spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Patrick Priecel 2.11.2010
Hodnoť článok:
0 0

Redesign MySpace: Môže MySpace zachrániť svoj pád redesignom?

Niekďajší kráľ sociálnych sietí - MySpace.com - znova ožíva, prichádza veľký redesign, nové logo a nové funkcie. Nový MySpace.com je momentálne najdiskutovanejšou témou internetu. Nie je však už neskoro?

Americké sociálne siete už nejakú dobu zažívajú na webe sociálny boom a neustále rozširujú svoju základňu o nových a nových používateľov. Všade sa o nich hovorí, rozoberajú sa, pozorne sa sleduje ich dianie, sú skvelým nástrojom na rozširovanie informácii a takmer dokonalý propagátor osobností alebo produktov. Do popredia sa podarilo za pár rokov predrať najmä Facebooku, ktorý šikovne zúžitkoval svoju húževnatosť v rôznych smeroch a dokázal si vybojovať pozíciu lídra. Za úspechom stojí samozrejme množstvo ďalších faktorov o ktorých si povieme niekedy nabudúce.

Redesign MySpace.com

Najdiskutovanejšou témou tohto týždňa je na webe najmä sociálna sieť MySpace, ktorá zaspala na vavrínoch a zdá sa, že po dlhšej dobe sa opäť prebudila k životu. Hovorí sa, že nikdy nie je neskoro a MySpace sa na túto myšlienku plnohodnotne spolieha. Nový MySpace je plný života a síl, pripravený bojovať a získať si nových, ale aj bývalých priaznivcov.

Logo MySpace.com

Všetko ma vyriešiť nové dizajnové prevedenie, ktoré prichádza nie len s novým vzhľadom, ale aj s novou identitou v podobe originálneho loga. Originalitu loga ocenilo už niekoľko dizajnérskych a webových magazínov na celom svete. Trend minimalizmu bol v prípade novej identity využitý naplno. Jednoduchý nápis dáva najavo prítomnosť vlastnej osoby a hranatý tvar symbolizuje priestor, takže názov dokonale sedí s tvarmi a myšlienkovým prevedením. V súčasnosti sú k dispozícii dve verzie loga. Prvá len s prázdnym priestorom a druhá v ktorej je zakorenený aj nápis space. Zdá sa, že s modrým logom sa tak navždy lúčime a novou stratégiou My Space je elegantná čierna.
Čiernu mimochodom zvolili aj dizajnéri projektu Diaspora, ktorý má oproti Facebooku priniesť vyššiu bezpečnosť a viac súkromia. Do tohto projektu dokonca osobne investoval CEO Facebooku Mark Zuckerberg. Web sa však zatiaľ neujal a do dnešných dní prilákal celkovo len niečo cez 400 000 používateľov. Tieto čísla sú však len odhady.
Pri našom teste stránka obsahovala veľa nepoužiteľných funkcií, ktoré nefungovali tak ako mali a problémy malo aj vyhľadávanie používateľov.
Ale späť k MySpace a samotnej identite resp. k logu. Prvé ohlasy používateľov naň sú pomerne dobré a nová identita sa im celkom pozdáva. Ďalším krom MySpace je, že vďaka svojej prepracovanosti a zmene chce udávať nový smer v oblasti sociálnych sietí a plnohodnotne napĺňať pôvodne myšlienky sociálnych komunít. Cieľovou skupinou nového MySpace budú najmä mladí ľudia od 13 do 35 rokov.

Už to nebude len obyčajný MySpace, ale silná sociálna sieť, ktorá ponúkne množstvo zábavy vďaka vylepšeným profilom, novým funkciám a jednotlivým súčastiam. Nový MySpace chce ľudí baviť a prinášať im do života aktívnosť, radosť a popritom aj živé spojenie s priateľmi. V krátkosti to znamená, že MySpace chce jednoducho spojiť priateľov a ľudí s podobnými myšlienkami a poskytnúť im množstvo zábavy a radosť do života. Nové funkcie, ktoré sa majú postarať o naplnenie týchto bodov sú napr. nové hry, možnosti sledovať širokú škálu hudobných relácii, obľúbené televízne relácie, hudobných umelcov, hercov, zabávačov a dalšie známe osobnosti. To všetko v dynamickom prevedení.

Redesign sa v niektorých oblastiach webu jemne inšpiroval čoraz viac obľúbeným Twitterom, čo však nie je nič prekvapivé, nakoľko Twitter spoločne s Facebookom momentálne určujú trendy v oblasti (nielen designu) sociálnych sietí.

Zaujímavou novinkou na MySpace sú aj tzv. používatelia kurátori. Tento status môže používateľ dosiahnuť v prípade, že je expertom v resp. vykazuje odborné znalosti v určitej oblasti sociálnych trendov. Sociálne zblíženie nastane aj vďaka funkcii Right now on Myspace, ktorá ma za úlohu zobrazovať najnovší obsah. Táto funkcia bude kombinovaná s ďalšími aktívnymi doplnkami ako Discovery Tab či My Stuff Tab.

MySpace.com Glee

Discovery Tab je funkcia, ktorá ma za úlohu zobrazovať videoklipy, ktoré v poslednom čase obľubujú vaši priatelia alebo, ktoré práve sledujú a to všetko v reálnom čase. Používateľ má možnosť vytvoriť si vlastný playlist a skladby je možné zdielať s ostatnými používateľmi. Vďaka My Stuff Tab má používateľ k dispozícii používateľske profily v priebehu sekundy, spoločne s ich vlastným obsahom. Videoklipy bude sociálna sieť My Space čerpať od svojich partnerov Youtube a televíznej stanice Fox. Poslednou novinkou, ktorá poteší najmä nadšencov mobilných telefónov sú aplikácie pre Android a iPhone, ktoré majú pritiahnuť ďalšie percento aktívnych používateľov.

Ekonomická situácia v MySpace nie je až taká ružová ako sa zdá. Dôvod na úsmev určite nie je až taký veľký ako by sa dalo čakať, no cieľ je jasný, bojovať až do konca. MySpace patrí medzi najnavštevovanejšie weby na svete, no v minulosti sa hovorilo o veľkých finančných stratách, ktoré sa rátali na desiatky miliónov dolárov. Niektorí odborníci tvrdia, že MySpace malo v minulom roku stratu až 100 miliónov dolárov, čo výrazne oslabilo jej boj s konkurenciou.

Nový dizajn a nová identita majú priniesť sociálnej sieti MySpace lepšie výsledky a taktiež sa počíta so znížením finančnej straty na prelome rokov 2011-2012. Ostré spustenie novej verzie MySpace nastane už o dva týždne.

Patrick Priecel Patrick Priecel

Rodený Kanaďan, ktorý už nejaký ten rok trávi život v Európe a stále ho to baví. Stál pri zrode projektu Zajtra.sk a ako redaktor písal 2roky pre technickú rubriku na Birdz.sk. Rok sa venoval aj portálu pda.pravda.sk, kde písal odborné geek recenzie na mobilné telefóny a pda zariadenia. V súčasnosti pôsobí ako freelance wedizajnér / špecialista na webové rozhranie, ovládanie aplikácii a používateľsku psychológiu.


Hodnoť článok:
0 0

1 komentár k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Martin Hattas (fb) 3.11.2010 00:00:00
vynikajuci redizajn, cierna mu pristane
Zajtra.sk > Dizajn > Grafika > Redesign MySpace: Môže MySpace zachrániť svoj pád redesignom?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama