spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Zdenko Pek 28.5.2014
Hodnoť článok:
0 0

Otváranie stránok a dokumentov

Prehliadače za posledné roky prešli jednou dosť výraznou zmenou. Z otvárania do okien sa prepracovali k otváraniu stránok do tabov. Tab nie je žiadnou revolúciou, avšak jej používanie v prehliadačoch výrazne ovplyvnilo prehliadanie stránok.

I dnes stále pretrváva akási tendencia otvárať hypertextové odkazy vždy do nového tabu a to často bezdôvodne alebo s dôvodom "aby návštevník neodišiel z našich stránok". Tento na prvý pohľad pre laikov obstojný argument však sám o sebe nie je argumentom nakoľko:

 • Otvorenie nového tabu nepreberá históriu pôvodného, čo má za následok znefunkčnenie tlačidla späť, ktoré je najčastejšie používaným tlačidlom prehliadača *,
 • Otvorenie nového tabu sa musí riadiť pravidlami.

* (podľa štúdie spoločnosti Mozilla (2010) 93,1% užívateľov kliklo na tlačidlo späť najmenej jedenkrát počas piatich dní. štúdia Catledge a Pitkow - Characterizing Browsing Strategies in the World Wide Web (1995) uvádza pre tlačidlo späť 41%, Tauscher a Greenber - Characterizing Browsing Strategies in the World Wide Web (1997) hovorí o 30% a štúdia Andy Cockburn, Bruce McKenzie and Michael Jasonsmith - Pushing Back: Evaluating a New Behaviour for the Back and Forward Buttons in Web Browsers (2002) zas 39%.)

Naši návštevníci

 • nedisponujú požadovanými technickými znalosťami,
 • disponujú rôznymi mentálnymi modelmi.

To, že sa po kliknutí na konkrétny link (ne)otvorí nový tab vie len správca stránok. Náš návštevník netuší do akého stavu sa uvedie dokument po kliknutí na hypertextový odkaz a my nevieme, či je tento efekt očakávaný resp. žiaduci návštevníkom. Avšak i dnes je tento jav pre správcov webov či ich tvorcov veľká neznáma, ako sa s týmto problémom vysporiadať.

Tri pravidlá pre správne otváranie dokumentov

 • správanie odkazov musí byť konzistentné,
 • otváranie nových tabov musí byť opodstatnené,
 • potreba informovať o správaní sa odkazu je žiaduca.

Konzistentnosť odkazov je veľmi dôležitá. Predstavte si situáciu kedy z jednej stránky vedú dva odkazy na inú stránku v rámci vášho webu. Jeden odkaz sa otvorí v novom tabe a druhý v stávajúcom.

Takéto správanie môže návštevníka miasť. Po prvom kliknutí na odkaz očakáva rovnaké správanie nasledujúceho odkazu.

Opodstatnenosť odkazov je zameraná nato ako, čo a prečo sa otvára v novom / súčasnom tabe.

Bežné stránky v rámci nášho webu otvárame v súčasnom tabe, ale existuje výnimka, kedy môžeme stránku v rámci nášho webu otvoriť v novom tabe. Predstavte si, že po kliknutí na odkaz sa má otvoriť fotografia o veľkosti niekoľkých desiatok MB. V takomto prípade je opodstatnené otvoriť stránku resp. spomínanú fotografiu do nového tabu.

Čo otvárať do nového tabu

 • dokumenty newebového formátu (napr. PDF, Word a pod.) ,
 • stránky z overlay okien,
 • veľké obrázky.

Čo neotvárať do nového tabu

 • externé webové stránky,
 • stránky v rámci našej domény.

Dokumenty newebového formátu ako napr. PDF sú na webe veľmi rozšírené vďaka ich univerzálnosti a praktickosti. Prehliadače ich natívne vedia zobrazovať priamo bez potreby otvárať aplikáciu (Adobe Reader). Najlepším spôsobom ako otvárať dokumenty je dať užívateľovi na výber a to ponukou na uloženie súboru alebo otvorenie súboru v jeho natívnom programe. Ak to možné nie je, volíme možnosť otvorenie dokumentu v novom tabe prehliadača.

Otváranie dokumentov do nového tabu je opodstatnené pretože dokument môže navodiť dojem otvorenia aplikácie (napr. Adobe Reader), návštevník má tendenciu zatvárať celú aplikáciu kliknutím na krížik. Takto zatvorí tab s dokumentom a nie stránku na ktorú sa môže chcieť vrátiť.

Žiaduca je informácia o tom ako sa zachová hypertextový odkaz po jeho aktivácií. Upozorniť užívateľa na spôsob otvorenia je možný:

 • tooltipom,
 • informáciou priamo v odkaze,
 • piktogramom.

Užívateľa primárne upozorňujeme na otvorenie stránok v nových taboch. Ako som spomínal vyššie, podvedome sa riadime pravidlom, že všetko čo je otvárané v danej doméne sa otvára v stávajúcom tabe. Newebové dokumenty sa snažíme otvárať ponukou pre uloženie a otvorenie, v najhoršom prípade takýto dokument otvárame v novom tabe.

Občas sa však stačí pozerať sa na spomínanú problematiku z pohľadu návštevníka, udržovať konzistentnosť v otváraní zdrojov a vyvarovať sa absurdným prešľapom.

Hodnoť článok:
0 0

5 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Peter Cipov 5.6.2014 12:14:21
Teraz som pozeral googlemaps a keď si otvorím nejaký objekt na mape a kliknem v rámčeku na link s webstránkou objektu, otvorí mi ju v novom okne. Robí to Google zle? Riešim podobnú otázku na webe, ktorého základom je google mapa skoro cez celé okno, kopec objektov v zoznamoch načítavaných cez ajax - volil som možnosť nového okna pri kliknutí na externý link práve kvôli rýchlosti načítavania. Prečo volil Google túto možnosť?
0 0 Zdenko Pek 29.5.2014 20:55:30
@Peter Mikula nerad to pisem, ale to, ze ty tlacidlo back nepouzivas ma nulovu hodnotu. Osobne som sedel na par testovaniach, kde to bezny uzivatel internetu pouzival viac nez by bolo zdrave :-), takto som sa nato v clanku pozeral.
0 0 Peter Mikula 28.5.2014 22:20:44
Osobne tlacidlo Spat pouzivam minimalne. Radsej si vsetky odkazy otvaram na novom tabe. Neznasam, ked si chcem pozriet nejak PDF a nedovoli mi to zobrazit v prehliadaci ale najprv musim ten dokument stiahnut a az potom otvorit (co je minimalne o 3 kliky navyse).

Nesuhlasim s vyssie uvedenymi odporucaniami. Myslim si, ze odkazy na externe stranky by sa mali otvarat v novom tabe.
0 0 Zdenko Pek 28.5.2014 19:50:44
@Pavel Straka ano, aj to je moznost. Kazdy prehliadac vsak otvorenie suboru so spravne nastavenou hlavickou interpretuje po svojom. Opera sa opyta ci otvorit / ulozit, Chrome zas stiahne a kliknutim subor otvorite.

A preco by ste ich mali otvarat do noveho tabu? Presne preto, ked hlavicku spravne nastavenu nemate. Je to celkom bezny jav.
0 0 Pavel Straka 28.5.2014 13:41:14
Nechápu proč, by se dokumenty měli otvírat do nového tabu. Pokud dokumenty budou mít nastaveny správné hlavičky, tak budou otevřeny v dané aplikaci mimo internetový prohlížeč.
Zajtra.sk > Marketing > Content > Otváranie stránok a dokumentov


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama