spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Ján Baláž 6.8.2011
Hodnoť článok:
0 0

6 najčastejších dôvodov, prečo je reklama neúčinná

Čísla nepustia a hoci sa reklamný text javil ako dobrý, neuspel. Možno ste spravili niektorú z nasledujúcich častých chýb. Viete ktorú?

Nesprávne zacielenie = minimálny účinok

Môj stredoškolský profesor matematiky ma naučil niečo, čo sa každému môže zísť aj v reklamnom svete. Zacielenie. Vravieval, že k nerobíme dotyčnicu kružnice tým správnym spôsobom, iba tipujeme. Snažíme sa trafiť do miesta dotyku a fakt je to len odhad.

dotyčnica kružnice

Je to ako poľovačka. Snažíte sa trafiť korisť – v tomto prípade zákazníka. Nerobte to ako poľovník, ktorý sa snaží takmer presne zamerať zver. Robte to úplne presne! Ako gepard...

Gepard má k dispozícii celé stádo gaziel. Vie však, že ak si nevyberie jednu konkrétnu, bude hladný. Presne sa zameria na jednu nešťastnicu zo stáda a ostatné si nevšíma. Uvedomuje si, že by ich neulovil všetky.

Preto ak ste si pred písaným reklamného textu nezadefinovali cieľového zákazníka, urobili ste chybu. Neviete, čo lovíte a teda neviete ani to, ako korisť uloviť.

Pre inšpiráciu si pozrite, ako to robí gepard. No nie je to úžasné?

Nepoužili ste titulok, ktorý by zaujal

Nadpis je alfou a omegou každého textu. O tom, že nadpisy sú dôležité, sme už hovorili. Človek ich vidí ako prvé a musia ho zaujať, aby článok otvoril a čítal ho.

Hovorí sa, že obal predáva a presne o tom to je. Obsah môže byť akokoľvek dobrý, ale ak sa k nemu potenciálny zákazník nedostane, je to mrhanie peniazmi aj energiou.

Dávate priveľa sľubov a nesplníte ich

Ľudia nemajú radi, keď im sľubujete hory-doly a nič z toho. Vlastne ich to ešte aj celkom naštve. Veď si len spomeňte na to, čo všetko vám rodičia ako malým deťom nasľubovali a nič z toho nebolo.

Príklad z praxe: Po našom meste boli skoro všade vylepené plagáty s informáciou, že sa uskutoční veľký výpredaj oblekov „od 39,99€“. V skutočnosti sa tam však nenachádzal ani jeden oblek pod 79,99€. Prísľub dobrej ceny nebol naplnený a išlo o akési zavádzanie zákazníkov.

Nedovoľte, aby boli ľudia z vášho produktu sklamaní. Síce si prečítajú vašu reklamu a budú nadšení, ale následne im nebudete môcť vyhovieť. Presne tak ako pri letáku o oblekoch. Ľudia prišli, videli a nič nekúpili.

Dávate príliš málo sľubov a chýba motivácia k nákupu

Existuje aj opačný extrém. Adresát reklamy z nej nedostáva dostatočne silný impulz na to, aby využil vašu ponuku. Nedali ste mu silné dôvody, aby pokračoval na vašu stránku a urobil nákup.

Vaším cieľom je predstaviť ľuďom skutočné výhody vašich produktov a vyvolať v nich túžbu vlastniť ich. To sa ľahšie povie, ako vykoná. Pomôcť by vám mal profil cieľového zákazníka, vypísanie jeho problémov a záujmov, vcítenie sa do jeho kože.

Nerozprávate príbeh, s ktorým by sa človek stotožnil

Nestačí spomenúť iba výhody. Ľudia si ich nevedia aplikovať pre svoju situáciu a reálne využitie. Podstrčte im preto príbeh, ktorý im bude natoľko sedieť, že mu uveria.

Poučený z prvej chyby viete, kto je cieľový zákazník. Poznáte jeho potreby a spôsob života. Z týchto informácií by ste mali vedieť zostaviť príbeh, ktorý zaujme.

Uveďme si príklad. Predávate pivo a svoj produkt chcete zamerať na 40-ročného chlapa, ktorý celý deň drie na stavbe, doma ho čaká nevrlá manželka, neposlušné decko a množstvo povinností. Keby ste tohto chlapíka chceli zaujať, tak mu poviete:

Celý deň v práci a žiadny pokoj ani doma? Daj si pohov! Vychutnaj si chladenú 12-ku so svojimi kamarátmi. Nič neosvetlí deň tak ako svieži zlatistý mok... Pite s rozumom od 18 rokov.

