spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

tester 28.10.2012
Hodnoť článok:
7 1

Rýchly a efektívny test SEO

Spôsob ako si rýchlo otestovať výsledok práce a ako vidieť očami vyhľadávacieho bota.

V oblasti tvorby webstránok / webových riešení je veľké množstvo odborníkov, ktorí dokážu vytvoriť úpešné produkty a služby z pohľadu dizajnu, vývoja, marketingu. Mnohí z nich však nechávajú optimalizáciu pre vyhľadávače na externé spoločnosti a platia nemalé peniaze aby sa umiestnili čo najvyššie vo výsledkoch vyhľadávania.

Cieľom článku je ukázať, ako odhaliť základné chyby bez veľkých investicií a eliminovať tak svojpomocne nežiadúci efekt - zlé umiestnenie. Nepotrebujete žiadne extra znalosti, riešenie sa skrýva v aplikacií zvanej Lynx.

Čo je robot (angl. crawler) a ako funguje ?

Google Bot (skratka od robot) alebo akýkoľvek bot vyhľadávača je skript, ktorý si načíta vašu stránku cez odkaz a zbiera publikovaný obsah. Tento obsah triedi na text, obrázky, video, audio a ukladá do svojej databázy na ďalšie spracovanie a analýzy. Textový obsah okrem uloženia ďalej rozbíja na samostatné slovíčka, analyzuje vzťahy týchto slov, blízkosť slov navzájom, ukladá titulku atď. Celý textový obsah stránky je následne ďalej porovnávaný s obsahom iných stránok, hľadajú sa podobnosti, rozdiely, zbierajú sa spätné odkazy na vašu stránku, vyhodnocuje sa ich kvalita voči vašej stránke atď. Problematika je veľmi široká a nadrámec nášho článku.

Dôležité je poznamenať, všetko sa hýbe okolo textov na vašej stránke. Nezáleží na tom aký obsah publikujete, pokiaľ nemáte text, je tento obsah pre bota "neviditeľný".
Veľký význam textovej informácie je aplikovateľný aj z pohľadu užívateľa. Všetci totiž používame vyhľadávače, kde sa dotazujeme na žiadaný obsah textovou formou. Nezávisle od toho či hľadáme audio, video, články, obrázky, vždy sa pýtame vyhľadávača zadaním textového reťazca.

Preto medzi základné pravidlá SEO patrí, publikovať každý obsah aj textovou formou - obrázky, videá, animácie, audio. Ako zabezpečiť toto pravidlo, je predmetom iných článkov.

V každom prípade, už vieme, že bot vidí a hľadá texty a my sa mu musíme prispôsobiť, pokiaľ nám záleží na dobrom umiestnení vo výsledkoch vyhľadávania.

Prečo Lynx ?

Lynx je jeden z prvých prehliadačov vôbec. Jeho prvá verzia bola vytvorená už v roku 1992. Charakteristikou tohoto prehliadača je, že je textový = nezobrazuje žiadny obsah okrem textu.

Táto informácia je pre nás najdôležitejšia, nakoľko medzi Lynxom a botom je zhoda v tom najdôležitejšom, vidia obsah webstránky textovo.

Inštalácia Lynx

Začneme stiahnutím aplikácie. V mojom prípade používam operačný systém Windows 7.

Prehliadač si môžete stiahnuť na nasledujúcej adrese: Isc.org - Stiahnuť Lynx
Stiahnutie ZIP súboru: Lynx - Stiahnuť Lynx (.zip)

Inštalácia je jednoduchá, stačí rozbaliť stiahnutý archív. Ja som si ho rozbalil do adresára
C:\Program Files (x86)\lynx

Inštalácia je ukončená.

Prehliadanie stránok cez Lynx

Pre spustenie textového prehliadača Lynx použijeme príkazový riadok.
Príkazový riadok spustíme stlačením kláves "Win + R", zadaním textu "cmd"Klikneme na OKPresmerujeme sa do adresará kam sme rozbalili Lynx. Zadáme príkaz:
"cd Program Files (x86)\lynx" a stlačíme Enter. Výsledok je na obrázku nižšie.Teraz už len zadáme príkaz na zobrazenie webstránky, napr: "lynx www.zajtra.sk"
a klikneme na Enter. V prípade, že sa žiada používanie Cookies, stlačte veľké Y. Zobrazená stránka následne vyzerá takto:Od tohoto momentu, používate šipky klávesnice na pohyb po jednotlivýh odkazoch stránky. Kliknutím na Enter sa načíta zvýraznený odkaz. Šipkou doľava sa vrátite naspäť.

Rozpísané klávesové skratky nájdete tu: Lynx - Klávesové skratky

Ako ďalej ?

Ako sme si povedali na začiatku, najdôležitejšia forma obsahu webstránky je textová. Prehliadaním vašej webstránky cez Lynx a zároveň cez iný prehliadač (IE,FF,Opera,Chrome atď) dokážete porovnať, či je publikovaný obsah viditeľný aj pre bota.

Ak nájdete napríklad obrázok, ktorý nemá textovú alternatívu, v Lynxe bude neviditeľný a teda aj pre bota. Pokiaľ máte menu položku ako obrázok, nebude viditeľné menu.
Pokiaľ máte nastavenú zmenu obsahu cez JS, bot (a teda aj Lynx) nedokáže tento obsah zobraziť.


TIP: Pre obsah generovaný cez Ajax, už existuje spôsob ako robotom podsunúť textový obsah. Viac informácií nájdete tu (zdroj po anglicky): Google Webmasters - Making AJAX Applications Crawlable

Alternatívne textové prehliadače

Ak Vás Lynx neoslovil, zoznam ďalších textových prehliadačov nájdete napríklad tu: Wikipedia - Zoznam textových prehliadačov

Hodnoť článok:
7 1

15 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Peter Širka 10.11.2012 20:56:29
@František "yderf" Haško :-)
0 0 František "yderf" Haško 10.11.2012 19:31:22
@Jana Mičeková "nieco nevie" je trosku vseobecny popis. Nevediet, ze ako sa web vyvinul (v hrubom) a robit webove stranky je prakticky analogia k robeniu poistovaka a nevediet velku nasobilku, lebo ved kalkulacka spocita. To nie je o egu, to je o tom, ze druhemu matematikovi pride nepochopitelne ako kolega nevie, ze 7*17=119.

@Peter Širka - nic v zlom. No odporucam ti (po tych 9 rokoch) si najst cas a nastuduj si ako a hlavne preco vznikol internet a preco HTML sa ujalo ako znackovaci jazyk pre dokumenty na nom. Popri tom mozes zajst aj k historii prehliadacov, rozne zobrazovacie jadra atp. :) a nezabudni na to, co bolo nadradene prehliadacom - operacne systemy. Z toho celkom dobre vyplynie, ze preco taka vec existovala, ze textovy prehliadac.
0 0 tester 6.11.2012 22:12:25
dik za info :)
1 0 Jana Mičeková 6.11.2012 20:49:45
Nedalo mi to. Nastavenie cez Options je len dočasné.
nastaviť cfg : (odpoznámovať)
CHARACTER_SET:cp850
ASSUME_CHARSET:utf-8
V tom archíve 283 je bat súbor, netreba ísť na konzolu, len je predvolený google (v cfg STARTFILE)
1 0 Jana Mičeková 6.11.2012 20:16:49
Nepomohlo, tak som nakoniec použila tento návod:
http://vertstudios.com/blog/lynx-windows-7-64-bit/ a odtiaľ na:
http://www.vordweb.co.uk/standards/download_lynx.htm
a výsledok je podobný ako v tomto článku. Okrem diakritiky.
Použila som aj tvoje cfg (máš tam odpoznámkované jedno utf-8), aj použila O a zmenila charsets... Na dnes stačí, ale díky za snahu.
0 0 tester 6.11.2012 18:04:02
zial ti neviem takto poradit, skus popripade pouzit moj .cfg

najdes to tu: http://www.zajtra.sk/uploads/a/864/lynx.cfg
2 1 Jana Mičeková 6.11.2012 15:39:52
Nepáči sa mi, že sa niekto prizná, že niečo nevie a de facto sa mu vysmejú. Sme tu preto, aby sme sa niečo nové naučili, nie?
K článku - štýl skvelý, veľmi vyhovoval. Správny návod, krok za krokom. Keďže autor má tiež W7, asi bude problém niekde u mňa alebo nejaký krok chýbal - posledný krok mi nešiel, príkaz lynx nepoznal. Skúšala som googliť, našla niečo o nastavení premennej LYNX_CFG či úprave lynx.cfg... treba spraviť ešte niečo spraviť? Vďaka.
0 0 Monča Holečková 31.10.2012 23:00:22
Lynx... dýchol na mňa závan minulosti, kedy som sa mordovala na počítači s RedHat Linuxom a nadávala som ako chorá vrana. (Ale nebola alternatíva. Windows 98 bolo peklo tiež.) Na tú dobu mám oveľa lepšie spomienky na Tux Racera. :D http://youtu.be/V2VLpUBFRM4

Ale ako spomenul Miloš nižšie, tento efekt sa dá docieliť aj povypínaním všetkého v hocjakom browserovi. Či?
1 0 Peter Širka 31.10.2012 21:33:14
@viťo, ospravedlňujem sa za slovo hodne a mením ho za slovo niekoľko rokov. Ako tak počítam, tak webovým stránkam sa už venujem 9 rokov a hanbím sa, že som sa doteraz nezaujímal o webové textové prehliadače.

PS: ako vidím, nemáš ani veľké EGO :), samozrejme v dobrom
0 0 viťo 31.10.2012 21:19:47
robit hodne rokov a nevediet o textovych prehliadacoch.. sila

ale pravdepodobne je myslene hodne rokov 3-4 roky..
hodne = 20 rokov
0 0 Peter Širka 31.10.2012 21:03:36
@viťo :-) vidíš, robím v tejto oblasti už hodne rokov a vždy sa nájde niečo, čo človek nevie...
0 3 viťo 31.10.2012 20:23:44
klasika.. webdesigner povie: o textovom prehliadaci som nepocul..

kokos..

sila
2 0 Miloš 30.10.2012 19:23:40
Myslím, že to čo autor popisuje sa dá dosiahnuť aj vypnutím CSS štýlov, obrázkov a javascriptu v každom prehliadači. Dá sa to, napríklad, aj pomocou Web Developer Toolbar vo Firefoxe. V každom prípade zaujímavá myšlienka, ale podľa mňa s pomocou uvedeného pluginu je to jednoduchšie riešiteľné.
1 0 Peter Širka 29.10.2012 07:49:12
O textovom prehliadači som veru nepočul (a ani ma to nikdy nenapadlo). Ďakujem za TIP, nainštaloval som si ho a je to fakt skvelá vec.
Zajtra.sk > Marketing > SEO/SEM > Rýchly a efektívny test SEO


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama