spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Monika Zbínová 15.6.2011
Hodnoť článok:
0 0

Michal Juhás: Som vášnivý čitateľ kníh, preto vznikol BookFan

BookFan je československá sociálna sieť pre milovníkov kníh, ktorá vyhrala kategóriu Potenciál roku v súťaži Nápad roku 2011. V súčasnosti do nej patrí okolo 7000 používateľov. S jej zakladateľom, Michalom Juhásom, som sa rozprávala o našej spoločnej láske – o knihách, o ich čítaní a zdieľaní v modernej dobe sociálnych médií.

Kto je Michal Juhás?
Michal Juhás je vášnivý čitateľ kníh. Práve z tejto vášne vznikol BookFan. Po maturite na revúckom gymnáziu som prišiel na vysokú školu do Prahy, popri štúdiu som pracoval ako programátor, potom som robil IT konzultanta na živnosť a následne založil startup pre BookFan.

Čo je hlavnou myšlienkou BookFanu, pre tých, ktorí ho ešte nepoznajú?
Kolega Jan Stojaspal to vystihol veľmi pekne slovami: „Čítanie je spoločenská udalosť. Čítanie je aj o ľuďoch, nielen o knihách!“ My teda spájame ľudí, ktorí čítajú knihy do komunity BookFanov (fanúškov kníh) a odporúčame im ďalšie knihy, dávame im priestor na vzájomnú komunikáciu, tvorbu literárnych textov, atď.

Máš okrem neho rozbehnuté aj iné projekty?
BookFan je prioritou číslo 1. Posledné mesiace však s investormi riešime možnosti rozšírenia našej platformy na iné komodity - autá, vína a pod. Takže už onedlho môže vzniknúť CarFan alebo WineFan pre milovníkov vína.

Koľko ľudí pracuje na projekte BookFan a aké majú úlohy?
Zo začiatku som na tom robil sám, ale bolo to úmorné. Rada začínajúcim internetovým podnikateľom: nezačínajte sami! Po pár mesiacoch začali na projekte pracovať Věrka Kyselová, šikovný programátor Josef Nevoral, business konzultant Jan Stojaspal, HTML kodér Adam Marčan, o social media sa nám stará Eva Illésová. Každý má svoju rolu a vyzná sa v danej oblasti. A práca ide ďaleko viac od ruky.

Pracuješ a rozvíjaš svoj projekt v Česku. Necítiš napätie od kolegov Čechov, že musia pracovať pre Slováka?
Oni nepracujú pre mňa, ale so mnou! A myslím, že radi. Ten pocit vytvárať niečo od nuly a mať k tomu pozitívny feedback sa nedá k ničomu prirovnať. Denne nám chodí 5-10 emailov a správ od spokojných uživateľov, čo dodáva energiu a odbúrava všetko napätie.

Vyzeráš veľmi mlado. Mnohých začínajúcich startuperov bude určite zaujímať, ako sa ti podarilo taký veľký projekt ako je BookFan rozbehnúť.
Vyzerám, ale časy mladosti sú už takmer preč (mám 26 rokov). Myslím, že najdôležitejšia je chuť niečo dosiahnuť. Kdesi som čítal, že vidina peňazí pre dobrý startup nestačí a s tým musím súhlasiť. Najviac ma poháňa dosiahnuť z ničoho niečo hmatateľné, niečo, na čo človek môže byť hrdý a aj po rokoch sa k tomu hlásiť.

Už si spomínal, že podnetom bola tvoja vášeň ku knihám. Čo bolo potom?
Po nápade prišla eufória a pocit, že to všetko pôjde hravo a samo. Vytvoril som nejaký základný koncept do Wordového dokumentu, kam som popísal hlavnú myšlienku webu, ako by to celé malo fungovať, aké knižné weby fungujú v zahraničí, čo je na nich dobré a čo mi chýba. Uvedomil som si tiež, aké skvelé by bolo prepojenie s Facebookom a spravil som analýzu, čo všetko by to obnášalo. Keď to malo asi 10 strán, poslal som to asi 7-8 ľuďom z okolia na oponentúru. Vrátil sa mi relatívne pozitívny feedback, tak som to rozvíjal ďalej. Myslím, že touto cestou oponentúry by už v zárodku by mal prejsť každý projekt. Je totiž obvyklé, že programátori nad projektom strávia pár mesiacov a ani si nezistia, či o ich produkt má niekto záujem...

Ktorými podobnými zahraničnými službami si sa najviac inšpiroval?
Často nakupujem knihy z Amazonu, ktorý má perfektne prepracované knižné odporúčania. Radi by sme na BookFane mali podobne kvalitné algoritmy na odporučené knihy. Sledoval som aj weread.com. S kolegami máme pravidelné niekoľko hodinové brainstormingy a riešime, čo a ako implementovať ďalej. Feedback od uživateľov nás vždy dobre nasmeruje.

Tiež som sa stretla s viacerými podobnými službami. Na BookFane ma zaujala prepojenosť s Facebookom, ale hlavne importovanie kníh z eshopov. Nevznikajú tým ale duplicitné záznamy? Všimla som si, že pri vyhľadávaní názvu knihy mi ju nájde niekoľkokrát, pretože v databáze je slovenská aj česká kniha, príp. viaceré vydania. Nedá sa to nejako ošetriť a zjednotiť? Potom napr. 100 ľudí komentuje jeden titul v jednom jazyku a 100 ľudí v druhom, a pritom sa bavia stále o jednej knihe.
Do istej miery presne toto robíme - zjednocujeme všetky edície (vydania) do jednej knihy. Keď je nejaká kniha publikovaná na Slovensku trikrát po sebe, na BookFane je len jeden záznam. Horšie je, keď je kniha publikovaná aj v Čechách s úplne iným názvom (tiež 3-4 krát s rôznym ISBN). Je to komplikované aj z pohľadu e-shopov a nákupného správania. Slovenskú knihu si totiž Čech nikdy nekúpi a nemá zmysel mu ju zobrazovať. Slovák si však kúpi ako slovenskú, tak aj českú knihu. Rôznym uživateľom preto zobrazujeme odlišné množiny kníh. Je to hotová alchýmia.

Aké novinky na BookFane pripravujete?
Uživatelia nám relatívne často píšu, že chcú zverejniť nejaké literárne dielo. Premýšľame, že by sme vytvorili tzv. self-publishing platformu, kde by BookFani mohli publikovať svoje diela, ľudia z komunity by im na to dali nejaký feedback, posielali by si to na Kindle a iné čítačky. V najbližšej dobe potrebujeme do BookFanu napojiť slovenské eshopy, dnes máme tri české, ale žiaden slovenský. No a jedna dôležitá vec - ľudia nás dotlačili k tomu, aby sme BookFan otvorili aj ľuďom bez Facebooku. Takže onedlho bude aj prihlásenie bez Facebooku.

Spomínal si, že si vášnivý čitateľ. Čo rád čítaš?
Detektívky! Ideálne z IT prostredia, to je moje! Práve kniha Modrá sféra od J. Deavera stála za BookFanom - dočítal som ju a povedal som si „Wau, tak to bola ale super kniha! O nej musím povedať kamošom!“ A tak vznikol BookFan.

Monika Zbínová Monika Zbínová

Geekgirl, jazyková korektorka, vydavateľka kníh, copywriterka a blogerka, zakladateľka projektu Červené pero. Fušujem aj do webov a grafiky, producírujem sa na sociálnych sieťach a zaujímam sa o metódy GTD.


Hodnoť článok:
0 0

2 komentáre k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Anita Blake 19.3.2013 09:16:05
už existuje aj http://baila.net/
Zajtra.sk > > Michal Juhás: Som vášnivý čitateľ kníh, preto vznikol BookFan


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama