spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

David Ursiny 30.3.2012
Hodnoť článok:
1 0

Čo všetko vám ponúka nový Photoshop CS6

O všetkom, čo ste predtým možno vôbec nepotrebovali, ale rýchlo si to obľúbite.

Spoločnosť Adobe pred niekoľkými dňami vyprodukovala novú verziu tohoto programu, ktorého beta verziu ponúka na stiahnutie. Je zadarmo na dva mesiace. Za týždeň údajne tento produkt sťiahlo pol milióna designérov.
Prvá novinka, ktorú si všimne každý, kto je zvyknutý pracovať s Photoshopom, je tmavšie celé pracovné prostredie, podobné, ako v Bridge. Aj v doterajších verziách programu sa dala zmeniť farba pozadia, ale len otvoreného konkrétneho dokumentu (pravý klik na pozadie >> výber farby). Teraz je tu viac možností: skratkou shift+F2 si zosvetľujeme, shift+F1 zas stmavujeme celé GUI - všetky ovládacie prvky, pritom samotné pozadie obrázku - pracovnú plochu upravujeme starým spôsobom.
Pri transformácii vektorových objektov sa nám pri kurzore objaví malá numerická navigácia, aby sme vedeli lepšie kontrolovať zmeny, podobne, ako v programe Illustrator, keď máme zapnuté "smart guides". Illustrator pripomína aj niekoľko nových možností práce s vektormi, čo mňa osobne potešilo najviac. Napríklad vyberieme nástroj nejakého geometrického tvaru a pravým klikom na plátno dostaneme dialóg
v ktorom môžeme zvoliť jeho rozmery.

V predvoľbách je nová možnosť nastaviť automatické ukladanie informácií na pozadí napr. každých päť minút, takže ak zabúdame ukladať, nieje to po páde Photoshopu (či skôr Windows) taká hrôza, lebo po opätovnom otvorení Psd súboru sa nám otvorí dvakrát: jeden zo súborov je v stave pred pádom, druhý je
v stave po poslednom ctrl+s.

Orezávanie obrázkov prešlo tiež niekoľkými zmenami. Kontrola nad orezom trocha pripomína narábanie
s obdĺžnikovou orezovou maskou, len je to omnoho jednoduchšie. Pri orezávaní máme možnosť rotácie
s obrázkom.
Jednou z noviniek je aj panel vlasností, ktorý bude najužitočnejší pri práci s 3D, maskami, alebo vektormi.
V paneli vrstiev si teraz môžeme vyhľadať rstvu podľa mena, podľa požitých filtrov, módov prelnutia atď. Mód prelnutia, ale aj efekty vrstiev môžeme meniť viacerým vrstvám naraz poklepaním na ikonku skupiny vrstiev.

Nový nástroj Content Aware Move Tool (záplata vedomá si obsahu) nám pomôže s jednoduchšími fotomontážami pri ktorých nám ide najmä o rýchly výsledok.
Fotografov poteší nová výkonnejšia verzia rozšírenia Camera raw.
Blur gallery ponúka priame narábanie s lokálnym efektom rozostrenia, čo sa predtým riešilo v maske „Smart filtrov“.

Nechcené deformácie typu rybie oko sa dajú šikovne korigovať filtrom Adaptive Wide Angle.
Ak robievate fotomontáže a rôzne koláže, možno vám príde vhod ukladanie posledných úprav vo fitri Liquify pre prípad, že sa chcete vrátiť o krok späť (funkcia „load your last mash“ vám vráti posledné úpravy).
Štetec má nové možnosti rýchlych úprav veľkosti, mäkkosti hrán, ale aj priesvitnosti - počas práce so štetcom si môžete tieto vlastnosti upravovať nasledovne: veľkosť sa mení pomocou alt+ťaháme s pravým tlačítkom myš do strán, mäkkosť prechodu sa mení alt+ ťaháme myš hore, alebo dolu. Stará skratka cez hranaté zátvorky našťastie tiež ostáva.
Viac možností ponúka aj filter osvetlenia (Filter >> Render >> Lighting Effects).

Najväčšou novinkou je možnosť tvorby a úpravy videa bez ohľadu na to, či máte rozšírenú verziu Photoshopu. Úpravy sa dejú na časovej osi, podobne, ako keď robíme animované gif. Vrstvu, kde je umiestnený videosúbor si môžeme konvertovať na smartobject a tak na celú videosekvenciu aplikovať filtre. Takto sa dá vytvoriť výtvarne celkom zaujímavá akoby animácia aj z veľmi priemerného videosnímku. Z bežných formátov sú podporované mp4 a mov.
No a nakoniec je tu výrazné vylepšenie a rozšírenie 3D funkcií. Napríklad pri práci s 3D textom ostáva text stále editovateľný.

Hodnoť článok:
1 0

6 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 xKing.Bearx 4.4.2012 17:54:05
Diky za "changelist" :)
0 0 Hillows 1.4.2012 08:49:47
nice
0 0 Igor Petkovsky 31.3.2012 22:56:27
konecne autosave!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0 0 Andrej Mihaliak 31.3.2012 13:51:22
nice :)
0 0 Maťo 31.3.2012 11:08:23
dakujem za clanok:))
0 0 Andrej Badin 31.3.2012 10:41:04
Dobrý článok! :)
Zajtra.sk > Dizajn > Photoshop > Čo všetko vám ponúka nový Photoshop CS6


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama