len na jednom jedinom mieste.

Pridávam odkaz:
http://codeigniter.com/wiki/Simple_Template_Library/
kde je prezentovaný iný prístup vytvorenia knižnice. Je tu isté zjednodušenie. Na nastavenie "title" nepotrebujeme funkciu, ktorá by túto položku nastavovala, ale jednoducho použijeme pole, ktoré potom predáme ako parameter funkcii load.

Za zmienku stojí šablónovací nástroj Smarty, ktorý sa hodí na menšie projekty a hlavne na statické stránky. Pokiaľ pracujeme s CodeIgniter, ktorý ponúka MVC, alebo pracujeme s väčším počtom dynamických stránok, je výhodnejšie Smarty nepoužívať. Nevýhodou Smarty je, že je to ďalšia vrstva postavená nad PHP a tak pri každom načítaní stránky je potrebné vykonať dvojnásobok roboty. Alternatívou Smarty je Dwoo.

Na záver mám niekoľko návrhov na zváženie.
1) Videocast sa v zásade zaobíde bez doprovodného textu, pretože môže vysvetlovať všetko potrebné. Avšak, myslím si, že krátky textový úvod, ktorý by uviedol preberanú tému a nové pojmy s ňou spojené, by nemusel byť na škodu. Video by mohlo byť následne odľahčené - už by neobjasňovalo "Čo?", ale len "Ako?". Tento bod považujte viac-menej za irelevantný, pretože tento seriál je už rozbehnutý. Za zváženie to stojí u nového seriálu, kde by bol takýto prístup použitý hneď od začiatku.
2) Pod videom by mohli byť umiestnené odkazy na použité zdroje. Príklad: Odkazy smerujúce na odporúčanú, či odprezentovanú knižnicu. Takéto zdroje by mohli byť prípadne uvedené aj v krátkom textovom úvode.
3) Video by mohlo byť ponúkané v dvoch rozlíšeniach - v súčasnom, ktoré zaberá viac a v polovičnom, ktoré by zaberalo menej.
4) Ak sa potrebujem neskôr k niečomu vrátiť a bolo to vysvetlené až ku koncu, musím počkať, až sa video načíta. Chýba mi možnosť skoku.

PB
0 0 Andrej Badin (fb) 9.1.2011 00:00:00
Dík za nový diel.
Už aby tu bol nový! :)
Zajtra.sk > Programovanie > PHP > Videocast: Nauč sa CodeIgniter (6) - Vytvorenie vlastnej knižnice


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama