spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

daniel šiška 27.5.2011
Hodnoť článok:
0 0

Slovenský futbalový zväz chce nové logo - zadarmo!

Ešte som ani poriadne nedopísal článok o verejných súťažiach na nové logá našich miest a už tu máme ďalší výborný príklad, ako sa to nemá robiť. Tentokrát nejde o slovenské mesto. Nové logo by rád našiel Slovenský futbalový zväz (SFZ).

Ako hovorí jeho predseda Ján Kováčik: "Súčasťou novej éry v slovenskom futbalovom hnutí je aj budovanie a komunikácia silnej značky ("brand") slovenského futbalu, ktorá „žije“ svojimi novými hodnotami. Máme záujem, aby hodnoty ako dynamika, profesionalita a transparentnosť, boli spájané s futbalovým hnutím na Slovensku a jeho materskou inštitúciou SFZ. Logo, ako jedna zo súčastí „korporátnej identity“ inštitúcie, musí tieto základné hodnoty značky stelesňovať a prezentovať.“

Súčasné logo SFZ, ktoré predstavuje prvý kontakt so zväzom, tieto „nové“ hodnoty v sebe nemá. Naším cieľom je, aby výsledkom výberového konania bolo logo, ktoré bude profesionálne, bude pôsobiť dynamicky, moderne a bude môcť byť využité vo všetkých prezentačných formách SFZ (korešpondencia, vizitky, web, print, TV, darčekové predmety, fanúšikovské predmety, dresy, atď.)

Osobne si myslím, že organizácia ako SFZ by mala začať budovať hodnoty ako dynamika, profesionalita a transparentnosť inak, ako novým logom, ale to je na iný článok. V tomto sa budem venovať detailom súťaže.

"Bezplatná" súťaž...

Jedná z prvých vecí, ktorá ma hneď po prečítaní si podmienok súťaže veľmi “potešila”, bola informácia, že účasť v súťaži je bezplatná :-). To je ale najmenšia hlúposť, ktorú som tam našiel. Jedna z najväčších chýb podobných súťaží je, že požadujú iba návrh logotypu a nie návrh celej identity oraganizácie. Logo je len určitý základ pre vytvorenie jednotného štýlu a pre mňa je nemožné rozhodnúť o víťazovi, či postupujúcom bez návrhov aplikácií súťažného loga. V podmienkach sa ani nepíše o tom, či autor víťazného loga bude mať možnosť vytvoriť k svojmu logu design manuál, čo by mala byť samozrejmosť, ale tu si asi SFZ necháva priestror na spomínanú transparentosť a zadá vypracovanie manuálu nejakej sebe blízkej firme, za tučný honorár.

Logo Slovenského futbalového zväzu

A tu sa dostávame k čerešničke na torte celej súťaže - odmena za víťazný návrh: "Zážitkový" balík SFZ v hodnote 2000 €, ktorý obsahuje:

  • all-inclusive zájazd pre dvoch na zápas kvalifikácie ME 2012 do Írska (vrátane chartrového letu, ubytovania a lístkov na zápas),
  • oficiálny dres reprezentačného A-mužstva s podpismi hráčov a realizačného tímu,
  • dvakrát lístky prvej kategórie pre dve osoby na domáce zápasy reprezentačného A-mužstva v kvalifikácii o postup na MS 2014.

Som strašne zvedavý, ako táto súťaž dopadne, ale myslím si, že scenár je jasný. SFZ sa rozhodne na základe doporučenia poroty nevybrať žiadny návrh a zákazka sa zadá nejakej firme za reálne peniaze, ktoré mohli ponúknuť už v súťaži, aby motivovali aspoň časť profesionálov, ale takto to vopred v rámci transparentnosti a profesionality odsúdili na neúspech.

Logo Poľského futbalového zväzu

Takže všetci fanúšikovia slovenského futbalu: Naštartovať skicáre a ideme nato! :-) Len pre zaujímavosť - pred nedávnom menil logo a vizuálny štýl Poľský futbalový zväz. Logo od agentúry SaltPepper Brand Design vyzerá výborne. Tak isto identita majstrovstiev europy vo futbale 2012, ktoré sa uskutočnia v Poľsku a na Ukrajine.

Hodnoť článok:
0 0

6 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Stanislav Červeňák 28.8.2012 08:05:21
hlavne že Víťaznému autorovi prináleží odmena 3000 €.
http://www.futbalsfz.sk/oficialne-spravy/novinka/slovensky-futbalovy-zvaez-ma-nove-logo.html
0 0 Logo Design 5.9.2011 19:16:50
hah . . cena za take logo je 1000 - 5000 E
0 0 Daniel Šiška (fb) 3.6.2011 00:00:00
Alexander - bola to súťaž na logo pre ministerstvo školstva a telovýchovy českej republiky - nakoniec ju myslím zrušili...
0 0 Alexander Yofsorok (fb) 2.6.2011 00:00:00
:D to nemyslia važne, to je ešte horšie ako v čechách čo ponúkajú za logo v dáke jsúťaži 5000 czk.
0 0 Janči Gryllus (fb) 27.5.2011 00:00:00
"Účasť v súťaži je bezplatná"
Koľká veľkorisosť od SFZ :D
Zajtra.sk > Dizajn > Logá > Slovenský futbalový zväz chce nové logo - zadarmo!


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama