spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

vagapet 2.8.2017
Hodnoť článok:
0 0

Pražská mincovňa predstavuje zberateľské medaile Pat a Mat

Pražská mincovňa vydáva prvé zberateľské medaile s motívmi známych postavičiek Pata a Mata. Bábkový animovaný seriál ...A je to! s týmito hlavnými hrdinami pôvodne vznikol v Pražskom krátkom filme pre Slovenskú televíziu Bratislava. Ide o limitovanú edíciu, na ktorú mincovňa získala licenciu. K zakúpeniu budú v predajnej galérii Pražskej mincovne na Baštovej ulici v Bratislave.

Autorkou grafického návrhu mincí je Mária Poldaufová, ktorá patrí k najznámejším tvorcom pamätných medailí a mincí na Slovensku. Medzi jej najväčšie úspechy patrí víťazstvo v Medzinárodnej súťaži v dizajne mincí za rok 2011, ktorú vyhlásila japonská mincovňa. Mária je tiež autorkou reverznej strany pamätné mince Pevnosť Komárno, ktorá bola v roku 2008 inštitúcií Prize Vicenza Numizmatica ohodnotená ako najkrajšie mince roka.

„Každá jednotlivá razba unce s Patom a Matom má priamo na hrane vyrazené poradové číslo, dve identické medaily neexistujú, každá je teda originálom,“ hovorí predseda predstavenstva a zakladateľ Pražskej mincovne Pavel Trtík a dodáva: „Pre motívy Pata a Mata sme sa rozhodli na základe veľkého úspechu našej predchádzajúcej edície medailí s motívmi Krtka, ktoré u nás pre svoje vnúčatá kupujú predovšetkým ich prarodičia.“

Medailí v prevedení rýdze striebro je vydaných 500 kusov v cene 63 €, medailí v prevedení dukát z rýdzeho zlata za cenu 266 € bolo vyrazených 100 ks a jednouncových zlatých medailí zo zlata rýdzosti 999/1000 v cene 2130 € bolo vyrazených tiež len 100 ks. Nízky počet vydaných kusov obmedzuje dostupnosť, ale zároveň zvyšuje ich hodnotu. Fanúšikovia Pata a Mata si môžu zaobstarať aj cenovo dostupnejšie vyhotovenie z rýdzej medi za 11,50 € a zliatiny nordic gold, používanej tiež na razbu euromincí, za 2 €.

Postavičky Pata a Mata zahajujú zberateľský cyklus, venovaný tradičným rozprávkovým hrdinom. Pražská mincovňa v tomto roku v tejto edícii ďalej vydá medaily s motívmi úspešného večerníčku a knihy Chalúpka na vŕšku výtvarníčky Šárky Váchovej a známych Včelích medvedíkov výtvarníka Iva Houfa.

Profil spoločnosti:
Pražská mincovňa sa zameriava na zákazkovú umeleckú výrobu medailí najvyššej kvality. Razby z ručne leštených razidiel zhotovuje pre mestá, štátne inštitúcie aj významné korporácie. Na ich realizáciách spolupracujú najvýznamnejšie českí a slovenskí medailéri ako ak. soch. Michal Vitanovský, Mária Poldaufová, alebo Ivan Řehák. Významnú časť produkcie mincovne tvoria pamätné medaile tematicky čerpajúce z bohatého odkazu českých dejín. Predajná galéria Pražskej mincovne sa nachádza v Bratislave na Baštovej ulici, pri Michalskej bráne.

O Patovi a Matovi:
Pat a Mat je československý bábkový animovaný seriál vytvorený výtvarníkmi Ľubomírom Benešom
a Vladimírom Jiránkom. Jeho prvé diely s názvom ...A je to! vznikli v Pražskom krátkom filme pre Slovenskú televíziu Bratislava. Každá epizóda sa točí okolo dvoch hlavných postavičiek, Pata a Mata. Sú to susedia, ktorí sa dostávajú do všemožných komplikovaných situácií, ktoré vzídu z ich vlastných chýb. Vždy sa problémy snažia vyriešiť svojím „neobvyklým“ spôsobom, prípadne nevhodnými a úplne nepoužiteľnými nástrojmi, čo väčšinou vedie k ešte vážnejším problémom. Občas sa ale obom spoločne podarí zamotané úlohu vyriešiť s pomocou pomerne úžasných a prekvapivých met

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Dizajn > Grafika > Pražská mincovňa predstavuje zberateľské medaile Pat a Mat


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama