spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Ján Baláž 31.10.2010
Hodnoť článok:
0 0

RSS: Čo to je a prečo to používať?

Ste vo svete internetu menej zbehlý? Vyskúšajte RSS. Čo to sú RSS kanály a ako to funguje? Máme pre vás 3 spôsoby ako získavať informácie z RSS kanálov. Rýchlo, jednoducho a zadarmo.

RSS (Really Simple Syndication) je niečo, čo už má snáď každý web. Je to súbor, ktorý má za úlohu sledovať zmeny na danej stránke. Akonáhle nastane nejaká zmena, súbor odošle RSS čítačke informáciu o tom, čo sa na danej stránke zmenilo. Týmto sme si teda vysvetlili aj princíp fungovania RSS.

Programy, ktoré čítajú RSS súbory sa nazývajú RSS čítačky. Poznáme 3 typy čítačiek:

Čítačky ako internetová stránka (Online čítačka)

Jedná sa o aplikáciu, ktorú nemusíte sťahovať do vášho počítača. Všetky informácie o RSS kanáloch a článkoch si ukladá na server. Medzi najznámejšie čítačky takéhoto typu patrí Google Reader (nutná registrácia na Gmail).

Výhodou tohto typu čítačiek je to, že nezaberajú miesto v PC a nezaťažujú systém svojím spustením. Umožňujú rýchly prístup ku kanálom, a to z akéhokoľvek počítača.
K nevýhodám patrí nutnosť mať otvorený prehliadač.
Poznámka: Čítačku od spoločnosti Google už dlho využívam aj ja.

Čítačka ako desktopová aplikácia

Ide o druh čítačky, ktorú je potrebné stiahnuť do počítača, nainštalovať ju ako klasický program a potom beží normálne v operačnom systéme. Toto práve patrí aj k jej nevýhodám. Výhodou je, že nepotrebujete mať otvorený prehliadač. Medzi najznámejšie čítačky by som zaradil Thunderbird od spoločnosti Mozilla.

Čítačka vstavaná v prehliadači

Väčšina dnešných prehliadačov už v základnej verzii bez doplnkov poskytuje RSS čítačku. Jej nesmiernou výhodou je hlavne to, že je vždy po ruke. Teda vždy vtedy, keď je zapnutý prehliadač, čo je aj jej nevýhoda. Keďže je vstavaná v prehliadači, vždy budete musieť na prezeranie noviniek používať ten istý prehliadač.
Taktiež neumožňuje čítanie článku bez toho, aby ste museli daný web navštíviť. Je to skôr také jednoduché riešenie pre nenáročných užívateľov.

Zatiaľ sme si nepovedali žiadne výhody, prečo používať čítačky. Dôvodov je viacero:

1. Šetrenie času

Stačí si raz umiestniť RSS nejakej webstránky do čítačky a už nemusíte denne zisťovať, či je niečo nové. Keď je na stránke nový článok, čítačka vás upozorní. Dokonca nemusíte niektoré weby ani navštíviť, môžete čítať články priamo v čítačke.
Poznámka: Záleží to nielen od čítačky, ale aj od toho, či web poskytuje kompletný text článku v RSS.

2. Dobrá organizácia

Svoje RSS kanály môžete triediť do viacerých vami vytvorených priečinkov. Budete tak mať ešte väčší prehľad, keď budete niečo potrebovať. Ak vás nejaký článok zaujal, môžete si ho v označiť a v budúcnosti sa k nemu vrátiť.

3. Zdieľanie a trendy

Google Reader umožňuje zdieľanie vami vybraných článkov s vašimi kontaktmi z Gmailu. S priateľmi, kolegami alebo rodinou tak môžete zdieľať články a nemusíte na ne každému posielať odkazy.
Táto čítačka taktiež ponúka možnosť sledovať trendy v čítanosti. Uvidíte, ako často, koľko a čo najviac čítate. Vhodná informácia pre manažment času.

Nuž a celkom na záver dôvod, prečo sa čítačka hodí blogerom. Každý bloger potrebuje čas predovšetkým na písanie. Preklikávanie rôznych webov denne je časovo náročné, takže čítačka je vhodné riešenie. Môžete si vytvoriť aj kategóriu RSS kanálov určených na blogovanie a venovať im väčšiu pozornosť. Dobrý bloger by mal nielen veľa písať, ale stále aj veľa čítať, takže čítačka vám môže prinášať nové články.

Ak máte záujem odoberať vo vašej RSS čítačke informáciu z tohto webu, stačí kliknúť na ikonu RSS (umiestnenie).

Tipy na zaujímavé RSS-kanály

- http://www.zajtra.sk/rss/zajtra.rss - RSS kanál s najnovšími článkami zo Zajtra.sk
- http://rss.sme.sk/rss/rss.asp?id=smenajcit24 - RSS kanál kde sú najčítanejšie články zo SME za posledných 24 hodín
- http://pocasie.pravda.sk/rss.aspx - RSS kanál s predpoveďou počasia na zajtra.
- http://varecha.pravda.sk/rss/recepty.rss - RSS kanál s najnovšími receptami, ktoré môžu fungovať ako tip, že čo uvariť

Aké RSS kanály používate vy a prečo? Napíšte nám do diskusie.

Ján Baláž Ján Baláž

Copywriter a ešte stále aj študent. Na stránke Akopisat.sk ponúkam copywriting & ghostwriting, nájdete tam aj všetky referencie.
Ak chcete sledovať moje binárne stopy, pridajte si ma na Google+ alebo ma followujte @JanBalaz.


Hodnoť článok:
0 0

8 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Peter Stajger (fb) 22.11.2010 00:00:00
RSS pomaly zabija twitter. Ja teda pouzivam twitter masivne a vyhoda oproti RSS je ze samotni ludia ktorych sledujem vyberaju tie najlepsie clanky co najdu. Cize mam tam rovno filter a dostavam len kvalitny obsah. Verim ze casom pridu na kuzlo twitteru viaceri slovaci ako su tam teraz.
0 0 Peter Chicky Šedivý (fb) 1.11.2010 00:00:00
Michael Pekarek: este pred nedavnom som "pracoval" podobne, ale prave v tom je vyhoda RSS. Vidim 10 blogov a 10 magazinov a nemusim ich priebezne sledovat. Pozriem si na kazdom co je nove (v nadpise a kratkom popise) a precitam si zo vsetkych len to co ma zaujima. Takze prave RSS mi setri cas a dodava viac informacii ;)
0 0 Michael Pekarek (fb) 1.11.2010 00:00:00
ja osobne tiez vidim RSS trochu ako zbytocnost (teda pre mna osobne), hlavne preto, ze nemam na citanie tolko casu, aby som sledoval 10 blogov a 10 magazinov, takze zostava smashing a ked ma nieco zaujima, hladam cielene...
0 0 Peter Chicky Šedivý (fb) 31.10.2010 00:00:00
RSS som dlhú dobu nevyužíval, prišlo mi to zbytočné, ale po krátkom návyku na feedly ("nadstavba" google reader) by som neprešiel späť :) Z RSS mám teraz akýsi "vlastný magazín" :)
0 0 Peter Fekete (fb) 31.10.2010 00:00:00
Ja som si stiahol do prehliadaca z pravda.sk a nestazujem si.
0 0 Viktor Čech (fb) 31.10.2010 00:00:00
s RSS som sa stretol prvy krat niekedy v 2003 - nikdy som ju vsak nemal dovod pouzit. zbytocnost.
0 0 Luboš Perniš (fb) 31.10.2010 00:00:00
pouzival som thunderbird ale na ntb pouzivam aj vstavany v prehliadaci...
A dobry clanok :)
0 0 Zdenko Pek (fb) 31.10.2010 00:00:00
Pouzivam FeedReader - jednoduchy, nenarocny a robi to co potrebujem a nerobi to co nepotrebujem :-) odporucam!
Zajtra.sk > > RSS: Čo to je a prečo to používať?


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama