spájame
slovenskú
IT komunitu
pridaj sa
Registrácia · Login

Monika Zbínová 10.1.2011
Hodnoť článok:
0 0

Read it later: Čítanie na neskôr

Radi čítate kvalitný obsah na webe? Je ťažké sa k nemu dopracovať, no niekedy je ťažké aj si ho vôbec prečítať. Dnes sa dozviete, ako čítať články z webu bez stresu.

Čo na to budeme potrebovať?

Ak sme nenároční, stačí nám počítač s hociktorým internetovým prehliadačom. Tí, ktorí za ním trávia veľa času ale vedia, že z veľkej obrazovky sa nečíta veľmi pohodlne, a tak si na svoje prídu aj naše smartfóny či tablety.

Read it later

Read it later je služba, ktorá umožní bookmarkovať a sťahovať články z internetu. Potom ich sprístupňuje offline, takže si ich môžeme neskôr prečítať aj bez internetového pripojenia, či už na počítači alebo (čo oceníme viac) v nejakom mobilnom zariadení.

Ako funguje Read it later?

Na začiatku si vytvoríme jednoduché konto s prístupovým menom a heslom a do prehliadača si stiahneme na panel záložiek bookmarklet. Nazveme ho napríklad “prečítať neskôr”. A môžeme veselo surfovať. Kedykoľvek narazíme na zaujímavý článok, ktorý máme chuť, ale nemáme čas čítať (prípadne naopak), jednoducho klikneme na náš bookmarklet “prečítať neskôr” a daný článok sa nám uloží do zoznamu na neskoršie prečítanie.
Takto môžeme ukladať neobmedzené množstvo článkov. Pomocou ďalšieho bookmarkletu ich môžeme rovno upravovať, mazať, či pridávať tagy.

Ukážka Read it later

A teraz už poďme čítať

Keď sa konečne dostaneme do štádia, že máme čas aj chuť čítať naše odložené články, môžeme si ich buď otvoriť priamo v prehliadači (bolo by to ale len podobné riešenie ako klasické záložky), alebo si ich stiahneme prostredníctvom špeciálnej aplikácie do nášho telefónu či tabletu. Internetové pripojenie je potrebné len na pár sekúnd, kým sa načíta obsah do aplikácie, potom sa už môžeme odpojiť a stiahnuté články čítať offline.

Pohodlné čítanie

Nech už čítame na akomkoľvek zariadení, princíp je všade rovnaký. Na začiatku je vždy tzv. “reading list”, čiže zoznam všetkých uložených článkov. Minimalisti ocenia možnosť čítať články bez zbytočných rušivých prvkov ako jednotne naformátovaný text. Problém nastane, ak obrázky či iné ilustrácie k článkom majú aj väčšiu ako ilustračnú hodnotu a my ich tam jednoducho potrebujeme. Používatelia iOS aplikácie si už kvôli vloženým obrázkom a videám musia priplatiť za Pro verziu, no tá sa oplatí aj kvôli ďalším užitočným funkciám.

Mobilné aplikácie vyhrávajú

Ak sa rozhodneme čítať len v prehliadači, všetky úkony musíme robiť pomocou jednotlivých bookmarkletov. Jeden na pridanie článku do zoznamu, druhý na otvorenie zoznamu, tretí na označenie prečítaného článku… Mobilné aplikácie už majú tieto úkony (pridávanie, tagovanie, upravovanie) integrované dokonale. Rozčítané články majú svoj zoznam, rovnako ako zoznam dočítaných článkov. Ten sa tvorí z článkov, po prečítaní ktorých klikneme na červenú fajočku “označiť ako prečítané”. Poslednou, luxusnou funkciou iOS aplikácie, je Digest (funguje ako in-app purchase). Ten zo zhromaždených neprečítaných článkov automaticky vytvára akési noviny na základe spoločnej témy niektorých článkov.

Ešte je tu Instapaper

Podobnou službou, ako je Read it later, je Instapaper. Pracuje na rovnakom základe – pomocou bookmarkletu sa pridávajú články do zoznamu na neskoršie prečítanie, a opäť je ich možné čítať v klasickom prehliadači alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. Instapaper podporuje aj čítačku Kindle od Amazonu. Nemá však možnosť čítať články aj s obrázkami alebo videom, aplikácia pre iOS je o poznanie jednoduchšia a načítavanie článkov je zdĺhavejšie (stretla som sa aj s problémami pri synchronizácii). Na offline použitie je potrebné každý článok ohviezdičkovať a nedá sa to urobiť hromadne, takže pri väčšom počte článkov je to veľmi nepohodlné. Je to ale určite zaujímavá alternatíva a každý, kto má záujem “čítanie na neskôr” vyskúšať, má možnosť otestovať oba spôsoby zdarma.

Monika Zbínová Monika Zbínová

Geekgirl, jazyková korektorka, vydavateľka kníh, copywriterka a blogerka, zakladateľka projektu Červené pero. Fušujem aj do webov a grafiky, producírujem sa na sociálnych sieťach a zaujímam sa o metódy GTD.


Hodnoť článok:
0 0

5 komentárov k článku:

Komentovať môžu iba prihlásení

Zaregistruj sa cez bezplatnú registráciu alebo použi login cez Facebook (FB Connect)

Prihlás sa tu, ak už máš profil na Zajtra.sk:


Zabudol som heslo

0 0 Lukáš Oziris Chudý (fb) 27.1.2011 00:00:00
Read it later - nefunguje synchronizacia tagov medzi PC aplikaciou a iPadom...veelka skoda
0 0 Peter Šedík (fb) 27.1.2011 00:00:00
>> Instapaper: Na offline použitie je potrebné každý článok ohviezdičkovať

Celkom nerozumiem co sa tym mysli, offline pouzitie funguje automaticky, clanky sa po update proste vsetky stiahnu do mobilu, a update sa da nastavit automaticky po starte, manualne, alebo iba cez wifi.

Read it Later som neskusal, ale na Ins. mi prave vyhovuje ze oseka z webstranky vsetko okrem samotneho textu, a synchronizacia je (teda aspon u mna) bezproblemova.
0 0 Peter Sandtner (fb) 11.1.2011 00:00:00
Peter: + popr. wordcycler.com pre synchronizáciu pri pripojení k PC
0 0 Facebook User (fb) 10.1.2011 00:00:00
Instapaper + Kindle -> najlepšie
0 0 Tomas Abaffy (fb) 10.1.2011 00:00:00
Páči sa mi to. Budem to asi používať... :D
Zajtra.sk > > Read it later: Čítanie na neskôr


Kritika

Vieš ako robiť veci lepšie? Pomôž našim odvážnejším členom a skritizuj im projekty!

Reklama

Seriály zo Zajtra.sk

Reklama