spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." -Oscar Wilde

Overený používateľ, členom od 10.11.2011

(zatiaľ žiadne)
Ako zvládať zložitosť softvéru

Ako zvládať zložitosť softvéru

Peter Špireng, 1.9.2012
Programovanie je disciplína, ktorá nie je jednoduchá. Musíte pochopiť zákazníka a pretaviť jeho požiadavky do funkčného softvéru. Riešiť okrajové stavy alebo zápasiť s náhodnými chybami. Okrem toho musíte čítať kód, ktorý písal niekto iný alebo vy pred rokom a viac (čo je skoro to isté). A v tom všetkom vám bráni jeden z hlavných nepriateľov: zložitosť. Viac »

Väznia nás nepodarky

Väznia nás nepodarky

Peter Špireng, 21.6.2012
Alan Cooper je človek, ktorý sa živý dizajnom. Nielen že má firmu, ktorá robí poradentsvo ohľadom tejto problematiky, ale aj o dizajne píše. Kniha The Inmates Are Running the Asylum ale nie je o tom, ako robiť dobrý dizajn, ale prečo ho robiť. Je to príbeh o tom, ako je za väčšinu dizajnu dnes zodpovedný Homo logicus a prečo sa veľa programov podobá na tancujúceho medveďa. Viac »

Lepší kód alebo prečo komentár môže kódu škodiť

Lepší kód alebo prečo komentár môže kódu škodiť

Peter Špireng, 7.6.2012
Zdá sa, že v programátorskom svete existuje jedna konštantná pravda: Komentuj svoj kód. Na prvý pohľad to vyzerá, že komentovanie je to najlepšie, čo môžem pre seba, spolupracovníkov a kód spraviť. Samozrejme, ak si mám vybrať medzi kódom a kódom s komentárom, beriem to druhé. Je to ale to jediné a najlepšie riešenie? Alebo existuje ešte niečo lepšie, ako písanie komentárov? Nejaký lepší kód? Viac »

Podstatná otázka dokumentácie

Podstatná otázka dokumentácie

Peter Špireng, 25.4.2012
Písanie systémovej dokumentácie je vo výpočtovej technike obľúbená téma. Názory na to, koľko by jej malo byť, sa pohybujú v širokom spektre od nuly (teda vedomosti sa predávajú medzi členmi tímu) po rozsiahle a presné popisy spĺňajúce štandardy. Množstvo je ale len jedným z faktorov. Omnoho zaujímavejší je obsah. Viac »

Technologický dlh a prečo to nie je jedno

Technologický dlh a prečo to nie je jedno

Peter Špireng, 1.1.2012
Technologický dlh je niečo, čo môže zmeniť utešený projekt na nočnú moru. Bohužiaľ ale nenosí tabuľku s nápisom, a tak sa môže stať, že sa stane vaším spoločníkom skôr, ako si niečo všimnete. Ako sa tam dostal, ako ho rozpoznať a čo s tým robiť? Viac »

The Passionate Programmer

The Passionate Programmer

Peter Špireng, 11.12.2011
Kniha o tom ako prežiť v IT svete. A vlastne tiež o tom, ako to prežitie vymeniť za vášeň. Viac »

O slabej väzbe alebo čo to vlastne je

O slabej väzbe alebo čo to vlastne je

Peter Špireng, 27.11.2011
Slabá väzba je pojem, s ktorým sa veľmi ľahko môžete stretnúť pri návrhu nejakého systému. Jeho pôvod a vysvetlenie však možno nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Viac »

Peter Špireng napísal 3 komentáre

0 0 Peter Špireng 2012-07-06 08:11:07
@FrewCen: V tomto jednom prípade by som zvolil pre premennú s indexom nazval len "index". Ak sa pozrieš na riadok

for(int index = 0;index < zoznamTransakcii.Length;index++)

a riadok

zoznamTransakcii[index] = new Transakcia();

tak by z názvu poľa "zoznamTransakcii" malo vyplývať, že index je indexom v zozname transakcii (osobitne by som zvážil, či "zoznamTransakcii" by nemal byť premenovaný ako "transakcie"). V každom prípade mi vychádza že komentár pre premennú "index" nie je potrebný, lebo minimálne v tomto prípade je jej použitie na každom riadku (aspoň pre mňa) pomerne jasné.
Ako som písal nižšie, teória a praktiky pomenovania sa nedajú napísať do jedného komentára a ani článku. A ani to nebol účel môjho článku. Ním som chcel len povedať, že k okomentovanému kódu existuje aj iná alternatíva ...
0 0 Peter Špireng 2012-06-08 07:31:34
@Marek Sedlacek: Ťažko sa mi posudzuje keď nevidím zvyšok kódu, ale zvolil by som asi

accountProvider.getDataWithOwnerAndCardInformationById()

(chce to samozrejme dedikovanú triedu na prácu s účtami)
Tiež by som zvážil koľko detailov z vnútorného fungovania funkcie je potrebné zverejniť (buď na úrovni komentára, alebo popisu funkcie). Vynikajúce čítanie na túto tému sú knihy Čistý kód (ktorú už spomenul Peter Jurkovič nižšie) a Dokonalý kód. Tam sa dá nájsť veľa odpovedí, ktoré sa to do tohto komentára jednoducho nezmestia...
0 0 Peter Špireng 2011-12-12 16:56:54
@Tomáš Stankovič: Najlepší zdroj na knihy aký som zatiaľ našiel je www.bookdepository.com - tam ju majú.

@Vladimir Modrooký Diablik: Tu jeden odkaz z tej knihy, ktorý by mohol niečo napovedať: http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

Páčilo sa mi...

Zajtra.sk > Ľudia > Peter Špireng