spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Michael Watzke 24.7.2012
Hodnoť článok:
9 6

Zabudnutý katalóg stránok - DMOZ.org

A o tom, prečo by sme na neho zabúdať nemali

Mnohí z vás vedia, čo to ten DMOZ.org vlastne je. Pre ostatných si to dovolím vysvetliť. DMOZ.org je najväčší celosvetový manuálne kontrolovaný katalóg webových stránok, ktorý je však z pohľadu Slovákov mŕtvy. V tomto článku sa budem venovať prečo je tomu tak, prečo by tomu tak byť nemalo a zabŕdnem aj do oprávnení a pravidiel editorov katalógu.

Pre porovnanie, slovenská sekcia DMOZ-u obsahuje 6500 odkazov, čo je zhruba počet odkazov jednej plnšej kategórie priemerného slovenského katalógu stránok. Oproti tomu česká sekcia dmozu obsahuje 24 300 odkazov, maďarská 11 000 a poľská až 70 000 odkazov.

Prečo je tomu tak?

Sme leniví a sebeckí. To je ten hlavný dôvod. Celú slovenskú časť katalógu spravuje zhruba päť aktívnych editorov. (Editor - správca určitej časti katalógu). Ostatní editori sa stali editormi určitej kategórie len kvôli tomu, aby si tam mohli zaradiť odkaz na svoju, alebo im spriaznenú stránku a získali tak hodnotný spätný odkaz.

To má za dôsledok, že 90% odkazov iba čaká na zaradenie, ktoré niekedy trvá až pol roka. Kvôli tomu ľudia už prestali žiadosti o zaradenie posielať takmer úplne. Väčšina odkazov, ktoré pribúdajú sú z linkbuildingových kampaní (a to keby ste videli s akými názvami to tam popredné slovenské "SEO" firmy zasielajú...) - to len tak okrajovo.

A prečo by nemalo?

Nebudem teraz hovoriť nič o žiadnom SEO efekte, alebo podobných veciach, na to je hromada iných článkov. U nás je síce katalóg zabudnutý, no v zahraničí populárny a množstvo ľudí na základe počtu stránok v sekcii hodnotí rozvinutosť internetu danej krajiny. Zároveň po prekročení určitého počtu odkazov sa preklik na slovenskú sekciu dostane priamo na úvodnú stránku katalógu a zdvihne tak povedomie o našej maličkej krajine, ktorú si mnohí pletú so Slovinskom, či dokonca Česko-Slovenskom.

Čo sa s tým dá robiť?

Je to jednoduché, stačí sa stať editorom niektorej z kategórií, ktorá ešte editora nemá. Ideálne tej, v ktorej máte prehľad. Stačí si nájsť kategóriu a podať prihlášku. V pätičke stránky nájdete odkaz - skúste sa stať editorom.

DMOZ.org nie je o kvantite, ale kvalite

Ako som už spomínal, každý jeden odkaz v katalógu je ručne schvaľovaný, má predpísaný tvar. Nie je teda možné do katalógu zaraďovať globálne všetky stránky, hlavne ak sa stránky týkajú podnikania. Napríklad ak nemajú uvedené patričné kontaktné údaje - napr. ičo, adresu, iný ako e-mailový a telefonický kontakt, alebo pôsobia nedôveryhodne, do katalógu sa nedostanú. Osobne spravujem napríklad jednu z menších kategórií - Tvorba a vývoj stránok, kde keď som ju získal čakalo takmer 1000 nezaradených stránok. V súčastnosti je zaradených 400 a na schválenie čaká ďalších 250 stránok. Každú jednu stránku treba preveriť, upraviť titulok, popis, väčšinou aj zmeniť kategóriu a následne odoslať.
Podmienky pre zaradenie stránky do katalógu

 • Stránka nesmie kopírovať obsah inej stránky - duplicitná stránka, mirror
 • Stránka musí byť funkčná - neobsahovať odkazy na neexistujúce podstránky (chyba 404), alebo mať vyzobrazené PHP, či iné chyby. Stránka taktiež nesmie byť vo výstavbe
 • Stránka musí obsahovať aktuálne informácie
 • Na stránke musia byť úplné kontaktné informácie - hlavne pri podnikateľských stránkach
 • Nezaraďujú sa nelegálne a pololegálne stránky, stránky povzbudzujúce neznášanlivosť (etnickú, rasovú, náboženskú...)
 • Stránka nemôže byť do katalógu zaradená viac krát s výnimkou stránok vo viacerých jazykoch
 • Stránka musí byť prístupná - nesmie byť na heslo
 • A ďalšie...

Následne sú pravilá pre tvorbu titulkov a popisov jednotlivých stránok, špecifické pravidlá niektorých kategórií a iné...

Dodržiavanie pravidiel je sledované nadradeným editorom.

Oprávnenia editorov a úrovne

DMOZ.org má niekoľko úrovní oprávnení pre editorov, aby sa zabránilo neporiadku v katalógu a uprednostňovania vlastných/spriatelených stránok. Hierarchia je nasledovná, začínam od najnižšieho oprávnenia. Venovať sa budem len niektorým podstatným.

 • Greenbuster
 • Editor kategórie
 • Meta editor

Greenbuster
Najmenšie oprávnenie. Greenbuster má oprávnenie schvaľovať, mazať a upravovať Greenbuster odkazy danej kategórie. Upravovať aj normálne odkazy, avšak zmena musí byť odsúhlasená platným editorom kategórie, alebo editorom nadradenej kategórie. Greenbuster sa môže neskôr stať plnohodnotným editorom, ak znovu požiada o tú istú kategóriu s plnými právami. Jeho zmeny preskúma nadradený editor a následne rozhodne, či kategória bude, alebo nebude pridelená.

Editor kategórie
Má plné práva ku kategórii ktorú spravuje - meniť jej popis, spravovať odkazy, vytvárať a mazať podkategórie (Tieto podkategórie musia mať oporu v iných jazykových verziách, primárne v anglickej sekcii), pridávať prelinkovanie kategórií, prehliadať záznamy editácií

Meta editor
Najvyššie oprávnenie v rámci editorov v katalógu. Má oprávnenie prijímať nových editorov, pridelovať kategórie, moderovať diskusné fórum editorov, dohliada nad dodržiavaním pravidiel.

To je asi všetko čo by som na úvod rád o katalógu spomenul. Ak by mal niekto zaújem o viac info, píšte do komentárov, odpoviem/napíšem pokračovanie.

Pre tých, ktorí si mysleli, že katalóg je mŕtvy, dovoľte aby som vás vyviedol z omylu. Katalóg žije, avšak nestíhame. Odmena za vykonávanie práce editora je jedine dobrý pocit, práca nie je platená - a je jej požehnane.

Mal by niekto záujem nám pomôcť? Všetci sú vítaní. Momentálne sa snažíme naplniť regionálnu časť katalógu, kde si každý môže vybrať mesto/obec v ktorej býva a doplniť všetky užitočné stránky z danej lokality a pomôcť tak aj malej obci dostať sa do povedomia.

Michael Watzke Michael Watzke

Zakladateľ štúdia W Solutions, ktoré sa zaoberá tvorbou webových stránok, prevádzkovateľ vlastných projektov, vizionár a detalista. Stále vymýšľam niečo nové, ak sa pre niečo nadchnem, viem na to vynaložiť veľa úsilia. Ak ma naopak niečo nebaví/nenapĺňa, nevenujem tomu ani minútu. Človek by mal stráviť všetok svoj čas robením toho, čo ho baví a napĺňa.


Hodnoť článok:
9 6

34 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 1 Milan Vodička 26.7.2012 00:02:51
Jozko Hruska, nazor sa da vyjadrit aj bez toho by ste boli vulgarny ...
0 1 Michal Obeda 25.7.2012 23:25:44
Jozko Hruska - nie sú argumenty, nastupuje vulgarizmus?
Povedz mi, ktorý z mnou odkázaných webov je pochybný? seochat.sk? 404m.com? lupa.cz?
1 0 J 25.7.2012 18:52:55
shagy uz vytahujes doslova picoviny a odkazujes na pochybne clanky, pochybnych portalov, ktore sa odkazuju na dalsie pochybne stranky, pricom sa v clanku spominaju len dalsie domnienky a ziadne relevantne fakty z hodnoverneho zdroja.
0 0 Miroslav Sopko 25.7.2012 15:42:40
Nuž, keď sa tu už tak pekne bavíte o SEO, čo hovoríte na toto http://www.m-journal.cz/cs/aktuality/blizi-se-konec-seo__s288x9293.html ?
0 0 tester 25.7.2012 14:47:38
@adam: oki .. to bol skor taky polovtip / polopodpich :))
0 0 Adam Bako - DigiSys Web Services 25.7.2012 14:27:20
@tester nejde o backlink z nášho webu :) a nie je to ironia. je to standarna forma spoluprace.. firmy ponukaju urcite baliky sluzieb svojim klientom, ale napriklad na registracie maju subdovavatela-nas.. ide o to ze oni sluzbu prezentuju ako svoju pracu.. preto nechcu aby bola uvedena v nasich referenciach..
@shaggy tebe vadí, že mám na svojej stránke v pätičke 3 odkazy na svoje vlastné weby (áno jeden je vo výstavbe)?? uvádzať na svojom webe partnerov, obľúbené stránky, blogy atď považujem za úplne normálne..
a vy tu každého strašíte s pandou/penguinom a penalizáciami, ale ak by ste bol objektívny priznal by ste, že sa to týka hlave amerického googlu kde linkfarmy a backlinky z diskusií a podobne nadobudli naozaj obludných rozmerov.. sám google uviedol, že penalizácie sa týkajú webov s rádovo desaťtisícami backlinkov.. s relevanciou v spätných odkazoch máte pravdu, ale získavanie takýchto odkazov je podstatne náročnejšie a my takúto službu neposkytujeme.. každý by si mal pre svoj web priebežne budovať relevantné backlinky.. ale vidím, že vy máte svoju pravdu, fakty a argumenty, takže v tejto "diskusii" nevidím žiadny zmysel.. prajem pekný deň
0 0 tester 25.7.2012 13:46:15
adam: a nie je to ironia ze budujes spatne odkazy a zaroven tie firmy nechcu mat backlink z tvojej stranky kde uvadzas referencie ? :))
0 0 tester 25.7.2012 13:42:17
shaggy a ty nenakupujes osiva a semena ? :))
0 0 Michal Obeda 25.7.2012 13:41:40
"a určite taký odkaz ani neškodí"
Hmm... http://404m.com/2012/07/21/nova-moznost-vydelku-pro-katalogy/

"ak má doména pr3 alebo vyššie spätný odkaz má význam z pohľadu pr ... ostatné katalógy majú pr1 alebo 2 čo veľký význam naozaj nemá"
Je smutné, že registrátor sa pozerá na spätné odkazy iba cez hodnotu GTPR. Čo takto napríklad relevancia? Ale stačí mi pozrieť si pätičku digisys.sk a je mi hneď všetko jasné - kvantita vyhráva nad kvalitou.
0 0 Adam Bako - DigiSys Web Services 25.7.2012 13:18:41
asi som to zle napísal.. pr som myslel page rank .. ak má doména pr3 alebo vyššie spätný odkaz má význam z pohľadu pr - inak povedané má to význam z pohľadu vyhľadávačov.. ostatné katalógy majú pr1 alebo 2 čo veľký význam naozaj nemá, ale nieje to žiadny "odrb na klientov" a určite taký odkaz ani neškodí.. čo sa týka ceny ja si myslím, že primeraná aj keď vám sa možno zdá "podozrivo" nízka.. áno ide o it oblasť ale nejedná sa ani o programovanie ani o nejakú kreatívnu design prácu alebo tak.. a čo sa týka referencií bol by ste asi prekvapený koľko známych firiem a agentúr si pravidelne objednáva naše služby.. akurát že nechcú byť uvedený v našich referenciách..
0 0 J 25.7.2012 13:07:39
shaggy nebodaj chces aby do katalogov registroval stranky senior developer, co ma hodinovu sadzu 40 eur :D
0 0 tester 25.7.2012 13:03:19
akurat 5 eur nie je celkovy naklad, ale to vy viete .. to len pre pripad citatelov co nemaju s tym skusenost.
0 0 Michal Obeda 25.7.2012 13:00:37
Adam Bako - predpokladám, že si živnostník, preto tvrdenie, že 12€ nie je ani hodinová mzda je na mieste. Nechápem, prečo sem pletieš robotníkov, ktorí robia za 5€ (a menej) - to je sadzba pre bežných zamestnancov, živnostník má vyššie náklady + robíme v oblasti IT a to opäť nemôžeš porovnávať s tými robotníkmi.

"významných katalógov je na slovensku cca 6.. ďalších 20 je priemerných ale majú prínos kvôli svojmu pr. preto aj ponúkame na slovensku iba balíky 25 resp. 50 katalógov"
Ok, máme 26 katalógov, ktoré majú podľa tohto tvrdenia nejaký zmysel. A čo potom zvyšných 24 (ak si zoberiem balík 50 katalógov)? Či to je len taký odrb na klientov?
Tiež nechápem, ako môžu mať priemerné katalógy význam z pohľadu PR. Nikto tam nechodí, nikoho nezaujímajú, tak sa to celkom vylučuje, nie?
Ja som bol stále v tom, že do tých katalógov registrujete hlavne kvôli vyhľadávačom, to, že je to kvôli PR je novinka nielen pre mňa, ale aj pre tvojich klientov.

A najdôležitejšia vec, ktorá vraví v neprospech registrácie do katalógov - keď si pozriem referencie na tvojej stránke, ani jedna z firiem mi nič nehovorí, nikdy som na ne nenarazil pri vyhľadávaní.
0 0 Adam Bako - DigiSys Web Services 25.7.2012 12:14:57
máte pravdu.. asi sme veľmi lacný.. ale povedať že 12€ nie je ani hodinová sadzba je dosť odvážne tvrdenie.. asi neviete že ľudia dnes chodia do práce aj z 5€/h.. môžem vás však uistiť, že registrácie sa robia ručne.. používame minimálne niekoľko rôznych popisov a nadpisov, záleží od klientových požiadaviek.. čo sa týka počtu katalógov, takisto máte pravdu, významných katalógov je na slovensku cca 6.. ďalších 20 je priemerných ale majú prínos kvôli svojmu pr. preto aj ponúkame na slovensku iba balíky 25 resp. 50 katalógov.. je na klientovi koľko chce registrácii.. väčšina klientov však "zháňa" počty spätných odkazov.. keby sme takúto službu neposkytovali my, poskytoval by ju niekto iný..
0 0 tester 25.7.2012 11:09:42
shaggy, velmi dobry postreh s tou cenou. som zvedavy na reakciu
adama. logicky to nedava zmysel a tiez nemam dojem ze jedna registracia je 1,5 minuty ..
0 0 Michal Obeda 25.7.2012 09:27:49
Jozko Hruska - na čo narážaš? Čítal som ten článok celý (ale hlavne články na ktoré odkazovali v komentároch + x ďalších).
Narážaš na to, že DMOZ stále indexuje? A prečo by to nerobil, veď je to web, ako každý iný. Ale to, že ho indexuje neznamená, že má význam registrovať do neho svoj web. Nestojí to za to úsilie.
0 0 J 24.7.2012 23:56:07
shaggy precitaj si ten clanok z lupa.cz co si sem dal .. cely ;)
0 0 Michal Obeda 24.7.2012 23:18:54
Adam Bako - ako sa robí poctivo registrácia do katalógov? Ako sa to odlišuje od "nepoctivej", strojovej alebo akejkoľvek inej registrácie do katalógov?
Ak by som si cez registrujeme.sk chcel nechať zaregistrovať web do 50 katalógov, stálo by ma to 12€. To nie je ani hodinová sadzba. Ak by sa tá registrácia robila poctivo (tz. unikátny text do každého katalógu a registrácia iba do relevantných katalógov), tak je tu nerovnováha - buď je poskytovateľ v strate (pretože sa to za hodinu stihnúť nedá), alebo ide o strojovú registráciu, prípadne iný druh zrýchlenej (a tým pádom "nepoctivej", ak použijem tvoje slová) registrácie.
Druhý problém je počet katalógov - ak by som sa snažil, možno by som našiel 5 slovenských katalógov, ktoré za niečo stoja. Ale 50? Neverím, že vôbec existuje 50 slovenských katalógov, ktoré majú pre web väčší než nulový význam.

Michael Watzke - tak to sú zaujímavé čísla, ktoré by som považoval skôr za štatistickú odchýlku. Pretože na weboch, ku ktorých štatistikám mám prístup sa nič také nedeje. A potvrdzujú to skúsenosti ľudí z celého sveta.
Ale samozrejme, ako som napísal o pár príspevkov nižšie - pri weboch z pár špecifických oblastí (lekári a pod.) to môže zaberať.
0 0 Adam Bako - DigiSys Web Services 24.7.2012 22:53:14
@Lukas Malucky registrácia do katalógov pomáha.. samozrejme to treba robiť poctivo a s citom, nie registrovať sa všade kde to ide a hlavne treba mať dobre urobený web a robiť na seo dlhodobo.. ale keď mne hovoríte, že registrácia do katalógov nepomáha, beriem to iba ako váš názor.. pretože ja mám množstvo skúseností o opaku..
0 0 Ján Miškovec 24.7.2012 22:37:24
Klamlivé považujem snahu budiť dojem že zápis do rôznych katalógov pomáha ... aj keď to tak už nieje.
Zajtra.sk > Marketing > Webanalytika > Zabudnutý katalóg stránok - DMOZ.org


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama