spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

daniel šiška 8.6.2011
Hodnoť článok:
1 0

Podobnosti slovenských a zahraničných logotypov

Logo design a corporate identity je oblasť, ktorá ma veľmi zaujíma. Niekedy dokážem hodiny stráviť na internete prezeraním si portfolií rôznych kreatívnych štúdií, agentúr alebo čitaním blogov z tejto oblasti.

Často sa mi stáva, že narazím na podobnosti v spracovaní identít alebo logotypov. Niekedy je táto podoba menšia, inokedy sa zdá akoby išlo o plagiát. Keďže ja sám som tvorca logotypov a identít, viem že niekedy môže ísť o podvedomé kopírovanie niečoho čo ste niekde videli. Už sa mi stalo, že som vytvoril logo a za pár dní som našiel niečo podobné na internete. Samozrejme, že nič také by som úmyselne von nevypustil, ale môže sa stať, že na to prídete, až keď je neskoro alebo nato neprídete vôbec. Stáva sa aj to, že človek vytvorí niečo čo sa podobá na už existujúci dizajn úplne náhodou.

V tomto článku Vám chcem ukázať podobnosti, ktoré ma osobne veľmi zaujali. Ide o dva slovenské dizajny, ktoré sa mi veľmi podobajú na iné, vytvorené mimo slovenska.

V prvom prípade ide o veľmi pekné logo TATRA TEA, ktoré je súčasťou nového obalu tohto alkoholického nápoja, za ktorý jeho autorka získala veľa ocenení doma i v zahraničí. Je to naozaj podarený redesign so všetkým čo k tomu patrí. Ale keď som to logo videl prvý krát, prvé čo ma napadlo bolo - UNILEVER. Logo tejto spoločnosti od agentúry Wolff Olins má s logom Tatra Tea niekoľko spoločných znakov. Oba logotypy tvoria začiatočné písmená názvu, ktoré sú vyskladané zo symbolov charakteristických pre daný produkt resp. spoločnosť.

Napriek tomu si nemyslím, že ide o kopírovanie. Možno je tam určitá nevedomá inšpirácia - ťažko povedať, ale podobných logotypov, vyskladaných z prvkov symbolizujúcich vlastnosti alebo zameranie spoločnosti, či produktov je vo svete viacej. Mne sa ale vždy, keď vidím v obchode Taranský čaj automaticky vybaví Unilever:-)

Čo si o tejto podobnosti myslíte vy? Je to len moja profesionálna deformácia? :-)

Druhá podobnosť logotypov je tak výrazná, že sa mi nechce veriť že je neúmyselná. Logotyp mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava sa mi páči, je jednoduchý, jasný a pekne farebný :-). Komunikačné materiály ako www stránky, billboardy a atď. majú ucelenú nezameniteľnú identitu, ktorá nie je možno ničím prevratná, ale na slovenské pomery, aspoň pre mňa, nadpriemerná.

Dvojička logotypu DPOH pochádza z USA. Agentúra Pentagram vytvorila logotyp a identitu THE GAME IS IN US, pre účely kandidatúry USA na usporiadanie majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2018 resp. 2022. Veľmi podobná "skladačka" písmen s totožnou farebnosťou. Môže byť toto náhoda? Keď sa nad tým zamyslím - keby som kopíroval poskladané logo od tak známej agentúry ako je Pentagram, určite úplne zmením farebnosť. Ak je logo DPOH naozaj okopírované, tak je to veľká drzosť. Keďže sa mi nepodarilo zistiť dátumy od kedy sa tieto logotypy používajú, je tu aj tá možnosť že kopíroval Pentagram. Aj ked asi dosť malá :-)

Ak máte informácie ohľadom loga DPOH - tvorca, dátum vzniku, cena atď., budem rád ak mi tieto údaje napíšete do diskusie pod článkom.

Podobností logotypov, či už úmyselných alebo neúmyselných je samozrejme veľmi veľa. Pri tých množstvách rôznych dizajnov, ktoré vznikajú každý deň sa tomu netreba čudovať. Ale samozrejme proti úmyselnému kopírovaniu a porušovaniu autorských práv treba niečo robiť.

Obľúbeným logom plagiátorov je napr. logotyp STARBUCKS COFFEE. Mojim najnovším objavom okopírovaného loga Starbucks je logo nového fast foodu v nákupnom centre Eurovea - SANDWICH HOUSE. Tu sa už nemá zmysel zamýšľať nad tým, či je to úmysel alebo nie. Kopírovanie loga Starbucks je téma, ktorá sa často diskutuje na rôznych blogoch a každý kvalitný, zodpovedný a kreatívny dizajnér sa tejto podobnosti musí vyhnúť.

Poznáte nejaké iné príklady podobnosti logotypov resp. vizuálnych štýlov?

Hodnoť článok:
1 0

11 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Monča Holečková 13.2.2013 08:07:41
Tatra Tea je síce podobné, ale nie rovnaké. Grafik musel vymyslieť vlastný vzor vychádzajúci z ľudových motívov. "Musel vymyslieť" som myslela skôr s nadsázkou, pretože väčšina takýchto pokusov má jeden a ten istý základ - maľované domčeky v Čičmanoch. Ale aj tak. Tatra Tea nie je plagiát v pravom zmysle slova.

Ale DPOH je plagiát jak hrom. Akurát z plagiátorstva by som obvinila skôr opačnú stranu. Autor loga DPOH uvádza, že ho vytvoril v roku 2009. Logo The Game IN US bolo vytvorené po roku 2010.

Môžte si k nemu prečítať aj krátky onan autorov, ktorý ma len utvrdil v tom, že vykradli nápad DPOH:
http://new.pentagram.com/2009/08/preview-fifa-world-cup-us-bid/


0 0 Michal Šlichta (fb) 18.7.2011 00:00:00
Jeden clovek nema sancu poznat loga zo sveta. Preto dizajner navrhne a X-krat sa mu to vrati, ze sa to podoba na nieco ine, pricom on to nikdy v zivote nevidel. To uz sa pomaly kazdy moze citit ako zlodej "napadov", ked si sadne pred prazdny harok v Illustratore.
0 0 Peter Angelov (fb) 29.6.2011 00:00:00
Vyjadrenie k logu Mestského divadla P. O. Hviezdoslava nájdete na http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=225401167489577&id=187669491164
0 0 Jakub Novota (fb) 19.6.2011 00:00:00
este k tomu starbucks by som pridal aj toto :))

http://www.stargoodcoffee.sk/
0 0 Michal Mišiak Kvasničák (fb) 9.6.2011 00:00:00
ja by som viac uvital prinosnejsie clanky nez poukazovanie na plagiatorstvo alebo nieco podobne... skor by sa zisli clanky venujuce sa teorii (je pravda ze si to mozem precitat hocikde nez tu a aj som uz cital ale v slovencine je toho malo tak aspon pre tych novych (: )
1 0 Andrej Frco Borsky (fb) 9.6.2011 00:00:00
Igor Hlina, kritika je nevyhnutna pre rast a vyvoj...opravnena kritika dizajnera posuva dalej.
0 0 Daniel Šiška (fb) 8.6.2011 00:00:00
Igor Hlina - ani slovo o neschpnosti v tom clanku neni. cital si to vobec?
0 0 Igor Hlina (fb) 8.6.2011 00:00:00
Takze teraz budeme na zajtra.sk citat clanky o neschopnosti SK dizajnerov? Vyborna podpora slovenskeho IT a webdizajnu. Ukazme si na nich prstom a zborovo zakricme fuuuuuuuuuuuuuuj!
0 0 Matej Kvasňovský (fb) 8.6.2011 00:00:00
studio najbrt sa sice branilo, ale inspiracia bude asi zrejma:

http://www.najbrt.cz/cs/novinky/brusel-nema-logo-jako-praha/
0 0 Michal Chovanec (fb) 8.6.2011 00:00:00
podobajú sa až hanba
Zajtra.sk > Dizajn > Logá > Podobnosti slovenských a zahraničných logotypov


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama