spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Ján Baláž 19.10.2010, článok je súčasťou seriálu Ako písať blog
Hodnoť článok:
0 0

Začíname blogovať: O čom písať?

Výber témy pre váš nový blog je dôležitý. Na všetko sa dá použiť on-line nástroj, Google vám poradí o čom začať písať...

V predchádzajúcom článku sme si povedali o výbere miesta pre blogovanie. Dnes sa pozrieme na to, ako a aké témy si vybrať pre váš budúci blog. Pri orientovaní blogu máte na výber z dvoch možností.

Možnosť A: Výber viacerých tém

Pre začínajúcich bloggerov je dobré vybrať si viacero tém, aby ste mali o čom písať. Môže sa stať, že jedna téma nebude tak rozsiahla, ako ste predpokladali. V tom prípade je tu druhá, tretia,. x-tá téma. Ako pri veľa veciach, aj tu je vhodné vydať sa zlatou strednou cestou.

Najoptimálnejšie je vybrať si 2 až 3 témy, z čoho jedna bude primárna. Podľa primárnej (hlavnej) témy sa bude orientovať názov blogu a ďalšie veci. Ostatné témy sú pre pestrosť blogu a ako rezerva, keby váš zdroj vyhasol.

Možnosť B: Výber jednej témy

Táto voľba je vhodná skôr pre skúsenejších bloggerov. Ak máte toho veľa prečítaného, odskúšaného či prežitého, zvoľte si jednu tému. Expertov pre konkrétnu oblasť nie je veľa a je lepšie sústrediť sa len na jednu tému a tú spracovať kvalitne. Je to lepšie ako povrchne sa venovať viacerým témam.
Pri jednej téme majte na pamäti, že je určená užšej skupine ľudí ako viacero tém. Ak však odvediete dobrú prácu a nezanedbáte ani ostatné rady pre lepšie blogovanie, úspech vás neminie.

Aké konkrétne témy si vybrať?

Orientujte sa podľa trhu, ale hlavne podľa vašich schopností. Nevyberte si populárnu tému, ak sa v nej vôbec nevyznáte. Zvoľte si radšej slabšiu tému, no spracujte ju kvalitne.
Pre výber vhodnej témy môžete použiť nástroj Google Keywords Tool alebo na zahodenie nie je ani prezeranie hľadaných fráz Google Insights for Search. Postupujte tak, že postupne zadávate slová charakterizujúce vaše vedomosti alebo koníčky. Čím viac ľudí danú frázu hľadá a čím je menšia konkurencia, tým lepšie pre vás.

Výber témy si vyžaduje čas na premýšľanie, preto sa neunáhlite a vyberajte starostlivo. Je to totiž krok, ktorý prakticky ovplyvní celú budúcnosť blogu a môže spôsobiť buď jeho rozkvet alebo pád.

Ján Baláž Ján Baláž

Copywriter a ešte stále aj študent. Na stránke Akopisat.sk ponúkam copywriting & ghostwriting, nájdete tam aj všetky referencie.
Ak chcete sledovať moje binárne stopy, pridajte si ma na Google+ alebo ma followujte @JanBalaz.


Hodnoť článok:
0 0

3 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Ján Johny Baláž (fb) 19.10.2010 00:00:00
Zdenko: áno, v podstate súhlasím, ale je dobré mať zadné dvierka v podobe rezervnej témy pre čas tvorivej krízy napríklad :).
Tina: asi myslíš môj blog, kde to bolo stručnejšie a iným štýlom napísané ;). Cením si, že si to pamätáš.
0 0 Kristína Kliská (fb) 19.10.2010 00:00:00
toto som už niekde čítala :P
0 0 Zdenko Pek (fb) 19.10.2010 00:00:00
hodnejšie by bolo keby človek písal to v čom je dobrý a vôbec sa nepúšťal do písania o témach o ktorých moc nevie. Zbehlejší ľudia ho skôr udupú. Takže lepšie je sa venovať jednej téme a poriadne ako viacerým s minimálnym efektom. Inak fajn.
Zajtra.sk > Marketing > Content > Začíname blogovať: O čom písať?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama