spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Zakladateľ štúdia W Solutions, ktoré sa zaoberá tvorbou webových stránok, prevádzkovateľ vlastných projektov, vizionár a detalista. Stále vymýšľam niečo nové, ak sa pre niečo nadchnem, viem na to vynaložiť veľa úsilia. Ak ma naopak niečo nebaví/nenapĺňa, nevenujem tomu ani minútu. Človek by mal stráviť všetok svoj čas robením toho, čo ho baví a napĺňa.

V čom sa vyznám:

XHTML, CSS, PHP, MySQL, jQuery, Linux, Photoshop, SEO

Overený používateľ, členom od 29.7.2011

Zabudnutý katalóg stránok - DMOZ.org

Zabudnutý katalóg stránok - DMOZ.org

Michael Watzke, 24.7.2012
A o tom, prečo by sme na neho zabúdať nemali Viac »

Prečo dať stránku robiť profesionálom

Prečo dať stránku robiť profesionálom

Michael Watzke, 20.7.2012
Článok o tom, v čom sa líši tvorba webových stránok amatérov - začiatočníkov a skúsených tvorcov. Viac »

Michael Watzke napísal 51 komentárov

0 0 Michael Watzke 2014-04-11 11:12:40
Iba technická poznámka, nič k článku - nemal by to byť už diel 3? Viď http://www.zajtra.sk/serial/17/programujeme-v-pythone (ale link na 2. článok nejak nefunguje)
4 1 Michael Watzke 2014-04-11 09:19:00
@Joozty Google -> powerpoint presentation template.. Takmer všetky sú lepšie a nemusím mrhať časom na nejaké dokazovanie... A nemusí nikto nič vedieť, stačí nahodiť texty s rozumom.. V jednoduchosti je sila - žiadne obrázky. Hore nadpis, centrovane dátum a miesto konania do jedného riadku. Vľavo Francúzsko a Španielsko, popis flotily, vpravo Britské impérium, popis flotily.. Pekne zalomiť, toto je rozbité.. A woala, je to prehľadné, čisté, jednoduché... Hlavne to štrukturovať.. Rovnaké informácie vľavo aj vpravo na rovnakom riadku.. Využiť celý priestor slidu...
1 0 Michael Watzke 2014-04-11 09:05:27
@Joozty Narážam na výslednú prezentáciu, ktorá tak vyzerá. Toto "vylepšenie" je zhoršenie v každom smere.
0 0 Michael Watzke 2014-04-11 08:57:35
@Joozty To po úprave je brak... Neprehľadné, nekontrastné texty, preplácané... Dvoma slovami: Celé zle.. A nie, nie je to iba uhol pohľadu... Pozri si akúkoľvek dobre spracovanú prezentáciu - nie žiaka ZŠ, ktorý práve objavil gradienty a efekty, potom pochopíš prečo...
1 0 Michael Watzke 2014-04-10 11:20:08
Ak tieto dve ukážky prezentácií vyzerajú profesionálne, nechem vidieť ako podľa autora vyzerajú tie neprofesionálne.
0 0 Michael Watzke 2014-02-27 00:53:06
@Andrej Ševčík S tým webhousom si teda mal čo povedať, opäť sa ukázali, že sú jedným z najhorších hostingov... Hate me, ale mám s nimi bohaté skúsenosti vďaka klientom... A nemať možnosť zmeniť si heslo? Tak toto som snáď ešte ani nevidel. Ale ja asi žijem v inom svete keď očakávam nejaké šiforvania a bezpečnosť systémov.
0 0 Michael Watzke 2014-02-21 01:36:18
Bohužiaľ poznám viacero veľkých slovenských portálov, ktoré svoje heslá nešifrujú... Dokonca sa tieto praktiky dejú aj v slovenských webhostingových firmách, kde skúmajú heslá do databáz, prípadne ftp ak ich nemajú šifrované a tak podobne...
K téme Timetracker:
0 0 Michael Watzke 2012-11-26 18:03:43
Odporúčam Harvest, využi referral, získaš bonus :) http://www.getharvest.com/invitation/7m9h? Má appky ako pre windows, mac, tak aj android a ios, ľahko sa ovláda, má dobre spravené reporty.
0 0 Michael Watzke 2012-11-22 12:18:51
Jediné, čo z môjho pohľadu je exkluzívne je to slovo "exclusive" v doméne, ktorá nie je nejak dobrá. Ak toto všetko je za cenu 400€, tie skladové zásoby musia byť minimálne, respektíve keď som pozrel na tie prázdne kategórie skoro žiadne. Nie je spomenutý obrat, zisk, konverzný pomer, návštevnosť... Píše sa o SEO odporúčaniach, pričom nie je zvládnuté ani základné onPage SEO... Spomína sa počet FB fanúšikov, ktorí pochádzajú zväčša predpokladám z tej súťaže, ktorá bežala... Ak to niekto kúpi, bude ho stáť ešte veľa úsilia z toho vybudovať prosperujúci eshop tak, aby to pekne zarábalo. Čo by sa za tých 400€ oplatilo je ten custom eshop v Nette, ak je to vyladené. Front-end eshopu je ale nič moc, možno je na tom ale back-end lepšie.
K projektu W Solutions:
0 0 Michael Watzke 2012-11-20 19:51:20
S tým logom Bystricovín ale nemáme nič spoločné:D
0 1 Michael Watzke 2012-09-13 22:16:13
@Milan Vodička A ako by si to nazval, keď nie optimalizáciou? Vyhodnotiť to môžeš napríklad tak, že spravíš porovnanie ktorý prehliadač čo podporuje, čo nie, aké výnimky sa musia robiť pri akých prípadoch, atď... Vyhodnotíš, čo je lepšie použiť, či nejaké hacky(už rozumeim ako si to myslel) v cssku napríklad, alebo iné štýlové súbory. Aké sú výhody a nevýhody jdednotlivých postupov optimalizácie xhtml, css, js a aké by si použil, aby si sa dostal do optimálneho stavu - rozumej stav, kedy sa stránka rovnako zobrazuje všade. A zároveň môžeš spraviť aj benchmarky, príklad pri 1000000 unique visitors, či to spraví traffic rozdiel, alebo ako tieto výnimky pôsobia na prehliadač - rýchlosť renderovania stránky a podobne, ako si už spomínal.

@tester to je síce fajn, že to má a aj to kvitujem, no dá sa to vypnúť a poznám množstvo ľudí, čo to majú vypnuté práve kvôli tomu, že im po updatoch prestali často krát fungovať addony.
2 2 Michael Watzke 2012-09-13 16:11:01
Čo sa týka témy neviem ako to autor myslel, ale nič iné ma nenapadá. A prečo zrovna hackovať stránky? Čo to s tým má spoločné?

A čo sa týka optimalizácie, bohužiaľ ľudia využívajú niekoľko rokov staré prehliadače, pre ktoré je potrebné sem tam spraviť nejaké tie výnimky, aby to v nich fungovalo bezproblémovo. Nie každý ide s dobou, alebo si to môže dovoliť a predsa internet využíva a môže byť plnohodnotný návštevník webu, dokonca platiaci zákazník, či klient.
0 1 Michael Watzke 2012-09-13 10:13:55
Čaf, znamená to, aby sa stránka zobrazovala korektne a čo najviac identicky v každom prehliadači. Rôzne prehliadače použivajú rôzne vykreslovacie jadrá a rôznych verzií, preto nie vždy keď niečo nakóduješ sa to zobrazí všade 100% rovnako. Platí to hlavne pre IE 6, 7. Verzie 8 a 9 sú už na tom obstojne, no 8 má nejaké tie problémy s CSS3 stále. Nejaký ten prvý link na googli čo som našiel, čo by ti mohol povedať viac - http://www.netmechanic.com/products/Browser-Tutorial.shtml

Ešte aby som dodal, môže to byť brané aj pre mobilné zariadenia, ale to je skôr optimalizácia pre obrazovku ako pre prehliadač.

Ale možno sa to dá pochopiť aj inak, alebo tým autor zadania myslel niečo iné, no zle sa vyjadril, ak sa mýlim, tak ma prosím niekto opravte :)
K článku
3 0 Michael Watzke 2012-08-15 09:05:07
"Spolu s návrhom loga prosíme o zaslanie vyhlásenia, v ktorom autor deklaruje, že v prípade víťazstva v súťaži poskytne právo duševného vlastníctva usporiadateľovi súťaže."

"Výhra nie je právne vymáhateľná."

Kombinácia týchto dvoch bodov ma dorazila...
0 0 Michael Watzke 2012-07-31 00:42:26
Nepomýlil si si článok s diskusným fórom?
K článku
0 0 Michael Watzke 2012-07-26 13:14:28
@tester: celé to prekrúcaš, ale úplne. Poistku si platíš, ručí do nejakej výšky. Ak spravíš vážny problém, žiadna poistka ti nepomôže. A divil by si sa, koľko mechanikov ich nemá a nikdy ich nepotrebuje.

Nepochopil si, čo som tou právnou formou chcel povedať.

Ja som nevravel o žiadnych mojich zásadách, ani o vyberaní klientov, netuším odkiaľ si to zobral. Porovnával som tieto dve formy podnikania v závislosti na tom o čom sme sa bavili.

@tester: celé to prekrúcaš, ale úplne. Poistku si platíš, ručí do nejakej výšky. Ak spravíš vážny problém, žiadna poistka ti nepomôže. A divil by si sa, koľko mechanikov ich nemá a nikdy ich nepotrebuje.

Nepochopil si, čo som tou právnou formou chcel povedať.

Ja som nevravel o žiadnych mojich zásadách, ani o vyberaní klientov, netuším odkiaľ si to zobral. Porovnával som tieto dve formy podnikania v závislosti na tom o čom sme sa bavili.

Doplnenie: Odpoveď na ot. 2, nie chybám, ale postihom - ty si sa presne v tomto zmysle vyjadril, že z toho dôvodu nechceš živnosť, lebo je to najhoršie (a potom to s pokutou 150k€, ktorej by si sa ako sro mohol vyhnúť), keď musíš ručiť vyšším kapitálom - svojim majetkom.
K článku
0 0 Michael Watzke 2012-07-26 12:52:56
@tester, preto je dobré mať správne spísané zmluvy ;) Pôsobí to na mňa, že sa na to pozeráš príliš defenzívne, len aby si ty z toho vyšiel vždy s najmenšou možnou škodou a nemusel niesť zodpovednosť za svoje prípadné chyby. Ale aj o tom je podnikanie, žiadne podnikanie nie je bez rizika. A riziko pokuty nezmenšíš tým, že zmeníš právnu formu ale tým, že budeš robiť kvalitnú prácu - nevravím tým, že ju robíš nekvalitnú, zovšeobecňujem to.

P.S.: Ty sa obávaš príklad tých 150 000€ za únik údajov... Ale čo taký chirurg, alebo automechanik, ktorý keď spraví jeden chybný pohyb, alebo jeden zle utiahnutý šrób môže pripraviť ľudí o život? Znamená to, že by mal dávať každému podpisovať papier, že ak sa niečos stane, nebude to jeho chyba? Podľa mňa to skôr znamená, že by každý mal robiť to, v čom sa vyzná a dávať do toho 100%, nie hľadať kľučky, ako sa v prípade jeho chyby vyhnúť problémom.
K článku
0 0 Michael Watzke 2012-07-26 12:39:40
@tester: A prečo je to zlé? Ak podnikáš poctivo, nemáš sa čoho báť. Na západnom trhu má živnostník oveľa vyššiu dôveryhodnosť ako s.r.o., nakoľko s.r.o. má iba nejaké to imanie a môže sa veľmi jednoducho zrušiť - vymáhanie je už ďalej nemožné (prípadne byť napísaná na nejakého koňa a podobne). Ale ak aj spravíš nazvem to otvorene odrb ako živnostník a ukončíš živnosť, právne postihy zostávajú. U nás to zatiaľ ľudia nepochopili a s.r.o. pre nich vyzerá byť dôveryhodnejšia, lebo je to firma a nie človek, pričom je to teda úplne opačne...

@Tomáš +1, poznám veľa takých prípadov z vlastnej skúsenosti.
K článku
0 0 Michael Watzke 2012-07-26 10:22:25
Aby som ešte dodal, vyvaroval by som sa veciam typu: Ach, tak splním aj tieto jeho ďalšie požiadavky čo sú úplne nad rámec dohody, ale hlavne nech mi zaplatí. Klient sa tak potom bude chovať aj naďalej a nikdy nebude mať dosť. Treba ho zastaviť vtedy, keď je čas. Dopredu presne nadefinovať, čo je súčasťou diela. Treba uvažovať dopredu aj za klienta, napríklad ak chce pri programovaní Nejakú možnosť diskusie, treba sa hneď spýtať, či aj s prihlasovaním. Ak odpovie áno, tak čo má obsahovať profil a podobne a všetko to treba rozpísať, inak sa môže stať, že sa dostanete do situácie, kedy klient povie "Ja som myslel, že je automatické, keď tam je diskusia, že sa bude dať aj registrovať..." A už je problém na svete.
K článku
0 0 Michael Watzke 2012-07-26 10:17:56
Áno je, dokonca aj ústna dohoda má rovnakú váhu ako písomná, avšak to treba vedieť dokázať, čo je ten najväčší problém, rovnako ako pri e-mailoch.

Niekedy ani 50% vopred nepomôže. Mal som taký prípad síce iba raz, ale stalo sa. Klient zaplatil 40% dopredu, po dokončení projektu zmizol a to doslova. Telefóny odpojené, e-maily sa nedali doručiť, nič. Skrátka sa stratil a sú tomu už 3 roky :)

A niekedy ani keď chce projekt a zaplatí dopredu povedzme 30% nie je isté, že doplatí zvyšok. Bude trvať na stornovaní dohody, zmluvy, alebo hocičoho iného, len aby sa mu peniaze vrátili, treba myslieť aj na tento prípad. Ľudia sú bohužiaľ všeliakí.

@Milan, toto pozná asi každý v tomto obore. Veľmi veľa ľudí si aj dnes myslí, že je to zábavka na doma a robí sa to popri zamestnaní a tak k tomu aj pristupujú. A tá veta je skvelá :) Vtedy pomôžu iba argumenty, prečo to toľko stálo, prečo je tvoja práca lepšia ako tá od synovca - aké máš skúsenosti, čo všetko si sa na to potreboval naučiť, aby to aj splnilo účel a bolo nie len pekné a podobne.

@Monča, máš pravdu, tiež som to tak trochu načrtol. Bohužiaľ je to tu tak a je to viac než smutné, ako sa niektorí pseudo-podnikatelia chovajú v tomto smere.
Zajtra.sk > Ľudia > Michael Watzke