spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Matúš Koprda 6.4.2011
Hodnoť článok:
2 0

3 užitočné Photoshop triky, ktoré (možno) nepoznáte

Bezohľadu na to koľko s Photoshopom robíte, stále sa nájdu nejaké nové triky, skratky a funkcie, ktoré vám zrazu neskutočne zefektívnia prácu. Ukážeme si 3 triky, ktoré nie sú až také bežné, napriek tomu, že riešia vcelku bežné problémy. Ako v správnom PS návode, aj tu nádete viac pekných obrázočkov ako textu ;)

Presné označovanie


Skúste maskou (Elliptical Marquee Tool(M)) označiť nejaký okrúhly tvar. No skúste si to. Predpokladám, že väščina by to riešila metódou pokus-omyl, jak sa podarí, tak sa podarí. V lepšom prípade použijete alt a shift a masku potom poposúvate, aby viac menej sedela. Čo ak ale existuje ešte ďalšia klávesa, s ktorou získate nevídanú presnosť? :)


Pre úplnosť vysvetlíme aj čo robia známejšie klávesy, nie všetci ich musia poznať. Napríklad taký shift obmedzí označovanie na kruhy (štvorce):


S altom nezačínate v rohu, ale od stredu. Dosť užitočné, ale stále nemáme zaručené, že sa trafíme do stredu nášho beťárskeho pomaranča.


Ešte nám zostalo ctrl, ktoré robí... OK, ctrl nerobí nič ;)


A teraz prichádza tá zašitá záhadná klávesa... je ňou paradoxne najväčšia klávesa, ktorú vlastníte, čiže space. Robí podobnú vec ako aj mimo kreslenia masky, t.j. posúva. Akurát že neposúva obrázok v okne ale masku samotnú. Je to prudko užitočné a ak ste tento trik nepoznali, odporúčam vyskúšať si ako ľakho sa zrazu všetko označuje. :)

Vypočítavé odstránenie pozadia


Na obázku vidíte o čo nám pôjde. Z relatívne kontrastného obrázka chceme dostať to podstatné, s priesvitnosťou. Prvá myšlienka by mohla padnúť na Magic Wand(W), ale tento nástroj by vyžadoval veľa klikania (hlavne pri komplexnejších tvaroch) a čo je najhoršie, takto získaná maska býva kostrbatá. My získame peknú priesvitnosť priamo z obrázka, výpočtami (preto "vypočítavé" odstránenie.. no.. haha.. humor :p). Táto metóda výborne funguje aj na logá a komplexné tvary ako sú napríklad stromy.


Začneme výberom najkontrastnejšieho kanálu, ktorým je v tomto prípade jednoznačne červený. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, uprednostnite vždy zelený, vzhľadom na to, že digitálne foťáky a formát JPEG sú na zelenú najcitlivejšie.


Kanálu teraz trocha zvýšime kontrast pomocou Levels(Ctrl+L), aby sme mali viac menej iba čiernu a bielu. Najväčší pozor si dávajte na to, aby čierna bola čistá, inak by na výslednom obrázku zostali priesvitné fľaky. Levels je dobré nastaviť s citom, aby sa nestratila kvalita obrysov. Ak vám na obrázku zostane nejaký bordel...


...jednoducho ho zamaľujete. Vhodný je tvrdší štetec (ja som použil hardness 100), ale to záleží od obrázka.


Všetko sme doteraz robili, aby sme mohli použiť jednu zabudnutú položku v menu: Image » Calculations. Použite nastavenie ako je na obrázočku hore, prípadne podľa kanála, s ktorým pracujete. Výsledný efekt bude taký, že červený kanál sa prevedie na masku.


Teraz už môžeme zapnúť aj ostatné kanály obrázka (v kanáloch kliknite na RGB) a keďže maska je invertovaná, ďalšou inverziou ju opravíme (Ctrl+Shift+I). Nakoniec vytvoríme novú vrstvu a vyplníme ju foreground farbou - Alt+Backspace.
Získali sme peknú siluetu priamo z obrázka. Už ju len vycapiť na nejaký tažký sk8er plagát. ;)

Iba obrysy

Ako posledný trik si ukážeme ako nakresliť iba obrys útvaru. Photoshop to z nejakého dôvodu normálne nedokáže, napriek tomu, že v takom Illustratore sú obrysy bežná vec.


Najprv nakreslíme hocijaký útvar.


V blending options (dvojklik na danú vrstvu v zozname vrstiev) zapneme obrys (stroke) a nastavíme parametre. Problém je, že obrys je okolo vyplneného útvaru a nie iba sám o sebe.


Tomu sa dá prekvapivo ľahko pomôcť tak, že vrstve nastavíte fill na 0%.
Fuck yeah, máme obrys! Ďalšia výhoda tejto metódy je, že môžete po neviditeľnej vrstve kresliť a obrys sa bude automaticky generovať.

Ak vás napáda nejaký ultimátny Photoshopový trik, kľudne sa podeľte v commentoch. :)

Matúš Koprda Matúš Koprda

Momentálne robím internety a keď budem veľký, snáď sa dostanem aj k hrám alebo niečomu zmysluplnému. :) Mám rád minimalizmus, obskúrnu hudbu, všetko geeky a rýpanie sa v detailoch. Ďalšie kecy odo mňa nájdeš na brm.sk a na Twitteri @blade_sk.


Hodnoť článok:
2 0

8 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 cimo19 27.8.2012 13:49:50
prosim viacej takychto clankov o PS:D
0 0 Peter Payter Gašparík 27.8.2012 05:44:35
Ten druhý príklad poznám ale dávno som nepoužil, používam v drvivej väčšine na odstránenie pozadia "Background eraser tool" ktorý vie aj gradientové prechody prekne spriehľadniť
0 0 Matúš Jančík 27.3.2012 09:55:14
@Scooby pri Matusovom obryse je ta vyhoda, ze mozes menit tvar aj velkost objektu na ktorom je urobeny obrys. Pri tvojom pripade by si z toho spravil vyrastrovanu vrstvu. Mna najviac za srdce chytilo to pouzivanie medzernika pri vyberoch. :) Uz ked si to pisal na brm.sk tak som sa vytesoval.
0 0 Scooby LúbiMiňu Šalmík (fb) 26.5.2011 00:00:00
Druhy priklad som nikdy nepouzil aj ked som uz o tom par krat cital ale nejak sa toho bojim :) v tom poslednom. Pokial chces robit obrys objektu da sa to aj inak (pokial nechces aby sa ti generoval ako kreslis na objekt co sa na objekt ktory si ty vytvoril neda :P). Proste Ctrl+klik na nahlad vrstvy (v tvojom pripade na nahlad tej masky aspon v CS5 to tak uz funguje) a potom Edit->Stroke. Nezabudaj ze vzdy musis vytvorit novu vrstvu ;)
0 0 Matúš Koprda (fb) 8.4.2011 00:00:00
@Matej: Color range ti väčšinou neurobí takú peknú masku.. ale je pravda, že niekedy fakt nič iné nezostáva.. a potom prichádza na rad spomínaný refine edge :)

@Clira: To je super :) Hádam je to ešte jednoduchšie ako cez calculations
0 0 Clira Naxos (fb) 8.4.2011 00:00:00
Ja zvyknem používať takú sekvenciu klavesovych skratiek na masku, ze: ctrl+A, ctrl+C, Q, ctrl+V, Q (fajn je, ze pri tom uz ani nerozmyslam...) a oznacim si vsrtvu kam to chcem a kliknem na ikonku add layer mask :-) a mam ju tam.
0 0 Maťo Ečery (fb) 6.4.2011 00:00:00
este doplnim, Color range je uzitocne doladit funkciou Refine edge :)
0 0 Matej Hrescak (fb) 6.4.2011 00:00:00
Na druhy priklad odporucam namiesto kanalov pouzit Color Range ( v kontextovom menu pri selekcii )
Zajtra.sk > Dizajn > Photoshop > 3 užitočné Photoshop triky, ktoré (možno) nepoznáte


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama