spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Patrick Priecel 15.2.2011
Hodnoť článok:
0 0

Prichádza HTML5, ale až v roku 2014

Obrovská zmena príde! Ale nie teraz, ani tento rok, ani na budúci rok a dokonca ani ten ďalší. HTML5 príde v roku 2014.

Je síce pravda, že takúto predpoveď v poslednej dobe dávali jazyku aj rôzne odborné skupiny, magazíny či samotní web developeri. V minulosti sa dokonca šepkalo aj o roku 2020. Skutočnosť je však iná a organizácia W3C pravdepodobne, tak trochu nestíha. Skutočná pravda pri zohľadnení vízií ľudí z okolia webov bude niekde uprostred.

Organizácia World Wide Web Consortium, ktorú všetci dobre poznáme pod skratkou W3C dnes oznámila, aké sú ďalšie plány s HTML 5 a vyjadrenie padlo aj pri otázke oficiálneho dokončenia resp. samotného vypustenia do obehu. Hneď na začiatku diskusie sa hovorilo hlavne o samotnom roku, ktorý by mal byť finálnym, to znamená, že v tomto roku by malo byť už samotné HTML 5 odporúčaným štandardom. W3C otvorene hovorí o tom, že dokončenie HTML 5 je naplánované na rok 2014 a tento rok zatiaľ stále platí. Zároveň však treba podotknúť niektoré udalosti, ktoré sa stanu ešte počas rokov pred samotnou finalizáciou jazyka.

Ešte tento rok nastane jedna významná udalosť. Tou je zablokovanie pridávania nových funkčností do jazyka, to znamená, že vývojári už budú mať v podstate čistý prehľad toho, čo sa bude v jazyku vyskytovať, bez možnosti zmien. Jediné pravidlo, ktoré bude platné až do roku 2014 je, že existujúca funkčnosť jednotlivých prvkov sa bude vylaďovať a zlepšovať.

Ďalším zlomovým obdobím bude polovica roka 2012 kedy plánuje W3C prezentovať HTML 5 v takej podobe, ktorá bude už pomerne stabilná, no podrobí sa množstvám testov a tvorcovia sa budú zameriavať aj na vylepšovanie funkcií. Po stránke testov to budú hlavne skúšky demo implementácii a správanie sa v rôznych situáciach.

Rok 2013 by mal byť dosť podobný tomu 2012 a je dosť pravdepodobné, že počas tohto roka už budú viac funkčnosť testovať na svojich weboch aj veľké spoločnosti ako Google či iné vyhľadávače. K tomuto kroku sa W3C zatiaľ moc vyjadrovať nechcela, no zároveň sa nebráni tomu, že to tak nebude.

Rok 2014 je rokom naplánovanej finalizácie a posledných kozmetických úprav. Počas prvého kvartálu tohto roka bude HTML 5 oficiálne uvedené do obehu, a v druhom kvartály uznané za odporúčaný štandard. K dispozícii budú aj nové testy interoperability, ktoré budú umožňovať testovať kompatibilitu prehliadačov so štandardom.

Patrick Priecel Patrick Priecel

Rodený Kanaďan, ktorý už nejaký ten rok trávi život v Európe a stále ho to baví. Stál pri zrode projektu Zajtra.sk a ako redaktor písal 2roky pre technickú rubriku na Birdz.sk. Rok sa venoval aj portálu pda.pravda.sk, kde písal odborné geek recenzie na mobilné telefóny a pda zariadenia. V súčasnosti pôsobí ako freelance wedizajnér / špecialista na webové rozhranie, ovládanie aplikácii a používateľsku psychológiu.


Hodnoť článok:
0 0

6 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Peter Jurkovič 26.6.2012 22:16:36
2Janči Jak: Očividne nevieš ani čo HTML5 je, aké otvára nové možnosti, neviem o čom tu točíš. Po nástupe IPv6 bude každý užívateľ oveľa ľahšie identifikovaný, nebude treba žiadny dg. otlačok.
0 0 Michal Biroš (fb) 8.6.2011 00:00:00
Podla mojho nazoru HTML 5 a CSS3 sa do beznej praxe dostanu skor ako predchadzajuce verzie. Dovod? Lebo Google, lebo Windows 7, lebo smartfony, lebo tablety, atd.
0 0 Janči Jak (fb) 23.2.2011 00:00:00
Podľa mňa je a bude html 5 jednou z najväčších chýb, ktoré kedy w3c urobila. Od jednoduchej syntaxe, ktorá bola v pôvodnom jazyku html prechádzajú k definovaniu aplikačného rozhrania na DOM leveli. Nevadilo by mi pár nových tagov. Vracajú však staré a pritom menia definíciu typu dokumentu na jednoduché html. To už nikdy nebude nová verzia?? Toto je čistý fail. Vidno, akú hustú loby majú veľké spoločnosti, a množstvo vývojárov, ktorý robia v jave. Pretože by sa logicky neobjavil tag canvas (ktorý využíva asi len java na definovanie grafiky). Ledva sme si zvykli na nekompatibilné zobrazenie xhtml. Ktoré pri zobrazovaní doteraz vždy porušuje vlastný štandard(ktorý vychádza z xml). Lobing veľkých spoločností je čisto zameraný na nové efekty, ktoré budú mať radi užívatelia a prenos informácií ktoré potrebujú z prehliadačov. Neviem či si niekto uvedomuje, že každý prehliadač je schopný vytvoriť vlastný digitálny odtlačok, ktorý dokáže identifikovať skoro každého užívateľa na vašom webe. Spoločnosti preto lobujú za niektoré vybrané DOM štandardy v novom html 5. Nesústredujú sa na vývoj vhodného a plne morfoveteľného hypertextového jazyka. Šancu som dával xhtml 2, ale neustále prerušujú jeho vývoj a jeho základ je stále odkazovaný na xml. Svet potrebuje skutočný hypertextový, viacúrovňový, modulovateľný jazyk na reprezentáciu poznatkov.
0 0 Jan Ranostaj (fb) 15.2.2011 00:00:00
Osobne si myslim, ze pokial ludia budu stale pouzivat IE6, v lepsom pripade IE7 (resp. developeri optimalizovat stranky pre tieto verzie) , tak HTML5 sice moze prist v 2014 ale realne v praxi mozno niekedy okolo 2020
0 0 Loch Ness (fb) 15.2.2011 00:00:00
preklik na reklamu ohladom tej prace nejde iba mne ?
myslím banner vpravo hore :-)
0 0 Daniel Hutňan (fb) 15.2.2011 00:00:00
Veď v roku 2012 je koniec sveta.

Pekný článok.
Zajtra.sk > > Prichádza HTML5, ale až v roku 2014


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama