spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Abaffy 16.10.2010
Hodnoť článok:
1 0

Ako sa stať nesmrteľným web dizajnérom?

Si web designer umelec, ktorý chce po sebe niečo zanechať. Robiť weby, dizajny webov, ktoré prežijú aj tvoju vlastnú smrť. Byť umelec, ktorý po sebe zanechá niečo veľké? Tak tento článok je priamo pre teba + SÚŤAŽ O CENY.

Robíš web design iba preto, že si zatiaľ nenašiel výhodnejší zdroj živobytia? Tak tento článok nie je pre teba. Alebo je web design tvoj život, baví ťa sledovanie trendov, inšpiruješ sa svetovými webmi, dizajnérskymi komunitami a rád čítaš takéto články? Chcel by si po sebe niečo zanechať, niečo, čo po tebe ostane aj po tvojej smrti. Robiť dizajny, ktoré ťa prežijú?

Umelci v iných sférach pôsobenia - maliari, filmári, hudobníci či spisovatelia, robia svoje diela pre umenie samotné, pre slávu, pre bohatstvo zo slávy, pre všetko možné, a mnohým sa podarí presláviť a stať sa obrazne nesmrteľnými a aj po ich smrti sú ich diela známe ľuďom. Áno, podarí sa to len niektorým. Takým, ktorí vytvoria niečo veľké, či už v svetovom meradle, alebo v domácom. Koľko maliarov, filmárov, hudobníkov, spisovateľov sa snaží, vytvárajú diela a len mizivé percento sa z nich preslávi. Ale preslávia sa.
Môže táto úvaha platiť aj na stav webdizajnérsky? Môže sa aj web designér presláviť a stať svetoznámym (alebo aspoň celonárodným) umelcom, ktorého diela budú ľudia poznať aj po jeho smrti? Alebo by najlepšou radou pre web dizajnéra, ktorý chce byť slávny, či nesmrteľný mala byť rada: začni sa venovať inému umeniu, začni malovať obrazy, skladať hudbu, natoč film, alebo aspoň napíš knihu...

Kto je nesmrteľný?

Pod nesmrteľnosťou nemám na mysli dlhovekosť, či fyzickú nesmrteľnosť, ale umeleckú nesmrteľnosť. Ktorá sa prejaví tým, že diela umelca, prežijú aj umelcovu vlastnú smrť, aspoň o desiatky či stovky rokov.

Umelec vytvorí obraz, sochu, knihu, film, skladbu či budovu a je s jeho menom spájaná aj po jeho smrti. Toto dielo istým spôsobom prekonalo iné diela v danej dobe, vynikalo medzi nimi, preslávilo sa a preslávilo aj umelca.

15 slávnych mien

Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Michael Jackson, Madonna, Charlie Chaplin, Tom Hanks, Alfred Hitchcock, Steven Spielberg, Wiliam Shakespeare, J.R.R. Tolkien, Ernest Hemingway, Gustave Eiffel.
15 slávnych mien, maliari, hudobní skladatelia, speváci, herci, režiséri, spisovatelia a na konci jeden architekt. Predpokladám, že sa nezaujímaš o všetky tieto formy umenia, možno o jednu - dve z nich, a možno vôbec, ale určite ti niečo hovoria všetky tieto mená. Nesledujem výtvarné umenie, hudbu, neviem, kto natočil film, ktorý som pozeral, nečítam knihy. Ale tieto mená poznám, iba u Eiffela som si nebol istý krsným menom a pomohla Wikipedia.

Nesmrteľní web dizajnéri?

Poznáš ale nejaké svetového web designéra? Je vôbec možné byť nesmrteľným web designérom, veď aj keď spravíme akokoľvek skvelý dizajn, akémukoľvek webu, portálu, firme, tak ho o pár rokov vymažú a nahradia novým dizajnom, ten síce tiež možno budem robiť ja, ale o pár rokov ho opäť vymažú a nahradia novým dizajnom... A tak donekonečna. Samozrejme len v prípade, že daná firma neskrachuje a nenechá doménu prepadnúť doménovým špekulantom.

Keď niekto napíše knihu, natočí film, postaví budovu, tak to nikto nikdy nevymaže, samozrejme nemusia sa zachovať všetky diela autora, tu a tam nejakí teroristi môžu zničiť aj slávnu stavbu, ale nikdy nezničia všetko, všetky slávne stavby, všetky knihy, filmy, skladby. Tie diela môžu postupne zapadnúť prachom, ale vždy tu budú, vždy si ich bude niekto pamätať.

Teoreticky aj webový dizajn môže pretrvať veky, ale maximálne tak na stránke, na ktorú všetci zabudli. Aby dielo bolo slávne, musí ho poznať veľa ľudí, v našom prípade by malo byť navštevované veľa ľuďmi, malo by sa jednať o navštevovanú webovú stránku, a taká stránka sa bude pravideľne inovovať. Z tohto pohľadu by najslávnejšími webovými dizajnérmi mali byť autori najznámejších stránok. Vieš však povedať meno človeka, alebo ľudí, ktorí nakreslili Google, Facebook, YouTube, Yahoo či Apple.com alebo New York Times na webe? Ak čítaš Zajtra.sk, tak sa (logicky) zaujímaš o web a internet, čiže ťa táto oblasť zaujíma, ale pravdepodobne si spomenieš maximálne na mená zakladateľov týchto webov, či firiem. Lebo oni sú podstatní. A nie nejakí web designéri.

Dá sa teda stať nesmrteľným web dizajnérom?

Dá sa, ale len pri splnení aspoň dvoch z nasledujúcich troch podmienok:

  1. budeš zároveň zakladateľom slávneho webu
  2. budeš web design popularizovať, budeš chodiť na konferencie kecať o designe, budeš stanovovať pravidlá web designu, budeš písať knihy o web designe, jednoducho budeš robiť všetko možné o web designe, len nie dizajn samotný
  3. budeš za nesmrteľnosť považovať obdobie niekoľkých rokov

Na webe nie je podstatný web designer, dokonca ani programátor, marketér, človek venujúci sa SEO, sú len súčasťou teamu, pomocníkmi tvorcu, pomáhajú vytvárať web. Zakladateľ webu, autor myšlienky webu sa môže presláviť a byť nesmrteľný, ale nie samotný dizajnér, či programátor. Aspoň nie vďaka tomu webu.
Mňa osobne budú ľudia skôr poznať, ako zakladateľa komunitného portálu pre mladých BIRDZ.SK, než ako človeka, ktorý v roku 2002 nadizajnoval TA3.com, veď už ani ja sám si skoro nepamätám, ako vyzerala.

SÚŤAŽ: Najslávnejší slovenskí web designéri

Keďže žiaden takýto rebríček na Slovensku neexistuje, tak prostredníctvom Zajtra.sk vyhlasujeme anketu o najslávnejších slovenských web designérov, súčastných ale aj takých, ktorí s tým už prestali. My na Zajtra.sk sme sa rozhodli takýto rebríček vyhlásiť, tak poďte pekne hlasovať cez náš formulár: ANKETA: Web designer roka 2010

A aby ste mali motiváciu, tak traja z hlasujúcich budú vyžrebovaní a dostanú od Zajtra.sk darček.

Tomáš Abaffy Tomáš Abaffy

Som zakladateľ či spolutvorca webov ako Zajtra.sk, Mediálne.sk, BIRDZ, Varecha.sk, rád rozbieham weby od nuly...
Nájdeš ma na Twitteri, FB, BIRDZi či v mojej firme. Teším sa, keď sa ozveš! :)


Hodnoť článok:
1 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Dizajn > Grafika > Ako sa stať nesmrteľným web dizajnérom?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama