spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Roman Hraška 18.4.2011
Hodnoť článok:
2 0

Ako spraviť dobrý videotutoriál

Videotutoriály hýbu svetom. Prečo? Aké sú ich výhody? Nevýhody? A ako spraviť dobrý videocast? To a nielen to sa dozviete v článku autora seriálov Nauč sa jQuery a Nauč sa CodeIgniter.

Posledných pár mesiacov sa vás pokúšam čo to naučiť v seriáloch Nauč sa jQuery a Nauč sa CodeIgniter. Formou videocastov. Pred časom som sa začal zamýšľať nad tým, prečo mi vlastne táto forma výučby tak imponuje a čo vlastne robí dobrý developerský videotutoriál dobrým. Poďme na to.

Prečo videotutoriály?

Takže od začiatku. Aké sú vlastne výhody videotutoriálov?

 • Sú osobnejšie
  Vďaka tomu, že počuješ hlas a spôsob vyjadrovania sa autora, si môžeš utvoriť lepší obrázok o jeho osobnosti ako z písaného slova. A ak ti jeho štýl vyhovuje, je veľká šanca, že sa k nemu vrátiš. To samozrejme platí aj o obyčajných článkoch, ale toto je osobnejšia forma komunikácie a teda aj "puto" medzi autorom a čitateľom je silnejšie.

 • Vidíš kód kvitnúť
  Programátorské tutoriály často obsahujú masívne bloky kódu, ktoré je otrava lúštiť. Jasné, v tých lepších sú rozbité na menšie časti a tie sú samostatne vysvetlené, ale je treba dávať si ich do súvisu a skladať si z týchto častí celkový obraz. Dobrý videotutoriál ti ukáže, ako sa kód postupne rozvíja z jednoduchého na zložitejší. Riadok po riadku, znak po znaku. A automaticky tiež vidíš dopad každej zmeny. V mojich tutoriáloch sa snažím niečo napísať, počas toho vysvetliť čo robím a prečo a keď sa prepnem do prehliadača, je dopad toho čo som napísal okamžite evidentný.

 • Dva zmysly sú viac ako jeden
  Lepšie raz vidieť ako 100x počuť? Čo takto naraz vidieť aj počuť? To znie lepšie, ako raz čítať :) Hlavne ak máme veriť Dr. Williamovi Glasserori, ktorý povedal:

  Zapamätáme si:
  10% z toho, čo sme čítali
  20% z toho, čo sme videli
  30% z toho, čo sme počuli
  50% z toho, čo sme videli a počuli
  70% z toho, čo sme si vydiskutovali
  80% z toho, čo sme zažili
  95% z toho, čo sme učili iných

  Posledný riadok je extra fajn pre mňa, pretože keď sa človek snaží niečo vysvetliť niekomu inému, zapamätá si to lepšie, ako keď to "vysvetľuje" sám sebe. Seba sám je totiž skromný človek, jemu stačí "Ok, tomu približne rozumiem". Ale niekto iný? Tomu to treba vyargumentovať a podložiť. Chce to lepšie si vec naštudovať.

 • Pre niektoré témy je video ako stavané
  Veci ako jQuery sú značne orientované na animácie. A video je rozhodne lepší spôsob na zachytenie animácie ako papier. Alebo článok. Rozumieme si. Rovnako napríklad Photoshop. Môžem sa snažiť vysvetliť, akou mágiou som vystrihol tú kolobežku z fotky a čitateľ sa môže pokúšať predstaviť si to. Ukázať to na videu však bude lepšie pre každého. Nikto si nič nemusí domýšľať, pretože všetci vidíme čo sa stalo a ako presne sa to stalo.

 • Naša kultúra je video-orientovaná
  YouTube. Myslím, že viac nemusím hovoriť :) Sledovať niečo je jednoduchšie ako čítať. A "attention span" (rozsah pozornosti? doba sústredenosti? uhm, pomôže mi niekto) tiež nie je to čo býval. Toto pozorujem aj na sebe - milujem knihy, ale mám čím ďalej väčší problém sa do nejakej pustiť. Toľko roboty! A články o programovaní zvyknú patriť medzi dlhšie texty. Toto samozrejme neznamená, že videá sú pre tutoriály vyslovene lepšia voľba. Ale vysvetľuje to, prečo sú atraktívne.

Prečo nie videotutoriály

Videotutoriály nie sú druhý príchod Krista (počkať.. nie je druhý príchod Krista sprevádzaný apokalypsou? Či už si tie rozprávky mýlim? Uhm...)

Kedy sa im radšej vyhnúť?

 • Sú na nič, keď potrebujem niečo nájsť
  Ak potrebujem niečo rýchlo nájsť, nechcem video. Čakať kým sa načíta a potom sa naslepo preklikávať dúfajúc, že nájdem čo hľadám, je otrava. Vo videu sa nedá vyhľadávať. Google mu tiež moc nerozumie, takže SEO v kýbli.

 • Sú na nič, keď som boh
  Ťažký profesionál nepotrebuje vodiť za ručičku a spomínaný "znak po znaku" prístup ho môže akurát otravovať. Hlavne pre začiatočníka však predstavujú zaujímavú alternatívu. Osobne, keď niečo neovládam, pozriem sa po videu. Hlavne ak je od autora, ktorý ma baví.

Čo robí video dobrým

Plusy a mínusy by sme mali, teraz sa pozrime na to, ako čo robí video dobrým.

 • Kvalitný obraz a zvuk
  Nehovorím, že je to to najdôležitejšie, ale povedzme si rovno - nikto sa nechce pozerať na hodinu zrnitého videa a šumiaceho zvuku. Čo sa týka videa - malo by eliminovať nepotrebné. Ja snímam len editor/prehliadač a tieto zaberajú celý rozmer videa. Všetky Docky a Štart menu a otvorené okná a blikajúce ukazovatele nahrávania nikoho nezaujímajú a zbytočne zavadzajú.

 • Musí naozaj učiť
  Znie to ako samozrejmosť, ale nie nutne je tomu tak. Stretol som sa s videami, ktoré vyzerali ako komentár toho, čo sa deje na obrazovke. Čo samozrejme robím aj ja, ale snažím sa dať dôvody prečo robím čo robím, objasniť, prečo to nerobím inak, dať najavo, čo by sa stalo keby to nespravím a vôbec vysvetliť podstatu toho, čo robím. Ak "učiteľ" len slovo po slove recituje čo píše, načo vôbec otvára ústa? Čítať si to môžem aj sám a nepotrebujem na to video.

 • Musí byť zábavné
  Ak chceš vidieť ako sa niekto premrmláva cez hodinu materiálu, choď do školy. Videotutoriály zvyknú byť dlhé záležitosti, preto musia byť zaujímavé a zábavné. Stále sa musí niečo diať, autor nesmie zostávať dlhé minúty v editore bez toho, aby ukázal výsledky roboty. A nemal by zostávať ticho. Spravím, vysvetlím - bum - prepnem sa do browsera, ukážem čo sa stalo, vysvetlím prečo, ideme ďalej. Dôležité je, aby bol samotný učiteľ entuziastický. Aby bolo evidentné, že to robí lebo ho to baví.

 • Musí byť pripravené
  Z vlastnej skúsenosti - sústrediť sa naraz na písanie programu a veci, čo ti lezú z úst, je robota sama o sebe. Fakt, že sa snažíš počas programovania učiť a vysvetľovať, to rozhodne nezľahčuje :) Príprava je potrebná.

  V prvom rade si samozrejme pripravím program, ktorý budem vyrábať. Počas toho si robím poznámky, zapisujem si o čom chcem kecať a v akom poradí. Keďže kód začína jednoducho a postupne sa komplikuje, zapisujem si tiež kusy kódu v priebehu tvorby. Aby som vedel vysvetliť proces celý proces s tým, ako prebiehal.

  Niekedy si zapisujem odrážky, niekedy sa rozšupnem a napíšem niečo, čo sa podobá na článok. Že z toho potom nečítam je vedľajšie, jeho samotné napísanie pomôže utriediť si myšlienky v hlave a potom aj tá improvizácia lepšie funguje.

  Ako, cez čo a čím ja nahrávam videá, som podrobnejšie rozpísal v tomto článku.

Chceš ísť do toho?

Rozmýšľaš nad tým, že by si začal s natáčaním vlastných tutoriálov? Skromne ponúkam pár osobných rád. V prvom rade...

 • Nečakaj!
  Začni. Hneď teraz! Nečakaj, kým budeš "dosť dobrý na to, aby si mohol učiť." Blbosť. Čím viac človek vie, tým jasnejšie si uvedomuje, ako málo toho vie. Keby čakám kým budem dobrý, nikdy by som nič nespravil.

  Jasné, prvých pár videí možno bude stáť za nič. A určite sa nájde niekto, kto ťa sprdne a označí za neschopného amatéra. Nevadí. Buď je to človek, čo v živote nič nespravil a chce rýpať - jeho názor je irelevantný. Alebo je to niekto, kto je lepší ako ty - jeho nič nenaučíš, nemáš mu čo ponúknuť. Tvoje videá nebudú pre neho. Budú pre tých, čo vedia menej ako ty. A vždy sa nájde niekto, kto vie menej ako ty. A učenie iných je najlepší spôsob ako sa niečo naučiť :) Takže nečakaj a začni.

 • Maj svoj štýl
  Môj štýl je veľmi neformálny. Myšlienka za tým je "ako by som to asi vysvetlil kamarátovi, keby sedí vedľa mňa?"

  Keď ti niečo vysvetľujem, považujem ťa za rovnocenného. A chcem ti ukázať, ako spraviť túto cool vec! Keď sa ja chcem niečo naučiť, nechcem niekoho, kto si potrebuje dokazovať svoju nadradenosť a chrliť na mňa jedno "veľké múdre" slovo za druhým. Znova, toho som mal dosť v škole.

  Občas sa pomýliť, občas odignorovať poučku, občas sa vyjadrovať "ako sedlák", toto všetko je v mojich očiach OK. Ak vysvetlím čo som chcel vysvetliť a ak to pobaví. Tento štýl nemôže a nebude vyhovovať každému. A to je tiež OK. Nikdy sa nezavďačíš každému a nie je dobrý nápad sa o to pokúšať. 100 ľudí, 100 chutí. A mať 20 ľudí, ktorí ťa žerú, je lepšie ako 100 ľudí, ktorí ťa ako-tak-s-prižmúrenými-očami tolerujú. Tí 20ti sa totiž vrátia aj nabudúce.

  Nehovoriac o tom, že 100 tolerujúcich to nikdy nebude, pretože toto je internet. Tu sa vždy nájde niekto, kto si rád kopne :)

 • Máš k dispozícii video a zvuk. Využi to!
  Nezabúdaj na to, čo som tam hore hovoril o zábavnosti videa. Navyše, trocha audiovizuálneho humoru tiež nie je na škodu. Ak je to tvoj štýl, samozrejme :)

  A posledná rada. Tá najdôležitejšia.

 • BAV SA!
  Uč to, čo ťa baví. Ak je to zábava pre teba, bude to zábava aj pre ostatných. Entuziazmus je nákazlivý :) A neboj sa občas povedať niečo stupídne, aj zlyhaný pokus o vtip dáva najavo, že sa bavíš. A na to ľudia reagujú. Znamená to, že ti na tom záleží. A to znamená, že má zmysel ťa počúvať :)

Ako povedal ujo Kurt Vonnegut: "Nájdi si tému na ktorej ti záleží. Na ktorej vo svojom srdci cítiš, že by malo záležať aj iným. Tento nefalšovaný záujem, nie tvoje hrajkanie sa so slovíčkami, bude tým najpodmanivejším a najzvodnejším elementom tvojho štýlu."

Ak si takú tému nájdeš, si šťastný človek. A šťastní budú aj všetci tvoji poslucháči :)

Roman Hraška Roman Hraška

Robí s webom a občas o tom napíše. Nekomplikuje jednoduché a snaží sa neznieť príliš dôležito, pretože nie je. Medzi jeho záľuby patria jeho záľuby a tautológia. Nájdeš ho na brm.sk a obsmŕda aj na twitteri, ako @yablko.

Skús moje seriály: Nauč sa jQuery, Nauč sa CodeIgniter a Yablkov TurboTip. Ak ma chceš dohnať k tvorbe nových seriálov, behni na yablko.sk :)


Hodnoť článok:
2 0

4 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Matúš Matula (fb) 12.5.2011 00:00:00
uzivam si tie tvoje hlasky vo videach ;D a tiez pekny clanok.. :)
0 0 Peter Hoferek (fb) 19.4.2011 00:00:00
Som stastny posluchac a pozerac ;)
0 0 Michal Chovanec (fb) 19.4.2011 00:00:00
!
0 0 Peter Stajger (fb) 18.4.2011 00:00:00
Genialny nastroj je screenflow. Nie len ze ma kvalitnu podporu snimania obrazovky ale dokaze aj strihat video, vkladat rozne obrazy do obrazov a podobne. http://www.telestream.net/screen-flow/overview.htm
Zajtra.sk > Marketing > Content > Ako spraviť dobrý videotutoriál


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama