spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Didaktik M to začal, 486 rozvinulo, no základom bol prvý iMac. Práca v polygrafii ako grafik/sadzač, postupný prechod na tvorbu aplikácií pre Mac, Win, Linux a Web pre malé a stredné firmy. Vývoj vlastného CMS. Turistika, lezenie, kresba, písanie, výroba vecí virtuálnych i hmotných.

V čom sa vyznám:

PHP, XHTML, CSS, JavaScript, Photoshop, Illustrator, InDesign, inkscape, Gimp, REAL Studio

Overený používateľ, členom od 1.8.2011

Na čo je nám SVG?

Na čo je nám SVG?

Marcel Zúbrik, 1.9.2013
Viete čo je SVG? Aké je jeho využitie vo webovej grafike? Ak nie, tu je pár základných info o tomto štandarde a jeho použití na webe. Viac »

Open source licencie

Open source licencie

Marcel Zúbrik, 15.8.2011
Každý by chcel všetko zadarmo. Toto heslo politického "sľub-marketingu" sa open source licencie snažia preniesť do reálneho sveta konkurencie, kde nič nie je zadarmo a ideálov, ktoré vedú autorov k tomu, aby tvorili niečo nové. Ponúkam svoj neprávnický pohľad vývojára do sveta open source licencií. Viac »

MacPorts - portovanie a vývojársky localhost

MacPorts - portovanie a vývojársky localhost

Marcel Zúbrik, 1.8.2011
Hoci Mac OS X obsahuje už v základnej konfigurácii množstvo programového vybavenia, nie všetky open-source aplikácie sú dostupné. Pri niektorých dobrovoľníci tvoria inštalačné balíčky, pri iných neostáva iné, ako si ich sám skompilovať. Nazvyme tento proces portovaním a predstavme si nástroj, ktorý ho uľahčuje. Viac »

Marcel Zúbrik napísal 48 komentárov

0 0 Marcel Zúbrik 2013-10-16 19:15:56
@Miloš zacitujem ti teda z článku "SVG je možné ukladať aj v komprimovanej podobe ako SVGZ ...". Nepomýlil si si skratku aj článok?
0 0 Marcel Zúbrik 2013-09-09 07:39:56
@David Ursiny - v CSS nema SVG kod taku podporu, aby sa oplatilo ho tam davat tak ako si urobil v priklade - priamo znackami. Avsak daj ho tam ako uz kodovany v base64 ( http://www.mobilefish.com/services/base64/base64.php ) a uvidis, ze podpora je ovela lepsia.
1 0 Marcel Zúbrik 2013-09-02 07:53:44
Vďaka vám :)
@kaktus Áno, vďaka za pripomenutie - vždy treba zvažovať, aký formát je najvhodnejší. SVG nie je všeliek, iba dopĺňa sadu nástrojov, o chýbajúce vektory. Podľa potrieb a veľkosti sa posúdi, či sa viac hodí JPG alebo PNG a pri bežných weboch menej často priberieme do úvah aj SVG či GIF. Je však dobre, že tú tie možnosti sú.
0 0 Marcel Zúbrik 2013-06-12 09:07:24
Šport a rodina sú podľa mňa tiež možnosťou. Pri oboch sa človek nielen stretáva s inými ľudmi a zlepšuje si sociálnu komunikáciu, ale oboje tiež zlepšuje kondičku a pomáha nemyslieť iba na IT :)
0 0 Marcel Zúbrik 2013-04-12 12:25:52
to mi pripomenulo staré DTP časy - TIFFka s clipping paths a QuarkXpress na sadzbu :)
1 0 Marcel Zúbrik 2012-11-07 19:18:02
Súhlas s "testerom" - dať ku hodnoteniu komentára ekvivalent zvýraznenia/znevýraznenia (v zmysle zobrazenia užitočnosti jednotlivých komentárov). Priesvitnosť komentáru s negatívnym rozdielom +/- bodov (čím negatívnejší, tým priesvitnejší) a zvýrazniť tie so značne kladnými hodnoteniami. Vzhľadom na to, že hodnotenia komentárov sa už evidujú, tak by to nemusela byť až taká ťažká úloha.
A možno časom užívateľskú karmu s možnosťou zablokovať si komentáre daného užívateľa - ak by sa náhodou ukázalo, že stojí za to investovať do toho čas.

No a k samotnej večne sa vracajúcej téme. V dnešnej dobe sa chce málokomu čítať, nie to ešte písať. Keď už profi noviny berú značnú časť z agentúrnych správ, tak zrejme je dopyt po pôvodnom písanom slove slabý. Motivácia niečo napísať býva preto aspoň u mňa písať pre seba a brať to celé s nadhľadom.
0 0 Marcel Zúbrik 2012-05-20 19:28:34
Som freelancer. Mám svoju hodinovú taxu. Aj plné zuby neplatičov. Len ti píšem, prečo ma tvoja ponuka nezaujala. Asi nie som jediný.
0 0 Marcel Zúbrik 2012-05-18 10:13:11
Čo vidím ja - som ktosi anonymný a chcem, chcem, chcem ... žiadne ponúkam. Taká bude s developerom zrejme aj komunikácia počas projektu.
0 0 Marcel Zúbrik 2012-05-03 08:01:18
Držím palce nech sa vám darí podporovať skvelé projekty.
Mám pár otázok:
Ste zameraní primárne na IT projekty?
Rozumiem správne, že ponúkate možnosť posúdiť a odprezentovať potenciálne úspešný projekt a ešte pred vstupom investora získať tipy a know-how?
Je mi jasné, že v BA to v tomto smere žije - ste otvorení aj projektom rastúcim z iných častí Slovenska?
Plánujete aj niečo ako záznamy z prednášok, príručky, online poradenstvo - aby ste tak neviazali na čas a miesto?
Chcete byť skôr niečo ako "rozbehnisa.sk" alebo skôr "lovcom projektov"?
Aké konkrétnejšie ciele - nástroje start-up podpory - máte do budúcnosti?
0 0 Marcel Zúbrik 2012-05-03 07:08:36
Anonymne prihadzovať na verejnej aukcii je ako prísť v kukle, overale a kanadách na nudistickú pláž. Seriózna a transparentná ponuka nemá v dobe verejne publikovaných sociálnych profilov dôvod niečo skrývať. Iba že by nebola seriózna alebo mala dôvod nechcieť byť transparentná.
0 0 Marcel Zúbrik 2012-04-19 09:13:15
@Tomáš Abaffy Ale veď sa ti to podarilo - vybudoval si tu taký denník. Ľudia sem píšu články sami od seba, chodia sem mnohí každý deň. Očakával si od toho priveľa.
A čo si myslím - že bude škoda, ak tento projekt prevezme špekulant, či idealista bez realistického videnia. Vypisujem sa v snahe prísť na to, čo ťa viedlo portál založiť i zložiť - možno to zamedzí opakovaniu chýb a nebudeme vidieť o pár mesiacov portál znovu v predaji.

Slabší obsah tu bez platených editorov a článkov bude. Nie je reálna predstava, že bez dozoru a motivácie budú obsah tvoriť iba "nové 'pekné veci'". Kvalitný obsah tvorí len zlomok ľudí a tí, sú na tom s časom podobne ako ty. Buď sa s nekvalitným obsahom komunitného webu majiteľ zmieri, alebo zmení formát na motivačný redakčný. Kvalitný obsah bez motivácie je iba sen.
Možno si si to nepredstavoval takéto, ale má to svoju cieľovú skupinu, fanúšikov (medzi ktorých radím i seba), ktorí sa ozývajú, lebo tento portál považujú za skvelý a majú oň starosť, v zmysle aby jedného dňa neprestal existovať aj s hodnotnými článkami, ktorým poskytuje priestor.
0 0 Marcel Zúbrik 2012-04-18 21:26:59
@Tomáš Abaffy Nepísal som o peniazoch, ale že ste do toho zrejme išli bez plánovania príjmovej stránky a tak sa stal pre vás projekt časom záťažou (problémom).
Nepíšem, že sa máte sústrediť na zajtra.sk. Len že ste do toho zrejme išli viac z nadšenia, než podnikateľskej vypočítavosti.
Už vôbec nepíšem, že je zlé ho predávať (viď nižšie) - je to váš web.

