spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login
Peter Payter Gašparík

Peter Payter Gašparík

33 ročný HTML+CSS kóder, Programátor, Podnikateľ, Nitra


Som freelancer na plný uväzok ;)

V čom sa vyznám:

PHP, jQuery, Zend Framework, Photoshop, CSS3, HTML5, JavaScript, MySQL, Magento

Editor, členom od 18.11.2011

Prečo a ako používať Superfaktúru?

Prečo a ako používať Superfaktúru?

Peter Payter Gašparík (redakcia), 22.10.2012
Ako si vytvárate faktúry? Možno máte pripravenú šablónu v Exceli a ste s tým spokojní. Možno máte naprogramovanú vlastnú mini aplikáciu pre tvorbu faktúr a ste s týmto riešením tiež spokojní. Možno používate zakúpený softvér, ktorý vám plne vyhovuje. Dnes by som chcel ukázať ako si spravujem faktúry ja, a som s tým nadmieru spokojný. Viac »

Ako AJAXovo uložiť koncept a otvoriť náhľad v novej karte prehliadača

Ako AJAXovo uložiť koncept a otvoriť náhľad v novej karte prehliadača

Peter Payter Gašparík (redakcia), 8.10.2012
Ak ste niekedy písali článok tu na zajtra.sk alebo vo Wordpresse, určite ste si všimli zaujímavé riešenie náhľadu rozpísaného konceptu v novej karte. Dnes by som chcel v krátkom tipe ukázať, ako si takúto srandu vytvoriť. Viac »

CSS Flexible Box Layout Module

CSS Flexible Box Layout Module

Peter Payter Gašparík (redakcia), 4.10.2012
Poznáte to. Vždy, keď sa snažíte pomocou CSS spraviť, aby boli blokové elementy vedľa seba horizontálne, tak to je vždy obtiažne. Alebo susedné blokové elementy s rovnakou výškou, tak to je skoro nemožné. Preto by som chcel dnes rozobrať jeden sľubný počin W3C. Viac »

Ako si vybrať ten najvhodnejší PHP framework?

Ako si vybrať ten najvhodnejší PHP framework?

Peter Payter Gašparík (redakcia), 14.9.2012
V minulom článku sme si rozobrali najznámejšie PHP frameworky. Rozobrali sme si klady a zápory každého z frameworkov a zhodnotili ich. Niekomu to ale nemuselo stačiť pri rozhodovaní a tento článok bude práve o tom. Viac »

Veľký prehľad najpoužívanejších PHP frameworkov

Veľký prehľad najpoužívanejších PHP frameworkov

Peter Payter Gašparík (redakcia), 5.9.2012
Ste PHP programátor a plánujete sa v najbližšej dobe naučiť pracovať s nejakým frameworkom, no neviete si vybrať? Alebo už nejaký používate, no nie ste s ním spokojný a hľadáte alternatívu? Alebo netušíte, o čom je reč, no chceli by ste si rozšíriť obzory? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali "áno", tak tento prehľad je práve pre vás! Viac »

Peter Payter Gašparík napísal 68 komentárov

2 0 Peter Payter Gašparík 2012-10-04 22:40:44
@Peter Širka

jednoducho napr.
<table>
<tr>
<td>box 1</td>
<td>box 2</td>
<td>box 3</td>
</tr>
</table>

<div>
<div>Box 1</div>
<div>Box 2</div>
<div>Box 3</div>
</div>

to fakt nie je rovnaké :) a to je iba základná ukážka, dobre vieš ako to vyzerá keď tam chceš doplniť štýly, keď tam chceš niečo zmeniť, keď hľadáš, že kde kua chýba ukončenie? No pri divkách si to určite ustrážiš ľahšie.

Ďalšia vec, máš to o dosť jednoduchšie preštýlovať CSSkom, dokonca aj poradie float:right/left, alebo float vypneš a máš tieto divká pod sebou (to sa dá využiť pri responsive design), pri tabulkách máš štýlovanie značne obmedzané. Proste ty by si mal mať možnosť docieliť to, aby si dáta vypísané v HTML mal možnosť zobraziť pomocou CSSka flexibilne, ako sa ti zachce, tabulky ti v tom bránia.

Ako nechce sa mi ťa presviedčať, veď kludne sa môžeš vrátiť k tabulkám, určite potom tie negatíva uvidíš jasnejšie :)
0 0 Peter Payter Gašparík 2012-10-04 21:54:19
@Peter Širka napr lebo...

-Neprehľadný zdrojový kód
-Viac zbytočného kódu = viac priestoru na chyby
-Pevne daná štruktúra ktorá sa ťažko mení
-Ak je layout tvorený tabuľkou pri zobrazovaní sa čaká kým sa nahrá obsah všetkých buniek (aj obrázkov) kým sa tabuľka zobrazí

skús vyhodiť jeden stĺpec z tabulky pre nejakú podstránku (napr. sidebar nejaký) ak to máš blbo naincludované tak z toho zbesnieš ;)
1 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-14 14:29:45
@Andrej Guráň to ti ja neporadím :) skús ale prosím fórum aby sa tu nemiešali témy, dík
1 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-14 13:56:27
@Tomáš Nikl súhlasím, ale veď v odseku "Rýchlosť a výkon" o tomto v podstate píšem - "Treba mať ešte na pamäti, že síce menšie FW sú rýchlejšie, no vo väčších aplikáciách pri použití mnohých komponentov môžu byť pomalšie ako robustnejšie FW, ktoré sú na takéto niečo stavané."
1 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-07 14:47:51
Niekto nevyžaduje aby programátor vedel framework, iný zas áno a dokonca a vedieť nejaký konkrétny. Záleží od zamestnávateľa, napr. má veľký portál kde FW nepoužíva, alebo sa až tak nevyzná a najdôležitejšie je pre neho hlavne iba aby to fungovalo tak mu to je jedno. Nepoužívať ale žiaden pri nových projektoch je v dnešnej dobe podľa mňa hlúposť, načo vymýšľať koleso a viac času venovať tvorbe komponentov ako samotného systému? Hardvér je tiež výkonnejší a lacnejší ako kedysi, rýchlosť tiež prestáva byť problém.
0 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-06 14:42:31
Symfony 2.1 je vonku http://tinyurl.com/d74cd8w zas sú popredu oproti ZF2 :D
1 1 Peter Payter Gašparík 2012-09-06 02:34:58
Je to myslené tak, že framework má v sebe zabudovanú funkcionalitu, ktorá na pozadí vykonáva niečo čím ti pomáha vyhýbať sa nejakým zložitým konštruktom pri programovaní, ponúka ti skratky a sa snaží vylepšiť PHP ako jazyk. Trebarz si predstav, že máš naprogramovať nejaký AJAXový include do stránky, štandardne si musíš naprogramovať javascript, potom zvlásť PHP script a potom nejak volať napr. na event window ready. Napr. Nette k tomu ponúka ľahké riešenie http://doc.nette.org/cs/ajax. Tebe to ušetrí robotu no musíš sa takúto srandu naučiť používať. Môže to mať tiež dopad na flexibilitu a výkon (nie vždy).
0 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-05 21:06:28
@Marek Hubacek composer som zatiaľ nevyužil (hanba mi), stahoval som bundle pomocou deps, tuším to ale bude v 2.1 deprecated, čí?

môžeš mi pls dať nejaký schopný článok ohľadom toho dependency management ako to je celé myslené? z googlu som dostal zatial iba nejake blbosti, dík
0 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-05 20:50:12
@Marek Hubacek napríklad generovanie Bundle http://symfony.com/doc/current/bundles/SensioGeneratorBundle/commands/generate_bundle.html

pravda je, že hlavný význam má generovanie kodu v Doctrine 2 ale kopu užitočných príkazov má aj FW napr. pre premazanie cache alebo dumpnutie assets
0 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-05 18:22:27
@tester no šak a to si možno týždeň aj málo napísal :) a s tými requestami to nebude objektívne, poviem príklad, mal by som projekt v Symfony 2 a Codeigniter, mal by som vypnutu cache a S2 by z toho vyšiel ako fail. Keby som zapol a ešte dodal srandy ako APC tak by tam bol malý rozdiel. Alebo dotazy z DB, napr Doctrine 2 v S2 má lazy loading, jednu entitu natiahne iba raz a potom už do DB nezasahuje. Keby som to porovnával s menšími ORM pri málo dotazoch tak by prehrával. Keby mám veľkú stránku s opakujúcimi sa dotazmi tak možno aj vyhrá D2.
0 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-05 17:53:18
@Patrik Votoček dík, doplnené, toto info som nenašiel :)
0 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-05 17:50:07
@tester dík za dotaz :) súhlasím s tým, že tam je veľa vágnych viet, ale takéto konkrétne špecifikácie, že koľko má presne komponentov dnes napíšem, že 50 a zajtra ich môže byť 60... zámerne som písal vágne, lebo ako napr. by si zmeral fakt objektívne, že o koľko je jeden FW rýchlejší od druhého?

To, že si si nevybral je v poriadku, aj v závere článku som to napísal. Chcem napísať ďalši, ktorý práve pomôže niekomu vo výbere. Napr. použitie šablónovacieho nástroja nemusí byť nutne dobré, ani nutne zlé, je to relatívne a výhody a nevýhody rozoberiem tam.

Neurazil som sa, popravde bol som pripravený na tvrdšiu kritiku , podľa toho čo som tu videl diskusie :) Rozsah sa dá samozrejme natiahnuť aj celú jednu stránku a stále to nebude stačiť, išlo mi o výcuc.

Ešte k tým skúsenostiam. Sám mám za sebou hotové projekty postavené na Zend Framework 1, CakePHP a Symfony 2. Ostatné som aspoň vyskúšal stiahnuť a pohrať sa s nimi, popozeral dokumentáciu, hľadal názory na fórach, dokonca aj nejaké tutoriály som si pozrel (napr. tu na Zajtra.sk CodeIgniter a Yii)
1 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-05 16:49:57
@Milan Vodička no o namespaces už volačo viem, ale tak som myslel, že by tam bolo toto napr. a kopu iných vecí, ktoré ešte neviem a teda ma nenapadne čo mam hľadať :) dík za snahu, phpmaster.com som ja napr. nepoznal (netuším prečo) to sa hodí :)

@Peter Jurkovič dík za odporúčenie :)
0 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-05 16:39:25
@Ján Žitniak ach rozmýšľam komplikovane :) skúsim tam pohladať (aj keď zatiaľ som na nič takéto dosť aktuálne a rozsiahle nenašiel), ked nenájdem tak sa spýtam, dík
0 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-05 16:36:11
@Michal Obeda zaujimave prirovnanie :) ja to skôr vidím tak, že D2 má pred sebou budúcnosť, lebo cena výkonného HW bude stále nižšia, takže používať takýto komfort v PHP bude stále menší problém

Možno niekto sa inšpiruje a spraví taký veľký test, no ja sa do toho nepustím. Je to priveľmi časovo náročné a aj tak to nebude dostatočne objektívne. Ešte pre info - niečo také robili kedysi na zdrojak.cz http://www.root.cz/serialy/velky-test-php-frameworku/ akurát tie články sú už dosť neaktuálne.
0 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-05 15:55:58
@Ján Žitniak to nebude ale objektívne, stackoverflow je predsa Q&A, to že niekto má s nejakým FW viac problémov ako s iným nemusí nutne znamenať, že je populárnejší. Taktiež budú v nevýhode tu mladšie FW ako napr. Symfony2. Tento spôsob je vhodný skôr pre meranie veľkosti komunity, niečo v tom zmysle som spomenul pri ZF1
0 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-05 15:47:27
@Ján Žitniak zaujímavá technika, dík. Pre SK/CZ bude ale skôr lepšie hľadať asi na nakoduj.to a v zahraničí neviem, ktorý by som použil aby to bolo objektívne, poraď :)

@Michal Obeda na dobré veci si treba počkať ;D
0 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-05 15:28:23
@shaggy
-je tam už teraz iba Nette 2, dík
-NotORM je šikovná vecička uznávam, ale má aj negatíva, je to dobre zhrnuté v tomto článku http://ondrej.mirtes.cz/doctrine-vs-notorm-vs-zbytek-sveta. D2 je samozrejme náročné, ale dostaneš za obetovanie výkonu nadštandardný komfort, ktorý ti NotORM neponúkne. Je to ako tvrdiť, že bicykel je lepší ako auto lebo do neho nemusíš kupovať benzín. A čo mám skúsenosti tak to beží úplne v pohode s APC.
-nie , výkon nechcem porovnávať lebo:
1. už tu boli pokusy http://www.zajtra.sk/programovanie/87/porovnanie-frameworkov-cakephp-vs-codeigniter-vs-kohana-vs-nette-vs-yii-vs-zend
2. je to blbosť http://symfony.com/blog/is-symfony-too-slow-for-real-world-usage

-dík :)
0 0 Peter Payter Gašparík 2012-09-05 15:12:39
@Matúš Koprda shit to ma tam nenapadlo spomenúť, dík :)

Páčilo sa mi...

Zajtra.sk > Ľudia > Peter Payter Gašparík