spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Overený používateľ, členom od 24.8.2011

(zatiaľ žiadne)

Miloš nenapísal žiadne články/novinky

Miloš napísal 188 komentárov

0 1 Miloš 2012-10-22 09:40:30
Martin: Bezpečné to bude asi tak ako hocijaká iná služba. Zneužívať tvoje údaje by nemali, keďže pri registrácii sa určite musí súhlasiť so všeobecnými podmienkami a spracovaním osobných údajov a tam v texte sa dozvieš určite ako s nimi nakladajú. No a keď sa ti to nebude pozdávať, tak stále môžeš použíť komerčný program na lokálnom počítači, prípadne idoklad.sk, ktorý má podobné zameranie ako superfaktura.sk.
0 0 Miloš 2012-10-12 00:41:47
Milan: A to je problém triediť ešte aj podľa like (1) a dislike (0) priamo v databáze pomocou indexov? Osobne mi je jedno, či budú mená alebo nie, ale zarazilo ma, prečo by sa to nedalo naraz vcelku prenechať indexom. Pri načítaní len prejdeš pole a keď narazíš na hodnoty 0, čiže dislike, tak začneš ukladať do druhého poľa (prípadne na hodnoty 1 - like, keďže indexy vedia triediť buď všetko vzostupne alebo zostupne.
1 0 Miloš 2012-10-05 16:40:30
Peter Payter Gašparík: Nikdy som to nepotreboval. Možno som mal len šťastie. Zatiaľ som vždy robil s "overeným" floatom a rovnakú výšku som zadával priamo vlastnosťou height. Takže veľmi ma to neoslovilo. Ale je to pre mňa novinka. Doteraz som o tom nevedel.
0 0 Miloš 2012-10-05 15:22:26
František "yderf" Haško:
Moja reakcia je dole a nad tým je to na čo reagujem.
0 0 Miloš 2012-10-05 14:57:55
Peter Payter Gašparík:
-aj ten jeden je dosť, potom sú tam ešte schované <tbody>, <thead>, <tfoot>, ktoré ti to vo firebugu zneprehladnia. A keď máš tabulku vo viacero riadkoch, pridáš tam zopár colspan, potom ešte len začne skutočná sranda...
-áno, toto sa nedá spraviť s floatingom, to je nevýhoda, no s flexboxom sa to už dá
-ja lebo som musel, bola to katastrofa, radšej nikdy viac, debugovať niečo také alebo spraviť to validné bola nočná mora
-tabulka má význam na vypisovanie usporiadaných dát do riadkov a stĺpcov, to, že to

- tie tagy majú tiež svoj účel, už som popísal aký a pridávajú na prehľadnosti
- float right pri tabuľke z DIVov, hotová katastrofa pre prehľadnosť, preto treba použiť tabuľku a nie flexbox, ktorý je na tom s podporou ako píšeš dosť biedne
0 0 Miloš 2012-10-05 14:28:17
Peter Payter Gašparík:
A ak chceš vedieť prečo tabuľky, je to kvôli Tiny editoru (obdoba FCK). Keď to dobre naštýlujem, zákazník vloží tabuľku do HTML a nemusí nič nastavovať (žiadne classy a podobne) a bude pekne naštýlovaná.
0 0 Miloš 2012-10-05 14:26:22
Peter Payter Gašparík:
Odkedy sa DIVy štýlujú ľahšie? Dobrý programátor ti vyštýluje tabuľku tak, že medzi tagmi TABLE a /TABLE nie je jediný atribút CLASS. Prečo? Pretože pozná aj THEAD, TFOOT, TH a podobne. Bežne štýlujem tabuľky tak, že CLASS nemusím skoro vôbec použiť. S DIVmi by bolo kódu oveľa viac. Pre jednu firmu som robil tabuľky v DIVoch (TABLE bol zakázaný tag), teraz si tabuľky veselo kódujem a kódu mám menej. Ak myslíš, že s tabuľkami je kódu viac, tak si to skús a potom hovor.
0 1 Miloš 2012-10-05 14:18:27
Peter Payter Gašparík:
-Neprehľadný zdrojový kód
-Viac zbytočného kódu = viac priestoru na chyby
-Pevne daná štruktúra ktorá sa ťažko mení
-Ak je layout tvorený tabuľkou pri zobrazovaní sa čaká kým sa nahrá obsah všetkých buniek (aj obrázkov) kým sa tabuľka zobrazí

skús vyhodiť jeden stĺpec z tabulky pre nejakú podstránku (napr. sidebar nejaký) ak to máš blbo naincludované tak z toho zbesnieš ;)

Dovolím si nesúhlasiť:
- divy sú tiež neprehľadné, keď z nich robíš tabuľku
- viac kódu? to nie je pravda. Ak to chceš v divoch spraviť poriadne, tak aj TR je dobré nahradiť DIVom, TABLE samotné nahradíš DIVom tiež a kódu máš rovnako
- pri DIVoch je to so štruktúrou rovnaké
- zrejme robíš stránky primárne v IE, ten pri verzii 6 čaká na načítanie celej tabuľky, ako to robia novšie verzie neviem, ostatné prehliadače to tak nerobia

Ak si pri tabuľke spravíš zlý kód, tak vyhodenie stĺpca nie je sranda, ale to platí aj pri DIVoch. DIVy sú dokonca občas neprehľadnejšie, pretože tagy tabuľky hneď vidíš, kde sú a ktorý čo znamená (TABLE, TR, TD atď.), ale pri DIVoch sa musíš riadiť len podľa atribútu CLASS, takže kód určite prehľadnejší s nimi nie je.

No a prečo sa prestali používať tabuľky? Bolo to preto, lebo sa začalo používať CSS a programátori chceli vlastnosti elementov nastavovať výhradne v CSS. S tagmi tabuľky to bolo trochu obtiažnejšie, takže sa tabuľky prestali používať (prehliadače ich zobrazovali rôzne). Lenže dnes si v CSS vieš tabuľku nastaviť presne na pixel a to aj výhradne cez CSS. Lenže už sa zabudlo ako to vlastne bolo, takže ten kto kóduje v tabuľkách je za magora. Samozrejme nie je dobré tabuľky pchať všade do kódu. Kostra stránky lepšie vyzerá v DIVoch, ale pokiaľ chceš zobraziť tabuľku objednávok a podobne, tak načo pchať DIVy tam, kam nepatria?
0 0 Miloš 2012-10-04 21:46:13
Zrejme si dosť vyťažený, kedy plánuješ sľúbenú novú časť?
0 0 Miloš 2012-10-01 21:05:21
Nepochopil si ma. Nehovorím, že open source sa zruší. Hovorím, že pokiaľ chceš všetko čo najnovšie, ale ako open source, tak to už nie je v jednom balíku ako kedysi, ale musíš stiahnuť každý balík zvlášť. Ak to vyznelo tak, že som to pochopil tak, že open source skončilo, tak sa ospravedlňujem.
0 0 Miloš 2012-10-01 13:02:04
Možnosť stiahnuť platené Qt 4.8.3:
http://qt.digia.com/Try-Qt-Now/

Neplatené Qt:
http://qt-project.org/downloads
Tu sa dá stiahnuť:
- celé Qt SDK 1.2.1 (Qt 4.8.1, Creator 2.4.1) - ešte od Nokie
- samostatné Qt 4.8.3
- samostatný Creator 2.5.2

Pokiaľ chceš aj Qt Designer, tak musíš stiahnuť staršie SDK a ak chceš, doňho musíš doplniť nové Qt, prípadne Creator z iného balíka. V samostatnom balíku si to už nestiahneš komplet. Designer je zrejme nový len v platenej verzii. Pokiaľ sa mýlim, tak ma oprav.
0 0 Miloš 2012-10-01 12:50:07
Tou chamtivosťou som myslel to frflanie. Ak sa na to niekto necíti za tie peniaze, tak nech to nechá tak. Lenže on začne frflať ako je to málo. Ak má dosť roboty, tak to, že sa na toto logo vykašle je v poriadku. Ak má málo roboty, tak keď mu je to málo, tak bude pár dní bez roboty a nezarobí nič alebo spraví toto logo a možno zarobí pár eur, ktoré sa mu zídu. To som myslel tou chamtivosťou.

Kopec firiem robí "akože" súťaže, kde akože vyhrajú fiktívne osoby (ako jedna známa firma Výber). Nikto sa nad tým nepozastavuje. Tu je súťaž o výhru a ešte sa tu frfle, že výhra je nízka.
0 2 Miloš 2012-09-30 13:01:21
shaggy: Ak v tom vidíš reklamu, tak si to len správne nepochopil. Chcel som tým povedať, že Opera je prehliadač a prezriem si ním hocijakú stránku a aplikácia zajtra.sk je prehliadač, v ktorom si pozriem len stránku zajtra.sk.
0 0 Miloš 2012-09-29 12:27:13
Peter: Len čo je horšie, že len Frameworku. Qt Creator aj s Qt Designerom si v novej verzii už nestiahneš. Navyše Qt Creator a QT Framwwork musíš ťahať zvlášť, pokiaľ chceš novú verziu.
0 0 Miloš 2012-09-25 22:47:21
Peter: Nie, milión objektov nechcem, len obyčajnú bitmapu a ten príklad ukazuje práve tie 2D objekty.

Pred týždňom som bol na Qt stránke, že či je novšia verzia než tá čo mám už stiahnutú (ale nenainštalovanú) a nebola. Dnes som pozrel na Qt stránku a skoro mi oči vypadli. Qt je už len 30 dňový trial, inak je platené. Ľudia sa báli, že Nokia pochová Qt, ale ako vidím, pochová ho práve Digia. Sú oni normálni? Jediný poriadny multiplatformový C++ framework a oni ho pochovajú. Nemám slov.
0 3 Miloš 2012-09-23 12:44:09
shaggy: Od teba som čakal, že budem súhlasiť s mojím názorom a nie, že tam budeš hľadať, čo som zamlčal, hoci som to nezamlčal.
0 2 Miloš 2012-09-23 12:39:19
shaggy: Je to tam napísané a zdôraznené asi na troch miestach. Veď radšej jednu Operu Mobile ako 1000 aplikácií typu zajtra.sk, ktoré dokážu prezerať len jedinú stránku a to tú pod ktorú patria.
1 3 Miloš 2012-09-23 11:01:06
Andrej: Ja nepotrebujem, aby som sa od radosti z mobilnej webovej stránky pokakal. Ja chcem prístupnú stránku a aplikácia ti nedá nič navyše. Navyše ti dá len Opera Mobile, pretože tam si vieš povedzme článok zo zajtra.sk zaradiť k záložkám do kategórie "Zaujímavé články", kde zhrnieš všetky články čo ťa zaujali zo všetkých stránok, ktoré si často prezeráš. Opera Mobile vie dokonca aj hľadať text v stránke. Pochybujem, že táto aplikácia to dokáže. A Opera Mobile dokonca dokáže stránky ukladať aj offline. Táto aplikácia to určite nedokáže. A verím tomu, že aplikácia nespracuje ani prípadný Javascript v článkoch, to znamená, že články nebudú plnohodnotné (niektoré tutoriály od Yablka mali vnorený rám s Javascriptovou ukážkou). Takže aplikácia u mňa má rozhodne nulový význam.

Mimochodom, mám vo svojom zariadení 8 GB a stále zaplnených. A to ani takéto blbé aplikácie nevyužívam. Takže pokiaľ nevieš 32 GB využiť naplno bez takýchto aplikácii, tak to ma veľmi mrzí.

A na čo využívam moje zariadenie? Ani jednu z uvedených aplikácií nevyužívam. Som skôr pre offline riešenia, takže napr.: OsmAnd (náhrada za Google Mapy), Locus (hlavne kvôli turistickej mape a doplnkom, ktoré v ňom využívam). Miesto blbosti nazvanej Dropbox, z ktorej pravidelne unikajú heslá používam flash disk, ktorý je niekoľko násobne rýchlejší.

No a aby som nebol sviňa, že nepoužívam aplikácie na prezeranie webových stránok, tak používam. Dokonca jednu univerzálnu a volá sa Opera Mobile.

A aby som ešte "zarypol" (tentokrát pre adminov tohto webu). Strácate všetci čas programovaním aplikácií typu "Opera Mobile" pre túto stránku miesto toho, aby ste vytvorili jednu mobilnú stránku na adrese m.zajtra.sk a vyriešili tam všetko naraz (dočítal som sa, že mobilná verzia tejto stránky neexistuje). Veď si uvedomte koľko stojí údržba 5 platforiem (iOS, Android, Bada, Symbian, Windows Phone) a koľko stojí údržba mobilnej stránky pre všetky platformy. Navyše, určite sa nájdu platformy, pre ktoré aplikáciu nikdy nevydáte (Symbian UIQ, J2ME a podobne). A šikovný programátor vám mobilnú verziu spraví minimálne tak dobrú ako je vraj dobrá vaša aplikácia, to určite viete aj sami.
0 0 Miloš 2012-09-22 07:01:33
Peter: Nie, inak. Daj si v Qt prázdnu Qt aplikáciu (žiadny súbor okrem projektového) a vlož do nového cpp súboru kód zo stránky. Nakreslí sa. Teraz zavri všetko a otvor si nový Qt projekt a vlož v dizajnéri QGraphicsView. No a teraz uspôsob ten kód z tej stránky, aby to fungovalo. No a ja chcem vedieť, že čo trebalo urobiť inak než v tom čistom projekte, aby to fungovalo aj v prípade použitia dizajnéra.

No a druhá vec. V tom kóde zjavne vkladám do scény nejaké grafické objekty. Výsledok je takýto:

Scéna:
- elipsa
- obdĺžnik
- ...

No a ja chcem toto:

Scéna:
- bitmapa

Ide o to, že keď vkladáš do bitmapy, tak si pamätá program len bitmapu, ale ak vkladáš objekty, pamätá si objekty. Ako rýchlo sa zobrazí nakreslený obrázok, ak si program bude pamätať len výsledný bitmapu a ako rýchlo, ak si bude pamätať 1000000 objektov? A to nehovorím o rozdiele pamäťovej náročnosti bitmapy 800x600 a pamäťovej náročnosti scény 800x600 s 50000 objektami. Prvé bude zaberať cca 150 kB a druhé môže zaberať od 400 kB (pri bodoch so súradnicami typu int (4 B na každý bod X a Y) a prí náročnejších objektoch elipsa, obdĺžnik aj rádovo viac.

Takže moja otázka: Ako v Qt kresliť čistú bitmapu (nemusí si pamätať vkladané objekty, len výsledný obrázok). Samozrejme na diel seriálu o tomto si rád počkám a cením si, že niekto sa pustil do predstavenia tak zaujímavého frameworku ako je Qt.
2 1 Miloš 2012-09-22 06:45:45
Prečo sa ondíte všetci s aplikáciami pre tú alebo hentú platformu? Šak otvorím stránku cez Opera Mobile a pozerám nie? m.zajtra.sk a prezerám mobilnú verziu. Síce neviem ako mobilná verzia vyzerá, ešte som to z mobilu nepozeral, ale aplikáciu si určite na prezeranie webu dávať nebudem. Na to mám Operu Mobile. Trochu blbé riešenie. Keby si mám inštalovať aplikáciu pre každú stránku, ktorú navštevujem, tak pamäť mobilu nevyužívam na nič iné. Ale to je len môj názor. Pokiaľ je niekomu zaťažko kliknúť na záložku v Opere Mobile (jeden klik navyše), tak nech si kľudne nainštaluje aplikáciu na prezeranie tohto webu.

Páčilo sa mi...

Zajtra.sk > Ľudia > Miloš