Nevyzývate k akcii a ľudia proste odídu

Povedzme, že všetko vyššie spomínané ste zvládli. Dostávame sa k bodu, kedy sa úsilie môže zmeniť na štrngajúce eurá. Už len jeden malý krôčik...

Ak nechcete, aby celá „reklamná energia“ vyšla nazmar, musíte človeka nasmerovať ďalej.

Najlepšie bude, ak si potenciálneho zákazníka v tejto fáze predstavíte ako robota. Roboti nemyslia tak zložito ako ľudia. Aby mohli niečo robiť, potrebujú príkazy. Príkaz „postav dom“ nevedia zrealizovať, lebo je komplikovaný. Programátori vedia, že dôležitá je elementárnosť. Váš povel musí byť ten najzákladnejší, aký môže byť. Myslite na to pri reklamnom texte.

Zvolaniu do akcie musí rozumieť každý, nesmie mať viac významov a malo by viesť k jednoduchému úkonu. Ak súhlasíte, zdieľajte tento článok ;)

Zdroj (obrázok): Jana Fišerová

Ján Baláž Ján Baláž

Copywriter a ešte stále aj študent. Na stránke Akopisat.sk ponúkam copywriting & ghostwriting, nájdete tam aj všetky referencie.
Ak chcete sledovať moje binárne stopy, pridajte si ma na Google+ alebo ma followujte @JanBalaz.


Hodnoť článok:
0 0

16 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Ján Baláž 15.8.2011 09:16:14
Ospravedlňujem sa, že sa vyjadrujem až teraz.

@Kux Kukoľ: Ide práve o to, že nie všetkým sú tieto fakty jasné. Každý raz začína a verím, že začiatočníkom sa rady môžu hodiť.

S tými PR článkami súhlasím - ak sú dobre napísané, fungujú. Ale ešte lepšia môže byť recenzia.

@Martin Drdák: Lebo dlhší článok si veľa ľudí neprečíta a, samozrejme, sú ešte rôzne dôvody. Tie som očakával v diskusii :)
Priznám sa, že neviem, ako sú motivované agentúry, ale všeobecne súťaže a kritiku reklamy neuznávam.
Páči sa mi myšlienka Ogilvyho - reklamu na súťažiach hodnotia ľudia z reklamnej oblasti, teda sa im páči niečo úplne iné ako koncovému zákazníkovi. Preto je najlepším hodnotením reklamy potenciálny zákazník.
0 0 Martin Drdák 9.8.2011 23:00:40
preco len 6? a preco tieto ? co tak dovod : reklamu robi agentura aby vyhrala sutaz a nie aby zaujala . tzn ~cielom nie je ucinnost~
0 0 Martin Kuxo 9.8.2011 11:15:41
sorry, nemam rad taketo bachorky. je to ako "motivacne knihy". kecy ludi, co za sebou nemaju nic preborne. a ak maju, tka nie pre to, co opisuju v knihe/clanku, ale pre ine faktory. ale inak pekne zaujimave citanie. a neber ma ako hejtera a nerozvijajme dalekosiahlu diskusiu.

vacsina veci v takychot knihach/clankoch su zname fakty aveci a cloveku, co ide robit reklamu musia byt prirodzene jasne.

a naozaj dobre PR clanky su momentalne asi jedina dobre funkcna neotravna reklama. uz nefunguju ani sutaze za vecne ceny, ani klasicke reklamne sposoby.
0 0 Juraj Moric 8.8.2011 21:23:05
Kvalitny produkt - sluzba nepotrebuju velku reklamu :)
Kazdopadne nejake to "masirovanie" je len a len prospesne :)
0 0 Ján Baláž 8.8.2011 12:12:55
@Kux Kukoľ: Popravde, na veľa reklám neboli objednávky. Skôr sa jednalo o nepriamu cestu - dostať sa čo najvyššie v SERP-e.

Dáta od klientov nie sú spoľahlivé a nie od všetkých mám feedback, preto ti ako príklad môžem uviesť mnou sledované vlastné kampane.

PR článok so zaujímavým nadpisom, akýmsi rozprávaním príbehu zo života, s výzvou na konci, s pár rozumnými výhodami bol úspešnejší ako článok, ktorý toto nemal, resp. trocha preháňal s výhodami.

Oba články boli uverejnené na rovnakom webe. Prvý dostal na moju stránku 10-krát viac návštevníkov, ktorí u mňa strávili 3-krát viac času. Čudné mi pripadá to, že pri oboch bol priemer 4,5 zhliadnutých stránok/návšteva.
Sledovaná vzorka bola pri tomto miniprieskume viac ako 100 návštevníkov. Nie je to síce veľa, ale stačí mi vidieť, aký priepastný bol rozdiel medzi 2 verziami.

O prínose oboch článkov pre obsadenie dobrých pozícií na kľúčové slová sa teraz nezmieňujme.
0 0 Martin Kuxo 8.8.2011 11:11:11
koľko reklám si podľa tohto urobil a zafungovali?
0 0 Zdenko Pek 7.8.2011 19:48:44
@Jan tento priklad uz uviedol aj Marek Prokop sice sa to vztahovalo na nieco ine. Tiez islo o polovnicky priklad :-)

@mhp aj toto je jedna strana mince. Avsak stale sa zastavam toho, ze ak da spravca na svoj web 8 bannerov slepota je zarucena.
0 0 Ján Baláž 7.8.2011 18:56:40
@Tomáš Abaffy: Vieš, keď ich prečítaš veľa, nalepí sa to. Ale toto je skutočný príbeh, fakt nám to takto matematikár-poľovník rozprával.

@mhp: To môže byť pravda, ale niekedy vidím aj druhý extrém. Ľudia celkom naivne a bez kritického myslenia podľahnú rôznym reklamám, resp. PR článkom, z ktorých tá reklamnosť priam srší.
0 0 Tomáš Abaffy 7.8.2011 18:47:45
@mhp súhlasím...
0 0 - 7.8.2011 17:53:19
@Tomáš Chorvát: tiez suhlasim s tou slepotou a nie len bannerovou, ale celkovo na akukolvek formu reklamy. ciastocne to ale prisudzujem aj mentalite na Slovensku. mam pocit, ze ludia tu maju vacsi odstup voci tomu, ak sa ich niekto snazi presvedcit, aby si nieco kupili ako napr. v USA. taka nedovercivost / ocakavanie toho, ze ich chce niekto "osklbat" alebo "obalamutit", co by mohlo vyplyvat mozno aj zo skusenosti... ale mozem sa prirodzene mylit a je to niecim uplne inym :).
0 0 Tomáš Abaffy 7.8.2011 16:54:53
Ten začiatok... "môj stredoškolský profesor matematiky ma naučil" to znie ako s tých motivačných kníh:)
0 0 Ján Baláž 7.8.2011 15:02:12
Tomáš: To by sme mohli nazvať ako "nesprávne zvolená forma reklamy". Aj reklama sa vyvíja a čo fungovalo kedysi, nemusí dnes, resp. nie v pôvodnej forme.

Ale nepovedal by som, že ľudia začínajú byť imúnni voči reklame. Jasne, denne ich vidíme mnoho, ale niektoré dobrovoľne šírime. Máme radi reklamu, ktorá nás pobaví alebo takú, ktorá nám prinesie isté výhody (ušetríme vďaka nej peniaze, čas,...).

A pravdepodobne budeme vidieť reklamy ešte častejšie. Možno nám ich raz budú premietať v našich snoch, ako to vtipne predpovedá seriál Futurama :)
Uvidíme...
0 0 Zdenko Pek 7.8.2011 14:45:33
@Tomáš Chorvát napr. bannerova slepota? :-) Raz som tento názor vyslovil nahlas a bol som skoro ukameňovaný. :D
0 0 Tomáš Chorvát 7.8.2011 14:38:20
So všetkým môžem súhlasiť, ale chýba tu ešte jedna vec. Neviem ako to správne nazvať, ale ja to volám reklamoslepota. Ľudia už začínajú byť imúnni voči všetkému, čo len trochu pripomína reklamu. Ja to cítim hlavne pri grafike...
Najhoršie je na tom ale to, že sa tomu nedá nijak vyhnúť. A obísť sa to dá len ťažko (väčšinou reklama, ktorá vyzerá ako klasický článok).
0 0 Ján Baláž 7.8.2011 13:52:51
Peter ďakujem.

Ak vám ešte napadnú ďalšie dôvody, neváhajte ich napísať :)
0 0 Peter Papp 7.8.2011 08:16:08
Pekný článok, všetko zhrnuté do jedného ;)
Zajtra.sk > Marketing > Reklama > 6 najčastejších dôvodov, prečo je reklama neúčinná


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama