spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Ján Baláž 17.10.2010, článok je súčasťou seriálu Ako písať blog
Hodnoť článok:
0 0

Začíname blogovať: Kam dať blog

Ešte predtým než sa vôbec dostaneme k blogovaniu, musíme si nájsť svoje pôsobisko. Miesta, kam začať písať nový blog, môže byť buď blogovací systém alebo vlastná doména a hosting.

Kam dať svoj blog? Blog môžeme dať na blogovací systém (portál) alebo na vlastnú doménu.

1: Blogovací systém

Na internete máte hneď niekoľko možností, ako si vytvoriť vlastný blog bez potreby registrácie platenej domény a webhostingu. Poďme si teraz predstaviť najznámejšie z nich.

Blogger (Blogspot.com)

Systém Blogger (Blogspot.com) od spoločnosti Google je celosvetovo dobre známy. Slovenčina je plne podporovaná. Pridávanie článkov a zmena vzhľadu stránky je riešená ako WYSIVYG editor (z anglického What You See is What You Get= ako to vidíš, tak to aj bude vyzerať). Takéto riešenie je veľmi vhodné hlavne pre začiatočníkov, ktorí nemajú veľké znalosti s HTML a CSS, takisto je aj veľmi pohodlné. Pre skúsenejších je tu možnosť editovania kódu stránky. Nevýhodou je slabá propagácia takéhoto blogu v rámci Blogspotu. S Bloggerom mám aj osobné skúsenosti a sú pozitívne. Naučil som sa totiž vďaka nemu základy nevyhnutné pre blogovanie.

Blogy na portáloch slovenských denníkov

Blog.pravda.sk a blog.sme.sk sú v podstate takmer úplne totožné služby. Prakticky ihneď od registrácie môžete písať príspevky na blog a nemusíte sa starať o kód či ďalšie veci. Nevýhodou je, že ak by ste chceli v budúcnosti zmeniť niektoré časti stránky, nebude to možné. Výhodou oproti službe Blogger je hlavne komunita slovenských čitateľov, takže je vyššia pravdepodobnosť, že blog bude čítaný. K čítanosti veľmi pomáha propagovanie článkov bloggerov na hlavnej stránke portálu príslušného denníka. Tak ako denník SME, tak aj Pravda.sk na svojej hlavnej stránke propagujú najnovšie články od svojich blogerov. Takáto propagácia môže priniesť tisícky čitateľov vášmu blogu zadarmo. A ktorý si vybrať? Blogy na SME.sk existujú od roku 2004, majú desiatky tisíc autorov a väčšiu komunitu čitateľov. Na Pravda.sk, ktorá svoje nové blogy spustila v roku 2010 je komornejšia atmosféra, menej autorov i menej čitateľov - to však môže byť výhoda. Nový autor sa na blogoch Pravdy rýchlejšie presadí.

Teenagerské blogy

Pre mladších autorov - študentov a teenagerov existujú špecializované služby vhodné najmä pre blogovanie teenagerov k najznámejším patria český Blog.cz či slovenské BIRDZ Blogy. Na tieto stránky chodí veľa mladých ľudí, preto ako teenager ľahko zaujmete vašich rovesníkov. Takéto blogy sú vhodné na písanie básní, o problémoch dospievajúceho človeka a podobne. Ak však hľadáte seriózne pôsobisko, nevoľte túto alternatívu. Na Blog.cz je lepšie prepracovaný systém administrácie, ale slabšia propagácia, naopak BIRDZ.SK sa blogy používateľov propagujú na hlavnej stránke tohto komunitného portálu, čo spôsobuje podobný efekt ako na Pravda.sk či SME.sk - bezplatnú propagáciu začínajúcich autorov.

2. Vlastná doména a hosting

Túto formu vytvorenia blogu využijú tí, čo to myslia naozaj vážne. Za registráciu domény a za hosting je potrebné platiť a pre začínajúceho bloggera sú to nemalé finančné prostriedky.
Blog na vlastnej doméne však pôsobí omnoho serióznejšie. Ak chcete blogovať dlhodobo, zvoľte jednoznačne túto cestu.
Začiatočníkom v oblasti blogovania však neodporúčam kupovať si doménu a hosting. Sú to zbytočne vyhodené peniaze, lebo neviete, do čoho idete. Začnite radšej s neplatenými službami. Ak sa naučíte dobre blogovať a propagovať svoj blog na neplatenej službe, môžete rozmýšľať o doméne a hostingu.

Blogovací software na vlastnú doménu

Za všetky spomenieme Wordpress. Je najlepší, jednoduchý na inštaláciu a používa ho veľmi veľa blogerov na Slovensku i vo svete. Mimochodom na Wordpresse majú postavené svoje blogovacie riešenie aj viaceré veľké portály. Cez Wordpress bežia napríklad blogy na:
CNN.com, New York Times, Medialne.sk alebo Pravda.sk.

Zhrnutie

Ak ste úplný nováčik a začiatočník, zvoľte si jednu možnosť z prvej časti - blogujte na existujúcom portáli pre blogerov. Ušetríte si starosti aj peniaze, naučíte sa nové veci a neskôr môžete pokračovať možnosťou vlastnej domény. Avšak málokedy je niekoho prvý blog hneď ten úspešný.
Pokiaľ máte už nejaké skúsenosti s blogovaním a idete rozbiehať ďalší nový blog, odvážte sa použiť blog na vlastnej doméne. Investície budú možno zo začiatku neúnosne veľké, no so svojimi skúsenosťami, dobrou témou a možno aj pomocou článkov na tejto stránke budete raz úspešný.

Nezabudnite však, že nie je podstatné, kde blogujete, ale hlavne čo a ako píšete. Úspešný blog môžete urobiť kdekoľvek, ak budete zaujímavo a pravideľne písať. O pár dní vám na Zajtra.sk poradíme ako vybrať dobrú tému pre váš blog.

Ján Baláž Ján Baláž

Copywriter a ešte stále aj študent. Na stránke Akopisat.sk ponúkam copywriting & ghostwriting, nájdete tam aj všetky referencie.
Ak chcete sledovať moje binárne stopy, pridajte si ma na Google+ alebo ma followujte @JanBalaz.


Hodnoť článok:
0 0

12 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Ľudovít Magdolen 30.6.2020 14:28:46
Veľmi dobrý článok a pre začiatočníka úplne odrazový mostík. https://ludwaismania1.blogspot.com/?m=0
0 0 Milan Tulenko 26.8.2016 10:21:58
Výborný článok. Mne sa najviac osvedčil Blogger: http://milan-tulenko.blogspot.sk
0 0 Martin 67 13.7.2015 17:22:04
Výborný článok, ťažko teraz vybrať, kde vôbec začať. Čo by ste radili pre web http://www.kuponyzdarma.sk/ ...kde začať blogovať?
0 0 Lukáš Rousek (fb) 29.5.2011 00:00:00
wordpress je super taky ho používám na http://novinky.enachod.cz/ kde taky najdete spostu rad jak na to.
0 0 Ondrei Ziman (fb) 15.2.2011 00:00:00
blog bude aj na strankach www.s24.sk
0 0 Ján Johny Baláž (fb) 18.10.2010 00:00:00
Táňa: Ďakujem, to vás iste potešia aj nasledujúce články v tejto rubrike, keďže budú zamerané práve začiatočníkov alebo mierne pokročilých blogerov.
0 0 Tana Makova (fb) 18.10.2010 00:00:00
Presne tieto informacie o blogovani som hladala. Su jasne, strucne, very helpful prave pre zaciatocnikov. Dakujem.
1 0 Zdenko Pek (fb) 17.10.2010 00:00:00
Ešte by som doplnil, ze v pripade blogspotu je mozne vyuzivat aj vlastnu domenu. Chyba mi tu napr. aj sluzba tumblr.com, ktora sice moc v SR nie je rozsirena, ale ma svoje kvality a prednosti.
0 0 Ján Johny Baláž (fb) 17.10.2010 00:00:00
Peter: Ďakujem, tá služba mi vôbec neprišla na um, hoci som už pár blogov postavených na Posterous v SR i ČR videl :).
0 0 Peter Chicky Šedivý (fb) 17.10.2010 00:00:00
Výborný článok, ale chýba mi tam posterous ktorý je pre jednoduchý blog asi najvhodnejší a čím ďalej populárnejší.
0 0 Ján Johny Baláž (fb) 17.10.2010 00:00:00
A možno aj vďaka tomu ste sa dostali medzi najúspešnejších blogerov na Slovensku, lebo ste nabrali skúsenosti :).
0 0 Branislav Rác (fb) 17.10.2010 00:00:00
Celkom presne popísané Wordpress je momentálne asi najpoužívanejší systém. S tým začiatkom je to poravda sám som tak cca 5 rokov dozadu začínal na českom slávnom Bloguje.cz. Vlastná doména prišla oveľa neskôr
Zajtra.sk > Marketing > Content > Začíname blogovať: Kam dať blog


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama