spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Matúš Koprda 19.6.2011
Hodnoť článok:
1 0

Nebuďte zlí v komentároch

Keď budete najbližšie písať komentár na nete, nepridajte sa k nekonečnému zástupu trollov. Vďaka nim majú commenty všelijakú len nie dobrú povesť. Ako ich písať tak, aby aj niečomu pomohli? Prečítajte si 6 krátkych tipov.

Len pre vysvetlenie "odborného pojmu", troll je pôvodne pomenovanie pre človeka, ktorý viac alebo menej vedome kazí diskusiu. Dnes sa toto slovo používa už na kdekoho, ak robí dostatočnú neplechu™. V tomto článku sa však zameriam na prapôvodné remeslo trollov a to sú príspevky do diskusií, presnejšie komentáre k článkom. Na Slovensku nájdete blbých komentárov kopec, stačí zavítať na prakticky akýkoľvek portál (aj keď na SMEčku sa ich z nejakého dôvodu koncentruje tuším najviac:). Preto som sa rozhodol, že prispejem svojim málom a možno niekoho, kto to vlastne ani nemyslí zle, osvieti a do diskusií vráti kúsok kultúrnosti. :)

V podstate mi ide najmä o 2 typy komentárov, bez ktorých by bol svet krajší.

  • "Je to celé zle.", "Kámo, píšeš úplne kraviny, mal by si s tým prestať."
    To sú negatívne kecy urážajúce autora, alebo článok, s ktorým sa pravdepodobne nejakú tu chvíľku natrápil. Takéto príspevky sú vcelku demotivujúce pre autora a neposkytujú žiadnu hodnotnú informáciu o tom čo je zle ani ako to zlepšiť. Ak ste niekedy niečo také napísali, zabili ste kúsok kreativity a na to by som si dával veľký pozor, lebo jej je na Slovensku stále sakra málo. Ak chceme aby niekto vedel o Slovensku viac ako že tu boli voláke majstrovstvá, musíme sa podporovať, nie zhadzovať.
  • "Subjektívna vec X je lepšia ako subjektívna vec Y."
    Nech to je produkt, postup, program, programovací jazyk, proste čokoľvek.. ak prezentujete subjektívnu informáciu ako do kameňa vytesanú pravdu, naseriete tým kopu ľudí a vznikajú staré známe flejmy.

Čo s tým? Treba začať od seba a zamyslieť sa čo píšete. Pokiaľ je to ok (naši čitatelia sú na tom zatiaľ celkom dobre, gratulujem:D), možno vám napadne niekto, komu to v commentoch občas ujde a nenápadne mu môžete dať link. Pre ľahšie zamyslenie som spravil malé zhrnutie v 6-tich, podľa mňa najdôležitejších, bodov ako napísať užitočný comment:

1) Aký bude mať moja reakcia efekt?

Toto je mega dôležité a odporúčam si položiť túto otázku skoro v každej situácii. Čo spraví haterský comment? Naserie autora? Naserie čitateľov? Je prospešné pre svet, že všetkých naseriem? :)
Alebo pomôže môj komentár vôbec k niečomu? Ak by som ho nahradil Lorem ipsumom, zmenilo by sa niečo?

2) Buďte konštruktívni

Pokiaľ chcete kritizovať článok, napíšte konkrétne čo je na ňom zlé, najlepšie aj ako to zlepšiť. Tak comment získa veľkú hodnotu a možno naozaj zmení niečo k lepšiemu. Na opačnej strane sú komentáre typu "super článok", ktoré síce potešia, ale tiež nie je zlé vyzdvihnúť v čom cítim tú silu. Ono aj kliknutie na "like" je pre autora dostatočne dobrou odmenou.

3) Nepreháňajte to s emóciami

Hlavne nie s negatívnymi. Ok, mohlo vás niečo vytočiť, ale keď autorovi vynadáte, je prirodzenou reakciou človeka, že automaticky bude všetko od vás brať zle. Takto sa môžu minúť účinku aj konštruktívne pripomienky. Ľudia sa ľúbia hneď uraziť a podať kritiku dobrým spôsobom je fakt umenie. :) Celkom fajn je začať niečím pozitívnym a nenásilne k tomu dodať kritiku ("...ale toto by som spravil takto a takto.").

4) Hľadajte pozitívne

Chyby sa ľahko hľadajú a akokoľvek sa môžete snažiť, nič nespravíte dokonale. Samozrejme môžete na nedokonalosti rozumne poukázať, ak myslíte, že sú dôležité, ale nezhadzujte celú myšlienku kvôli malým blbostiam. Odneste si z článku to dobré a ak sa poučíte na cudzích chybách, ktoré si všimnete, tým lepšie.

5) Subjektívne názory prezentujte subjektívne

Priepastný rozdiel je keď vsuniete do vety "podľa mňa ..." ako keď to vynecháte. Podobne je to s frázami "Mne sa páčí/nepáči X" verzus "X je dobré/zlé". V druhom prípade bude väčšina predpokladať, že niečo prezentujete ako objektívnu pravdu. A kým váš vlastný názor nikto nemôže poprieť, za "objektívnu pravdu" sa budú ľudia biť do posledných síl.

6) A nakoniec - Nevšímajte si trollov

Niekedy je veľmi ťažké nereagovať na debilný komentár. Však mu musím ukázať, že nemá pravdu, nie? :) Aj mne robí obrovský problém odolať, ale najľahšie sa dá zbaviť trolla tak, že budete jeho výplody ignorovať. Keď bude vidieť, že to nemá význam, pôjde sa vybúriť inde. Ak by ho ignorovali všetci, čo sa bohužial asi nestane, zistil by, že to proste nemá význam.

Posledná myšlienka na záver pre (potenciálnych) autorov. Negatívne commenty bez myšlienky treba len ignorovať. Vo všeobecnosti ľudia, čo sa NAOZAJ vyznajú v danej oblasti nepíšu debilné commenty. Oni, narozdiel od trollov, vedia cez čo všetko museli sami prejsť. Druhá možnosť je, že nepíšu commenty vôbec, lebo majú dosť inej roboty. :) Reči typu "vykašli sa na to" treba ignorovať ešte viac. Ak by všetci prestali pri prvej takejto poznámke, nikto by nič netvoril, pretože len skúšaním sa získava prax a neexistuje človek, čo by sa narodil učený.

Prajem veľa konštruktívnych commentov! :)

Matúš Koprda Matúš Koprda

Momentálne robím internety a keď budem veľký, snáď sa dostanem aj k hrám alebo niečomu zmysluplnému. :) Mám rád minimalizmus, obskúrnu hudbu, všetko geeky a rýpanie sa v detailoch. Ďalšie kecy odo mňa nájdeš na brm.sk a na Twitteri @blade_sk.


Hodnoť článok:
1 0

18 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Andrej Debnár (fb) 13.7.2011 00:00:00
z tohoto clanku by si malo zobrat ponaucenie 99% ludi ktory pouzivaju internet.... skvela praca kolbuk dole :)
0 0 Matúš Koprda (fb) 27.6.2011 00:00:00
Prvy Peter: gramatika o cloveku hovno vravi. Nemusi suvisiet ani len s inteligenciou (hned by si odpisal dyslektikov). Ja zas ked vidim "ergo" a podobne radoby mudre slova, prve co ma podvedome napadne je "aby si sa neposral".. nemozem tomu pomoct :)

So smajlikmi to strasne prehanam, toho som si vedomy. Vzdy mam pocit, ze to bez nich znie smrtelne vazne. Ale snaha to zmenit je.

Clanok je urceny pre uvedomelejsich trollov, ktori neviem, ci vobec existuju ;)

Druhy Peter: dik, aj za skvely vyraz "low hanging fruit" :)
0 0 Peter Vidovic (fb) 26.6.2011 00:00:00
Velmi dobry clanok. Dakujem autorovi. Mne osobne anglicke vyrazy ani trosku neprekazaju, skor naopak. Ale toto je vec ciste toho kto clanok pise. A komu sa to nepaci, nemusi clanok citat ;-)

Btw. co sa tyka kritiky gramatiky tak je to podla mna akurat tak tzv. "low hanging fruit" pre trollov - http://en.wikipedia.org/wiki/Grammar_Nazi :-)

Drzim palce v dalsej tvorbe! ;-)
0 0 Juraj Bencúr (fb) 24.6.2011 00:00:00
Verím, že si si to užil aj ty. V každom prípade ma prekvapuje, že niekto, kto si vytvára obraz o človeku v prvom rade na základe jeho gramatiky, má sám vo svojom príspevku chyby v prísaní čiarok. :P Keď už to teda považuješ za tak dôležité...
0 0 Peter Lachký (fb) 23.6.2011 00:00:00
Juraj: Nie, je to presne naopak: Predtým než začnem argumentovať, spravím si o človeku obraz podľa toho ako zvláda gramatiku. Ak nie je niekto schopný naučiť sa ju poriadne, ergo nezvláda učivo 1. stupňa základnej školy, čo si mám o ňom pomyslieť? Nechci vedieť, čo si o takých myslím ja osobne, nič príjemné.

Druhá vec je používanie anglických výrazov. Ok, slovo "comment" mi nevadí, všetci vieme čo to znamená (hoci napríklad o slove "haterský" si to nemyslím, i keď ja osobne mu rozumiem). Ale keď je v článku používané slovo "komentár" aj "comment", tak to má znamenať čo? Nech je to jednotné. "Smajlík" pomaly v každom odseku? To si snáď autor zmýlil zajtra.sk s pokecom. Aj keď uznávam, že to nie je až také prekvapujúce.

Čo sa týka obsahu - všetci, ktorí si prečítame takýto článok a súhlasíme s ním, sa už dávno podľa neho aj správame. Tí "zlí", ktorí robia neplechu (TM) v diskusiách, sem nikdy neprídu a nikdy neporozumejú tomu o čom ten článok vlastne je. Takže je to vlastne len taká ego-masturbácia. Dúfam aspoň, že ste si to poriadne užili. ;-)
0 0 Juraj Bencúr (fb) 21.6.2011 00:00:00
Keď trollovi dojdú argumenty, začne pindať do pravopisu, čiarok a slovenčiny... A podstata problému sa stráca kdesi pod bahnom nepodstatných drístov, ktoré trollovia vypúšťajú do sveta a nútia ostatných na to reagovať. Typické. :)
0 0 Viktor Čech (fb) 20.6.2011 00:00:00
priemerny clovek si vzdy zacne z takychto veci robit srandu ;) je smutne nevediet (alebo hanbit sa pisat) po slovensky.. az smiesne :)
0 0 Matúš Koprda (fb) 20.6.2011 00:00:00
http://i.imgur.com/LMrRU.png ;)
0 0 Ján Johny Baláž (fb) 20.6.2011 00:00:00
Ak sa niekedy ujme pre trolla pomenovanie "obťažovateľ" alebo "provokatér", tak to bude zázrak.
Slovenčinu mám rád a preferujem jej používanie u nás, ale niektoré veci sú proste v preklade zlé. Navyše by sme sa skôr mali zaoberať hlavnou myšlienkou článku ako takýmito nepotrebnými hlúposťami ;)
0 0 Viktor Čech (fb) 20.6.2011 00:00:00
zeby nieco ako obtazovatel, provokater..? mam pocit, ze ludia vedeli lepsie po slovensky pred 600 rokmi ako teraz..
0 0 Matúš Koprda (fb) 20.6.2011 00:00:00
@Eňo ňuňo: Comment je existujuce slovo (aj ked nie moc slovenske;), kym koment nie je. Problem je, ze neviem o synonymach slova "komentar", tak som sa uchylil k takejto nekalej praktike.
@Drak: Pekne, uvod druheho clanku vysvetluje vela
@Viktor: Ako je po slovensky troll? Inak.. si na internete, zvykaj si ;)

Normalne komentare (a vselico ine) zavedieme v najblizsich tyzdnoch, nebojte sa nic, aj mna kvalitne seru tieto fejsbukovske
0 0 Viktor Čech (fb) 20.6.2011 00:00:00
ako pisat clanky. nepouzivat anglicky slang - troll, btw, atd.. je to jednoduche
0 0 Roman Melíšek (fb) 19.6.2011 00:00:00
Vlastne komentare by boli super. Mnozstvo ludi sa kvoli tomutu nemoze vyjadrit. Ak uz nic ine, aspon odstrante defaultne odoslanie do profilu.
0 0 Alino Haviar (fb) 19.6.2011 00:00:00
Yes, takýto typ (konštruktívno-pozit.) článkov sa mi páči.
Bod 5 poznám pod výrazom "objektivizmus". Veru, veľmi užitočné (podľa mňa :-) poznať jeho účinky a dôsledky :-)
0 0 Tomáš Hrábek (fb) 19.6.2011 00:00:00
Nauč sa správne písať čiarky.
0 0 Ja Drak (fb) 19.6.2011 00:00:00
Na našom blogu sme sa tiež venovali komentárom: http://www.draksavracia.sk/search/label/ach%20tie%20komentare
0 0 Eňo Ňuňo Egrešík (fb) 19.6.2011 00:00:00
prečo píšeš "comment" a nie "koment" ? :D
0 0 Martin Kiss (fb) 19.6.2011 00:00:00
Pises uplne blbosti, na hovno clanok. Ale naozaj, suhlasim s vacsinou spomenutych veci. S diskusiami na SME mam svoje skusenosti a fakt je, ze je potrebne zvysovat internetovu kulturu Slovakov.

Mimochodom, kedy zavediete nejake vlastne komentare a nie tie fejsbukovske?
Zajtra.sk > Marketing > Content > Nebuďte zlí v komentároch


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama