spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Patrick Priecel 7.2.2011
Hodnoť článok:
0 0

Trendy vo web designe Jar 2011

Čas zimy sa nám pomaly ale isto kráti a počas jeho plynutia sa nezadržateľne blíži dlhoočakávaná jar. Pripravili sme pre kreatívcov ďalšie pokračovanie série trendy vo webdesigne a prinášame vám aktuálne vyhliadky trendov s ktorými sa budeme pravdepodobne na jar dosť často stretávať.

Čo nás teda čaká a neminie ? Pozrime sa na to.

Rok 2010 bol plný zmien a ako to už je zvykom, svet technológii sa opäť posunul o level vyššie. Rovnako je na tom aj samotný web, ktorý zažíva postupné pretváranie a posúvanie sa do levelu s názvom 3.0. Ako dlho to bude ešte trvať ? Niektorí tvrdia, že už web 3.0 robia na plné obrátky a iní sú presvedčení o tom, že ešte je na všetko dostatok času. Jednoducho povedané to, či sme na Web 3.0 už pripravený po technickej aj dizajnovej stránke je pre niekoho otázne a niektorí sú bez neho presvedčení o tom, že už dávno vo svete s označením 3.0 žijú. Rok 2011, tak začal diskusiami a dohadmi o tom, kam technologicky kráčať, na čom sme a od čoho sa dištancovať. Veľké spoločnosti a komunitné servery zatiaľ mlčia a na premenách pracujú v zákutiach svojich sídiel. Všetko nové nakoniec odštartuju aj tak oni, takže ponáhľať sa je v podstate v istom smere úplné mrhanie energiou.

Jedným z posunov vpred, ktoré môžeme zaradiť istým spôsobom do inovácií a samostatného smeru je určite mobilná platforma, svet tabletov a netbookov. Posledný kvartál roka 2010 sa roztrhlo vrece najmä s tabletmi, takže tento fenomén sa prenáša aj do nového roka 2011 a vývoj naberá čoraz viac na obrátkach, čo je len pozitívne, pretože rozvoj nového smeru po všetkých stránkach je pre IT spoločnosť len a len pozitívnym faktorom.

1. Optimalizovanie pre dotyk

Ako už bolo spomenuté vyššie, smartphony a tablety sa masovo rozmáhajú a zariadenia tohto typu naberajú na sile, obľube a celkovom záujme zo všetkých cieľových skupín. Web design sa tak bude sústreďovať nie len na počítačovu platformu, ale aj na smartphony a tablety. V kurze sú harmonické farby, šipky zo série monotone a nápadité krivky. Opäť zas raz nesmie chýbať intuitívnosť, dôraz sa bude klásť aj na čistotu a schémy, ktoré sú prehladné a zbytočne neovešané nezmyslenými prvkami. Mobilné aplikácie budú v kurze čoraz viac a preto sa treba na toto dejstvo sústreďovať.

Postupne pribúda počet web designerov, ktorí obľubujú dizajnovanie aplikácií pre dotykové obrazovky, ktoré sú istým spôsobom kúzelené a tak bude ich počet pribúdať, no v súvislosti s webom by malo pribúdať aj počet optimalizovaných webov na ktorých bude zobrazovanie správne vyladené a umožnené pohodlné horizontálne rolovanie.


2. Ľudia si žiadajú väčšiu virtuálnu realitu.

Zdá sa, že v poslednom čase ľudí už nudia klasické a častokrát aj škaredé web stránky, ktoré neprinášajú nič nové a chýba im akýkoľvek náznak kreativity a originality. Tento fakt sa týka hlavne stránok, od ktorých sa takéto kroky očakávajú. Je úplne samozrejmé, že ministerstvo ľubovoľného štátu nebude experimentovať a dôležité sú prevažne informácie, ktoré musia byť dostupné. V tomto smere ide hlavne o weby, od ktorých sa to intenzívne očakáva a samozrejme sú tu kreatívci, od ktorých sa očakáva, čo nové prinesú resp. vytvoria. Čoraz viac sa skloňujú slová virtuálna realita. Čo ľudia vlastne očakávajú ? Chcú na weboch viac života, sci-fi a preto sa niektoré zahraničné weby o tento krok už pokúšajú. Ľudia chcú vidieť vo weboch viac virtuálnej reality, no zároveň by sa nemala vytratiť jednoduchosť a fantázia. Uvidíme vo svete webov na jar resp. aj tento rok viac realistických, virtuálne ladených webov ? 


3. HTML 5 a CSS 3

Aj keď sa mnohí ešte držia starých dobrých osvedčených zvykov a tvrdia, že je stále čas na pretransformovanie sa na vyšši level, od roku 2010 už nárastol vo svete počet web dizajnérov, ktorí upustili od technológie flash a začínaju viac využívať html 5 v spojení s css 3. Nedá sa hovoriť ešte o obrovskom boome, no o kroku vpred rozhodne áno. Pomaly ale isto sa približujeme k štádiu, kedy CSS 3 bude spoločne s HTML 5 v plnom nasadení, no flash sa tak skoro nevytratí. Sledujte vývoj HTML 5 a CSS 3 a pokúšajte sa prvky z danej technológie v malom množstve zaraďovať na váš web.

4. Veľké obrázky budú stále v kurze

Už posledný kvartál roka 2010 nasvedčoval tomu, že všetko sa bude uberať čoraz väčšiou jednoduchosťou. V kurze tak budú nie len výrazné promá, ale aj veľké obrázky, ktoré sa vyskytnú hlavne na pozadí. Nie každý preferuje tento smer a nie všade je vhodné rozhodnúť sa pre takýto prvok, ale veľa webov sa snaží v poslednej dobe podať myšlienku používateľovi práve takýmto spôsobom. Obrázok by mal byť pekný, kreatívny a samozrejme intuitívny. Ak budete váhať pri výbere človeka, určite sa rozhodnite pre ženu.

5. 3D a nové rozmery

Spoločne s čoraz väčšiou odozvou zo strany návštevníkov, ktorí si prajú vyššiu realistickú vizualitu sa stretneme aj s nárastom webov, ktoré sa snažia vo svete dizajnu docieliť nových rozmerov. Aj keď tu už boli v minulosti rôzne pokusy, faux 3D efekt, ktorý má vo webe striedavé obdobie začne pravdepodobne naberať na sile. Je to spôsobené aj tým, že nástroje, ktoré prinášajú výrobcovia softvéru ponúkajú širšie možnosti pri práci s objektami. Príkladom môže byť aj Photoshop v najnovšej verzii 5, ktorý ponúka celkom zaujímavé možnosti pri práci s vytváraním zaujímavých, realisticky vyzerajúcich efektov. Na jar by sa malo zvýšiť percento webov s 3D efektom, ktorý má pritiahnuť používateľa a vytvoriť mu tak neobyčajné prostredie. Pri vytváraní stránky je potrebné dbať na presné umiestňovanie jednotlivých prvkov, tieňov a využívať farby tak, aby boli zaujímavé a harmonicky ladené.

6. Farby budú prevažne svetlé a svieže

Jar so sebou prináša aj oživenie a tak sa bude trend uberať živším a svetlejším smerom. V kurze budú farby jari nie len v textilnom priemysle, ale aj vo web designe. Môžeme tak očakávať veľa zelených webov, no nebude chýbať ani modrá, žltá či hnedá. Samozrejme ide len o trend a pri vyberaní farieb pre daný projekt to záleži už na individuálnom riešení, dohode a rozhodnutí daného kreatívca, ktorým smerom sa chce uberať a čo chce vytvoriť.

* * *

Diskutujte o trendoch v komentároch. Čo je podľa vás hlavný trend, kam smerujeme a kam smerujete vo svojej tvorbe vy?

Patrick Priecel Patrick Priecel

Rodený Kanaďan, ktorý už nejaký ten rok trávi život v Európe a stále ho to baví. Stál pri zrode projektu Zajtra.sk a ako redaktor písal 2roky pre technickú rubriku na Birdz.sk. Rok sa venoval aj portálu pda.pravda.sk, kde písal odborné geek recenzie na mobilné telefóny a pda zariadenia. V súčasnosti pôsobí ako freelance wedizajnér / špecialista na webové rozhranie, ovládanie aplikácii a používateľsku psychológiu.


Hodnoť článok:
0 0

6 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Milan Baláž (fb) 13.4.2011 00:00:00
Skutočné zrodenie HTML5 + CSS3 nastane až keď zomrie Internet Explorer...
0 0 Juraj George Bednar (fb) 10.2.2011 00:00:00
ja som jednoznacne za minimal, kreativitu a jednoduchost v navigacii
a najma si myslim ze slovensko este neobjavilo co je to button - Feedback
0 0 Ondrej Kalimero (fb) 8.2.2011 00:00:00
Ja si myslim ze mierny vzostup zaznamena aj minimalisticky smer. Ja osobne ho mam velmi rad, ale bol by som nerad keby nakoniec neskoncil len ako trendova zalezitost, ze "mam minimalisticke toto a tamto, aby som bol iny ako ostatni".
0 0 Stefan Huska (fb) 7.2.2011 00:00:00
K tomu bodu 3. Flash nemám rád a teraz som sa konečne odhodlal používat CSS3.

CSS3 odľahčuje web od množstva zbytočných obrázkov s gradientmi a tieňmi, neštandardnými písmami a čo-ja-viem-čím. Teraz sa dajú napísať grafické efekty v kóde. Ake krásne :-)
0 0 Svetlana Durcakova (fb) 7.2.2011 00:00:00
mne osobne začína už dosť prekážať to drevené pozadie, jednu takú ukážku máte aj tu. akoby sa s tým vrece roztrhlo v posledných mesiacoch. polovica stránok bude čoskoro drevená.
0 0 František Čaník (fb) 7.2.2011 00:00:00
Zaujímavý pohľad na svet a na to, čo nás čaká. Ja by som sa skôr asi zameral hlavne na body typu 3D, TOUCH technológie a príchod CSS3 v kooperácii s HTML 5. Vieme - všetci čo sa v tejto oblasti hýbeme, že kým sa jedna korporátna spoločnosť nepostaví k veciam tak, ako sa nepostavila desiatky rokov, tak celý postup do HTML5 a CSS3 bude veľmi obtiažny, nehovoriac o optimalizovaní pre touch médiá.
Zajtra.sk > Dizajn > Grafika > Trendy vo web designe Jar 2011


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama