spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Zdenko Pek 25.10.2010
Hodnoť článok:
0 0

Živé vysielanie na vlnách Clixpy

Používate bulharské webové služby? Vyskúšajte bulharské Clixpy, ktoré sa postará o video záznam pohybu a akcií vašich návštevníkov, na jednotlivých stránkach webového sídla.

Nedávno som na Zajtra.sk písal o tepelnej mape mYx a dnes to bude o ďalšej službe, ktorá zaznamenáva návštevníkov. Clixpy, na rozdiel od tepelných máp, zaznamenáva pohyb návštevníka trochu inak.

Clixpy je bulharská služba, ktorá sa postará o video záznam pohybu a akcií vašich návštevníkov, na jednotlivých stránkach webového sídla. V podstate vám táto služba nahradí (nie však úplne) priame testovanie na reálnych používateľoch, ktoré si môžete spraviť „face to face“ aj u vás v pracovni či detskej izbe. Clixpy sa inštaluje podobne, ako snáď všetky meracie a analytické nástroje pomocou vloženia java scriptového kódu priamo do stránky (pred </head> - takto sa zabezpečí rýchle načítanie JS kódu), ktorú chcete merať a získavať z nej, vo forme video záznamov, potrebné údaje. Clixpy zaznamenáva snáď všetky potrebné udalosti, ako písanie, pohyb kurzorom, kliknutia či scrollovanie. Čo vám clixpy zmerať nedokáže sú java applety, flash či iframy.

Na Clixpy si môžete prezrieť demo verziu služby, ktorú si vytvárate vy sami na pred pripravenej testovacej stránke, kde prevádzate rôzne úkony ako písanie do textových polí, zaškrtávanie checkboxov a klikanie. Následne nato si môžete svoj záznam prehrať a vidieť tak svoj pohyb a vykonávané akcie, ktoré ste na demo stránke uskutočňovali. Pri testovaní som skúšal, či zvládne aspoň 3 minútový záznam. Zvládol, čo je chvályhodné. Nakoľko si myslím, že 3 minúty plného záznamu úplne postačujú, no nemal problém ani so 6 minútovým záznamom a vlastne pochybujem či v dĺžke záznamov vôbec nejaké obmedzenia existujú.

Po zaregistrovaní získavate automaticky 10 záznamov tzv. capture (10 zobrazení stránok) zdarma. Za ďalšie si musíte zaplatiť od 5 $ (3,60 €) za 100 záznamovdo 30 $ (21,55 €) za 1 000 záznamov. Záznamy sa ukladajú vo forme relácie tzv. session (jedna relácia predstavuje jedného návštevníka), teda pod jednou reláciou máte napr. 20 záznamov (stránky, ktoré jeden návštevník počas svojej návštevy prechádzal). Pod každou reláciou sa zobrazuje informácia o:

 • počte zobrazení stránky
 • celkovej doby strávenej na tejto stránke
 • použitom prehliadači
 • operačnom systéme
 • rozlíšení obrazovky
 • krajiny z ktorej sa návštevník pripojil

Pomocou hviezdičky (save), si záznam uložíte, ale nie fyzicky na pevný disk. Či uloženie slúži na ochranu voči vymazaniu, ktoré sa koná každých 30 dní som nezistil. Taktiež si môžete ku každej doméne pridať poznámku (v prípade, že vo videu nájdete napr. niečo zaujímavé). Taktiež je možné záznamy filtrovať podľa:

 • Všetkých záznamov
 • Nových záznamov
 • Prezretých záznamov
 • Uložených záznamov
 • Zpoznámkovaných záznamov

Filtrovanie je možné aj podľa domény, dátumu a zobrazení stránok. V prehľade záznamov a následnom prehratí jedného z nich, si môžete preklikávať aj spomedzi navštívených stránok návštevníka a tak sledovať jeho úplnú cestu prehliadania jednotlivých stránok webového sídla.

Osobne by som zaznamenávanie striehol a kód nevkladal do celého webového sídla (ak ho nepotrebujete testovať), ale do problematických stránok (objednávací formulár a pod.). Samozrejme celé meranie je individuálne a musí sa prispôsobiť problematickým častiam meraného webového sídla.

Ak vaše webové sídlo obsahuje formuláre, kde sa nachádzajú polia pre zadávanie citlivých údajov, ako heslá či čísla platobných kariet, môžete si ich záznam jednoducho vypnúť pridaním vhodného atribútu k poľu (v kóde), ktoré chcete nechať ignorovať. V prípade potreby si môžete zaznamenávanie nakúpených záznamov deaktivovať kedykoľvek chcete a tak si ich ušetriť v prípade, že ste vďaka Clixpy už zistili nedostatky, a ďalej ho nepotrebujete využívať. Žiaľ, nikde som nenašiel informácie o tom, či je možné blokovať IP adresy, ale je možné nechať deaktivovať záznamy z vášho prehliadača pomocou zápisu do cookie (čo ak si cookie vymažem?).

Čo mi na Clixpy chýba, je pri prehrávaní záznamov časová os, pomocou ktorej by som si vedel záznamy pretáčať, prípadne funkcia pre zrýchlenie prehrávania. Možno sa časom aj tejto funkcie dožijeme. Webové sídlo je samo o sebe na informácie dosť strohé, ale i z toho mála sa dá usúdiť, že ide o veľmi silný a efektívny nástroj. Taktiež sa mi nepáči, ako autor schoval informácie ako FAQ do pätičky stránky a do hlavného menu dal iba registráciu a prihlásenie. Pre zaujímavosť, názov Clixpy vznikol zo slov Click Spy. No a na záver vám pripomeniem len toľko, že Clixpy vás vidííí ;-).

Hodnoť článok:
0 0

0 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

Zajtra.sk > > Živé vysielanie na vlnách Clixpy


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama