spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Jakub 3.4.2016
Hodnoť článok:
0 0

CANVA - rýchla grafika bez znalostí Photoshopu

V dnešnom návode si predstavíme online grafický tool - Canva. Ide o klasický nástroj, ktorý umožňuje vytvárať kreatívne obrázky použitím ikon, textov a fotografií. Ako to už býva, vo free verzii sú jeho možnosti mierne obmedzené, s trochou fantázie vám však určite postačí.

Najväčšou výhodu programu Canva sú šablóny, ktoré môžete okamžite použiť v tvorbe grafiky pre sociálne siete. Nájdete tu prednastavené rozmery postov a cover fotiek na facebook, google+ twitter a pod.

1.Registrácia

Ako to už s online toolmi chodí, pred ich použitím sa musíte zaregistrovať. Samotná registrácia je jednoduchá. Ide o klasický formulár vyžadujúci vytvorenie konta alebo jeho prepojenie s niektorou zo sociálnych sietí (google/facebook). Celý proces nezaberie ani minútu.

2.Základná obrazovka

Po registrácii/prihlásení sa dostanete na základnú obrazovku nástroja. Vo vrchnej časti nájdete rôzne rozmery dizajnov (facebook cover, plagát, instagram post a mnoho iného). Nižšie si môžete všimnúť už zrealizované dizajny (ak ste už niekedy tool využívali) ku ktorým sa môžete ľahko vrátiť a znova ich upravovať. Výhodou tohto systému je, že svoju prácu ukladáte online, preto je jedno odkiaľ sa pripojíte. Svoju prácu budete mať vždy poruke. Ak chcete vytvoriť nový dizajn, kliknite na preddefinovaný formát alebo na tlačidlo: “Use custom dimensions“ (použiť vlastný formát).

3.Pracovná plocha

Konečne môžete začať pracovať. V samotnom strede obrazovky je zobrazený formát, ktorý ste si zvolili v predchádzajúcom kroku. Na ľavej strane si môžete všimnúť tlačidlá pre vyhľadávanie, rozloženie obrázkov, textový editor, nastavenie pozadia a vlastné nahrané súbory. V spodnej časti sa nachádza tlačidlo + a –, ktorým približujete a oddiaľujete náhľad. Všetko jasné? Poďme ďalej!

4. Vyhľadávanie

Okno vyhľadávania vám ponúkne hneď niekoľko možností. Jeho použitím môžete vyhľadávať kľúčové slovo (sport, table, technology …) alebo si vybrať s pomedzi ponúkaných kategórií. K dispozícii sú rôzne rozloženia, rámčeky, tvary, čiary, ilustrácie, ikony, fotky, grafy a tematické kategórie (vianoce, veľká noc…)

5.Rozloženie/špecifikácia

V tomto kroku si môžete vybrať predpripravenú šablónu, ktorú len prefarbíte, alebo aj doplníte o vlastné nápady. Stačí kliknúť na jednotlivé elementy obrázku a zvoliť si požadovanú farbu, typografiu či transparentnosť.

6.Text

Tu veľmi nie je čo vysvetľovať. Ak kliknete na kolonku text, je celkom pravdepodobné, načo bude slúžiť. Môžete si zvoliť rôzne preddefinované textové formáty, alebo len pridať nadpis či podnadpis. Samotný font, veľkosť a farbu môžete meniť až po vložení vlastného textu. Ten vytvoríte dvojklikom na políčko “ADD TEXT“.

7.Pozadie

Canva ponúka na výber niekoľko bezplatných pozadí. Okrem nich si môžete zvoliť aj nekonečné množstvo farebných odtieňov. V prípade, že nechcete využiť textúru, ale plnú farbu, môžete si jednoducho vybrať z ponúkaných možností alebo kliknúť na tlačidlo +. Ako pozadie môžete využiť aj obrázok. Nahráte ho jednoducho v sekcii "UPLOAD".

8.Vlastné súbory

V tomto toole nemusíte pracovať len s existujúcimi obrázkami. Pokojne môžete pridať obľúbené fotky zo svojho počítača alebo využiť import z Google Drive či Facebooku. Stačí kliknúť na tlačidlo “UPLOAD YOUR OWN IMAGES“.

Pár tipov na záver:

- Ak chcete objekt zväčšiť alebo zmenšiť označte ho a potiahnite za jeho roh.

- Nepoužívajte klávesové skratky, nebudú fungovať. Radšej označte objekt a použite tlačidlo “COPY”.

- Netvorte veľa rôznych dizajnov v jednom dokumente. Program to poriadne spomalí.

- Pravidelne ukladajte svoju prácu.

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > Dizajn > Grafika > CANVA - rýchla grafika bez znalostí Photoshopu


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama