spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Pracujem ako IT programátor v PHP, MySQL, xHTML,CSS, JS v spoločnosti Kcorp s.r.o v spišskej novej vsi. Moja špecializácia sú databázy MySQL a PHP core interface API. Mojou náplňou je tvorba redakčných a štatistických aplikácií na riadenie výroby vo veľkých spoločnostiach. Ďalej mojou náplňou je písanie aplikácií v JS a jQuery aplikácií. Programovaniu sa profesionálne už venujem 7 rokov ako podnikateľ a aj ako "fanatik". Moja práca je aj mojím koníčkom. Rád sa podelím s vami so skúsenosťami.

V čom sa vyznám:

PHP, CSS/HTML, XHTML, jQuery, JS

Overený používateľ, členom od 24.1.2012

(zatiaľ žiadne)
ITbazar.Sk - Slovenský internetový vyhľadávač

ITbazar.Sk - Slovenský internetový vyhľadávač

Marek Gura, 23.6.2015
Slovenský internetový projekt,, ktorý je odlišný od iných projektov s inzertnou tematikou. Viac »

Marek Gura napísal 12 komentárov

0 0 Marek Gura 2012-03-20 13:53:22
Ja osobne by som privítal,keby microsoft mal viacero možnosti pre klientov Windows. Vždy by som nechal možnosť výberu aby si ľudia vedeli vybrať. možno to je celý problém. pri linuxových distribúciach je možné si vybrať prostredie v ktorom chcete robiť.Microsoft bohužial zatial o niečom takom ani nerozmýšľa. Čo sa týka technologického postupu, microsoft sa celkom pochlapil. WIndows 8 v rámci jeho behu hodnotím kladne, velkým problémom budem metro a nedotiahnute metro prostredie. KOnfiguračne prostredie, čo je ťiež kade tade roztrúsené...
0 0 Marek Gura 2012-03-19 17:53:34
Caute ludia, chcem vas trosku vyviest z omylu. WIndows Vista a windows & je podstatny rozdiel. Je to vyvojova etapa, Microsoft sa trosku schopil a upratal windows Vista na lepsie yostavenom jadre. WIndows VIsta nie je az taky crep ako to kazdy preyentuje, problem je ten ze je to dost narocny OS a hlavne jeho podpora pre vyrobcov bola komplikovana. Microsoft prisiel s novymi technologiami po 6 rokoch. 6 rokov vyvijali longhorn co je kodove oznacenie vista. Len mozno technologicky chceli uputat a predbehli dobu. Napriklad UAC (user account control) je to vlastne prva verzia, ktora nas chranila pred neziaducim software ktorz sa nam instalovall hocijak a hocikedy pri instaliacii nejakzch aplikacii. Ochrana UAC nam pomaha a znizila aj sirenie autoload kodov, virov a cervov. Su to technologie ktore sa dajuodpustit, ale co sa tyka toho ze hazarduju s OS ktory prinasa vela novych prvkov je dost riskantny krok. ja si myslim ako programator, ze nie vsetko co sa nam zda super v nasom programe sa bude zdat super aj uzivatelom. Konzervativnost a prieskum verejnej mienky mozno pomoze microsoftu zlepsit pripravovany OS.
0 0 Marek Gura 2012-03-19 08:40:53
Problemom microsoftu je najprv vzmzslaju vela novzch veci, snazia sa opičiť po inych vyrobcoch a potom to tak dopadne, ja som priaznivcom microsoftu, ale tato posledna edicia os co microsoft pripravuje, tak som dost nemylo preklapeny. a obavam sa, ze sa stane to ze ked bude uz windows zastaraly tak prejdem na iny OS...
0 0 Marek Gura 2012-02-28 23:10:58
NEO: globalne pristupujem k insancii,singleton mi zabezpeci len to ze sa mi spusti metoda spusteneho objektu. NEPOZERAJ SA NA POUZITIE SINGLETON V MOJOM CLANKU,ale na celiovy pristup.To ako ja pouzivam singleton ako globalny pristup k metodam spusteneho objektu je druha vec.


Xking: Ludia nie su neomylni tvorovia,ako som uz neovi pisal, moje pouzitie demonstrovalo moje vyuzitie reAlne. Pre mna singleton riesi beh insancii v samotnom core aplikacii.to ako pristupujem k danej instancii je moj zvoleny pristup.100 ludi a 100 nazorov. Za druhe,ja tu nikoho,neurazam. O vyske schopnosti a vedomosti o druhom cloveku by som sa nerad vyjadroval,lebo nikdy nevies ako realne riesi clovek vyvoj. A na tvoj dalsi podnet reagujem jednoducho,raz odpovedam mobilom,raz tabletom a niekedy na notebooku. Chlapy je lahke kritizovat,ale ukazte vase vnimanie na singleton ako taky samotny. Tiez viem hovorit o ferrari ake je super,ale mna nezaujima ze je super,ale preco... Ja pouzivam singleton roznym sposobom,nielen tymto. Nabuduce pripravim clanok pre kritikov viac globalny,lebo moje riesenie bolo dost sektorialne.
0 0 Marek Gura 2012-02-25 22:40:18
Nemýľ si globálne premenné. Globálna premenná ti nezabezpečí jedinečný chod inštancie. Globálna premenná je len všeobecný všadeprítomný prístup k premieňanej hodnote (funkcii, objektu, stringu, atď)... Nezabezpečí to singleton, nemýľ si singleton so statickými metódami a ani globálnymi premennými. Skús si preložiť slovo singleton... Čo sa týka overenia behu inštancie si vieš overiť cez instanceof čiže if(instanceof == 'classname')
ale toto ti nezabezpečí na napojenie konkrétneho vlákna v behu inštancie. Preto tu máme singleton. Chcem vedieť ako sa bez singleton napojíš na daný bežiaci objekt. aby si využil len ten čo beží...
0 0 Marek Gura 2012-02-25 15:22:23
Skús opísať z akého dôvodu by sa mu mali ľudia vyhýbať... Je jedna vec povedať, druhá vec ju obhájiť. Skús danú problematiku opísať, aby bola potom objektívnosť na mieste. Z akého dôvodu nie je vhodné použitie singleton keď v OOP jazykoch je často používaný od C++, java, C# a PHP nevynímajúc.
Možno je problém v tom, že ľudia ho moc nepoužívajú... Skús skôr povedať ako by si ty beh aplikácie alebo beh daných inštancií v ľubovolnej časti kódu optimalizoval na jednu inštanciu bez singleton.
Ja beriem objektívnu kritiku, nie presadzovanie svojho postoja voči postupu, ktorí navrhli sami tvorcovia PHP a iných OOP jazykov. Nabudúce keď budem písať článok, budem ho špecifickejšie rozvíjať, viem že ten článok som mohol viac rozpísať, ale v budúcnosti to zmením.
0 0 Marek Gura 2012-02-25 10:30:12
Je ľahké polemizovať, uveď dôvody prečo sú nevýhodou podla tvojho vyjadrenia. Ďalej mi ozrejmi ako vnímaš singleton, lebo potom PHP.net by tiež boli mimo singleton podľa tvojho vyjadrenia. Prečítaj si poriadne tie príspevky a potom opisuj logiku. Tie opisi sú funkčné a presné.
0 0 Marek Gura 2012-02-24 19:05:50
Neo ten kod som tu demonstroval pre takych ako si ty... Čo sa týka singleton, nepochopil i jeho činnosť keď píšeš to čo píšeš... Najprv čítaj pre čo je využitie singleton. Nikdo sa tu nebavil o jednom objete spustenom raz a jeho metódach, ale článok je určený pre použitie v širšiom spektre projektov, kde sa dopytuješ na jedn objekt viacej krát, napriklad na spojenie s sql a jeho nadviazaniu. Potom by flourish triedy s opensource dielni boli na prd ako to ty popisuješ, lebo tie knižnice sú postavené na singleton a Nette detto... Čiže mám taký pocit, že nevieš ani čo tu kritizuješ... Najprv si naštuduj na čo je jeho využitie a potom mi tu vypisuj kritiku. Objekt a jeho metóda je navrhnutá tak aby bola využiteňa všade, so súčinnosťou statických metod objektu je použitený singleton na spustenie iného objektu, ale to unikátne, dokial nepotrebujeme odovzdávať aparatúru konštruktoru čo pri vedšine objektom typu CORE nie je zvykom. Napríklad pri použití smarty template Php nemusim furt jak debil zapínať nový objekt v inom PHP mimo vnorenia. A druha vec mi potom smartz nebeží dva razi ale len rad, tým pádom dokážem pristupovať k jeho metodike a hravo ju ovládať prostrednítovm napríklad statickej metódy.
napríklad v mojom príklade
$smarty = core::smarty();
$smarty->assign();
Tu demon3trujem s=ice statickú metodu v objekte core,
ale v danej metode je singleton
static function smarty(){
if(!self::$smarty_call){
self::$smarty_call = new Smarty;
.....nastavenie atď

}return self::$smarty;
}

Čiže tu je ten singleton a som si istý a vo vlastnej praxy mám odskúšané pravdivosť článku.
Ak neveríš stiahni si nette, spusť si ladiaci nástroj, uro si 2 objekty jeden bez a druhy so sngleton a potom uvidiš o čom hovorím... Nehovorím ešte o tom že pri kombinácii statickej metódy a singleton môžeš použiť vnorené metódy spusteného objektu prostrenictvom singleton.
Vyskúšj a potom píš...

0 0 Marek Gura 2012-02-24 13:04:51
Milan, ďakujem za kritiku, budem vedieť aspoň lepšie popisovať anú problematiku. Som za objektívnu oponentúru. Som rád, že niekto objektívne zhodnotil tento článok a spravil som v ňom korekčné opravy.Sľubuje, že sa budem veci snažiť lepšie rozpísať a opísať lepšie danú problematiku. Tento článok som vydal na základe skúseností, s ktorými sa stretávam pri preberaní projektov po low end developeroch alebo po hight end developeroch. V 40% projektoch bola kolíznosť v OOP len kôli tomu, že programátori neboli dostatočne dôsledný k danej problematike a neukončovali bez procesu tried a boli tzv. čakačke na volanie metody danej triedy, popritom už developer ukončil výkon kódu. O túto problematiku sa opiera môj článok a uznávam, že som ho mohol lepšie rozpísať. Napravím to v ďaľšiom článku v OOP PHP a začnem popisovať články od úplného využiťia OOP pre začiatočníkov. Milan prajem ti pekný deň a budem rád keď nebudeme len oponenti :P ale aj oponentúru treba.Aspoň sa zdokonalým v písaní člankov :)
0 0 Marek Gura 2012-02-23 19:47:08
Chlape, na toto musim proste reagovat. Singleton je sposob jedinecneho vyuzitia objektu.pouzivany aj v inych OOP jazykoch a velmi casto vyuzivanych.Singleton je samostatne riesienie oop modelovania.a je uplne jedno ako sa zend postavil k optimalizacii php enginu a jeho roznych urychlovacov ako su zend opt. Zend framework tak isto vyuziva singleton, Nette tak isto... Cize je lahke kritizovat. Poradim chod na php.net a precitaj si na co sa pouziva singleton a jeho vyuzitie.
0 0 Marek Gura 2012-02-23 13:00:44
Pre ospravedlnenie opravujem kód :P tento príklad je plne funkčný a poukazuje nám o čom som v článku popisoval.
0 0 Marek Gura 2012-02-23 12:35:17
Zdar opozícia. Chcel by som vedieť vaše pochopenie voči singletoon využitiu. Čo sa týka rýchlosti na ktorú apeluje Milan je trošku omylná... Singletoon nám pristupuje k danému objektu v pamäti, keď nám už objekt raz beží a nepotrebujeme využitie novej inštancie pri spustení konštruktora, napríklad pri triedach, ktoré prenášajú premenné cez telo spusteného objektu new class($premenne) tak v tedy sa n=am singletoon hodí úplne vhodne z dôvodu už raz spusteného objektu a tým iba pristupujeme k jeho metódam.
To je jeho hlavné využitie čo sa týka OOP. čo sa týka príkladu je to jednoduchá demonštrácia, ktorá nám hovorí, že prostredníctvom statickej metódy dokážem pristupovať k inému objektu a zabezpečím si jeho jedinečné spustenie. Tento článok je určený ľuďom, ktorý už nahliadli do tajov OOP PHP. AK som niečo špatne formuloval ospravedlňujem sa.
Pekný deň vám prajem. Nabudúce viac rozviniem o čom som presne písal.

Páčilo sa mi...

Portfólio používateľa Marek Gura
Portfólio používateľa František Čaník
Zajtra.sk > Ľudia > Marek Gura