spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Monika Zbínová 20.1.2011
Hodnoť článok:
1 0

Drzý Facebook: Ako Facebook vpratať do kože

Facebook - sociálna sieť je mnohými milovaná a mnohými zatracovaná. Niektorí mu odolávajú, iní tvrdia, že ho nepotrebujú. Tí ostatní, čo Facebook používajú možno neznášajú drzé maniere, ktoré sám Facebook má.

Ak Facebook nenávidíte a nepoužívate ho, nemusíte čítať ďalej. Nečítajte ani, ak hľadáte odborný článok o tom, ako potlačiť Facebookové zlo v našej konzumnej spoločnosti. Toto je len zopár jednoduchých tipov pre začiatočníkov, ako z vlastnej prítomnosti na najväčšej sociálnej sieti urobiť niečo znesiteľné.

Ako vypnúť otravné veci z Facebooku?

Základnou vecou, ktorú musíme na Facebooku urobiť, aby bol použiteľný, prehľadný, a aby sme na jeho prezeranie potrebovali o dve tretiny menej času, je odfiltrovať otravné veci, ktorým nás zahŕňa.

Predpokladajme, že statusy našich priateľov, ich pridávané fotky, videá a pod. nás neotravujú. No dobre, možno aj niektorí priatelia sú otravní, ale teraz mám na mysli hlavne všetky aplikácie, testy, hry, oznámenia o tom, kto sa do akej skupiny pridal a komu sa čo páči.

Toto veľmi elegantne urobíme nainštalovaním pluginu F.B. purity (http://www.fbpurity.com/). Stiahnite si ho a nainštalujte do svojho webového prehliadača. Je k dispozícii pre Firefox, Chrome, Safari i Operu, či už pre Windows, Mac alebo Linux (Firefox vyžaduje Greasemonkey). Po inštalácii netreba v podstate nič nastavovať, plugin funguje automaticky - ukrýva všetko nepotrebné, čo sme spomenuli. Ak by sme niekedy mali slabú chvíľu a chceli si pozrieť, kto si aké testy dáva a aké hry hrá, stačí kliknúť na "show", pretože F.B. purity sa usadí nad hlavným panelom Noviniek a ukazuje, ako veľmi nás chráni a koľko vecí pred nami skrýva.

Ako vypnúť Facebookové e-mailové notifikácie?

Mnohí z vás možno majú zapnuté východiskovo nastavené e-mailové oznámenia o každom pohybe na Facebooku. Čiže keď o vás niekto len nosom zavadí, už sa vám to sype do mailovej schránky. Treba premôcť lenivosť a ísť do nastavení vášho účtu (na Facebooku).

1. V položke účet vyberte Nastavenia účtu
Zrušiť otravné e-maily z Facebooku

2. V Nastaveniach vyberte Upozornenia
Zrušiť otravné e-maily z Facebooku

3. A potom v Upozorneniach treba odklikať (vypnúť zaškrtnutia), čo nechcete, aby vás obťažovalo.
Zrušiť otravné e-maily z Facebooku

Môžete vypnúť aj všetko. Pozor, vždy keď Facebook spustí novú funkciu, tá bude automaticky mať zapnuté e-mailové upozornenia a budete ich musieť opäť manuálne vypnúť.

Ak na niečo predsa len zabudnete, a mailov síce ubudne, no neprestanú chodiť, dá sa odhlásiť presne konkrétny typ oznámenia - akonáhle vám príde mail z Facebooku, úplne dole je "neželáte si dostávať tento typ upozornení?" Stačí na to kliknúť a presne tento typ e-mailových upozornení sa vám vypne.

Filtrujte si priateľov

Filtrovanie priateľov na Facebooku

Je to možno obohraná pesnička, ale stále hit. Zamyslite sa nad tým, či potrebujete sledovať každú novinku zo života toľkých ľudí. Niektorých tam máte možno naozaj len preto, že ste si ten kontakt niekedy v minulosti pridali (z rôznych dôvodov) a nemáte v sebe tú drzosť ho teraz vymazať. Pamätajte na to, že priateľ na Facebooku je len obyčajný sociálny kontakt. Niektorí ľudia majú svoju taktiku, koho mať na Facebooku, niektorí tam majú len rodinu a najbližších priateľov, niektorí tam majú ľudí zo svojej branže, niektorí aj známe osobnosti (resp. ich falošné účty). Vytvorte si svoju taktiku a nastavte si kritériá, koho na Facebooku chcete sledovať. Ostatní sa to musia naučiť rešpektovať.

Facebookovský profil

Pozrite sa do svojho profilu. Čo tam máte zverejnené a čo nemáte zverejnené? Máte tam len popísané nejaké hlúposti, alebo sú to naozaj spoľahlivé informácie pre tých, komu sú určené? Pamätajte, že nemusíte vypĺňať všetko. Aké stránky sa vám páčia? Do akých skupín patríte? Akým aplikáciám ste povolili prístup do vášho účtu? Je načase sa na to všetko pozrieť a pretriediť to. A pamätajte na to aj v budúcnosti. Každá položka, na ktorú kliknete, alebo ktorú "lajknete", vás môže v budúcnosti riadne otravovať.

hehe

Ako nastaviť súkromie na Facebooku

To najdôležitejšie na koniec - nezabudnite na vlastné nastavenie súkromia.

