Momentálne robím internety a keď budem veľký, snáď sa dostanem aj k hrám alebo niečomu zmysluplnému. :) Mám rád minimalizmus, obskúrnu hudbu, všetko geeky a rýpanie sa v detailoch. Ďalšie kecy odo mňa nájdeš na brm.sk a na Twitteri @blade_sk.
V čom sa vyznám:
HTML, CSS, C++, OpenGL, Photoshop, Corel Draw, Illustrator, Java, J2ME, PHP, jQuery, MySQL, Lua
Admin, členom od 24.7.2011











Ako obísť prihlasovanie do ČSOB bankingu
Matúš Koprda (redakcia), 27.10.2011
Ak vás otravuje zakaždým písať prihlasovacie údaje do internet bankingu, poteší vás tento malý hack. Pomocou neho budete môcť úvodný formulár pohodlne preskočiť. Ako bonus si môžete prečítať ako zle funguje ČSOB banking a čo sú to bookmarklety. Viac »

Video - Ako rýchlo naozaj bootuje Windows 8?
Matúš Koprda (redakcia), 26.9.2011
Microsoft predstavil video, v ktorom sa Windows 8 spustí na notebooku prakticky okamžite. S developer verziou sme to mali možnosť vyskúšať v praxi aj my. Naozaj bootuje tak rýchlo? + porovnanie s Windows 7 Viac »

Pomodoro
Matúš Koprda (redakcia), 4.9.2011
Nechce sa ti robiť? Alebo by sa ti aj chcelo, ale nemôžeš sa sústrediť? Ako posledná záchrana ti môže pomôcť technika "Pomodoro". Je prekvapivo účinná a to hovorí niekto, čo neuznáva GTD ani iný prísny time management. Viac »

Pod kapotou nového Zajtra.sk
Matúš Koprda (redakcia), 9.8.2011
Ako je z technického hľadiska robené nové Zajtra.sk? To a 5 zaujímavých detailov implementácie (hlavne čo sa týka PHP, MySQL a Yii) sa dozviete v tomto článku. Viac »

Nebuďte zlí v komentároch
Matúš Koprda (redakcia), 19.6.2011
Keď budete najbližšie písať komentár na nete, nepridajte sa k nekonečnému zástupu trollov. Vďaka nim majú commenty všelijakú len nie dobrú povesť. Ako ich písať tak, aby aj niečomu pomohli? Prečítajte si 6 krátkych tipov. Viac »

Margin collapsing
Matúš Koprda (redakcia), 20.5.2011
Určite ste sa s týmto podivným javom stretli. Správanie marginov je špecifikáciou CSS definované tak, že navonok vyzerá ako by mali všetky browsery nejaký zlý bug. Prečo vám kvôli nemu vznikajú diery v designe sa dozviete v tomto článku. Viac »

Free utility, s ktorými získate kontrolu nad Windowsom
Matúš Koprda (redakcia), 20.4.2011
Windows sa síce dá používať aj sám o sebe, ale skôr či neskôr vám začne liezť na nervy miestami nelogickým ovládaním a správaním. Dozviete sa ako zrušiť neporiadok v taskbare, zatvárať programy stredným klikom, automaticky uploadovať screenshoty, vymazávať "zamknuté" súbory, vedieť čo sa deje a všeličo iné. Viac »

3 užitočné Photoshop triky, ktoré (možno) nepoznáte
Matúš Koprda (redakcia), 6.4.2011
Bezohľadu na to koľko s Photoshopom robíte, stále sa nájdu nejaké nové triky, skratky a funkcie, ktoré vám zrazu neskutočne zefektívnia prácu. Ukážeme si 3 triky, ktoré nie sú až také bežné, napriek tomu, že riešia vcelku bežné problémy. Ako v správnom PS návode, aj tu nádete viac pekných obrázočkov ako textu ;) Viac »

Objektovo Orientované Programovanie v normálnej ľudskej reči
Matúš Koprda (redakcia), 25.3.2011
OOP dokáže mnoho ľudí spoľahlivo odradiť hneď na začiatku výrazmi ako dedičnosť, polymorfizmus, zapuzdrenie, abstrakcia a inými veľmi múdro znejúcimi slovami. My vám normálnou ľudskou rečou veľmi rýchlo ukážeme, že sa za tým neskrýva skutočne nič zložité.
Viac »

CSS3 Animácie: Lepšie než na Apple.com
Matúš Koprda (redakcia), 21.2.2011
Každý kopíruje Apple, len my, ťažkí developeri na zajtra.sk ho predbiehame. ;) Ukážeme si ako spraviť galériu produktov, ktorá sa bude cez CSS animovať nie len vo Webkitových browseroch. Viac »

Yii Framework: Zvyšujeme rýchlosť s cache
Matúš Koprda (redakcia), 14.2.2011 , patrí do seriálu Ako sa stať PHP ninja s Yii Frameworkom
Pokračujeme našim seriálom o programovaní v Yii frameworku. Už sme si povedali ako zvýšiť vlastnú produktivitu pri písaní aplikácií, teraz si ukážeme ako zvýšiť rýchlosť aj serveru. Viac »

Yii framework: I18n ako naučiť aplikáciu po slovensky (2)
Matúš Koprda (redakcia), 3.2.2011 , patrí do seriálu Ako sa stať PHP ninja s Yii Frameworkom
V dnešnom pokračovaní seriálu tutoriálov o Yii frameworku je tu exkluzívna možnosť dozvedieť sa ako spraviť funkčné a efektívne prehadzovanie jazykov. Viac »

Yii framework: I18n ako naučiť aplikáciu po slovensky (1)
Matúš Koprda (redakcia), 31.1.2011 , patrí do seriálu Ako sa stať PHP ninja s Yii Frameworkom
S <em>in·ter·na·ci·o·na·li·zá·ci·ou</em> sa často stretnete pod skratkou I18n, keďže "internationalization" je slovo dlhšie ako by bolo zdravé a nikomu sa ho nechce písať celé. V dnešnom tutoriále k Yii frameworku sa práve na internacionalizáciu pozrieme z blízka. Viac »

Ako sa stať PHP ninja s Yii Frameworkom (3)
Matúš Koprda (redakcia), 10.1.2011 , patrí do seriálu Ako sa stať PHP ninja s Yii Frameworkom
V tejto časti tutoriálu si povieme ako na autentifikáciu a autorizáciu používateľov v Yii, čiže ich prihlásenie, prístup na rôzne časti stránky podľa právomocí a všetko s tým súvisiace. Viac »

Ako sa stať PHP ninja s Yii Frameworkom (2)
Matúš Koprda (redakcia), 21.12.2010 , patrí do seriálu Ako sa stať PHP ninja s Yii Frameworkom
V predchádzajúcej lekcii sme si povedali ako rýchlo sa dá vygenerovať základ aplikácie. Ako z neho spraviť niečo užitočné a ako funguje MVC v Yii frameworku si povieme v tomto tutoriále. Viac »

Ako sa stať PHP ninja s Yii Frameworkom (1)
Matúš Koprda (redakcia), 6.12.2010 , patrí do seriálu Ako sa stať PHP ninja s Yii Frameworkom
Ak vás omrzelo zdĺhavé písanie opakujúceho sa kódu stále dokola, určite by ste mali vyskúšať nejaký ten framework. Staré japonské príslovie hovorí, že Yii je jedným z najrýchlejších PHP frameworkov pre vás aj pre server. Viac »
Matúš Koprda napísal 70 komentárov

Inak okrem mainstreamovych vyrobcov (Logitech, Corsair a podobne), ktori robia vyslovene gamerske klavesnice, existuju aj specializovani vyrobcovia, ako napr. Das Keyboard, Ducky, Filco, WASD. Tie maju spravidla triezvejsi/elegantnejsi dizajn aj viac switchov na vyber, akurat ze na Slovensku sa nedaju kupit. (ja mam Ducky One z Anglicka)
Tu je dobry prehlad vsetkeho o mechanickych klavesniciach https://www.reddit.com/r/MechanicalKeyboards/wiki/index

Yii u nás hojne používa Websupport a čo sa týka slabšej dokumentácie, je fajn sa pozrieť na nejaký už existujúci kód, napríklad jeden náš projekt sme uvoľnili ako open source http://www.zajtra.sk/programovanie/729/pozic-si-je-open-source


Notifikacie si mozes vypnut v profile (upravit profil/nastavenia), uplne dole.
Mozem dat do mailov link na nastavenia, aby sa to dalo lahsie najst.

Toto neriešia editory, ale verziovacie systémy - git, SVN, atď.
S IDEčkami zvyknú byť priamo integrované, ale ľahko sa používajú s akýmkoľvek editorom.
Tým pádom budete editovať veci každý na svojom localhoste a nie priamo na serveri. Oplatí sa tomu chvíľku venovať a naučiť sa to. Hlavne ten git.

Ešte taký detail - ak sa dá, používaj element <label> namiesto <h2>.
Keď klilkneš na label, označí sa ti zodpovedajúci input a je to dôležité aj pre screenreadery.

Da sa oblbnut standardne fb like tlacitko, co nie je zrovna koser - http://stackoverflow.com/questions/3493117/custom-skin-for-facebook-like-button
A neviem o tom, ze by existovalo API na lajkovanie (z pochopitelnych dovodov).


Tiez by ma to zaujimalo.
Co som pocul, tak vraj tieto kresla su dobre http://www.spinalis-stolicky.sk/ ale neuveritelne drahe

Firefox musi mat v .htaccess spravny MIME type a raz som tam dokonca musel davat Header set Access-Control-Allow-Origin "*"
Lepsie ako otf je vygenerovat cely kit cez fontsquirrell a pouzivat ten (kvoli kompatibilite)

Pripájam sa, tiež by som si o typo3 niečo prečítal. Znie to ako jediné seriózne použíteľné CMS.

Myslím, že v dnešnej dobe sú domény ako sport.sk alebo search.com zbytočné.
Doménoví úžerníci sa poskupovaním všetkých normálnych názvov postarali o to, že každý produkt alebo služba má nejaký srandovný názov (google.com ebay.com airbnb.com) a neviem z akej planéty alebo doby musí niekto byť, aby vyťukal search.com namiesto googlu alebo auctions.com namiesto ebay.com.
A vôbec, kto by si už len budoval značku okolo názvu samotného objektu - napríklad okná značky "Okná". To sú také komunistické názvy, keď sa volal obchod s obuvou "Obuv" :)

Veď práve, presne toto sa mi stalo už viackrát. Chcel som doménu, ale nejaký parazit ju obsadil doslova ničím. (Vo väčšine prípadov to bola firma Sedo parking, ktorá chce aj za také drbnuté domény ako 81403.com 1000 eur)
Mne to príde ako vrcholné hajzlovstvo, keď si človek kúpi niečo, čo mu je nahovno iba preto, aby mohol potom vydierať niekoho, kto to naozaj potrebuje.
Tomáš: to je jasné, že keď kúpiš doménu a projekt padne, tak ju skúsiš predať.. za cenu domény najlepšie. :)

Modx? S tým som raz robil a prišlo mi to neskutočne na hlavu postavené. HTML šablóny (a prakticky všetko ostatné) sa edituje cez CMS a ukladá do databázy, čiže nedá sa používať žiadny seriózny textový editor/IDEčko.
Drupal je neprehľadný, pomalý a má hroznú dokumentáciu.
Čiže asi Wordpress. Nedá sa považovať za plnohodnotné CMS (predsa len to je blogovací systém) a je pomalý, ale má najlepšiu dokumentáciu čo som kedy videl, takže sa s ním veľmi príjemne robí.

Ešte môžeš mať zlú tému. Niektoré neupdatované témy používajú starú knižnicu timthumb, čo bol v poslednej dobe asi najrozšírenejší exploit.

Pointa nie je, že Wordpress je zlý. Pointa je, že Wordpress je obľúbeným terčom útokov a je k nemu veľké množstvo pluginov a tém, pri ktorých nikto nezaručí aké sú bezpečné. Preto sa pri používaní akýchkoľvek rozšírení dosť ohrozuješ.
Keď si stiahneš nejakú fajn tému a nevŕtaš sa v nej, nemáš šancu zistiť, že obsahuje timthumb.. alebo iný exploit. Čo myslíš, koľko ľudí, čo boli radi, že si vôbec nahodili Wordpress vie, že aj <b>téma</b> môže byť nebezpečná?
Bežnému používateľovi nenapadne ani, že tá "awesome image gallery plus turbo" môže byť hrozbou.
Btw náš blog nebol priamo napadnutý, útok išiel cez kamoškin blog na subdoméne, kde bola exploitable téma.
Hej, napriklad tie G610 vyzeraju fajn. Dokonca aj cenovo vychadzaju dobre. Ja len tak, ze je dobre vediet aj o tych specializovanych.
Dokonca sa stale vyraba jemne vynoveny IBM Model M, robi ho Unicomp. Co tiez stoji za zvazenie, pokial chces maximalnu klikavost (a hluk) :)