Píšem že zajtra.sk nepovažujem v tomto formáte za projekt na uživenie (tj. nápad, ktorému by sa malo veľa veriť/venovať čas) ale za komunitný portál. Moje zmätenie/prekvapenie plynie z toho, že som myslel, že to beriete rovnako.
Keď som prvýkrát navštívil zajtra.sk, tak som ho bral ako kvalitne urobený portál nadšených profesionálov, formátovaný ako priestor pre komunitu, pomáhajúci členom redakcie zviditeľniť sa. Nie ako projekt stavaný pre úspech vo forme peňazí. Ten dojem pretrval. Formát webu mi jednoducho nejde dokopy s dôvodmi predaja (úspešnosť, likvidácia firmy sú irelevantné pri komunitnom portáli).
0 0 Marcel Zúbrik 2012-04-18 11:51:30
Som z tohto počínania trochu zmätený. Pred mesiacom vyšiel článok "Koniec" v ktorom bolo "Zajtra.sk pokračuje ako otvorený magazín ... Nemáme problém platiť hosting a prevádzku tohto tu". Teraz sa ukazuje, že problém s tým tu zrejme je.

Ako otvorený magazín to tu funguje asi mesiac a podľa mňa to zase až také mŕtve nie je. Možno som to pochopil zle, no chápal som to tak, že na portál nezostáva popri práci čas a ponecháte ho bez spravovania.
Dobrý je nápad umožniť prevziať projekt niekomu, kto sa mu chce viac venovať. Začínam si ale myslieť (a podľa diskusie asi nie len ja), že zajtra.sk bez odkúpenia hodí jedného dňa "domain not found" - nabáda k tomu veta "firma, ktorá vlastní/prevádzkuje web pôjde pravdepodobne do likvidácie".

Máte viac skúseností než ja, preto som prekvapený, že z tohto vlákna i z predošlého článku cítim od Tomáša sklamanie z faktu, že projekt nie je komerčne úspešnejší. Už teraz je úspešnejší, než by sa od malého lokálneho projektu v jednom jazyku čakalo. Poskytol doteraz chýbajúci priestor a to sa nepodarilo a nedarí mnohým.

Nepoznám vašu analýzu trhu projektu zajtra.sk a z čoho všetkého ste plánovali príjmy, ale môj názor je, že na to aby to človeka živilo iba z reklamy a podpory predaja, cieľová skupina tohto webu nemá potenciál. Ani citlivá zmena formátu na komerčnejší by zrejme nenavýšila príjmy natoľko, aby dokázali uživiť. Zajtra.sk je podľa mňa nadšenecký komunitný portál, ktorý si pri opustení nadšeneckého formátu a skomercionalizovaní dokáže zvyšiť príjmový potenciál možno pridaním jazykov, no skôr len pridaním komerčných prvkov iných, ako je reklama.
0 0 Marcel Zúbrik 2012-03-22 15:18:07
@Roman Melíšek: Každému sa zdá byť ťažké to, v čom nie je doma. Apropo, neviem či by sme si pri drahších doménach mohli takto písať na otvorenom portáli ako zajtra.sk :)
0 0 Marcel Zúbrik 2012-03-22 13:08:36
@Alex Botev: Na školách sa učí kopa hlúpostí :). Vyrobiť je problém. Minimálne taký, ako predať. Netvrdím, že obchodník nemá cenu, ale že mám pocit, akoby sa čoraz viac určovala neznalosťou kupujúceho, než dopytom. Možno sa mýlim, čas ukáže.

Nedával by som business a špekulácie do toho istého vreca. :) Násobková marža je typická pre špekulácie a to kvôli miere rizika. Predať raz za čas niečo s pochybnou hodnotou niekomu kto sa v tej problematike nevyzná - to je iba obyčajná špekulácia (viď domény) hraničiaca so šťastím.
0 0 Marcel Zúbrik 2012-03-22 11:02:22
Dobrý článok. Žijeme v dobe, kedy ľudia, ktorí nič nevytvárajú neraz zarábajú najlepšie. Inými slovami, stolár má neraz menšiu maržu (pod odpočítaní nákladov), ako obchodník, ktorý od neho stôl kúpi a predá ďalej. Ja to vnímam tak, že nie som cieľová skupina a že prehnané ceny domén sú služby obchodníkov pre iných obchodníkov, nie pre ľudí, ktorí tvoria google, martinus či iné vlastné projekty.
0 0 Marcel Zúbrik 2012-03-20 09:51:28
Ano, PDF samozrejme podporuje aj vektorovu grafiku, rovnako ako EPS.

SVG v tých základných veciach funguje dobre - pri otvorení Inkscape SVGčka v Illustratorovi mali cesty zachované to najdôležitejšie. Dokonca prevádzalo dobre aj prechody. Problémy sa vyskytli iba s interpretáciou hodnôt farieb CMYKu (iná červená v Inkscape a iná v Illustratorovi) a s maskami (ale tie pri výslednom logu už nemajú čo robiť). S Corelom to bolo viacmenej podobné.

Bitmapu do vektorov zvláda veľmi dobre aj Inkscape - naimportuj obrázok, vyber ho a v menu Path vyber Trace Bitmap. Prevod velmi pekny, oplati sa poskusat rozne nastavenia.
0 0 Marcel Zúbrik 2012-03-20 09:21:45
Buď posledné bez tých hlavičiek, alebo prerobiť farebne to druhé. Mal by si sa držať erbových farieb mesta.

Študent pokiaľ nekradne SW, na Adobe ci Corel balíky nemá a sú to pre grafiku nenáročnú na výkon počítača, akou návrh loga je, zbytočné nenásytné kolosy. Inkscape na vektorovú web grafiku asi najlepšie, čo som používal (a dodnes používam), no pri printovej grafike u neho môžeš mať problémy s vernosťou farieb a color managementom - dá sa ale doladiť.

Čo sa týka exportov, treba robiť beziérove krivky ručne, nepoužívať efekty (žiadne prechody, tiene, masky a podobne, ktoré pri návrhu loga aj tak nemajú čo robiť) a výsledné logo dať do čo najmenej objektov - najlepšie podľa farby. Určite si ho treba pri presune do iného programu skontrolovať, či si tam program niečo nedovymýšľal. Z formátov sa mi najviac osvedčili EPS a PDF, žiaľ SVG štandard nie je všade implementovaný rovnako.
K téme this ?:
0 0 Marcel Zúbrik 2012-03-20 08:23:52
Ahoj Lukáško. Iba drobnosť na úvod - spomeň si, pani učiteľka v škole učila, že pred čiarkou, bodkou, otáznikom a podobne nemusí byť medzera. Ale to je iba taká drobnosť (u teba chronicky opakovaná). To podstatné je, a už ti to naznačili mnohí, že Zajtra nie je AZet (ani finančne, ani profilom návštevníka). Veľa týchto návštevníkov si myslí, že tu nie je "velký potenciál preklepu" a že si touto ponukou trafil až neuveriteľne mimo. Samozrejme, Lukáško, nemusíš si z toho nič robiť a skoro naisto ani nebudeš - sebavedomie ti evidentne nechýba. Ja sem napokon píšem tiež iba preto, aby som vyjadril svoje pobavenie, nad tvojou neprofesionalitou a trošku sa vypísaním pobavil. Ale skúšaj ďalej - skús napríklad ponúknuť doménu zablko.sk chalanovi, ktorý si hovorí Yablko :D
0 0 Marcel Zúbrik 2012-03-15 14:33:40
@SNiPI: Dobrý článok, hlavne pre študentov. Po strednej som dostal na pohovore najlepšiu radu - "vytvor si portfólio". Túto radu som mal dostávať neustále už na škole. Pretože pre zamestnávateľa či tvoju samostatnú činnosť, je dôležité iba to, čo skutočne dokážeš. A to najlepšie odprezentuješ na vybraných veciach, ktoré si už dokázal.

@Peter Vrábel: "... ako som sa ja na SK jazyku učil písať životopis (ťažký komunizmus)" :) No, trochu v tejto vete prehánaš, poďme na dokazovanie matematicky => :) máš podľa profilu 27 rokov a revolúcia bola v 1989. Z toho vyplýva, že: buď si písal životopis ako 5 ročný, alebo si tým odkazoval na zastaralosť výučby na škole, alebo si starší :)
Zajtra.sk > Ľudia > Marcel Zúbrik