Nastavenia súkromia na Facebooku: Ako na to

Nastavenia súkromia na Facebooku: Ako na to

Jednoduchá tabuľka ukazuje, čo kto vo vašom profile vidí - od statusov a fotiek až po kontaktné informácie. Môžete korigovať úplne všetko, a ak nemáte veľmi liberálnu filozofiu, kto môže byť na Facebooku vaším "priateľom", najjednoduchšie je nastaviť všetko na to, aby to videli iba vaše kontakty.

Facebook má mnohé diery a mnohé nedostatky. Neurobíte si z neho opevnený hrad vášho súkromia. Môžete si ho ale upraviť tak, aby bol použiteľný a aby ste z neho mohli vyťažiť čo najviac.

Ak sa vám tento článok páči, pošlite ho všetkým svojim priateľom na Facebooku, lebo inak bude 12 dní pršať. A zahlasujte zaň aj na vybrali.sme.sk
Monika Zbínová Monika Zbínová

Geekgirl, jazyková korektorka, vydavateľka kníh, copywriterka a blogerka, zakladateľka projektu Červené pero. Fušujem aj do webov a grafiky, producírujem sa na sociálnych sieťach a zaujímam sa o metódy GTD.


Hodnoť článok:
1 0

10 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Milan Brenkus (fb) 26.6.2011 00:00:00
vďaka toto som potreboval
0 0 Andrej Cookie Kuchár (fb) 29.1.2011 00:00:00
Presne toto som potreboval !!!
0 0 Marek Podmaka (fb) 26.1.2011 00:00:00
@Peter: Fakt to zmenili... kedysi to v zozname priatelov ukazovalo aspon pocet skupin, v ktorych som mal daneho cloveka (vzdy mam kazdeho iba v 1 skupine kvoli FB chatu cez jabber protokol, inac by som ich videl viackrat). Teraz to tam pise len to Edit Lists, ale aspon mne v tooltipe hned zobrazuje aj nazov skupiny. Takze aspon nieco :)
0 0 Peter Lachký (fb) 22.1.2011 00:00:00
http://petiar.sk/clanok/dva-pohodlne-sposoby-ako-ocistit-facebook-od-aplikacii-ktore-nas-otravuju

Myslím, že to druhé video už je zbytočné, FB sa odvtedy zmenil, ale to prvé sa zíde aj dnes. Aj bez pluginu. ;-)
0 0 Dragan Stojakovič (fb) 20.1.2011 00:00:00
pekny clanok
0 0 Monika Zbínová (fb) 20.1.2011 00:00:00
rozumiem, a o tomto viem, len sa to dalo elegantne urobit hromadne, a teraz sa k tomu uz neviem preklikat :)
0 0 Peter Chicky Šedivý (fb) 20.1.2011 00:00:00
mna ani tak netrapi co sa objavuje na nastenke, to si bez problemov filtrujem rovno pri statuse od dotycnej osoby, ako to co sa objavuje odomna na nastenkach priatelov. K tomu vyuzivam skupiny a potom nastavenie sukromia pre jednotlive skupiny... akurat teraz v tych skupinach nie je ziadny prehlad. snad to daju trosku do poriadku.
filtrovanie priamo na nastenke:
http://img256.imageshack.us/img256/5248/facebookfriends02.jpg
0 0 Monika Zbínová (fb) 20.1.2011 00:00:00
mam taky dojem, ze tieto veci facebook stale meni. mozno aj tento clanok bude onedlho neaktualny, pretoze sposob, akym sa nastavuju veci tykajuce sa sukromia a priatelov, ja kazdu chvilu trochu iny. ja som pri pisani clanku chcela spomenut jednu fintu, ako podrobne vyfiltrovat to, co sa objavuje "na stene", prednedavnom som to niekde objavila. ale ked som to skusala, uz to tak neslo.
0 0 Peter Chicky Šedivý (fb) 20.1.2011 00:00:00
tiez sa mi paci, pre bfu je to krasny navod a mam aj jednu otazocku na filtrovanie priatelov. Mozno som nieco prehliadol, neviem, ale pred istym casom som mal v zozname priatelov vedla ich mena nazov skupiny v ktorej su (Ivan Ivanovič - Rodinka), cize som hned krasne videl koho kde mam a koho nemam nikde. Teraz si musim jednotlive mena preklikavat aby som zistil do ktorej skupinky som ho zaradil. Da sa to inak? :D
aby sme sa spravne chapali - ilustracia :)
http://img822.imageshack.us/img822/4610/facebookfriends.jpg
0 0 Milan Emdi Dvorsky (fb) 20.1.2011 00:00:00
celkom pekny clanok, ludom trochu napovie aj ako si chranit sukromie alebo nebyt vyspamovany. taktiez by som este doplnil moznost odoberat notifikacie ziadosti cez RSS, co je niekedy lepsie ako mailom :)
Zajtra.sk > Marketing > Social > Drzý Facebook: Ako Facebook vpratať do kože


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama