spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Tomáš Koleň 10.5.2016
Hodnoť článok:
0 0

Fotopapierová veda – aké druhy fotopapiera existujú a ako sa o ne starať

Éra digitálnej fotografie so sebou priniesla najmä fakt, že nasnímané obrázky väčšinou ostávajú vo virtuálnom svete za monitorom nášho počítača. Ak ste niekedy skúšali vytlačiť fotografie svojpomocne na klasický papier, viete, že to nie je ono. Výber správneho fotopapiera dokáže byť veda. Vyznajte sa v dostupných typoch a osvojte si zásady správnej starostlivosti o už vytlačené snímky.

Nie je papier ako papier, veď aj pri tom klasickom existujú rôzne gramáže, úroveň belosti a celková kvalita. Na začiatok je dôležité povedať, že pomenovanie fotopapier neoznačuje primárne materiál na výrobu fotografií. Vďaka nim je však možná tlač vo fotografickej kvalite, teda vo vysokom farebnom rozlíšení a spektre, ktoré by ste na klasickom kancelárskom papieri nedosiahli. Fotopapier sa využíva všade tam, kde záleží na kvalite tlače – rôzne reklamné materiály, prezentačné predmety, vizitky alebo reprezentatívne dokumenty.

Fotopapier je papier so špeciálnou povrchovou úpravou, vďaka ktorej je absorpcia atramentu dokonalejšia a obraz vytlačený na takýto materiál má výraznejšie a ostrejšie farby. Podľa technológie výroby sa fotopapiere v základe delia na dva druhy – natierané a mikroporézne – no v realite je typov takéhoto papiera omnoho viac.

Fotopapier vyberajte podľa toho, čo idete tlačiť

Prvým ukazovateľom, ktorý vám pomôže vybrať ten správny fotopapier, býva jeho gramáž. Údaj o plošnej hmotnosti papiera len čiastočne určuje jeho hrúbku, vyjadruje však najmä hustotu materiálu. Keďže povrchová úprava papiera, ktorá umožňuje jeho použitie v atramentovej tlačiarni, je veľmi tenká, hrúbka papiera vo väčšine prípadov nie je ukazovateľom kvality výslednej vytlačenej fotografie. Pri vyššej plošnej hmotnosti však už o lepšej kvalite hovoriť môžeme, keďže sa takýto papier vyznačuje väčšou trvácnosťou materiálu.

Ak chcete vytlačiť dokument na lepšom ako klasickom papieri alebo ak chcete získať fotografiu, ktorá bude umiestnená v rámiku a nepotrebujete, aby bola obzvlášť kvalitná, vyberajte fotopapier s nižšou hmotnosťou. Naopak, ak potrebujete luxusne vyzerajúcu fotografiu alebo dokument, ktorý je husto pokrytý pigmentom, vyberajte fotopapiere s gramážou nad 130/m2 – pri sýtom potlačení na „ľahký“ papier by totiž mohlo dôjsť k jeho zvlneniu (podobne ako keď sa na klasický papier maľuje vodovými farbami).

Gramáž 130/m2 sa tak javí ako hranica, ktorá vám uľahčí výber fotopapiera. Ak hľadáte kvalitnejšiu alternatívu ku klasickému kancelárskemu papieru, fotopapier s hmotnosťou pod touto hranicou vám bude bohate stačiť. Naopak, keď si chcete vyrobiť reprezentatívnu fotografiu alebo propagačný materiál, gramáž by mala byť vyššia.

Okrem gramáže je tu však ďalší faktor, ktorý hovorí o kvalite fotopapiera, a tým je jeho typ. Medzi najkvalitnejšie mikroporézne papiere napríklad patria saténové so štruktúrou zrna, ktoré fotografiám dodávajú luxusný a zamatový vzhľad. Extra leské sú najpodobnejšie tradičným fotografiám, treba si však pri nich dávať pozor na manipuláciu – zachytávajú na sebe odtlačky prstov. Okrem toho tiež existuje pololesklý, leský a matný fotopapier, medzi ktorými si vyberiete v závislosti od toho, aký efekt chcete dosiahnuť.

Fotopapier tiež môže byť s vysokou belosťou alebo aj mierne zažltnutý – biele odtiene sa odporúčajú pre tlač fotografií jasného slnečného dňa, exteriérov, zimných dní či rôznych osláv, ktoré sa odohrávajú vonku. Žlté sfarbenie papiera je zas ideálnym podkladom pre čiernobiele fotografie, papiere alebo obrázky fotené v interiéroch. Aby toho nebolo málo, fotopapier môže byť aj magnetický – vytlačená fotografia slúži ako magnet, nažehľovací – ktorý je možné zažehliť na oblečenie a tiež obojstranný. Pri takýchto extra efektoch však treba počítať aj s vyššou cenou papiera.

Ako ochránite svoje fotografie?

Obrázky vytlačené na fotopapier sú rovnako ako pri klasickej tlači náchylné na blednutie a šednutie najmä vplyvom slnečného žiarenia. Dokonca sa hovorí, že fotografia je znehodnotená už v momente jej vyhotovenia. Aby ste zachovali kvalitu tlače čo najdlhšie, fotografie musia byť správne skladované. Znamená to najmä ich umiestnenie na tmavé miesto s izbovou teplotou a kontrolovanou vlhkosťou – v tomto prípade je ideálnym miestom najmä fotoalbum. Určite ste si aj vy všimli, že fotografie, ktoré sú vystavené v rámoch, rýchlejšie strácajú svoje pravé farby, čo spôsobuje najmä zvýšený vplyv denného slnečného svetla.

Fotografie v rámoch vydržia oveľa dlhšie, ak sa namiesto klasického skla použije kremenné sklo, ktoré dokáže absorbovať ultrafialové žiarenie. Postačí však tiež to, ak fotky nebudú položené na miestach, kam svetlo zo slnka priamo dopadá. Dôležité je, aby ste fotografie po vytlačení nechali aspoň 24 hodín schnúť každú osobitne. Nenechávajte fotky položené na sebe. Aj keď výrobcovia väčšinou uvádzajú, že ich fotopapier schne okamžite, atrament môže byť po vytlačení stále lepkavý a fotografie by sa mohli o seba prilepiť.

Foto: bigstockphoto.com

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Dizajn > Fotografie > Fotopapierová veda – aké druhy fotopapiera existujú a ako sa o ne starať


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama