spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Overený používateľ, členom od 24.8.2011

(zatiaľ žiadne)

Miloš nenapísal žiadne články/novinky

Miloš napísal 188 komentárov

1 0 Miloš 2014-07-18 10:55:06
@Milan Bednár Žiadny strip, niekde v prvých častiach seriálu je uvedené v diskusii, že čo treba nastaviť v projekte. Ide o to, že sa do EXE súboru nevložia ladiace informácie a súbor bude mať cca 1,5 MB.
0 0 Miloš 2014-03-16 19:46:06
@Patrik Pomichal Ako si urobil tú samoaktualizovaciu aplikáciu? Pomocou druhej aplikácie alebo má na to Lazarus nejaké možnosti? Dosť ma to zaujalo a rád by som sa niečomu priučil.
0 0 Miloš 2014-03-16 19:44:09
No aby som to upresnil. Pokiaľ vytváraš program, je vhodné, aby si jeho dĺžku ignoroval. Sú v ňom totiž ladiace informácie, ktoré ti vedia veľa povedať o tom, že kde nastala chyba v programe. Ak nastane chyba, treba stlačiť Ctrl+Alt+S a zobrazí sa výpis zásobníka. Programátor silu tohto zoznamu pocíti hlavne vtedy, pokiaľ má veľa podedených tried, ktoré volajú predkov, prípadne v iných prípadoch, kedy je množstvo vnorených volaní. Vtedy vieš zistiť, odkiaľ kam sa volalo a podobne.

Tieto ladiace informácie je možné vypnúť ako píše @Richard Rožár. Ak ich však vypneš, veľa informácií už tento zoznam (a nielen on) neposkytne. Takže počas vývoja je dobré si ich ponechať a pokiaľ aplikácia má vidieť svet, potom už je vhodné ich vyhodiť.

Osobne mám jednu aplikáciu, ktorá bude mať tieto ladiace informácie aj u zákazníka, pretože som si vytvoril obsluhu chybového stavu a všetky tieto informácie sa mi uložia do zásobníka.

Aký to má význam? Zákazník mi povie, vyskočilo mi Access violation. No a ja netuším čo sa stalo. Viem len, že niekde nebol inicializovaný object. Toto bol problém mojej aplikácie v Delphi, kde som nemal poriešenú túto obsluhu chybového stavu. V tejto novej aplikácii, ktorú ešte vytváram sa ale v tomto prípade zobrazí SIGSEGV error (V Lazarovi je to obdoba Access violation) a do súboru sa vloží výpis zásobníka. Aplikácia zhavaruje a zákazník mi pošle ten súbor. Ja podľa toho viem presne, kde došlo k chybe a viem ju napraviť. Doteraz som to riešil tak, že som sa ho pýtal, akým postupom sa k chybe dopracoval. Niekedy sa ale stalo, že chyba sa už neukázala.

Takže na ladiace informácie sa netreba "škaredo" pozerať, niekedy majú svoj význam a ich dôležitosť môže dosť zavážiť.
0 0 Miloš 2014-03-09 11:48:25
No a ešte ma napadlo, že Lazarus umožňuje aj programovanie pre Android, ale momentálne si nie som istý ako pokračuje vývoj. V štandardnej inštalácii to nedokáže, ale sú nejaké balíčky, ktoré to vedia rozbehať. No ale myslím, že pre Android je určite vhodnejšie Android Studio.
0 0 Miloš 2014-03-09 11:46:55
@Joozty Úplne stačí skontrolovať, či tento diel seriálu pôjde aj v Lazarovi (myslím, že áno, akurát si to bude pýtať iné obrázky) a premenovať článok. Potom už len pokračovať v seriále.
0 0 Miloš 2014-03-09 11:44:55
@igo Toto zažívam aj s Lazarom pri použití inline procedúr, ale riešim to tak, že pomocou Find+Replace zakomentujem inline a je to vyriešené. Keď skončím debugovanie, vrátim inline naspäť. Tiež som si dlho zvykal, že F4 treba nahradiť kombináciou klávesov F5 a F9, pretože F4 funguje len vo vnútri procedúry. Lazarus má tiež svoje muchy, ale myslím, že sa na ne dá rýchlo zvyknúť.
0 0 Miloš 2014-03-09 11:41:56
Neboj sa, tutoriály na Lazarus budú zhodné na 98 % s Delphi. Pár rozdielov sa nájde a pár dôležitých informácií nájdeš tu:
http://wiki.freepascal.org/Lazarus_For_Delphi_Users

Skôr ide o to, že Lazarus ti v základnej inštalácii ponúka ďaleko viac než Delphi 7, keďže je stále aktívne vyvíjaný na rozdiel od Delphi 7, ktorého súčastník sa nazýva myslím RAD Studio (ktoré je samozrejme ďalej vyvíjané) a predpokladám, že od Delphi 7 je to už dosť veľký rozdiel.

Lazarus napríklad v sebe obsahuje podporu pre OpenGL, tiež podporuje prácu s databázami SQLite, MySQL, PgSQL a ďalšími. Navyše je multiplatformový a pokiaľ sa snažíš vytvoriť multiplatformovú aplikáciu, nič ti v tom nebráni pokiaľ nepoužiješ špecifické knižnice, ktoré sú len pre určitý operačný systém.

Istú dobu, kým som Lazarus nepoznal poriadne, som ho považoval za akýsi večne problémový pokus o náhradu Delphi. Realita je ale úplne iná. Občas vie trochu potrápiť, ale ak sa s ním zžiješ, tak s ním problém mať nebudeš. To že je plnohodnotný som pochopil dosť neskoro. Bolo to vtedy, keď autor Total Commandera vydal informáciu o tom, že celý program preportuje do Lazara, keďže vývoj Delphi dlho stagnoval a používatelia žiadali 64-bitovú verziu.

Delphi používam teraz už len kvôli jednému starému projektu, ktorý postupne prepisujem do Lazara. Len čo to bude hotové, Delphi pôjde z počítača preč.

Vyskúšaj, nebudeš ľutovať. A pri vytváraní tutoriálu sa môžeš inšpirovať aj príkladmi, ktoré sú dodávané s Lazarom.
0 0 Miloš 2014-03-09 11:25:31
Pokiaľ viem, každý výrobca má odlišné oznamovanie zvukom. Či už došlo k zjednoteniu netuším, ale naisto by som netvrdil, že je to pre každý BIOS rovnaké.
1 0 Miloš 2014-03-06 16:45:02
Nechcem kritizovať snahu autora, ale dovolím si predsa len jednu poznámku, ktorá určite bude mať nejakú hodnotu.

Zaujímalo by ma, prečo sa autor venuje v tomto seriále programovaniu v Delphi 7? Delphi 7 je určite kvalitné a prepracované prostredie, o čom nie je pochýb. V každom prípade, začínať programovať v tomto prostredí nepovažujem za vhodné z viacerých hľadísk:
1. Prostredie je staré približne 10 rokov, čo sa odzrkadľuje aj na jeho možnostiach.
2. Delphi 7 je pre bežné používanie ťažko zohnateľné. Legálne ho zoženie akurát študent školy, ktorá má licenciu, ktorá umožňuje, aby učiteľ poskytol kópiu aj žiakom pre štúdijné účely.
3. Pre komerčné využitie je nutné mať zakúpenú licenciu (priznám sa, že neviem ako je definovaná študentská licencia) a tá nie je najlacnejšia. To nehovorím o tom, že Delphi 7 je už zastaralé a licencia sa už myslím nedá ani zakúpiť.

Preto si myslím, že je vhodné, aby sa autor pozrel na projekt Lazarus:
http://lazarus.freepascal.org/

Toto prostredie vychádza z Delphi a dokáže minimálne to čo Delphi 7. Samozrejme sú tam menšie či väčšie rozdiely (najväčšie v oblasti databáz, ale ani to nepovažujem za veľkú prekážku). Pre účely tohto tutoriálu bude Lazarus určite postačovať a myslím si, že vzhľadom na aktívny vývoj bude určite aj vhodnejším.

S aktuálnou verziou "Delphi", čiže RAD Studiom (nie som si presne istý názvom) by som si Lazara nedovolil porovnávať, pretože o možnostiach tohto produktu nemám dostatok informácií. Predpokladám však, že tu sa už ich cesty mierne rozchádzajú (RAD Studio vsádza na univerzálnosť (použiteľné jazyky sú minimálne C++ a Object Pascal) a Lazarus na multiplatformnosť (Windows, Linux, Mac)).
0 0 Miloš 2013-11-12 06:51:34
Čakal som, že sa tu aj niečo dozviem, ale v tomto článku nie sú žiadne informácie. Chýba tu dôležitá vec. Osobný bankrot môže vyhlásiť len zamestnaná osoba.

kaktus: Ak mu dajú byť do dražby, musia dať náhradné ubytovanie.
2 0 Miloš 2013-10-22 21:14:54
Súťaže tohto typu ignorujem. Stalo sa nám totiž toto: Webnoviny vyhlásili súťaž s názvom tuším Okno do minulosti. Išlo o to, držať fotku v ruke a odfotil okolie okolo fotografie zo súčastnosti, také boli aspoň pravidlá. Narobili sme pár fotiek a čakali sme ako to dopadne. Webnoviny dali fotky na Facebook a hlasovalo sa. Nevyhrali sme. Nevadí. Ale do prvej desiatky sa dostal šikovný chalan, ktorý vôbec nedoržal pravidlá. Fotku zakomponoval do reálnej pomocou Photoshopu. Miesto toho, aby jeho hlasy ignorovali, keďže bolo škoda, aby jeho fotky aspoň ostatným neukázali. Oni ho rovno dali do prvej desiatky, keďže hlasov mal dostatok, aby sa tam dostal. Hlavná vec, že pravidlá súťaže nedodržal. Jeho výhovorka bola, že to síce fotil, ale tie fotky mu presne nepasovali na odfotenú scénu. Nám tiež nepasovali, väčšine to tam nepasovalo, ale s tým sa nedalo nič robiť. Ale aj tak sa medzi výhercov dostal. To, že niektoré vyslovene otrasné fotky tiež vyhrali vďaka priateľom na Facebooku, čo nám tiež vadilo ma nevytočilo tak ako ten Photoshop v prvej desiatke. Súťaže typu, počet lajkov rozhoduje sú kravina. Počet priateľov, resp., kto je aký známy je rozhodujúce. To nie je súťaž, to je len o tom, kto je aký aktívny na Facebooku.
1 1 Miloš 2013-09-26 13:23:39
Ak by som mal použiť SVG, tak len v prípade núdze. Je to zbytočne dlhé, pretože tam chýba kompresia. Čudujem sa, že dnes, keď sa komprimuje ešte aj pár kilobajtový dokument (odt, docx, ap.) nebol nikto schopný spraviť komprimovanú verziu SVG. To je potom radosť načítavať stránky cez pomalé internetové pripojenie (áno, na dedinách zvyčajne 3G nehrozí).
0 0 Miloš 2013-07-24 15:33:00
Niekto asi nevie po slovensky a robí reklamu na každej stránke, na ktorú natrafí. Ja by som to mazal ako spam.
0 0 Miloš 2013-07-08 11:50:15
kaktus: To potom radšej Javascript. Osobne som Python nikdy nevyužil. SmallBASIC len preto, že sa dá testovať, čo počítač vlastne robí. Keď dotyčný pochopí, čo programovanie vlastne je, tak potom môže prejsť aj na niečo ťažšie, napr. Lazarus. Aj keď pri ňom mám čiastočne pochybnosti, či je vhodný pre začiatočníkov, kvôli chybám typu SIGSEGV, ktoré si myslím, že autori mohliošetriť aj lepšie.
0 0 Miloš 2013-07-04 09:04:21
Neviem aká je tá kniha pre úplnych začiatočníkov, ale ja by som skôr odporúčal pre úplnych začiatočníkov knihu, kde sú aj reálne príklady z reálne nainštalovateľného jazyka. Ide o to, aby dotyčný videl ako sa program správa. Na skúšanie základných vecí by som asi odporučil program SmallBASIC. Pozor, nepliesť so Small Basic od Microsoftu.
1 0 Miloš 2013-05-06 11:31:22
Monča: Ak potrebujem vyrezať niečo z obrázka ešte nemusím byť grafik a za niekoľko vyrezávaní si dotyčný nebude predsa inštalovať Windows, ak používa Linux. Osobne poznám človeka, čo používa Linux a na bežné grafické úpravy používa Gimp a ten mu úplne stačí. Ak by potreboval niečo vyrezať, určite by kvôli tomu Windows neinštaloval. BTW, tiež nie som grafik a používal som Fireworks. Nechápem ako môže niekto pri slove grafika automaticky vidieť len Windows a prečo by pri občasnom používaní grafického programu musel byť niekto hneď grafikom.
0 0 Miloš 2013-04-22 11:12:14
Tu na zajtra to ide dole vodou. Samá reklama a nijaký obsah. Je pravda, že si ju napísal majiteľ a ten môže robiť čo chce, takže v poriadku. Lenže idea tohto portálu bola úplne iná. Už dávanejšie som písal, že na reklamy sa mohla spraviť zvlášť sekcia a nie pchať to medzi články a robiť v nich len neporiadok. Ale dobre, zrejme to tu bolo kúpené s plánom reklamy pre množstvo čitateľov. Reklama zarába najviac. Škoda, že to tu bolo predané, už to tu za veľa nestojí.
0 0 Miloš 2013-04-17 13:33:29
Martin: Áno, Fireworks, nevedel som si na názov spomenúť.

Štefan: To si môžeš dať do akéhokoľvek súboru. Dokonca aj do TXT za znak s kódom 0x2A a dobrý textový editor by ti nič za týmto znakom nemal zobraziť. Ako som písal. Pokiaľ nejde o štandard, nedá sa hovoriť JPG obrázkoch, ale vymoženosti daného programu pri práci s JPG obrázkami. Samozrejme, podporovať to môže viac programov, ale stále sa nemusí jednať o štandard. Pokiaľ by sa jednalo o štandard, mal by to podporovať takmer každý program na prácu s grafikou.

Ako príklad uvediem Linux. V Linuxe sa nedá použiť ani Photoshop a myslím, že neexistuje ani verzia Corel pod Linux. Používateľ Linuxu by teda túto vymoženosť nemohol využiť a preto sa nedá hovoriť o vymoženostiach JPG obrázkov. Preto si myslím, že nadpis je nepresný a zavádzajúci.
K článku
1 5 Miloš 2013-04-12 17:15:24
To je čo za nezmyselný článok? Tak je to o NRSR alebo o scripte? Toto tu už smrdí bulvárom. Dávno som tu nebol (vymazal som zo záložiek), ale asi sa sem tak skoro nevrátim.
0 0 Miloš 2013-04-12 17:11:51
Skôr by som povedal, že je to len vymoženosť daného programu a ten kto ho nemá, tak to nevyužije (zrejme to nebude obsiahnuté v štandarde JPG). Kedysi som robil s viacvrstvovými PNG v nejakom grafickom programe. Problém bol ten, že to bol tiež len vlastný formát toho programu a mimo ten program sa to využiť nedalo. Takže pokiaľ to je v norme, tak je v poriadku písať, že to JPG umožňuje, ale pokiaľ nie, tak treba písať, že to umožňuje daný program.
Zajtra.sk > Ľudia > Miloš