spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Ján Baláž 6.10.2010, článok je súčasťou seriálu Ako písať blog
Hodnoť článok:
0 0

Blogovanie je ako cigaretka na veľa ťahov

Napadlo vás niekedy, čo by mohlo mať fajčenie cigariet spoločné s blogovaním? Sú to dve úplne rozdielne činnosti, no ako zistíte v článku, majú aj veľa spoločného. Tak chcete blogovať ako fajčiar alebo nie?

Fajčenie a blogovanie toho majú spoločné viac, ako ste si doteraz mysleli. Richard Müller vo svojej piesni spieva o cigaretke na dva ťahy, no ako možno časom zistíte, blogovanie je činnosť na veľa, veľmi veľa ťahov.

Viete, že ak niekto začne fajčiť, je veľmi jednoduché vytvoriť si návyk. Postupom času túto činnosť vykonáva pravidelne aj s radosťou, neskôr až nevyhnutne.
S blogovaním a písaním je to presne naopak. Ak sa chceme naučiť efektívne, rýchlo a často písať, musíme si vytvoriť návyk. Bohužiaľ, vytváranie návyku je omnoho náročnejšie ako u cigariet, blogeri-fajčiari mi iste dajú za pravdu.

Pre efektívnejšie blogovanie preto postupujte ako tuhý fajčiar:

  • Píšte denne.
  • Píšte pokiaľ možno v rovnaký čas každý deň.
  • Píšte často.
  • Myslite na písanie, aj keď nepíšete a robíte iné veci.
  • Píšte pre dobrý pocit z písania.
  • Vsugerujte si, že písanie je zdravé a prospešné, ignorujte akékoľvek informácie o škodlivosti blogovania.
  • Hoci vám priatelia a rodina vraví, že vám blog škodí a píšete príliš často, pokračujte v tom.

S pribúdajúcim časom stráveným písaním sa začne blogovanie takmer stotožňovať fajčením. Tak vás začne baviť, že nebudete vedieť prestať a na blogovanie a blog budete myslieť aj popri iných činnostiach alebo pri zaspávaní. Takže odvyknúť si od blogu bude tak ťažké, ako zbaviť sa závislosti na cigaretách.

Výnimku však tvorí jeden prípad, kedy dochádza k predávkovaniu. Ak vyfajčíte toľko cigariet, že je vám zle, je možné, že sa vám znechutia. Dočasne alebo navždy.
S blogovaním je to podobné. Po čase budete potrebovať pauzu. Neskončíte s blogovaním nadobro, ale urobíte si voľno. Človek a hlavne bloger musí vedieť pracovať, ale aj oddychovať.

Núka sa otázka, či je dobré byť závislý na blogovaní. Moja odpoveď je áno aj nie. Ako takmer vždy, najlepšia je zlatá stredná cesta. Ak by som sa však mal prikloniť na jednu stranu, tak by to bolo skôr áno. Mne osobne blogovanie pomáha zlepšovať sa v písaní a po napísaní článku sa cítim dobre. Aké máte pocity z písania vy? Priznajte sa, máte vytvorený návyk na pravidelné písanie?

Ján Baláž Ján Baláž

Copywriter a ešte stále aj študent. Na stránke Akopisat.sk ponúkam copywriting & ghostwriting, nájdete tam aj všetky referencie.
Ak chcete sledovať moje binárne stopy, pridajte si ma na Google+ alebo ma followujte @JanBalaz.


Hodnoť článok:
0 0

4 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Ján Johny Baláž (fb) 6.10.2010 00:00:00
@Michael Ja ďakujem za tip, čo dávať do článkov, pokúsim sa ich vylepšiť :).
0 0 Michael Pekarek (fb) 6.10.2010 00:00:00
@jan: dakujem za odpoved. nie som bloger, mne islo viac-menej o princip. presne toto by som ocakaval v tom clanku ;-) . este raz dakujem za kvalitnu odpoved.
0 0 Ján Johny Baláž (fb) 6.10.2010 00:00:00
Michael: samozrejme, je to z veľkej miery subjektívne, lebo mám odskúšané, že keď si vytvorím návyk na pravidelnosť, tak činnosť ide omnoho jednoduchšie (aspoň písanie určite) :).
Ak chceš dôkazy, tak môžem doložiť jedine zo zahraničia, kde každý významný bloger či copywriter má svoj "to do list" alebo ešte presnejšie "schedule". Tam má presne rozpísané, čo sa ktorý deň robí/píše. Takto je to každý týždeň, ale, samozrejme, menia sa činnosti a názvy článkov.
Robia tak redaktori na copyblogger.com alebo Darren Rowse z problogger.net, ktorý raz aj svoj rozpis zverejnil.

Iste mi dáš za pravdu, že plánovanie je potrebné. Navyše ak vieš, že musíš pravidelne niekam prispievať článkami, tak je dobré vytvoriť si návyk pre pravidelnosť.

Vezmime to z druhého konca. Je dobré, ak prispievaš na stránku pravidelne článkami v rovnaký deň. Verní návštevníci sa potom naučia, že v ten deň je nový obsah a skutočne budú vtedy prichádzať. Už takmer podvedome :D. Prečo by sme teda nemohli usúdiť, že ľahšie sa bude tvoriť vďaka návyku?

Ak chceš ešte vedeckejší pohľad, tak sa pozrime na ľudský mozog. Tento geniálny nástroj je naprogramovaný tak, že ak nejakú činnosť vykonáva dlho, spraví ju automatickou bez potreby kontroly riadiaceho centra. Opri sa telom o zárubňu a rukou o ňu tlač asi dve minúty. Odstúp od dverí a ruka ti samovoľne pôjde hore. Mozog zautomatizoval tlačenie ruky ;). Keď takto podobne spraví automatické písanie, nebude jednoduchšie? Ja osobne si myslím, že bude, pôjde akoby samo od seba.

Napokon najviac ťa presvedčí, ak niekedy v sebe naberieš odhodlanie vyskúšať to. Rob mesiac každý deň v rovnakú hodinu istú vec a potom ti príde ako samozrejmosť :) a možno v jej vykonávaní budeš pokračovať aj po mesiaci, hoci sa pokus skončí.

Dúfam, že som ťa presvedčil. Ako vidíš, nie je to len čistá subjektivita, no v článkoch bude dosť často. Tu totiž nebudú iba tlačové správy alebo newsky, ale aj vyjadrenie vlastných postrehov, ktoré môžu, ale nemusia byť skvelé či úplne pravdivé :).
0 0 Michael Pekarek (fb) 6.10.2010 00:00:00
@jan: mas aj nejake priklady od znamych / uspesnych blogerov, ci to takto vnimaju? je toto jedina cesta k uspechu? (v clanku pouzivas viac krat slovicko "musiet"). nemyslim, ze ten clanok je celkom zly, ale ak hovoris, ze toto je sposob, ako sa to robi, chcelo by to trosku ten nazor aj podlozit (teda podla mna, kludne ma vyved z omylu :) ). inak z mojho pohladu vyjadrujes svoj subjektivny nazor a to ma obmedzenu vahu. inac fajn.
Zajtra.sk > Marketing > Content > Blogovanie je ako cigaretka na veľa ťahov


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama