spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Abaffy 15.5.2012
Hodnoť článok:
0 1

STV ako SNG: Urobil by si zadarmo STV krajší web?

STV má hokejový web, ktorý dostala vraj zadarmo + aktualizácia: Za nový web pre verejnoprávne médium však Fat Chilli už peniažky dostane. 387 500 Eur + DPH

Mediálna analytička Miroslava Kernová, napísala blogpost v ktorom zniesla zo sveta Slovenskú televíziu a firmu Fatchilli, ktorá web realizovala. Prečítajte si článok Hokejový web k MS je hanbou Slovenskej televízie, alebo náš súhrn...

Mediálna analytička kritizuje STV a Fatchilli

- STV mrhá výnimočnými príležitosťami
- Hokej ťahá sledovanosť Jednotky aj Dvojky (to je fakt), Kernová sa čuduje prečo s tým nepracuje STV aj na internete a neposiluje svoju značku online.
- Kernová má pocit, že web je prepchatý reklamou na služby firmy Fatchilli, ktorá web robila, okrem banneru, hore sú linky na služby tejto firmy.
- Správy z MS stránka neprezentuje u seba, ale ťahá ich z bulvárnej sportky.topky.sk, pritom Topky (okrem holých dievčat, ktoré sa mediálnej analytičke nepáčia) aj tak len ťahá z agentúr SITA a TASR, čiže z webov Webnoviny.sk (SITA)
reps. Teraz.sk (TASR).

Následne web hokej.stv.sk porovnáva s MS Hokej na webe Českej televízie.

Fajn, Česká televize má istotne viac skúseností, viac ľudí, väčší rozpočet, český internet vo všeobecnosti je inde... Ale aj tak...

Aký máte z toho celého pocit?

Reakcia Fatchilli k webu STV.SK

Za zmienku stojí reakcia predstaviteľa firmy Fatchilli v diskusií, ktorému sa nepáči, že laici kritizujú web a dodáva, že je zbytočné, ak laická verejnosť do nich kope, že by mali sa snažiť radšej pochopiť ako to celé funguje (náklady na servery, prenosy atď).
Fatchilli vraj v tomto roku vytvára projekt hokej.stv.sk bez nároku na akúkoľvek finančnú odplatu, a služby sú poskytované výmenou za reklamu.

Fajn. Ok. Čiže tento rok za projekt hokej.stv.sk koncesionári neplatili nič, len reklamu.

Odborná verejnosť, čo vy na to?

Web Hokej.stv.sk mohol mať potenciál byť jedným z najnavštevovanejších webov v týchto dňoch. Myslím, že by bolo za zváženie, ktorá veľká firma typu mobilný operátor, stávková firma, benzínka, poisťovňa, banka by bola ochotná zaplatiť prevádzku celého webu, jeho vývoj + nejaký zisk. Lebo v spojení s propagáciou webu cez televízne vysielanie to mohlo byť veľké.

Ostatne neboli by jediní - príklady z praxe:
- Pravda.sk predala branding (exkluzívnu plochu) v športových sekciách T-Comu - sport.pravda.sk,
- SITA má v hokejovej sekcií Webnovín branding stávkovej kancelárie.
- Aktuality.sk majú na sport.aktuality.sk branding Orange.

Otázky na zamyslenie:

Ak aj Fatchilli urobil redesign sekcií tento rok zadarmo (za reklamu), máte pocit, že web je akurát?

Ak by STV urobila tender, že kto jej urobí lepší hokejový web ZADARMO za 50% zisku z reklám na webe + možnosť inzerovať vlastnú firmu autora webu na voľných nepredaných plochách. Povedzte mi, zúčastnili by ste sa tendru? Určite by sa takej súťaže zúčastnilo ešte viac ľudí (ale aj profesionálnych firiem), ako napr. našej súťaže o redesign SNG.sk za 100 Eur

Ja sám by som sa zúčastnil. A myslím, že by sa takého tendru zúčastnilo oveľa viac ľudí (a určite aj veľké profesionálne firmy).

Účastníci tendra by sa snažili oveľa viac, ako firma, ktorá to berie ako "istý biznis", ktorý je "bez nároku na honorár". A pravdepodobne nikto z STV nebude pindať do úrovne a kvality webu, lebo akýkoľvek Sales manager na to bude argumentovať "veď to máte zadarmo".

Suma sumárom. Myslím si, že web by bol oveľa lepší, ľudia - diváci verejnoprávnej televízie by dostali oveľa kvalitnejší servis, oveľa zaujímavejší obsah (verejnoprávna televízia je tu predsa pre divákov) a predpokladám, že web by aj niečo zarobil. Aj keby 50% zisku šlo autorovi webu a len 50% televízií (a osobne si myslím, že takýto projekt, by veľa firiem robilo aj za menej ako 50%), tak by všetci boli spokojnejší. A televízia by si vo svojom nabitom rozpočte aspoň trochu prilepšila.

Stačilo by len trochu chcieť.

* * *

Šírte článok ďalej

Ak sa vám tento článok páči, dajte nám hlas na vybrali.sme.sk alebo ho lajknite na facebooku

* * *

AKTUALIZÁCIA: Za nový web RTVS.SK už FatChilli peniaze dostane. Bude stáť 387 500 Eur + DPH

25. mája 2012 Mediálne.sk informovalo, že RTVS.SK bude mať nový web.
Bude ho robiť FatChilli v rámci zákazky v hodnote 387 500 eur bez DPH. Túto zákazku získala FatChilli bez súťaže - v rámci rokovacieho konania bez vyhlásenia verejného obstarávania.

Fat Chilli už robila web pre STV aj v minulosti. K novému začiatku STV, za riaditeľovania Richarda Rybníčka, urobila FatChilli vtedajšiu STV.SK za 225 tisíc Sk (nový web za 387 500 Eur je v prepočte 11,6 milióna korún + DPH)

Nový web RTVS.SK pravdepodobne nahradí súčasný web STV.SK a aj cca rok a pol starý web Rozhlas.sk, v hodnote 138 tisíc Eur zdroj

Tomáš Abaffy Tomáš Abaffy

Som zakladateľ či spolutvorca webov ako Zajtra.sk, Mediálne.sk, BIRDZ, Varecha.sk, rád rozbieham weby od nuly...
Nájdeš ma na Twitteri, FB, BIRDZi či v mojej firme. Teším sa, keď sa ozveš! :)


Hodnoť článok:
0 1

33 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Matej Horváth 17.6.2012 11:43:24
:D no bolo crossbrowser "f" ...
0 0 Peter Žídek 16.6.2012 17:55:48
Wow, celkom odvážne sem dať screen z IE :)
0 0 Matej Horváth 8.6.2012 21:35:27
superstv fresh content

http://img690.imageshack.us/img690/9430/superstv.gif
0 0 Andrej Očenáš 31.5.2012 11:26:02
Ja berem ze v tom je vela veci ale naozaj je to neadekvatna suma a nikto ma nepresvedci o opaku. Zaujimave ze predtym dokazali spravit za 225tisic korun a teraz je to 50x viac. No a este k tomu zrusenie rocneho webu rozhlasu za 140tis e, nemam slov.
By ma zaujimalo ktora nestatna firma by dokazala takto plytvat svoje peniaze.
0 0 - 31.5.2012 11:10:59
pre lepší kontext treba dodať, že je to zmluva na 4 roky poskytovania služieb spojených so správou a prevádzkou systémov, ale aj tak - 387 tis. € je minimalne na zamyslenie. a to nahradenie rozhlas.sk, ktorý stál 138 tis. € po par mesiacoch - myslim, ze taketo plytvanie cudzimi peniazmi by malo byt riadne presetrene...
0 0 Andrej Očenáš 31.5.2012 10:55:29
co prosim? 387 tisic eur? Tento system je chory
0 1 Peter Širka 31.5.2012 10:13:52
Asi niekde @Tomáš Abbafy budeš mať bohužiaľ pravdu :-( ... sme predsa na Slovensku. Tu je realita s názvom fatchilli.
0 0 Moďerný Občan 20.5.2012 21:04:24
Ja len nerozumiem, preco to nedizajnoval milk.sk? Hned by to vyzeralo minimalne o triedu lepsie.
0 0 Mate Klemp 17.5.2012 10:51:48
Uff, necital som vsetky prispevky, mno paci sa mi business model fatchilli :-), nepaci sa mi vsak ich design :-(,ale to je subjektivny pohlad. Jedina vec ktora mi nejde dohlavy je ze ako je mozne ze verejnopravna televizia sa dohodne na tom ze dostanu web zadarmo pod podmienkov ze obsah reklam si bude korigovat ina firma :-) to je celkom vtipne. Tlieskam Fatchilli :-)
0 0 Andrej Badin 16.5.2012 23:38:57
blogpost typu "všetci ste ..., len ja som lietadlo"...
(hej, aj komentár:)
0 0 Ernest Sawyer 16.5.2012 02:49:07
hmm, Fatchili je firma ktorú som si všimol už dávnejšie a nie sú to žiadny amatéri. Čo sa ale týka dizajnu, nepočítam túto hokejovú stránku medzi ich vydarené kúsky. Je to príliš neprehľadné. Každopádne, porovnávať to s SNG by som určite neporovnával. P.S.- všimol si aj niekto iný fixáciu Fatchilli necentrovať stránky na stred? =D
0 0 Juraj Moric 15.5.2012 21:19:54
Nikdy nic nie je zadarmo...aj barter je obchod.
Sikovnym patri svet a podvodnikom basa.
Lenze na slovensku akosi zabudli na druhu cast "rozpravky".
0 0 Miro Mašat 15.5.2012 20:55:28
je to cele tak trochu smutne... kazdy hlada zamestnancov, AZET si plati PR clanky na zive, fatchilli robi zadarmo weby... pekne promo, zaujima ma ci sa niekto ozve. Stranka ako taka sa mi zda trosku prilis natlacena obsahom... pre mna design pokulhava. Napriek tomu chvalim pristup... na Slovensku sa to nenosi.
0 0 viťo 15.5.2012 20:49:32
do fatchili by som sa moc neobuval.. oni su dobri a vedia co robia.. seriozne.
0 0 Milos Slavik 15.5.2012 18:07:03
Dobrý deň Tomáš,

viem , že nemá zmysel pridávať sa k diskusiám, ktoré sú bez akéhokoľvek podkladu reality postavene na domnienkach a svojou hypotézou vytvárajú zmätočné a protichodné informácia pre čitateľov. Iba ti nahrávam na smeč, ale nedá mi však a musím upriamiť pozornosť čitateľa na fakt , že celý článok je domnienkou jedného človeka a v čaše sledovanosti tohto eventu aj dobre načasovaným marketingovým ťahom ako dostať čitateľov. Ako dobrý žurnalista by som si zhromaždil fakty a vypustil do sveta informáciu až potom ak som si predtým vyžiadal stanovisko dotknutej strany.
Ale nie, ako je u nás zvykom ak niekto leží na zemi treba si ešte kopnúť.
Hypotéza tendra, ktorú vyvolávaš je proti reálnym možnostiam a reálneho predpokladu, že by sa udiala.

Chcem sa ti však aj napriek tomu , že nemáš tieto informácie POĎAKOVAŤ. Poďakovať za to, že si nám pomohol nájsť spôsob ako sa dostaneme k lepšiemu webu pre RTVS a tým pádom konečne VŠETCI spoločne dodáme službu hodnú aj "mediálneho experta"
Zároveň prosím všetkých uchádzačov o dodanie webu aby boli kreatívny ostatné už nebude treba , lebo to pôjde potom už samo!

Tomáš som unavený z tohto a podobných článkov vediac , koľko energie a úsilia sa vynaloží aby sme mohli pozerať zápasy on-line aspoň v takejto kvalite a na takomto webe. Teraz si aspoň vychutnávam víťazstvo Slovenska, ktoré som celé odsledoval na "našom" hroznom webe,je to bohužial len minuloročná kópia.

RTVS určíte vie čo ma robiť so svojim priestorom a potenciálom, rozdiel je však čo im umožnujú možnosti a rámec zákona, ktorému je podriadená. Veľmi by som ti odporučil skúsenosť so štátnou inštitúciou.

Máš pravdu všetko sa dá ak sa chce tak sa prosím nevzdávaj a podˇ nám pomôcť s ďalším webom za 50% z reklamy, každý je vítaný..

Želám pekný deň všetkým čo si chcú ešte kopnúť..

S úctou k vašej práci,

Miloš Slávik
0 0 tajomny neznamy 15.5.2012 17:26:24
@Peter Žídek veď nic sa nedeje, ak by to aj niekto hackol, však to bolo zadarmo a ešte chudáci dotovali server!!
0 0 Peter Žídek 15.5.2012 16:48:51
Páči sa mi to "že laici kritizujú web". Zaujímave, že tomu tímu Fatchilli-profesionálov nevadí bezpečnosť tejto stránky, kde by si človek v priebehu pár minút dumpol pekný kus DB.
0 0 Nomak 15.5.2012 16:16:02
neprirovnával by som to k sng ... nieje to až taká katastrofa no aj tak design vyzerá ako z 90tych rokov ...

mohla s toho vyťažiť nielen STV ale hlavne aj Fatchilli .... ja mať takú príležitosť tak to urobím najlepšie ako dokážem (bežného uživatela nezaujíma koľko € má hodnotu kod, server alebo hosting ktorý je schovaný pod css šupinkou ... svet vnímame očami a mne ako webdsignerovi keď oči povedia že web je na tom zle, tak je na tom zle a idem preč lebo o 2 kliknutia nájdem niečo príjemnejšie na "pobyt")...

.. podobným stránkam (dizajnovo) sa snažím na nete vyhýbať .. je to proste gýč a čudujem sa podobným firmám že si nehľadajú poriadných designerov ktorých je na slovensku viac než dosť


raz ked som začínal mi jeden človek povedal ... "nezabudni že na internete je konkurencia daleko len jedno kliknutie" ... a preto ja by som si nič takéto nikdy nedovolil vypustiť a takto velkolepo s ak tomu hlásiť, len sam seba by som obral o potencionálnych buducich zakaznikov
0 0 Matej 15.5.2012 16:02:01
Vacsina ludi by zvolila pristup "nemate na to zaplatit si odomna web, tak vam web neurobim". Ale podla mna nie je na skodu, ze sa toho niekto chytil a urobil aspon nieco. Web je slaby, ale bez Fatchilli by nemusel byt ziadny. Nechcem nikoho obhajovat, ale urcite je to lepsie ako ziadny web a ziadny stream (ktory urcite vyuziva vela ludi).

Ja by som hladal chybu na strane STV, ktora mala spravit sutaz a aktivne sa snazit o to aby nasla silneho sponzora.

Je skoda ze ludia nepoznaju vsetky suvislosti, ale to sa asi ani neda.
0 1 Tomáš Abaffy 15.5.2012 15:50:25
@Juraj Mikláš písal som, že AK BY BOL TENDER, tak by som sa ho pravdepodobne zúčastnil... Za podmienok, ktoré som spomínal (t.j zadarmo, za podiel na zisku, a určite nie som jediný). Inak vidím, že ste tam aspoň pridali Google Adsense :)
Zajtra.sk > Dizajn > Grafika > STV ako SNG: Urobil by si zadarmo STV krajší web?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama